درمان های خانگی دیورتیکولیت

راه حل های موثر و آسان برای مدیریت علائم و ناراحتی ناشی از این دیورتیکولیت. دیورتیکولیت به دلیل تشکیل کیسه های عفونی روی روده بزرگ ایجاد می شود که با ناراحتی شدید همراه است و نیاز به درمان پزشکی فوری دارد. با این حال اگر بیشتر دقت کنید می توانید با درمان های خانگی دیورتیکولیت درد ناشی از آن را تسکین دهید و برای درمان به پزشک مراجعه کنید. بنابراین با توجه به اهمیت این موضوع، اگر می خواهید بیشتر راجع به این موضوع بدانید با ما در این مطلب از سری مطالب سلامتی خبرنامه همراه باشید.

درمان های خانگی دیورتیکولیت

دیورتیکولیت چیست؟

دیورتیکولیت با تشکیل دیورتیکول ها همراه است، که تشکیلات کیسه ای شکلی هستند که در امتداد دستگاه گوارش شما ایجاد می شوند. دیورتیکول ها اغلب در روده بزرگ ایجاد می شوند. این کیسه ها در نتیجه نقاط ضعیف دیواره روده ایجاد می شوند. کیسه ها (دیورتیکول) می توانند ملتهب یا توسط باکتری عفونی شوند و در نتیجه سبب دیورتیکولیت شوند.

دیورتیکول ها بی ضرر هستند مگر این که ملتهب یا عفونی شوند. اگر دیورتیکول‌ هایی در شما ایجاد شده است که عفونی یا ملتهب نیستند، این بیماری به عنوان دیورتیکولوز شناخته می ‌شود.

علائم و نشانه ها

  • درد شکمی که به طور معمول در سمت چپ پایین روده ایجاد می شود.
  • حالت تهوع، استفراغ، تب، افزایش تکرر ادرار، اسهال، یبوست و خون در مدفوع از علائم شایع است.

دیورتیکولیت توسط ترکیبی از عوامل ایجاد می شود که در این جا مورد بحث قرار گرفته است.

روش های درمانی دیورتیکولیت

  • یک رژیم مایع
  • یک رژیم غذایی کم فیبر
  • داروهای دیورتیکولیت از جمله آنتی بیوتیک هایی مانند مترونیدازول، سیپروفلوکساسین یا آموکسی سیلین
  • مراجعه به پزشک برای بررسی این وضعیت بیماری، پیشنهاد جراحی برای موارد شدید دیورتیکولیت.

علائم دیورتیکولیت معمولا در مراحل اولیه در خانه قابل کنترل است. با این حال، در موارد نادر، می تواند منجر به عوارض جدی برای سلامتی شود و کسانی که از موارد حاد رنج می برند، ممکن است برای درمان نیاز به بستری در بیمارستان داشته باشند.

درمان های خانگی برای کاهش درد دیورتیکولیت

نارون لغزنده

مواد لازم

2 قاشق چایخوری نارون لیز

1 لیوان آب، آب میوه یا چای

دستورالعمل

یک تا دو قاشق چای خوری نارون لغزنده را به یک لیوان آب، آب میوه یا چای اضافه کنید. ترکیب را خوب مخلوط کرده و بنوشید. برای تاثیر گذاری بیشتر می توانید این مخلوط را 1 تا 2 بار در روز بنوشید. نارون لغزنده دارای خواص آرام بخش است که می تواند به تسکین التهاب دیورتیکول در روده شما کمک کند. اما قبل از مصرف حتما به توصیه های پزشک خود دقت کنید.

آب آلوئه ورا از درمان های خانگی دیورتیکولیت

مواد لازم

1-2 قاشق غذاخوری آب آلوئه ورا تازه

دستورالعمل

روزانه یک تا دو قاشق غذاخوری آب آلوئه ورای تازه بنوشید. از این آب فقط یک بار در روز بنوشید. آلوئه ورا همیشه به دلیل خواص درمانی و ضد التهابی آن برای درمان بیماری های مختلف استفاده می شود. این خواص می تواند به تسکین دیورتیکول های ملتهب و تحریک شده در امتداد دستگاه گوارش کمک کند.

ویتامین D

مواد لازم

25-100 میکروگرم ویتامین D

دستورالعمل

روزانه 25 تا 100 میکروگرم ویتامین D مصرف کنید. می توانید غذاهای غنی از ویتامین D مانند ماهی چرب، پنیر و تخم مرغ مصرف کنید یا از مکمل های اضافی استفاده کنید. شما می توانید این کار را به صورت روزانه مصرف کنید. کمبود ویتامین D با افزایش خطر ابتلا به دیورتیکولیت همراه است. از این رو، حفظ سطوح بهینه ویتامین D سرم نیز می تواند به شما در مقابله با این بیماری کمک کند.

ریشه شیرین بیان

مواد لازم

1-2 قاشق چای خوری ریشه شیرین بیان خشک

1 فنجان آب گرم

دستورالعمل

یک تا دو قاشق چایخوری شیرین بیان خشک را به یک فنجان آب داغ اضافه کنید. 5 تا 10 دقیقه دم کرده و سپس صاف کرده و گرم بنوشید. برای دریافت نتایج مطلوب می توانید 1 تا 2 بار در روز چای شیرین بیان بنوشید. شیرین بیان به طور گسترده برای درمان اسپاسم و التهاب، به ویژه در دستگاه گوارش استفاده می شود. از این رو، در هنگام تسکین دیورتیکول های ملتهب، قطعا می تواند معجزه کند.

عصاره دانه گریپ فروت

مواد لازم

8-12 قطره عصاره دانه گریپ فروت استاندارد و بدون مواد شیمیایی

1 لیوان آب

دستورالعمل

8-12 قطره عصاره دانه گریپ فروت استاندارد و بدون مواد شیمیایی را به یک لیوان آب اضافه کنید. خوب مخلوط کنید و بنوشید. می توانید از این مخلوط یک بار در روز بنوشید. عصاره دانه گریپ فروت یک عامل ضد باکتری قوی است که می تواند به درمان دیورتیکول های عفونی کمک کند.

زنجبیل

مواد لازم

1-2 اینچ ریشه زنجبیل برش خورده

1 فنجان آب

دستورالعمل

1-2 اینچ زنجبیل ورقه شده را به یک فنجان آب اضافه کنید. آن را در یک قابلمه به جوش آورده و به مدت 5 دقیقه بجوشانید. صاف کنید و صبر کنید تا چای کمی خنک شود. چای گرم زنجبیل را بنوشید. می توانید 1 تا 2 بار در روز چای زنجبیل بنوشید. ترکیب غنی زنجبیل آن را به یک داروی مفید در درمان بیماری های مختلف تبدیل می کند. خواص ضد التهابی آن می تواند دستگاه گوارش ملتهب را تسکین دهد و ماهیچه های روده را شل کند.

درمان های خانگی دیورتیکولیت؛ سیر

مواد لازم

1 قاشق چایخوری آب سیر

عسل (اختیاری)

دستورالعمل

یک قاشق چای خوره آب چند حبه سیر را بگیرید. سپس عصاره سیر را مصرف کنید. برای مبارزه با دیورتیکولیت می توانید هر روز یک بار از این عصاره استفاده کنید. سیر دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی چشمگیری است. این فعالیت ها ممکن است در درمان دیورتیکولیت و علائم آن مفید باشد.

زردچوبه

مواد لازم

1 قاشق چایخوری پودر زردچوبه

1 لیوان شیر داغ

دستورالعمل

یک قاشق چای خوری پودر زردچوبه را به یک لیوان شیر داغ اضافه کنید. خوب مخلوط کرده و بنوشید. این مخلوط را حداقل یک بار در روز مصرف کنید. کورکومین، ترکیب فعال زردچوبه، دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی قوی است. این ها می توانند به کاهش التهاب و عفونت مرتبط با دیورتیکولیت کمک کنند.

سرکه سیب

مواد لازم

1-2 قاشق چایخوری سرکه سیب خام

1 لیوان آب گرم

دستورالعمل

یک تا دو قاشق چای خوری سرکه سیب خام را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید. خوب مخلوط کنید و سپس آن را بنوشید. از این معجون می توانید 1 تا 2 بار در روز بنوشید. سرکه سیب دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی است که می تواند در درمان دیورتیکولیت مفید باشد. این درمان ها به مدیریت علائم دیورتیکولیت و کاهش درد کمک می کند. همچنین باید به رژیم غذایی خود توجه کنید زیرا نقش مهمی در بهبودی شما از این بیماری دارد.

رژیم غذایی شما چگونه بر دیورتیکولیت تاثیر می گذارد؟

رژیم غذایی دیورتیکولیت معمولا یک اقدام موقتی است که به سیستم گوارش شما استراحت می دهد. معمولا مصرف خوراکی ها تا زمانی که علائم خونریزی و اسهال فروکش کند، کاهش می یابد.

باید گفت

دیورتیکولیت با التهاب در کیسه های دستگاه گوارش مشخص می شود. زیرا سبب ناراحتی شدید می شود و نیاز به مداخله فوری پزشکی در این حالت دارد. درد شکم، تهوع، استفراغ، تب و اسهال از علائم شایع این بیماری به حساب می آید. با این حال، علاوه بر دارو، می توانید علائم را با برخی از درمان های طبیعی نیز کنترل کنید. نارون لغزنده، آب آلوئه ورا، ویتامین D، ریشه شیرین بیان و عصاره سیر برخی از داروهای موثر برای درمان دیورتیکولیت هستند. قبل از استفاده از هر یک از این دارو های خانگی با پزشک خود مشورت کنید.

لینک های مرتبط

سندرم تونل کوبیتال چیست و چگونه درمان می شود؟

علائم سندرم روده تحریک پذیر + روش های درمانی

شربت ذرت: آنچه باید در مورد این شیرین کننده بدانید!

۸ درمان خانگی موثر برای سوزن سوزن شدن دست و پا

چرا رابطه جنسی لذت بخش است؟

فواید استفاده از عطر؛ ۱۰ مزیت شگفت انگیز عطر بر سلامت بدن