تیپ های شخصیتی با روابط موفق

در طول تاریخ، دانشمندان و روانشناسان در حال مطالعه روی تیپ های شخصیتی متفاوت بوده اند. در نتیجه این مطالعات انسان ها در دسته های متفاوتی قرار گرفته اند. اما طبقه بندی که در این مقاله مورد نظر ماست، طبقه بندی انجام شده  توسط کاترین بریگز و ایزابل مایرز است.

این دو زن بر اساس نظریه تیپ های شخصیتی کارل یونگ پرسشنامه ای ایجاد کردند. با استفاده از این پرسشنامه، می توانید 16 تیپ شخصیتی مختلف داشته باشید. بحث های زیادی در مورد این که آیا این تست از نظر علمی دقیق است یا خیر وجود دارد، اما در حال حاضر بهترین تست موجود همین است. در واقع این تست می‌تواند به شما چیزهای زیادی در مورد طرز رفتار، علایق و چیزهایی که از آن ها بدتان می آید، بگوید.

برای شما: ویژگی های مرد سیگما؛ ۱۳ خصیصه ای که مردان سیگما را از بقیه متمایز می‌کند!

تیپ های شخصیتی که روابط موفقی دارند

به طور بالقوه، هیجان انگیزترین جنبه این تست می تواند توضیح می دهد که چقدر با افراد دیگر سازگار هستید. غالب افراد بدون این که تیپ شخصیتی شریک زندگی خود را بدانند، عاشق می شوند. هرچند شاید کمی احمقانه است که کسی را فقط به این دلیل که یک آزمایش به شما در مورد ناسازگاری تان می گوید ترک کنید. اما، همانطور که گفته شد، تیپ شخصیتی شما می تواند چیزهای زیادی در مورد موفقیت شما در روابط عاشقانه بازگو کند.

برخی از تیپ های شخصیتی نمی توانند دوست پیدا کنند. در حالی که بعضی از تیپ های شخصیتی مانند برون گراها، می توانند ارتباطات قوی تری با مردم ایجاد کنند. دانستن این که چه تیپ شخصیتی دارید می تواند چیزهای زیادی به شما بیاموزد. در واقع می تواند به شما کمک کند تا بفهمید اگر می خواهید شریک عاطفی بهتری داشته باشید، به چه تغییراتی نیاز دارید.

شاخص تیپ مایرز-بریگز (MBTI) چیزهای زیادی در مورد تیپ های شخصیتی نشان می دهد

کاترین بریگز و ایزابل مایرز مادر و دختر هستند. هر دوی آن ها مطالعات زیادی در حوزه روانشناسی انجام داده اند. کاری که بیش از همه آن ها را مجذوب خود کرد، نظریه یونگ در مورد تیپ های شخصیتی بود. به همین دلیل است که آن ها پرسشنامه خود را در طول جنگ جهانی دوم برای اعمال نظریه یونگ در دنیای واقعی ایجاد کردند. اولین پیش نویس این آزمون در اوایل دهه 1940 نوشته شد، اما آن ها تا دو دهه بعد به تکمیل آن ادامه دادند. پیش نویس نهایی افراد را به 16 تیپ شخصیتی تقسیم کرد.

بیشتر بخوانید: تست روانشناسی جالب: چه کسی را نجات می دهید، همسر یا دختر؟

تیپ های شخصیتی با روابط موفق؛ تست مایرز-بریگز

تست مایرز-بریگز نشان نمی دهد که یک شخصیت بهتر از دیگری است بلکه به معنای نشان دادن نقاط قوت و ضعف افراد و اجازه دادن به آن ها برای درک بهتر خودشان است. امروزه می توانید این تست شخصیت را به صورت آنلاین انجام دهید. در پایان، به شما می گوید که در چه دسته ای قرار می گیرید و جزئیات آن تیپ شخصیتی به چه معناست. این آزمون از چهار مقیاس تشکیل شده است. به همین دلیل است که هر 16 نوع دارای نام هایی هستند که از چهار حرف تشکیل شده است.

مقیاس اول: برونگرایی (E) – درونگرایی (I)

دوقلوی برونگرایی و درونگرایی برای اولین بار توسط یونگ ایجاد شد. او گفت که تیپ شخصیتی شما تعیین کننده نحوه تعامل شما با دنیای خارج است. آزمون MBTI برونگرایی را افرادی کنش گرا تعریف می کند که از تعاملات اجتماعی لذت می برند. همچنین از گذراندن وقت با مردم احساس انرژی می کنند. از سوی دیگر، درونگراها تفکر گرا هستند و تعاملات اجتماعی معمولا آن ها را خسته می کند. آن ها ترجیح می دهند زمان بیشتری را تنها بگذرانند. در حال حاضر، همه مردم دارای ویژگی‌های برون‌گرایی و درون‌گرایی هستند. این تست تنها تعیین کنند میزان درصد ویژگی های درون گرایی و برون گرایی در افراد است. به عنوان مثال، شما می توانید پس از شرکت در آزمون، 70 درصد درون گرا و 30 درصد برون گرا باشد.

مقیاس دوم: شخصیت، حس (S) – شهود (N)

این مقیاس نشان می دهد که مردم چگونه اطلاعات را از دنیای بیرون جمع آوری می کنند. مانند مقیاس بالا، هر فرد کمی از هر دو ویژگی را نشان می دهد. اما آن ها تمایل دارند دارای یکی از تیپ های شخصیتی باشند. افرادی که می خواهند در تیپ شخصیت حسی قرار بگیرند، به جزئیات و واقعیت اطراف خود توجه زیادی دارند. همچنین از درگیر شدن مستقیم در فعالیت ها لذت می برند. اما افراد نوع شهودی جذب الگوها و برداشت ها مختلف اطراف خود می شوند. آن ها معمولا به آینده فکر می کنند و تصور می کنند که چگونه می توانند پیشرفت کنند و زندگی آینده خود را بسازند.

تیپ های شخصیتی با روابط موفق؛ مقیاس سوم: مقیاس تفکر (T) – احساس  (F)

مقیاس سوم چگونگی تصمیم گیری افراد را تحلیل می کند. وقتی تعیین شد که افراد دارای ویژگی احساسی هستند یا شهودی، مقیاس سوم وارد عمل می شود. این مقیاس نشان می‌دهد که مردم بعدا با آن اطلاعات چه می‌کنند. برخی افراد ترجیح می دهند منطقی باشند و بر واقعیت های عینی موضوع تمرکز کنند. این ها به سمت ترازو رنج و معنا متمایل می شوند. افرادی که بر احساس تمرکز می کنند، کسانی هستند که با استفاده از عوامل ذهنی تصمیم می گیرند. مانند این که افراد دیگر چگونه ممکن است تحت تاثیر تصمیمات خود قرار گیرند.

مقیاس چهارم: مقیاس قضاوت (J) – ادراک (P)

این مقیاس توضیح می دهد که مردم چگونه با دنیای بیرون برخورد می کنند. افرادی که در بخش داوری و قضاوت امتیاز بیشتری می گیرند، کسانی هستند که به ساختار و دستورالعمل ها یا تصمیمات روشن نیاز دارند. در عوض کسانی که به بخش درک تمایل دارند سازگارتر عمل می کنند. این مقیاس با هر سه مورد دیگر ارتباط برقرار می کند و نشان می دهد که شخصیت درونی شما در مواجهه با دنیای بیرون چگونه عمل می کند. شما می توانید برون گرا باشید، اما اگر بعد از آزمون در مقیاس قضاوت قرار گرفتید، کمتر شخصیت شما را نمایان می کند.

وقتی نتایج تمام این چهار مقیاس را با هم ترکیب کنید، یکی از 16 تیپ شخصیتی از شما خواهد بود. اما سوال این است که تیپ شخصیتی شما چه ربطی به رابطه عاشقانه شما دارد؟ یا کدام یک از این تیپ های شخصیتی بیشتر در زندگی عاشقانه خود موفق می شوند؟

برای شما: ویژگی ‌های افراد کمالگرا؛ هفت ویژگی که در افراد کمالگرا خواهید یافت

3 تیپ شخصیتی دارای موفق ترین روابط

  1. INFJ (مشاور)

اگر در تیپ شخصیتی مشاور ها قرار می گیرید پس شریک عاطفی مهربانی هستید که می دانند چگونه حال دیگران را بهتر کنند. این طیف افراد تمایل زیادی به پیشرفت مثبت دارند. همچنین می توانند به شریک عاطفی خود کمک کنند تا برای رسیدن به اهدافشان تلاش کنند. آن ها اهمیت زیادی به شریک زندگی خود می دهند و اغلب مایل به انجام فداکاری های زیادی برای رشد روابط شان هستند.

مشاور ها شنوندگان خوبی هستند و به شما در حل مشکلات کمک خواهند کرد. اگر نمی خواهید نصیحت بشنوید پس سراغ چنین تیپ شخصیتی بروید، شانه خوبی برای گریه کردن دارند. آرام و بی صدا فقط به درد و دل شما گوش می دهند.

  1. تیپ های شخصیتی با روابط موفق؛ ENTP (فرمانده)

این تیپ افراد شرکای عاطفی با ثبات و مطمئن هستند که ارتباطات آزاد و منطق را در اولویت خود قرار می دهند.

در حالی که این نام ممکن است نشان دهد که افراد با این تیپ شخصیتی همیشه آماده دعوا هستند، اما درست نیست. آن ها می توانند یکی از دوست داشتنی ترین نوع افراد باشند. آن ها افرادی بامزه و پرانرژی هستند که همیشه شما را خوشحال نگه می دارند. این تیپ افراد به دلیل برون گرایی خود همیشه در محاصره مردم خواهند بود.

اما، زمانی که در یک رابطه قرار می گیرند، تمام عشق و توجه خود را به شریک عاطفی شان خواهند داد. تا زمانی که آن ها باشید، همیشه راهی برای مدیریت زندگی اجتماعی خود پیدا می کنند تا وقت بیشتری کنار شما باشند. مناظره کننده گان افرادی عملگرا هستند که بهترین زندگی ممکن را به شریک زندگی خود هدیه می دهند.

ENTJ ها آشکارا از دیدگاه های خود صحبت می کنند. نیازی نیست فکر کنید که آن ها به چیزی فکر می کنند، خودشان به شما خواهد گفت. این گونه سریع تر مسائل را حل خواهید کرد. همچنین فرمانده ها در مواقع سخت از احساسات کار نمی گیرند.

به همین دلیل آن ها حتی در شرایط عاطفی تصمیمات منطقی می گیرند. از طرفی این گروه خیلی سریع تنش ها را آرام می کنند. با این کار، آن ها اغلب از ایجاد ناراحتی جلوگیری می کنند.

برای شما: تست شخصیت: آیا شما شخص خوبی هستید یا بد!؟

  1. INFP (همدل)

همدل ها می توانند شریک عاطفی خوش بین و متفکری باشد که ارزش زیادی برای سپری کردن وقت با عزیزان خود ارزش قائل هستند. آن ها تمایل دارند با افراد خون­گرم رابطه برقرار کنند که بتواند همیشه قدردانی خود را به آن ها نشان دهند.

عشق همدل ها شما را از پا در می آورد. خیلی نزدیک به مقیاس شهود و ادراک قرار دارند. به همین دلیل بیشتر شبیه مشاورها هستند.

این تیپ شخصیتی دلسوزترین افرادی هستند که در عمر خود می بینید. هرچند در ابتدای رابطه محتاط عمل می کنند و مدتی طول می کشد تا به خود اجازه عاشق شدن بدهند. اما اگر با شما وارد زندگی شوند از هیچ چیز برای نشان دادن عشق خود دریغ نمی کنند.

مهم نیست که باید برای داشتن شما چقدر سخت بجنگند و چه چیزی را فدا کنند، اگر این بدان معنا باشد که می توانند با کسی که دوست دارند، باشند هر کاری می کنند. به همین دلیل است که قرار ملاقات با INFP تقریبا همیشه به یک رابطه سالم و پایدار منجر می شود.

کلام پایانی

تیپ های شخصیتی با روابط موفق: هر شانزده تیپ شخصیتی ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند و در نوع خود افراد فوق العاده ای هستند. اما، همان طور که در زندگی می بینید، برخی از شخصیت ها بهتر با استرس و مسئولیت های یک رابطه کنار می آیند. البته، این بدان معنا نیست که فقط سه نوع شخصیت ذکر شده می توانند روابط موفقی داشته باشند. اما تجربه نشان داده که تجربه و سابقه آن ها در برقراری روابط موفق تر از دیگران است.

بیشتر بخوانید:

یک روانشناس خوب این ۸ ویژگی را دارد!

آیا دوست دارید با ذائقه غذایی خود، شخصیت درونی تان را بشناسید؟

جذاب ترین ویژگی های شخصیتی زنان کدام ها هستند؟

معنی گل ها؛ هر رنگ نماد از چیست؟

معنای تیپ شخصیتی X؛ تیپ شخصیتی شما چیست؟

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *