تاریخچه بستنی

تاریخچه بستنی: وقتی یک خوراکی سال‌ها بین مردم محبوب باشد، جدا کردن آن از واقعیت فولکلور، دشوار است. ما از تحقیق مورخان مواد غذایی استفاده کردیم تا بفهمیم تارخچه بستنی چیست و چه کسی واقعا بستنی را اختراع کرده است. مردم آمریکا سال‌های سال است که بستنی می‌‌خورند. این خوراکی در جشن تولدها، پیروزی‌های لیگ کوچک و دیگر مناسبت‌های خاص استفاده می‌‌شود.

آیا می‌‌خواهید از پیوند عمیق این خوراکی خوشمزه با آمریکا بیشتر بدانید؟ طبق آمار اداره سرشماری ایالات متحده، آمریکایی‌ها به طور متوسط ​​سالانه 23 گالن بستنی مصرف می‌‌کنند. وانیل کلاسیک محبوب ترین طعم در آمریکا است و بیش از 26 درصد از فروش بستنی در این کشور را به خود اختصاص می‌‌دهد.

تاریخچه بستنی؛ مردم باستان چگونه یخ تهیه می‌‌کردند؟

برای داشتن بستنی باید راهی برای سرد نگه داشتن آن داشته باشید. زمانی که هیچ یخچالی وجود نداشت، برای سرد نگهداشتن خوراکی‌ها به یخ نیاز بود. واسبرگ جانسون یک مورخ و باستان شناس می‌‌‌گوید: «تشخیص منشا بستنی یا حتی خوراکی‌هایی نزدیک به بستنی دشوار است، اما اجماع عمومی‌‌بر این است که در دنیای باستان، مردم یخ را به روش‌های مختلف آماده می‌‌کردند.»

هرچند آن‌ها یخ را از منابع طبیعی تهیه می‌‌کرند اما آنچنان که فکر می‌‌کنید، آسان نبوده است. زیرا پا گذاشتن به سرزمین‌های سرد و زمستانی دشوار است. او می‌‌گوید: «در قدیم، دریاچه‌ها مثل مدیترانه و خاورمیانه یخ نمی‌‌‌زدند، بنابراین یخ‌ها و برف‌های یخبندان از بالای کوه‌ها تهیه می‌‌‌شدند. تمام زمان و تلاشی که برای جمع آوری یخ صرف می‌‌شد، سبب شد تا فقط ثروتمندترین افراد توانایی خرید آن را داشته باشند.

گرفتن یخ در بیابان – در مکان‌هایی مانند مصر باستان – داستان دیگری بود. به گفته واسبرگ جانسون، شواهدی وجود دارد که نشان می‌‌دهد مردم از تبخیر برای خنک کردن مواد استفاده می‌‌کردند. او توضیح می‌دهد: وقتی آب را در یک ظرف سفالی متخلخل قرار می‌‌دهید و آن را با پارچه‌ای مرطوب می‌‌‌پیچید، تبخیر، گرما را از هر چیزی که داخل آن قرار دارد، خارج می‌‌‌کند. یا در مناطق بیابانی که شب‌ها خیلی سرد می‌‌شد، ظروف بسیار کم عمق را پر از آب بیرون می‌‌گذاشتند تا آن‌ها به تکه‌های نازک یخ تبدل شوند.

کدام کشور بستنی را اختراع کرد؟

مانند بسیاری از جنبه‌‌های تاریخ غذا و مواد غذایی، هیچ راهی وجود ندارد که به طور واضح بدانیم چه کسی بستنی را اختراع کرده است، یا از کدام کشور منشا گرفته است. اما اولین اشاره‌ها به خانه‌های یخی و خوردن برف در قرن یازدهم قبل از میلاد در چین است. او می‌‌‌گوید: گفته می‌شود حدود 200 سال قبل از میلاد، مردم در چین [ترکیبی از] شیر و برنج منجمد شده در برف را می‌‌‌خورند.

اما چگونه از یخ به انواع بستنی مدرن رسیدیم؟ در این موضوع باید از پارسیان تشکر کنیم. در حدود 400 سال قبل از میلاد، آن‌ها سلف تبرید مصنوعی را اختراع کردند: یک ساختار هرمی‌‌بزرگ به نام یخچال که از تبخیر و عایق برای خنک نگه داشتن خوراکی‌ها استفاده می‌‌کرد. تا قرن یازدهم پس از میلاد، ایرانیان چیزی به نام شربت درست می‌‌کردند که واسبرگ جانسون می‌‌‌گوید: احتمالا نزدیک‌ ترین خوراکی، حداقل از نظر زبانی، به بستنی است و کلمه شربت نیز از آن منشا می‌‌گیرد. به لطف تجارت با امپراتوری هند، ایرانیان به شکر دسترسی پیدا کردند و آن را با آب و طعم دهنده‌ها ترکیب نمودند و شربت بدست آمد. او توضیح می‌‌‌دهد که این خوراکی یخی «از طریق نفوذ مورها پس از جنگ‌های صلیبی به اروپا وارد شد».

تاریخچه بستنی: بستنی مدرن چه زمانی اختراع شد؟

تا عصر اکتشافات، زمانی که اروپاییان سفیدپوست قاره آمریکا را مستعمره کردند، بستنی مدرن برای اولین بار رواج پیدا کرد. واسبرگ جانسون توضیح می‌‌‌دهد: «امپراتوری اسپانیا اولین گروه اروپایی بود که «دنیای جدید» را مستعمره کرد، و آن‌ها با تولید شکر و آوردن شکلات و وانیل از مکزیک و شبه‌ جزیره یوکاتان در قرن شانزدهم مشغول شدند. ناپل ایتالیا نیز در آن زمان بخشی از امپراتوری اسپانیا بود و سوربتو یا سوربت از آن جا سرچشمه می‌‌گیرد. اشراف فرانسوی بعد از آن شروع به خوردن دسر یخ زده کردند و پس از آن عده ای در انگلیس – به قول واسبرگ جانسون «سرزمین لبنیات» – شروع به خوردن ترکیبی از شیر و خامه منجمد کردند.

در قرن هجدهم، بستنی در اروپا رایج شد. واسبرگ جانسون می‌‌گوید با استفاده از شیر و خامه تولید شده محلی، یخ برداشت شده از دریاچه‌ها و شکر و ملاس که از طریق تجارت برده در اقیانوس اطلس به دست می‌‌‌آمد – و همچنین کار برده‌ها – مستعمره‌های ثروتمند آمریکایی به بستنی دسترسی داشتند. افرادی مانند جورج واشنگتن و توماس جفرسون قابلمه‌های بستنی سازی وارداتی از اروپا داشتند.

در واقع، عشق جفرسون به بستنی، که به ویژه در زمان سرو بستنی در خانه رئیس جمهور (که اکنون کاخ سفید نامیده می‌‌شود) در واشنگتن دی سی مشهود بود، بخشی از چیزی است که به محبوبیت این دسر در ایالات متحده کمک کرده است. اما البته جفرسون بستنی را خودش درست نکرد. این کار به دست کارکنانش تهیه شد، از جمله سرآشپز آموزش دیده فرانسوی (اما هنوز برده) جیمز همینگز، پیشخدمت فرانسوی او آدرین پتی، و اونوره ژولین، سرآشپز فرانسوی که در طول دوران ریاست جمهوری او برای جفرسون آشپزی می‌‌کرد.

پدر بستنی کیست؟

تاریخچه بستنی: یکی دیگر از سرآشپزهای ریاست جمهوری – یک سیاه پوست آزاد از فیلادلفیا به نام آگوستوس جکسون – به عنوان “پدر بستنی” یاد می‌‌شود. اگرچه او کسی نیست که بستنی را اختراع کرده است، اما او را با اختراع روش مدرن تولید بستنی (افزودن نمک به یخ برای کاهش و کنترل دما) می‌‌دانند.

جکسون بین سال‌های 1817 و 1837 به عنوان آشپز در کاخ سفید کار می‌‌کرد، سپس به فیلادلفیا بازگشت، جایی که تجارت شیرینی خود را افتتاح کرد تا بستنی را در سطح شهر تولید و توزیع کند. به طور تصادفی، قدیمی‌‌ترین برند بستنی آمریکا نیز در فیلادلفیا مستقر است.

قدیمی‌‌ترین برند بستنی

بستنی بستس از سال 1861 شروع به کار کرده است، اولین فروشگاه خود را در سال 1885 افتتاح کرد و زمانی که در سال 1892 افتتاح شد، به بازار نمادین ریدینگ ترمینال شهر نقل مکان کرد. درست یک دهه بعد، BFF بستنی، مخروطی شبیه وافل، به طور تصادفی ایجاد شد.

آیا در بستنی تخم مرغ موجود است؟

تخم مرغ یکی از مواد تشکیل دهنده برخی بستنی‌ها (و نه همه) آن‌ها است. اینجاست که همه چیز کمی‌‌پیچیده می‌‌شود. در اواسط دهه 1700، سرآشپزهای فرانسوی روی دسر که در آن زمان در سراسر اروپا محبوبیت پیدا کرده بود، تحقیقی انجام دادند. علاوه بر مواد معمولی موجود در بستنی – شیر، خامه، شکر و طعم دهنده (معمولا وانیل) – آن‌ها همچنین زرده تخم مرغ را در دستور العمل خود گنجانده اند و این همان چیزی است که ما اکنون به آن کاسترد منجمد می‌‌گوییم.

امروزه در ایالات متحده، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تعیین می‌‌‌کند که کدام محصولات را می‌‌‌توان بستنی در نظر گرفت و کدام‌ها را طبق تعریف، کاسترد منجمد دانست. این مورد به زرده تخم مرغ بسته گی دارد: بستنی حاوی حداقل 10 درصد چربی شیر و کمتر از 1.4 درصد زرده تخم مرغ است، در حالی که کاستارد حاوی حداقل 10 درصد چربی شیر است اما حاوی بیش از 1.4 درصد زرده تخم مرغ دارد.

(جالب اینجاست که این قوانین بخشی از دلیل متفاوت بودن طعم بستنی وانیلی بریتانیایی و آمریکایی است.)

تاریخچه بستنی: برخی از محبوب ترین طعم‌های بستنی از کجا آمده اند؟

بخش جذاب بستنی طعم‌های بسیار متنوع آن است. و همیشه هم طعم‌های جدید به وجود می‌‌آید. اگرچه هیچ راهی وجود ندارد که به طور قطع بدانیم اولین طعم بستنی که تا به حال توسط انسان‌ها اختراع و خورده شده چه بوده است، واسبرگ جانسون می‌‌گوید که یکی از اولین اشاره‌ها به خوردن یخ و لبنیات با نوعی طعم دهنده مربوط به چین در زمان سلسله تانگ است. (618–907 م). او می‌‌گوید: این طعم مخلوطی از آرد، شیر گاومیش آبی و کافور منجمد بوده است، و اشاره می‌‌‌کند که با تخم ‌مرغ (مانند کاستارد) غنی ‌شده و حاوی شکر اضافه نشده است. احتمالا در بستنی فروشی محلی خود اسکوپ‌هایی با طعم کافور پیدا نخواهید کرد، اما سایر طعم‌های اولیه هنوز هم محبوب خود را دارند – آنچه اکنون مورخان اولین طعم را بستنی‌های مدرن می‌‌دانند.

شکلات

به گفته سارا لومان، مورخ غذا؛ از آن جایی که طعم‌های بستنی مختلفی وجود دارد، پس شکلات احتمالا ابتدا اختراع شده است. او می‌‌نویسد: به دلیل سابقه نوشیدنی‌های یخ زده، برخی از اولین طعم‌های بستنی نوشیدنی‌هایی مانند قهوه و چای بودند. به همین دلیل است که بستنی شکلاتی خیلی قبل از وانیل اختراع شد. لومان اشاره می‌‌‌کند که اولین دستور شکلات منجمد از ناپل ایتالیا آمده است که در سال 1692 در کتاب مباشر مدرن آنتونیو لاتینی منتشر شده است.

وانیل

تاریخچه بستنی: اگرچه جفرسون بستنی را اختراع نکرد – یا حتی آن را به آمریکا معرفی نکرد – اما اولین دستورالعمل بستنی شناخته شده توسط یک آمریکایی ثبت شده است که طعم آن وانیلی است. اما این سرآشپز، برده جفرسون، جیمز همینگز، بود که بستنی وانیلی را به مردم معرفی کرد. واسبرگ جانسون می‌‌گوید: همینگز زمانی که با جفرسون در فرانسه بود، به عنوان یک آشپز فرانسوی آموزش دید. وقتی برگشتند، بستنی وانیلی، ماکارونی و پنیر و خامه فرم گرفته را با خود آوردند. همینگز به فردی در خانواده جفرسون تبدیل شد که به محبوبیت بسیاری از این غذاها در ایالات متحده کمک کرد. با گذشت بیش از دو قرن، طعم آن هنوز در آمریکا شناخته شده و محبوب است. بین ویفرهای شکلاتی در ساندویچ بستنی‌ها قرار می‌‌گیرد، به پای سیب اضافه می‌‌شود، در ترکیب میلک شیک‌ها اضافه می‌‌شود و بعد از روزهای سخت کاری، خستگی را از تن دَر می‌‌کند.

توت فرنگی

هیچ مدرک محکمی ‌‌وجود ندارد که بتواند کسی که بستنی توت فرنگی را ایجاد کرده است را شناسایی کند. واسبرگ جانسون توضیح می‌‌‌دهد: داستانی غیرمعمولی وجود دارد که نمی‌‌‌توان آن‌ها را در مورد زن برده ‌داری به نام عمه سالی که ظاهرا بستنی توت ‌فرنگی را برای دالی مدیسون اختراع کرده بود، اثبات کرد. اگرچه سالی یک شخص واقعی بود، اما این که آیا او اولین کسی بود که بستنی توت فرنگی را ایجاد کرد یا نه، هنوز مشخص نیست. او در دهه 1810 و 1820 مشغول تجارت بستنی بود.

تاریخچه بستنی: چگونه بستنی تا این حد محبوب شد؟

در حالی که تجارت بستنی به صورت کوچک و بسیار محلی آغاز شد، اما زمانی که یخچال‌ها در دسترس قرار گرفت – ابتدا به صورت تجاری و سپس در خانه‌‌های مردم – رواج پیدا کرد. و بستنی ناگهان برای افراد طبقات مختلف اجتماعی-اقتصادی قابل دسترس‌تر شد. این روزها می‌‌‌توانید هزاران بستنی ‌فروشی در سراسر کشور، بستنی‌های بسته ‌بندی شده در سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های گوشه و کنار، و کامیون‌های بستنی ‌فروشی که دسرهای خنک را به کودکان مشتاق می‌‌‌فروشند، پیدا کنید. شما می‌‌توانید از طعم‌های فراوان، از جمله طعم‌های کلاسیک آن مانند وانیل و شکلات، انتخاب کنید یا از طعم‌های مورد علاقه مدرن مانند شیر و کلوچه، ماکیاتو کارامل میل کنید  و طعم‌‌های واقعا عجیب بستنی مانند پنیر چدار، شیر غلات یا خیلی چیزهای دیگر که حتی فکرش را هم نخواهید کرد.

لینک‌های مرتبط

طرز تهیه بستنی رژیمی‌‌میوه ای، یک بستنی خوشرنگ برای روزهای گرم

طرز تهیه پودینگ شکلاتی، یک دسر خوشمزه برای دورهمی‌‌های ایام ماه مبارک رمضان!

فواید ژلاتین برای سلامت بدن و عوارض جانبی آن

طرز تهیه کادایف نان آلبالو به صورت آسان برای علاقمندان دسرهای میوه ای

طرز تهیه دسر حلقه ای شربت دار، شیرینی مخصوص ماه رمضان!