عصب کشی دندان

فرایند عصب کشی یک راه جلوگیری از کشیدن‌ دندان‌ها مخصوصا آنهایی که به شدت آسیب دیده یا عفونی هستند می‌باشد. این دندان‌های عفونی و آسیب دیده را میتوان برای سالیان طولانی با رعایت مراقبت های بعد از عصب کشی نگه داشت. اگرچه نرخ موفقیت عصب کشی های انجام شده بیش از 95 درصد است، اما بعضی از بیماران لازم است تا تحت عصب کشی مجدد قرار بگیرند. در اینجا می خواهیم به دلایل نیاز به عصب کشی مجدد و انتظاراتتان از این روش بپردازیم.

دلایل نیاز به عصب کشی مجدد

گاهی اوقات ممکن است که دندانتان پاسخ مناسبی به عصب کشی نداشته باشد و به نتیجه دلخواهتان دست پیدا نکنید. این موضوع می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آناتومی پیچیده عصب: باکتریها ممکن است در اعصاب نازک و شاخه های آن قرار داشته باشند که نتوان آن را در عصب کشی اولیه درمان کرد.
  • نصب روکش با تاخیر: در صورت وجود تاخیر قابل توجه بین عصب کشی و نصب روکش دندان، امکان حمله مجدد باکتریها و عفونی شدن دندان وجود دارد.
  • آلودگی بزاق دهان: گاهی اوقات شاید فرایند درزگیری بعد از عصب کشی به خوبی انجام نشود و بزاق دهان منجر به آلودگی درون دندان شود.

بعلاوه امکان بروز مشکلات جدید برای دندانی که تحت درمان موفق قرار گرفته بود، وجود دارد:

  • پوسیدگی جدید: بروز پوسیدگی جدید در کنار دندان عصب کشی شده، می تواند آن را در معرض حملات باکتری‌هایی قرار دهد که نهایتا یک عفونت جدید را در دندان ایجاد کنند.
  • آسیب دیدگی دندان ترمیم شده: لق شدن یا ترک خوردگی روکش دندان یا مواد پر شده دندان، زمینه ورود باکتری ها به دندان و ایجاد یک عفونت جدید را فراهم می کند.
  • آسیب دیدگی دندان: علاوه بر مورد قبل در برخی موارد عمل‌های زیبایی دندان آثار مخربی بر روی دندان‌های شما باقی می‌گذارند و باعث آسیب دیدگی به آنها میشوند. بنابراین سعی کنید از عمل های زیبایی بر روی دندان‌های عصب کشی شده خودداری کنید.

چطور بدانم که آیا به عصب کشی مجدد نیاز دارم یا خیر؟

درد در دندان عصب کشی شده یا وجود آبسه دندانی (تورم لثه ها) نشانه های هشداردهنده نیاز به عصب کشی مجدد است. بعلاوه بعضی از آبسه ها در ابتدا کوچک هستند و دردی ایجاد نمی کنند و به همین دلیل هم فرد تا مدتها متوجه آن نمی شود. یکی از دلایل اهمیت چکاپ های شش ماه و مراجعه به دندانپزشک برای گرفتن تصاویر اشعه ایکس از ریشه عصب کشی شده برای همین موضوع است.

فرایند عصب کشی مجدد

متخصص ریشه ابتدا درباره گزینه های درمانی مختلف با شما صحبت می کند؛ اگر بر عصب کشی مجدد هم نظر باشید، او دندانتان را باز کرده و زمینه دسترسی به عصب را فراهم می کند. گاهی اوقات لازم است که همه وسایل استفاده شده – روکش، پایه و مواد پر شده دندان – را برای ایجاد دسترسی به عصب، بیرون آورده شود.

متخصص ریشه بعد از خالی کردن دندان، کانال ها را تمیز کرده و آن را با استفاده از ذره بین و چراغ قوه به دقت بررسی می کند تا در صورت وجود کانال دیگر یا آناتومی غیرطبیعی ریشه، آن هم پاکسازی شود. او سپس کانال را پر و درزبندی می کند و یک ماده پر کننده موقتی در دندانتان قرار می دهد. اگر یک باریک شدگی و انسداد غیرطبیعی در کانالها وجود داشته باشد، شاید لازم باشد که تحت جراحی ریشه قرار بگیرید. این جراحی که شامل ایجاد یک برش می شود، زمینه مهر و موم کردن انتهای دیگر عصب را فراهم می کند.

بعد از کامل شدن عصب کشی مجدد باید در اسرع وقت و برای نصب روکش یا رستوریشن جدید به منظور محافظت از دندان و بازیابی کامل عملکرد دندان، به دندانپزشکتان مراجعه کنید.

نکاتی برای حفظ سلامت دندان ها و پیشگیری از نیاز به درمان مجدد

حالا که عصب کشی مجدد و درمان دندانتان کامل شده، بهتر است که سلامت آن را در اولویت خود قرار دهید. حفظ بهداشت دهان و دندان برای محافظت از آن در برابر باکتریها ضروری است، بنابراین:

  • دندانهایتان را به مدت دو دقیقه (دو مرتبه در روز) با هر مسواکی اعم از برقی یا دستی که دارید به کمک یک خمیردندان حاوی فلوراید مسواک بزنید. علیرغم تفاوت های میان مسواک برقی و مسواک دستی، اما هر دوی آنها در جلوگیری از نیاز به درمان های بیشتر موثر هستند.
  • فضای بین دندان هایتان را به صورت روزانه و با استفاده از نخ دندان با کیفیت، نخ بکشید و دهانتان را با دهانشویه بشویید.
  • دو بار در سال برای چکاپ دوره ای و پاکسازی دندانها به دندانپزشک مراجعه کنید.

هیچکس دوست ندارد که تحت درمان مجدد دندانش قرار بگیرد، اما صرف هزینه برای عصب کشی مجدد، داشتن دندان های طبیعی، سالم و کارآمد را تا سالیان طولانی تضمین می کند.

جایگزین‌های جراحی ریشه یا عصب کشی مجدد چیست؟

تنها راه جایگزین برای عصب کشی مجدد یا جراحی ریشه، کشیدن دندان است؛ در اکثر موارد و برای حفظ قدرت جویدن و پیشگیری از جابجایی دندان های کنار، باید از جایگزین هایی مثل ایمپلنت، بریج یا دندان مصنوعی متحرک استفاده شود. خوب، با توجه به نیاز گسترده به انجام جراحی بر روی دندان های سالم مجاور، به هزینه و زمان بسیار بیشتری در مقایسه با عصب کشی مجدد و بازیابی دندان طبیعی خودتان نیاز خواهد بود.

مهم نیست که گزینه جایگزین دندانتان چقدر خوب باشد- هیچ چیز نمی تواند جایگزین دندان طبیعی خودتان شود. شما همین الان هم برای حفظ دندانتان سرمایه گذاری کرده اید و صرف هزینه برای عصب کشی مجدد، با یک دندان سالم، طبیعی و کارآمد همراه می شود.

هزینه عصب کشی مجدد چقدر است؟

هزینه عصب کشی مجدد با توجه به پیچیدگی آن تعیین می شود؛ با توجه به نیاز به باز کردن دندان (رستوریشن و مواد پر شده داخل دندان)، این فرایند معمولا از فرایند اولیه پیچیده تر خواهد بود. بعلاوه لازم است که متخصص ریشه، زمانی را صرف جستجو برای عامل ایجاد مشکل و رفع آن کند و به همین دلیل هم احتمالا می توان انتظار داشت که هزینه عصب کشی مجدد از هزینه عصب کشی بالاتر باشد.

اگرچه شاید بیمه، بخشی یا تمامی عصب کشی مجدد را پرداخت کند، اما بعضی از طرح های بیمه هم تنها هزینه یک عصب کشی را در یک مدت زمانی محدود پرداخت می کنند. قبل از انجام عصب کشی مجدد، بهتر است با شرکت بیمه خود در این باره صحبت کنید و از شرایط پرداختی بیمه مطلع شوید.