تحصیل در کانادا

یکی از کشور های محبوب برای سفر، تحصیل و کار کشور کانادا می باشد. این کشور با وجود شرایط مناسب برای تحصیل و کار در چند سال اخیر به یکی از محبوب ترین کشور ها تبدیل شده است. متقاضیان و افرادی که قصد تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، مهندسی، مکانیکی و.. را دارند می توانند با توجه به شرایطی که دارا هستند، به این کشور سفر نمایند. کانادا کشوری است که وسعت زیادی داشته اما نسبت به وسعتی که داراست، جمعیت بسیار پایینی دارد. همین امیر نیز موجب  شده است که سالانه به تعداد متقاضیان افزوده شود.

شرایطی که متقاضیان برای کار و تحصیل در کانادا باید دارا باشند، یکی از متداول ترین سوالات در بین متقاضیان است. شما عزیزان می توانید جهت آگاهی و کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را به صورت کامل مطالعه نمایید. ما در این مقاله در رابطه با شرایط رفتن به کانادا، تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا و مدارک لازم جهت اخذ ویزا کانادا به صورت کامل شرح می دهیم.

آیا کانادا کشور مناسبی برای تحصیل است؟

یکی از مهم ترین سوالاتی که در ذهن افراد به وجود می آید، این است که آیا کشور کانادا برای تحصیل مناسب است یا خیر؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم، از آنجایی که کانادا کشور مناسبی برای کار و تحصیل می باشد، متقاضیان زیادی قصد رفتن به این کشور را دارند. کانادا دارای دانشگاه ها و کالج های معتبر با رتبه جهانی مناسبی می باشد که همین امر موجب شده است تا از سراسر جهان، دانشجویان زیادی قصد رفتن به ان کشور را داشته باشند. با توجه به اینکه کانادا کشوری با وسعت بسیار زیاد است، میزان جمعیت آن نسبت به وسعتش بسیار کم می باشد. البته همین امر نیز موجب شده است که کانادا کشوری مهاجر پذیر به شمار آید.

وجود دانشگاه ها و کالج های معتبر با رتبه جهانی بالا موجب شده است که دانشجویان بین المللی از کشور کانادا پذیرش بگیرند. معمولا برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا، باید رزومه تحصیلی خود را به دانشگاه مد نظرتان ارسال نمایید. در صورتی که بتوانید تاییدیه دانشگاه را کسب کنید، برای شما نامه پذیرش ارسال شده و شما می توانید نسبت به اخذ ویزا اقدامات لازم را انجام دهید.

به طور کلی، دانشجویانی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند، برای پذیرش راحت تر و سریع تر می توانند کشور کانادا را به عنوان کشور مقصد شان انتخاب نمایند. البته با این وجود که تحصیل در کانادا رایگان نیست؛ اما بورسیه های تحصیلی متنوع و مختلفی را برای دانشجویان ارائه کرده است. شما پس از ورود به دانشگاه و یا قبل از ورود به دانشگاه می توانید، در صورت واجد شرایط بودن، نسبت به اخذ بورسیه تحصیلی دانشگاه اقدام نمایید. البته باید توجه داشته باشید که این بورسیه های تحصیلی انواع مختلفی دارند و برخی از آنان تنها بخشی از هزینه های تحصیل را تامین می کنند. البته برخی دیگر نیز تمامی هزینه های تحصیل و زندگی دانشجویان را تامین می نمایند.

مقاطع تحصیلی در کانادا

از آنجایی که کشور کانادا اجازه تحصیل در تمامی مقاطع تحصیلی را به دانشجویان داده است، متقاضیان می توانند با توجه به رزومه تحصیلی شان برای ادامه تحصیل به کشور کانادا بیایند. مقاطع تحصیلی در کانادا به سه دسته تقسیم می شود. دانشجویان بهتر است با مشاوره گرفتن از موسسه مهاجرتی معتبر می توانند از تمامی قوانین و مقررات تحصیل در این شور آگاهی لازم را پیدا کنند.

مقطع کارشناسی در کانادا

یکی از محبوب ترین مقاطع تحصیلی در کانادا، مقطع کارشناسی می باشد. دانشجویان بین المللی با اخذ نامه پذیرش از دانشگاه های کانادا، می توانند نسبت به اخذ ویزا اقدامات لازم را انجام دهند. تحصیل در این مقطع نزدیک به 3 الی 4 سال به طول می انجامد. دانشجویان پس از فارغ التحصیلی می توانند  به کشور خود بازگردند و یا در کانادا کار مناسبی را پیدا نمایند و اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری تبدیل نمایند. یکی از مزیت های تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا اجازه کار حین تحصیل می باشد. دانشجویان به صورت نیمه وقت می توانند در کانادا کار کنند.

مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد در کانادا

یکی دیگر از مقاطع تحصیلی در کانادا و محبوب ترین مقطع تحصیلی در این کشور، مقطع کارشناسی ارشد می باشد. تحصیل در این مقطع نزدیک به 2 الی 3 سال طول می انجامد. متقاضیان می توانند در حین تحصیل به صورت نیمه وقت برای تامین هزینه های تحصیل و زندگی شان در ای کشور مشغول به کار شوند. از آنجایی که تحصیل در کانادا رایگان نیست، متقاضیان می توانند برای مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان بروند؛ چرا که تحصیل در این کشور برای دانشجویان بین المللی نیز رایگان می باشد. تحصیل رایگان در آلمان در صورتی که شما به زبان آلمانی مسلط باشید، امکان پذیر است. البته بورسیه های تحصیلی مختلفی در مقطع کارشناسی ارشد ارائه شده است که دانشجویان می توانند آن را دریافت نمایند. از آنجایی که تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا هزینه های کمتری نسبت به سایر مقاطع داراست، دارای ظرفیت های کمتری برای ارائه بورسیه است.

معمولا مقطع کارشناسی بورسیه های بسیار محدودی را داراست که به دانشجویان بین المللی با شرایط بسیار خاص و منحصر به فرد تعلق می گیرد.

تحصیل در مقطع دکتری در کانادا

یکی دیگر از مقاطع تحصیلی در کانادا، مقطع دکتری است. پذیرش در این مقطع کمی سخت تر از مقطع کارشناسی ارشد می باشد؛ چرا که دانشجویان باید دارای رزومه تحصیلی بسیار قویی باشند. این رزومه تحصیلی قوی شامل مقالات بین المللی، تحقیقات، ثبت اختراع و… می باشد. البته متقاعد کردن استاد راهنما بسیار مهم می باشد.

مدارک لازم جهت اخذ ویزا تحصیلی

یکی از مهم ترین مواردی که متقاضیان باید از آن آگاهی کامل داشته باشند، مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا می باشد.  این مدارک در صورتی که تکمیل نباشد، درخواست ویزا متقاضی موافقت نمی شود. این مدارک عبارت است از:

  • ارائه پاسپورت معتبر
  • ارائه مدارک هویتی
  • ارائه عکس پاسپورتی
  • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه
  • ارائه مدارک قبلی تحصیلی به همراه ریز نمرات و ترجمه
  • ارائه نامه درخواست ویزا

توجه داشته باشید که در صورت ناقص بودن مدارک شما به مدت 2 هفته فرصت دارید تا مدارک لاز را تکمیل نمایید.