فواید و عوارض جانبی ژلاتین

چه چیزی در تهیه کیک، پودینگ و بستنی مشترک استفاده می شود؟ درست حدس زدید، شیر و شکر. اما ژلاتین نیز از موادی است که همیشه در ترکیب آن ها استفاده می شود. حتی نمی توانید فکرش را بکنید پروتئین ژلاتین چقدر زیاد است. ژلاتین یکی از مواد اصلی ژله است که شما به شدت به آن علاقه دارید. اگر می خواهید بدانید ژلاتین چیست؟ فواید و عوارض جانبی ژلاتین چیست؟ حتما این مطلب را مطالعه کنید.

مطلب مرتبط: رژیم وگان برای کاهش وزن؛ از صبور بودن تا مصرف مکمل‌های غذایی

فواید و عوارض جانبی ژلاتین

ژلاتین چیست؟

ژلاتین محصولی حاوی پروتئین است که معمولا در شیرینی پزی و کیک پزی به عنوان یک عامل تثبیت کننده و غلیظ کننده استفاده می شود. از کلاژنی که از جوشاندن استخوان ها، مفاصل گاو به دست می آید، تهیه می آید. ژلاتین علاوه بر این که در مواد غذایی به عنوان یک ماده تثبیت کننده استفاده می شود، در برخی از محصولات مراقبت از پوست و مو نیز کاربرد دارد.

مطلب مرتبط: فواید پیاده روی؛ ۱۱ مزیت شگفت انگیز پیاده روی از کاهش وزن تا کاهش مرگ و میر

فواید ژلاتین برای سلامتی بدن

ژلاتین غنی از پروتئین ها، به ویژه کلاژن و اسیدهای آمینه است. که به طرق مختلف برای سلامتی بدن مفید می باشد.

مفید برای سلامت استخوان ها و مفاصل

ژلاتین حاوی اسیدهای آمینه مانند اسید گلوتامیک است که به تقویت سلامت استخوان ها کمک می کند. تحقیقات روی موش‌ها نشان می‌دهد که ژلاتین ممکن است در بهبود محتوای مواد معدنی استخوان و در نتیجه تقویت استخوان‌ها موثر باشد. با این حال برای تعیین اثربخشی ژلاتین بر استخوان های انسان ها به تحقیقات بیشتری نیاز است.

مطلب مرتبط: فواید شگفت انگیز کشمش؛ از کاهش وزن تا درمان اختلال نعوظ در مردان

مفید برای پوست و موی

ژلاتین همچنین منبعی غنی از کلاژن است که برای سلامت پوست و مو مفید می باشد. مطالعات نشان می دهد که کلاژن به حفظ رطوبت و مرطوب نگه داشتن پوست کمک می کند. ژلاتین همچنین سبب افزایش حجم مو می شود.

بهبود عملکرد مغز و حافظه

ژلاتین همچنین حاوی اسید آمینه ای به نام گلیسین است که به تقویت عملکرد حافظه کمک می کند. طبق یک مطالعه، مصرف گلیسین به طور قابل توجهی حافظه افراد جوان و میانسال را بهبود می بخشد. این مطالعه همچنین نشان می دهد که این ماده به درمان افراد مبتلا به اسکیزوفرنی و بیماری پارکینسون کمک می کند. از طرفی تحقیقات محدودی در مورد اثر مفید گلیسین موجود در ژلاتین بر تسکین علائم OCD و اختلال بدشکلی بدن یا خود زشت پنداری (BDD) وجود دارد.

فواید و عوارض جانبی ژلاتین؛ کمک به کاهش وزن

ژلاتین برای کاهش وزن مفید می باشد زیرا سرشار از پروتئین است و کربوهیدرات یا چربی ندارد. مطالعات نشان می‌دهند که مصرف ژلاتین هورمونی به نام گرلین در بدن ترشح می‌کند که سبب ایجاد حس سیری در افراد می‌شود. در نتیجه باعث می شود تمایل کمتری به خوردن غذا داشته باشید. طبق تحقیقات یک رژیم غذایی با پروتئین بالا به کاهش سطح چربی کمک کرده و منجر به کاهش وزن می شود.

مطلب مرتبط: ۵ اسموتی کم قند و معجزه آسا برای کاهش وزن سریع

کمک به بهبود کیفیت خواب

گلیسین موجود در ژلاتین اثرات درمانی زیادی دارد که به بهبود خواب کمک می کند. تحقیقات نشان می دهد که مصرف خوراکی 3 گرم گلیسین قبل از خواب به بهبود کیفیت خواب و کاهش خواب آلودگی و خستگی در طول روز کمک می کند.

تقویت سلامت دستگاه گوارش

ژلاتین حاوی اسید گلوتامیک است که با جذب بدن به گلوتامین تبدیل می شود. گلوتامین به تقویت کننده پوشش دیواره روده با کاهش نفوذپذیری آن و محافظت از آن در برابر عفونت باکتریایی معروف است. همچنین ممکن است به کاهش التهاب در روده کمک کند.

لینک مرتبط: فواید روغن بادام زمینی + عوارض جانبی آن برای سلامت بدن

عوارض جانبی ژلاتین؛ آلرژی و اثرات نامطلوب

وقتی صحبت از آلرژی به میان می‌آید، مطالعات نشان می‌دهند که ژلاتین سبب واکنش‌های آلرژیک به واکسن‌های خاصی می شود. که حاوی ژلاتین به عنوان یک عامل تثبیت‌کننده هستند. گزارش ها نشان می دهد که واکسن سرخک که از ژلاتین به عنوان یک عامل تثبیت کننده استفاده می کند، ممکن است واکنش های آلرژیک مانند شوک آنافیلاکتیک داشته باشد.

مطلب مرتبط: آیا روغن زیتون برای موهای خشک مفید است؟

با توجه به فواید و عوارض جانبی ژلاتین از این ماده خوراکی در حد اعتدال مصرف کنید. و اگر به تازگی واکسن زده اید، حتما قبل از مصرف ژلاتین با پزشک خود مشورت کنید تا از عوارض آن در امان بمانید.