عشق به خود

قبل از این که شخصی بتواند عشق به خود را تمرین کند، ابتدا باید معنی آن را بداند. عشق به خود حالتی از قدردانی است که از اعمالی مانند رشد جسمی، روانی و روحی خود شما حمایت می کند. همچنین سبب رشد شما می شود. یعنی توجه زیادی به رفاه و خوشبختی خود داشته باشید.

عشق به خود یعنی مراقبت از نیازهای خود و فدا نکردن رفاه خود برای جلب رضایت دیگران. یعنی به کمتر از آنچه که لیاقتش را دارید قناعت نکنید. دوست داشتن خود می تواند برای هر فردی معنای متفاوتی داشته باشد زیرا همه ما راه های مختلفی برای مراقبت از خود داریم. فهمیدن این که حس دوست داشتن خودتان برای شما به عنوان یک فرد چگونه به نظر می رسد بخش مهمی از سلامت روان شما است.

عشق به خود برای شما چه معنایی دارد؟

برای شروع، می تواند به این معنی باشد:

 • با عشق در مورد خود صحبت کنید
 • اولویت دادن به خود
 • از قضاوت خود فاصله بگیرید
 • اعتماد به خود
 • با خود صادق بودن
 • خوب بودن با خودت
 • تعیین مرزهای سالم
 • وقتی به خود دروغ می گویید، خود را ببخشید

مطالب مرتبط:

جلب احترام دیگران: ۱۴ راه ساده برای این که مردم به شما احترام بگذارند

تست تصویری: در برابر کدام افراد و یا رفتارها ممکن است به شدت عصبانی شوید!

شخصیت شناسی: ده روش اثبات شده برای شناخت افراد

توجه به بدن

 • برای بسیاری از مردم، دوست داشتن خود راه دیگری برای مراقبت از خود می دانند. برای تمرین خود مراقبتی، اغلب باید به اصول اولیه دقت کنید؛ به بدن خود گوش کنید، استراحت کنید و دوباره حرکت کنید.
 • تلفن را کنار بگذارید و به خودتان و دوستان اطرافتان وصل شوید. آن وقت سعی کنید با ایده های جدید دست به کارهای خلاقانه بزنید.
 • سالم غذا بخورید، اما گاهی اوقات نیز از خوردن غذاهای مورد علاقه خود لذت ببرید.

عشق به خود یعنی خودتان را همان گونه که هستید، بپذیرید. این بدان معناست که احساسات خود را به همان شکلی که هستند بپذیرید و سلامت جسمی، عاطفی و روانی خود را در اولویت قرار دهید.

چگونه و چرا عشق به خود را تمرین کنیم؟

اکنون می دانید که عشق به خود به شما انگیزه می دهد تا انتخاب های سالمی در زندگی داشته باشید. وقتی برای خود احترام قائل هستید، به احتمال زیاد چیزهایی را انتخاب می کنید که برای رفاه شما مهم است. این موارد ممکن است به شکل تغذیه سالم، ورزش یا داشتن روابط سالم باشد.

راه های تمرین دوست داشتن خود عبارتند از:

آگاه شدن: افرادی که به خود بیشتر عشق می ورزند، تمایل دارند بدانند که چه فکری می کنند، چه احساسی دارند و چه می خواهند.

به جای خواستن، برای رفع نیاز تلاش کردن؛ با تمرکز بر چیزهایی که نیاز دارید، از الگوهای رفتاری خودکار دردسر ساز، یا فکر به گذشته که سبب ایجاد حس در شما می شود، دور شوید.

شروع خود مراقبتی

تمرین خود مراقبتی زمانی اتفاق می افتد که به نیازهای اولیه خود بهتر رسیدگی کنید. خود را بیشتر دوست باشید. افراد با حس دوست داشتن به خود، برای بهتر زندگی کردن هر کاری می کند، از فعالیت های سالم مانند تغذیه سالم بگیر تا ورزش، خواب مناسب، صمیمیت و تعاملات اجتماعی سالم.

مراقبت واقعی از خود را با ایجاد فضا برای عادات سالم با توجه به آنچه می خورید. نحوه ورزش و کارهایی که وقت خود را صرف آن می کنید، شروع کنید. کارها را انجام دهید، نه برای این که «آن را انجام دهید» یا برای این که «باید» انجام شود، بلکه برای اهمیت به خودتان و ایجاد حس بهتر برای خود انجامش دهید.

پیشنهاد می‌شود بخوانید:

علائم افسردگی پنهان؛ ۱۰ نشانه که فرد پشت چهره ای شاد، افسرده است

سایکوپت کیست؟ ۱۵ ویژگی رایج افراد سایکوپت (روان پلید) را بشناسیم

۱۰ عبارت ویرانگر که هرگز نباید موقع عصبانیت به همسرتان بگویید

برخورد با رییس عصبانی: چطور با یک رییس عصبانی کنار بیاییم؟

در نهایت، برای تمرین عشق ورزیدن به خود، با مهربانی، صبور بودن، ملایم بودن و دلسوز بودن نسبت به خود شروع کنید. همانطور که به دیگران اهمیت می دهید به خود نیز اهمیت بدهید.