بهترین درمان حساسیت فصلی

گل‌ها در حال شکوفه هستند و چمن در حال رشد یا به استقبال پاییز می روید. اما شما مشکل احتقان و آبریزش بینی دارید، عطسه امان تان را بریده است. هر لحظه آب چشم‌های خود را پاک می‌کنید و امیدوار هستید که سردرد تان به زودی خوب شود. ابتلا به آلرژی‌های فصلی می‌تواند آزار دهنده باشد. اما راه‌های درمان گوناگونی برای آن وجود دارد. بهترین درمان حساسیت فصلی، از داروهای طبیعی برای درمان آلرژی در خانه گرفته تا درمان‌های تجویزی و تست آلرژی با کمک متخصص، همه می‌تواند به از بین بردن حساسیت کمک کند. اگر می‌خواهید بیشتر در مورد آلر‌ژی   فصلی بدانید با ما در این مطلب از سری مطالب سلامتی خبرنامه همراه باشید.

بهترین درمان حساسیت فصلی

درمان‌‌های خانگی زیادی برای آلرژی فصلی وجود دارد. بسیاری از آن‌ها را می‌توانید به راحتی در روتین روزانه خود بگنجانید تا به تسکین علائم حساسیت  کمک کند. اما بهترین داروهای آلرژی فصلی کدام اند؟ باید گفت که این داروها به واکنش بدن شما و علائم آلرژی بستگی دارد.

زمان مناسب مصرف دارو برای درمان آلرژی

آیا می‌دانستید که می‌توانید قبل از بروز آلرژی یا حساسیت، از دارو استفاده کنید؟ ‌‌حدود دو هفته قبل از شروع حساسیت‌های فصلی که تا حدودی قابل پیش بینی هستند، می‌توانید ‌ مصرف داروهای آلرژی را شروع کنید. سپس، مصرف آن‌ها را به طور منظم در طول فصل ادامه دهید. هنگامی‌که بدن دچار التهاب می‌شود، ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا تسکین یافته و درمان شود.

حدود نیم ساعت طول می‌کشد تا آنتی هیستامین‌های خوراکی وارد سیستم بدن شما شوند. زمان خواب زمان مناسبی برای مصرف داروهای آلرژی است. بسیاری از آن‌ها نیاز به 24 ساعت زمان دارند تا بر بدن تاثیر بگذارند. به این معنی که تاثیر داروها تا روز بعد آن نیز باقی می‌ماند.

برای درمان حساسیت فصلی شستشوی سینوس را فراموش نکنید

شستشوی سینوس یک درمان محبوب برای آلرژی است که می‌توانید در خانه انجام دهید و با آنتی هیستامین‌ها و اسپری‌های بینی می‌تواند کارساز باشد. شستشوی سینوس‌ها با آب نمک یک درمان خانگی آسان و بی خطر است که برای درمان احتقان بینی سوزش سینوس می‌باشد. وقتی بینی توسط نمک شستشو داده می‌شود، می‌تواند حساسیت یا آلرژی‌ها، مخاط و سایر مواد زائد را پاک کرده و به مرطوب شدن غشاهای مخاطی کمک کند.

در صورت امکان از مواد حساسیت زا دوری کنید

به این توجه کنید که سطح گرده در منطقه محل زندگی شما چقدر است. آیا در منطقه ای پر از درخت زندگی می‌کنید؟ اگر بله ممکن است سطح گرده در این مناطق بیشتر باشد. اگر بتوانید میزان گرده اطراف خود را به درستی تشخیص دهید، می‌توانید از بروز علائم آلرژی کم کنید. به علاوه سعی کنید بدانید به چه چیزی بیشتر حساسیت دارید، با پیدا کردن عامل حساسیت زا به راحتی می‌توانید از آن جلوگیری یا آن را درمان کنید.

با پزشک خود در مورد آزمایش آلرژی فصلی یا واکسن‌های آلرژی صحبت کنید

آزمایش آلرژی می‌تواند به پزشک شما کمک کند تا نوعیت آلرژی درست تشخیص داده شود و یک برنامه درمانی برای کمک به تسکین علائم شما ارائه دهد. تست‌های آلرژی بسیار ساده هستند. این آزمایش‌ها در کلینیک‌ها روی پوست شما انجام می‌شود. که مشخص می‌کند چه آلرژن‌هایی سبب بروز علائم در شما می‌شوند.

بسته به شدت آلرژی، پزشک ممکن است ایمونوتراپی با واکسن‌های آلرژی را برای کمک به کاهش و شاید حتی از بین بردن آن – با توجه به واکنش بدن شما به آلرژن‌های محیطی توصیه کند. این واکسن‌ها به بدن شما کمک می‌کنند که با حساسیت مبارزه کنند. از طرفی این واکسن‌ها تا زمان رسیدن به دوز مورد نظر برای بدن شما، طی چند سال تزریق می‌‌شوند. پس از آن، پزشک به شما یک برنامه مناسب توصیه کند تا بتوانید از بروز حساسیت پیش گیری کنید.

واکسن‌های آلرژی موثرترین راه برای درمان حساسیت فصلی و آلرژی هستند و بهتر از اکثر داروهای تجویزی عمل می‌کنند. استفاده از واکسن‌های آلرژی می‌تواند علائم آن را در یک بازه زمانی طولانی که می‌تواند 5 تا 10 سال طول بکشد، از بین ببرد. حتی بسیاری از افراد پس از تزریق واکسن به بهبودی کامل رسیده اند.

کلام آخر

هیچ کس نمی‌خواهد با آلرژی رو به رو شود. اگر علائم حساسیت زا به عفونت سینوسی یا دستگاه تنفسی فوقانی تبدیل شوند، می‌تواند بر کیفیت و عملکرد شما در زندگی و همچنین سلامت شما تاثیر بگذرد. به همین دلیل قبل از بروز حساسیت حتما به پزشک مراجعه کنید و با دریافت دستورالعمل‌های مناسب به درمان یا تسکین آلرژی بپردازید.

لینک‌های مرتبط

آلرژی به هویج؛ ۵ عارضه جانبی هویج که باید بدانید

علائم آلرژی به شیر چیست؟

۱۰ علامت واکنش آلرژیک که هرگز نباید نادیده گرفت

حساسیت فصلی: ۲۳ درمان خانگی علائم آلرژی