خوردن غذاهای تند در دوران بارداری

هرچند ممکن است برای جلوگیری از اختلال دستگاه گوارش یا هر نوع مشکل برای سیستم هاضمه، از غذاهای تند خانگی به میزان کمتری مصرف کنید. اما ممکن است برای تقویت خلق و خو و اشتهای خود در دوران بارداری بیشتر به دنبال چنین غذاهایی باشید. اگر چنین است پس باید دست نگهدارید، باید ابتدا از خود بپرسید، آیا می توانید در دوران بارداری غذاهای تند بخورید؟ آیا خوردن غذاهای تند در دوران بارداری بی خطر است؟

خوردن غذاهای تند در دوران بارداری

هر زنی در دوران بارداری تمایل به خوردن غذاها با طعم ‌های خاص و مختلفی دارد، بعضی از زن ها به شیرینی ها، بعضی دیگر به غذاهای تند و ترش رو می آورند. اگرچه دلیل دقیق میل به خوردن غذاهای تند نامعلوم است. اما تغییرات هورمونی و کمبود مواد معدنی ممکن است عوامل زمینه ای آن باشد. با این وجود، بارداری مرحله ای است که در آن نهایت احتیاط لازم است و طبیعی است که در مورد ایمنی مصرف ادویه جات نباید تعجب کنید. در این پست به این سوال مهم پاسخ می دهیم.

مطلب مرتبط: ۱۴ نشانه افسردگی در کودکان که هر پدر و مادری باید بداند

آیا خوردن غذاهای تند در دوران بارداری بی خطر است؟

بله، خوردن غذاهای تند در دوران بارداری بی خطر است. اما بهتر است در این دوره از خوردن آن اجتناب کنید. هرچند خوردن غذاهای تند بر رشد جنین در 9 ماه هیچ تاثیری ندارد. اما اگر ادویه جات مختلف مصرف می کنید و میل به غذاهای تند دارید بهتر است به مقدار کمتری از آن مصرف کنید. تا حدی که به طور کامل از خوردن چنین غذاهایی دست بردارید.

مطلب مرتبط: ۱۰ نشانه که کودک تان بسیار با هوش است

عوارض جانبی خوردن غذاهای تند در دوران بارداری چیست؟

غذاهای تند به طور ذاتی روی مادر یا جنین تاثیر نمی گذارد. با این وجود، ممکن است خطر ابتلا به برخی بیماری‌ های رایج در مادر را افزایش دهند مانند:

 • سوء هاضمه: یک ناراحتی شایع در بین زنان باردار، به ویژه در مراحل پایانی بارداری است. ادویه ها ممکن است سوء هاضمه را در زنانی که قبلا، این بیماری را تجربه کرده اند، تشدید کند.
 • تهوع صبحگاهی: ناراحتی دیگر دوران بارداری است که با حالت تهوع، استفراغ و بی میلی به غذا مشخص می شود. مصرف غذاهای تند ممکن است حالت تهوع صبحگاهی را در بعضی از زنان باردار تشدید کند.
 • سوزش سر دل: بیشتر زنان باردار از سوزش سردل یا ریفلاکس در مراحل بعدی بارداری شکایت دارند. غذاهای تند ممکن است اسید معده را تشدید کنند و شدت سوزش سر دل را افزایش دهند.

مطلب مرتبط: کتاب خواندن برای کودکان؛ ۹ دلیل که چرا مطالعه برای کودکان اهمیت دارد

تشدید این مسائل به دلیل مصرف غذای تند ممکن است به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد. از جمله این که آیا مادر به مصرف غذاهای تند عادت کرده است. یا تندی غذاها را چند برابر کرده باشد. شاید هم در کنار ادویه های همیشگی از ادویه جات دیگری نیز مصرف می کند. همه این ها سبب تشدید ناراحتی های دستگاه گوارش و سیستم هاضمه می شود.

افسانه های رایج در مورد مصرف غذاهای تند در دوران بارداری چیست؟

افسانه های زیادی در مورد مصرف غذاهای تند در دوران بارداری وجود دارد. اما هیچ یک از آن ها به صورت علمی ثابت نشده است.

 • غذاهای تند به دلیل تولید حرارت بالا در بدن سبب زایمان زودرس مادران می شوند.
 • همچنین غذاهای تند می توانند سبب ناتوانی های مادرزادی یا حتی سقط جنین شوند.
 • غذاهای تند می توانند باعث نابینایی نوزاد شود.
 • برخی از زنان به دلیل غذاهای تند رحم تحریک پذیری دارند که سبب زایمان زودرس در آنان می شود.
 • برای القای زایمان می توانید غذاهای تند مصرف کنید.

مطلب مرتبط: ویژه والدین؛ چرا کودکان تکرار را دوست دارند

چگونه غذاهای تند مصرف کنیم؟

اگر غذای تند در دوران بارداری شما مشکلی ایجاد نمی کند، می توانید آن را به روشی معمول خود مصرف کنید. با این حال، اگر با مصرف غذاهای تند ناراحتی و اختلال دستگاه گوارش شما تشدید میابد، در دوران بارداری در مصرف آن دقت کنید.

 • از خوردن غذاهای تند بیرون از خانه خودداری کنید. در عوض، در خانه غذا بپزید تا بتوانید میزان ادویه آن را کنترل کنید.
 • همیشه به لیست مواد تشکیل دهنده و تاریخ انقضا روی بسته بندی ادویه جات توجه کنید.
 • در صورت امکان ادویه جات کامل بخرید و خودتان آنها را پودر کنید. پودرهای از پیش بسته بندی شده ممکن است تقلبی باشند.
 • اگر غذاهای تند باعث ناراحتی دستگاه گوارش شما می شوند، خوردن آن را کاهش دهید. یا به طور کامل از آن مصرف آن اجتناب کنید.

آیا خوردن غذاهای تند در دوران بارداری فایده ای نیز دارد؟

اضافه کردن ادویه به غذا طعم آن را افزایش می دهد و از طرفی می تواند فوایدی نیز به همراه داشته باشد.

 • جوانه های چشایی کودک را تحریک می کند:

یک مطالعه نشان می دهد که گیرنده های چشایی جنین 30 هفته پس از لقاح رشد می کنند. جنین هر روز مقداری مایع آمنیوتیک را می بلعد. هنگامی که یک زن باردار غذای با طعم خاص می خورد، به داخل مایع نفوذ می کند و نوزاد متولد نشده را با مزه های جدید آشنا می کند. بنابراین، غذاهای تند در رژیم غذایی می تواند جنین را در معرض چشیدن طعم های مختلف قرار دهد. و به طور بالقوه به تحریک جوانه های چشایی جنین کمک کند.

 • برای سلامت کلی بدن مفید است:

ادویه ها ممکن است به بهبود جنبه های مختلف سلامت کلی بدن مادر در دوران بارداری کمک کنند. به عنوان مثال، مطالعه دیگر اشاره می کند افرادی که غذاهای تند را پنج بار یا بیشتر در هفته می خورند، سطح کلسترول بد (لیپیدهای با چگالی کم یا LDL) در خون شان پایین است. این مطالعه همچنین تاکید می کند که ادویه های تند سبب افزایش سطح کلسترول خوب (لیپیدهای با چگالی بالا یا HDL) در خون می شوند.

چگونه ادویه را در رژیم غذایی در دوران بارداری بگنجانیم؟

اگر می خواهید ادویه های تند را به رژیم غذایی خود اضافه کنید از مقادیر کم شروع و تا حد اعتدال مصرف کنید.

 • سس کاری: این مخلوط ادویه هندی دارای پیاز، سیر، فلفل و سایر ادویه های رایج است. در اکثر فروشگاه ها موجود است و می توانید آن را با نام کاری پیدا کنید.
 • سس پیری پیری: از فلفل قرمز آفریقایی، پیاز، سیر و گوجه فرنگی تهیه می شود. از آن جایی که ادویه سنگین در ترکیب خود دارند، در مقادیر کم استفاده کنید.
 • فلفل سیاه: فلفل سیاه تازه آسیاب شده دارای اثر تسکین دهنده و آنتی اکسیدان پیپرین است. مصرف آن در دوران بارداری بی خطر است.

ادویه جات بخشی از رژیم غذایی جدا ناپذیر در فرهنگ های سراسر جهان است. اگر همیشه غذای تند مصرف کرده اید، و دچار مشکل گوارشی نشده اید، دلیلی برای قطع مصرف آن در دوران بارداری وجود ندارد. اما اگر در دوران بارداری متوجه تشدید مشکلات گوارشی خود مانند سوزش سر دل به دلیل مصرف غذاهای تند شدید، حتما مصرف آن را کاهش دهید یا به طور کامل از خوردن آن اجتناب کنید. ادویه ها را در حد اعتدال و به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل سالم مصرف کنید.