طرز ساخت اسماج

اسماج یا عود پیچ یا گیاه پیچ طبیعی از مراسم بومیان آمریکا است که در یک مکان خاص گل و گیاهان مختلف را می‌‌سوزانند تا پلیدی‌‌ها را از بین ببرند. مردمان کانادا و آمریکا دود حاصل از سوزاندن گل‌‌ها یا اسماج را دود مقدس می‌‌نامند. همچنین آن‌‌ها خاکستر این گیاهان را در خاک دفن می‌‌کنند، زیرا معتقداند که با این کار پلیدی‌‌ها را دفن می‌‌کنند. در طب سنتی نیز برای دفع انرژی‌‌های منفی و چشم زخم ‌اسفند دود می‌‌کنند. شما هم اگر می‌‌خواهید انرژی مثبت در فضای خانه تان جریان داشته باشد و از خواص آرامش بخش گیاهان بهره ببرید، طرز ساخت اسماج را در این مطلب مطالعه کنید.

مطالب مرتبط: ۹ خوشبو کننده طبیعی که عطر خوشی را به فضای خانه تان می بخشند!

شما می‌‌توانید این عودهای طبیعی را جایگزین عودهای آماده داخل بازار کنید و از فواید آن استفاده کنید.

طرز ساخت اسماج؛ چطور اسماج بسازیم؟

شما می‌‌توانید برای ساخت اسماج از طیف وسیعی از گیاهان مانند رزماری، برگ‌‌های درخت کاج، برگ بو، مریم گلی و اسطوخودوس استفاده کنید. در گیاه پیج‌‌های طبیعی می‌‌توانید از ترکیبات متفاوتی استفاده کنید.

مواد لازم برای اسماج رزماری:

در ترکیب اول این عود پیچ می‌‌توانید از رزماری استفاده کنید. در اسماج رزماری اول از همه تعدادی رزماری زیر کار قرار داده دهید، سپس روی آن برگ بو و مقداری مریم گلی قرار دهید. دوباره تعدادی مریم گلی روی آن گذاشته و دور آن را با نخ بپیچانید. پس از آن ابتدا و انتهای نخ را گره بزنید. برای تزئین اسماج از تعدادی غنچه گل محمدی، لا به لای نخ‌‌ها قرار دهید. در آخر هم یک چوب دارچین را با نخ کنفی به دور اسماج بپیچانید. یادتان باشد انتها و کنارهای اسماج را با قیچی مرتب کنید. برای  دیگر دسته‌‌های اسماج می‌‌توانید از لیموی خشک شده هم استفاده کنید.

مطلب مرتبط: ۱۵ بهترین از گیاهان افزایش دهنده انرژی مثبت در خانه

رزماری: گیاه رزماری آرامش بخش است و به پاکسازی محیط کمک می‌‌کند. از طرفی برای دستگاه تنفسی تاثیر فوق العاده ای دارد.

برگ بو و مریم گلی: ضد عفونی کننده هستند و به افزیش انرژی بدن کمک می‌‌کنند.

غنچه گل محمدی: این گل بوی خوبی دارد و به فضا بوی خوبی می‌‌دهد.

دارچین: چوب دارچین علاوه بر زیباتر کردن اسماج، به محیط گرما و انرژی می‌‌بخشد.

نخ کنفی: علاوه بر زیبایی اسماج به محکم تر شدن این عود گیاهی کمک می‌‌کند.

لیمو خشک: مانند گل محمدی باعث خوشبو کردن محیط می‌‌شود.

مطلب مرتبط: گیاهان دارویی: ۱۰ گیاه مفید در درمان بیماری ها از داروخانه طبیعت

مواد لازم برای طرز ساخت اسماج کاج:

برای اسماج کاج هم اول شاخه‌‌های بزرگتر را زیر کار قرار داده و روی آن تعدادی برگ بو بگذارید. همانطور که گفتیم ترکیب گیاهان در اسماج کاملا سلیقه ای است و می‌‌توانید از گیاهان متفاوتی استفاده کنید. روی برگ بوها نیز برگ‌‌های کاج را قرار داده و در آخر با گل مینا تزئین کنید.

برگ‌‌های کاج: بر خوشبو کردن محیط تاثیر فوق العاده ای دارد.

گل مینا: مثل گل محمدی باعث خوشبو شدن فضا می‌‌شود.

بعد از این که  اسماج‌‌ها آماده شدند، آن‌‌ها را چند روز زیر نور آفتاب قرار داده تا کاملا خشک و قابل استفاده شود. بعد از آماده شدن اسماج‌‌ها برای روشن کردن آن‌‌ها از شمع استفاده شود. چون شمع انرژی مثبت داشته و این انرژی را به فضا نیز منقل می‌‌کند.

مطلب مرتبط: ۹ بهترین درمان گیاهی برای رفع انسداد عروق و رگ‌ها

برای از بین بردن انرژی بد عود گیاهی درست کنید

بهتر است بعد از تمیز کردن و ضدعفونی کردن خانه خود از اسماج استفاده کنید. هنگامی‌‌که از شر خاک و گرد و غبار خلاص شدید، اسماج را بسوزانید تا با آرامش روحی و جسمی ‌‌سرشار از انرژی در خانه خود قدم بزنید.

مواد لازم برای عود گیاهی یا اسماج اسطوخودوس

4 – 5 جوانه گل رز یا شاخه‌‌های اسطوخودوس

تقریبا 15 شاخه سبزی تازه مانند رزماری، مریم گلی و آویشن

قیچی

نخ ساده یا نخ کنفی

طرز تهیه اسماج اسطوخودوس:

گل‌‌ها و گیاهان را به یک اندازه کوتاه کنید. سپس دسته شاخه‌‌های رز، اسطوخودوس، رزماری، مریم گلی و آویشن را با نخ کنفی پیچانده و ابتدا و انتهای آن را گره بزنید. پس از آماده کردن آن، بگذارید 2 هفته زیر نور خورشید خشک شود.

مطلب مرتبط: فواید روغن اسطوخودوس برای سلامت: نحوه ساخت روغن اسطوخودوس (لاوندر) در خانه

* نکته: هرچند می‌‌توانید اسماج‌‌ها را با فندک یا کبریت روشن کنید اما از شمع استفاده کنید تا انرژی مثبت در فضای خانه جریان پیدا کند.

اسماج را روشن کنید، از شرقی ترین قسمت خانه خود شروع کنید، در جهت عقربه‌‌های ساعت دور اتاق بچرخید تا دود آن در فضای خانه پراکنده شود. در نهایت دود را زیر آب خاموش کنید و کنار بگذارید تا خشک شود. می‌‌توانید در نوبت بعدی هم از همان اسماج استفاده کنید.

طرز ساخت اسماج و فواید استفاده از اسماج

اسماج می‌‌تواند انرژی منفی را از خانه دور کرده به کاهش استرس و ایجاد آرامش کمک کند. گیاهان مختلف دارای خواص فوق العاده ای برای سلامت بدن هستند، مانند:

سدر – اغلب برای کاهش گرما، حرارت سر و آرامش کلی بدن استفاده می‌‌شود.

رزماری – برای تقویت هوشیاری و پاکسازی ذهنی عالی است.

گل سرخ – معمولا نشان عشق، شانس و شفابخشی است.

اسطوخودوس – به آرامش ذهن کمک می‌‌کند.

کندر – اغلب برای ایجاد فضای معنوی استفاده می‌‌شود.

اکالیپتوس – به هر اتاق احساس آرامش می‌‌دهد.

مریم گلی – که جز ارزشمندترین گیاهان محسوب می‌‌شود، مریم گلی القا کننده صلح و آرامش است.

مطلب مرتبط درمان طبیعی بی خوابی: ۸ بهترین روش خانگی برای درمان بی خوابی

بیشتر چه زمانی از اسماج استفاده می‌‌کنند؟

از اسماج در آغاز فصل، سال یا روز استفاده می‌‌کنند تا انرژی جدید را به جریان بیندازد. همچنین می‌توانید به صورت هفته‌وار یا ماهوار از آن استفاده کنید. یا در چنین مواقعی اسماج دود کنید:

  • وقتی به خانه جدید نقل مکان می‌‌کنید. اسماج می‌‌تواند به پاکسازی انرژی ساکنان قبلی، خلاص شدن از شر حس کسالت و خستگی کمک کند.
  • وقتی احساس ناراحتی می‌‌کنید اسماج دود کنید. مثل اتفاقات ناگوار و ناراحت کننده، خواه دعوا با همسرتان باشد یا سپری کردن یک روز بد، همه می‌‌تواند سبب ایجاد حس منفی شود. که با دود کردن اسماج می‌‌توانید حس مثبت ایجاد کنید.
  • برای شروع جدید. هر زمانی که می‌‌خواهید کاری انجام دهید یا شروع تازه ای داشته باشید، اسماج دود کنید. و با حس مثبت و خوب شروع کنید.