بهترین مواد غذایی برای جوش خوردن استخوان

به دنبال مواد غذایی برای بهبود سریع تر استخوان‌های شکسته هستید؟ استخوان‌های شما پس از شکستگی نیاز به بهبود و بازسازی دارند. خود درمانی را با مکمل‌ها انجام ندهید مگر این که پزشک آن‌ها را تجویز کرده باشد. برخی از مواد غذایی نیز تاثیر بسزایی در بهبود استخوان‌ها شکسته و ترک خورده دارند. هرچند بدن روند طبیعی خود برای ترمیم استخوان‌های شکسته را طی می‌کند، اما یک رژیم غذایی خوب می‌تواند این روند را تسریع کند. همچنین ممکن است احتمال شکستگی در آینده را کاهش دهد. در این مطلب به بهترین مواد غذایی برای جوش خوردن استخوان ها خواهیم پرداخت.

مطلب مرتبط: فواید میگو؛ ۷ مزیت شگفت انگیز میگو برای سلامت بدن

بهترین مواد غذایی برای جوش خوردن استخوان

تحقیقات در مورد بهترین و موثرترین مواد غذایی برای بهبود استخوان‌های شکسته به طور مداوم در حال انجام است. پیشرفت‌های جدید در تحقیقات پزشکی راه‌های شگفت‌انگیزی را کشف کرده است که در آن استخوان‌های شکسته می‌‌توانند به سرعت بازسازی شوند. برای شناخت انواع مواد غذایی موثر برای ترمیم استخوان‌ها با ما در این نوشتار از سری مطالب سلامتی خبرنامه همراه باشید.

1. لبنیات جز بهترین مواد غذایی برای جوش خوردن استخوان هستند

شیر، ماست و پنیر منبع خوبی از ویتامین D و کلسیم هستند، دو ماده مغذی کلیدی که به استحکام و رشد استخوان‌ها کمک می‌کند. اگر استخوان شکسته ای دارید، سعی کنید مصرف لبنیات خود را افزایش دهید تا جوش خوردن استخوان‌ها آسان تر و سریع تر شود.

مطلب مرتبط: از تسریع بهبود زخم تا کاهش فشار خون، ۹ خاصیت بی‌نظیر گزنه برای سلامتی

2. شیر سویا

اگرچه شیر جز لبنیات است و در حفظ استخوان‌های قوی و ترمیم شکستگی‌ها مفید است. اما افرادی که به لاکتوز حساسیت دارند می‌‌توانند به جای آن شیر سویای غنی شده مصرف کنند. شیر سویای غنی شده منبع خوبی از کلسیم است و لاکتوز ندارد. این نوع شیر کلسترول ندارد و به طور طبیعی چربی اشباع کمی‌دارد. همچنین منبع خوبی از پروتئین و پتاسیم است.

3. تخمه کدو تنبل

حتما از جشن‌ هالووین دانه‌های کدو تنبل برشته شده دارید. تخمه کدو حلوایی منبع خوبی از منیزیم است، ماده معدنی که به جذب کلسیم در بدن کمک می‌کند. منیزیم و کلسیم دو عامل مهم برای بهبود شکستگی و استحکام استخوان‌ها مفید است. این تخمه را به عنوان میان وعده مصرف کنید یا درون سالاد خود بریزید.

لینک مرتبط: مواد غذایی با طبع گرم: معرفی انواع غذاهایی که طبع گرم دارند

4. فلفل دلمه ای

فلفل دلمه‌ای شیرین – به‌ویژه فلفل قرمز – سرشار از ویتامین C است، ماده‌ی مغذی که برای تشکیل کلاژن ضرورت دارد و برای بازسازی استخوان‌ها مهم است. باور کنید یا نه، ½ فنجان فلفل دلمه ای، ویتامین C بیشتری نسبت به یک پرتقال دارد. فلفل‌ها را به شکل نوار برش دهید و در ترکیب غذاهای خود مصرف کنید. اما اگر احساس می‌‌کنید که این مواد غذایی نیز به جوش خوردن سریع استخوان‌های شما کمک نمی‌کند حتما به پزشک مراجعه کنید.

5. لوبیا سیاه از بهترین مواد غذایی برای جوش خوردن استخوان

اگر به دنبال تقویت استخوان‌های خود هستید، لوبیا سیاه بخورید. آن‌ها منبع خوب دیگری از منیزیم هستند، ماده‌ای معدنی که برای بهبود و ترمیم سریع تر آسیب اسکلت ضروری می‌باشد. گنجاندن لوبیا سیاه به رژیم غذایی خیلی آسان است.

لینک مرتبط: از کنترل دیابت تا درمان اسهال، ۸ خاصیت فوق العاده زرشک برای سلامتی!

6. گوشت

گوشت یکی از بهترین منابع پروتئین است. تقریبا نیمی ‌از ساختار استخوان بدن از پروتئین ساخته شده است. بدن شما برای ساختن استخوان‌های جدید و برای ترمیم پس از شکستگی به پروتئین نیاز دارد. همچنین به بدن شما کمک می‌کند تا از کلسیم به درستی استفاده کند. پس گوشت مصرف کنید.

7. بهترین مواد غذایی برای جوش خوردن استخوان ها؛ ساردین

ساردین منبع خوبی از کلسیم و ویتامین D است و به همین دلیل در دسته بهترین مواد غذایی برای جوش خوردن استخوان قرار می‌گیرد. دو ماده مغذی کلیدی برای تقویت استخوان‌ها.

مطلب مرتبط: روش مصرف دانه چیا؛ به ۷ روش دانه چیا را در برنامه غذایی‌تان بگنجانید

8. ماهی چرب

کلسیم فقط در صورت دریافت ویتامین D خوب عمل می‌کند. ماهی‌های چرب مانند تن منبع خوبی از ویتامین D هستند. حتی اگر کلسیم یک ماده مغذی کلیدی برای بهبود استخوان‌ها است، ویتامین D نیز به همان اندازه مهم است. زیرا ویتامین D سبب تثبیت سطح کلسیم در خون می‌شود و نقش مهمی‌در ساختار و رشد استخوان دارد.

9. کلم پیچ

کلم پیچ منبع خوبی از ویتامین K است، ویتامینی که فعالیت اتصال کلسیم را در تشکیل استخوان‌ها تسهیل می‌کند.

10. تخم مرغ

منابع غذایی کمی‌برای ویتامین D وجود دارد که تخم مرغ یکی از آن‌هاست. تخم مرغ نه تنها منبع ویتامین D بلکه حاوی کلسیم، منیزیم، آهن، پروتئین و ویتامین‌های گروه B نیز است.

مطلب مرتبط: خواص گل زعفران؛ از درمان افسردگی تا تسکین التهاب و دردهای قاعدگی

11. انگور برای بهبود و ترمیم شکستگی استخوان

این میوه شیرین آبدار سرشار از ویتامین K است. در واقع، ¾ فنجان 25 درصد از نیاز روزانه بدن شما را تامین می‌کند. می‌توانید از انگور در انواع سالاد، ترکیب ماست و به صورت میان وعده‌ها مصرف کنید.

12. جعفری

این گیاه بیش از یک چاشنی غذا است – در واقع منبع عالی ویتامین K است. در ترکیب غذاهای خود از جعفری استفده کنید. نه تنها جعفری بلکه به طور عموم سبزیجات در تقویت استخوان‌ها مفید است.