فواید گریه کردن

گریه یک واکنش طبیعی به احساساتی مانند غم، شادی یا ناامیدی است. اما، آیا فوایدی برای سلامتی بدن دارد؟ قدرت شفابخش اشک شما را از غم و اندوه دور نگه می دارد. در اصل از فواید گریه کردن باید گفت که اشک ها دریچه آزاد سازی بدن شما برای استرس، غم، اندوه، اضطراب و ناامیدی است. گاهی اوقات، اشک شوق می ریزید، مثلا وقتی کودکی به دنیا می ‌آید، یا اشک‌ های تسکین ‌دهنده زمانی که با چالش های سخت رو به رو می شوید.

گریه کردن راهی برای پاک کردن احساسات فروخورده مانند استرس، خستگی یا بدن درد را دور می کند. بنابراین اگر می خواهید در مورد مزایای اشک ریختن بیشتر بدانید با ما در این مطلب از سری مطالب سلامتی خبرنامه همراه باشید.

فواید گریه کردن؛ قدرت شفابخش اشک

مثل اقیانوس، اشک هم آب نمک است. آن ها به طور محافظتی چشم شما را چرب می کنند، محرک ها را از بین می برند، هورمون های استرس را کاهش می دهند. و حاوی آنتی بادی هایی هستند که با میکروب های بیماری زا مبارزه می کنند.

بدن سه نوع اشک تولید می کند: رفلکس، مستمر و احساسی

هر کدام نقش درمانی متفاوتی خودش را دارد. به عنوان مثال، اشک های رفلکس به چشمان شما اجازه می دهد تا ذرات مضر را هنگامی که توسط دود یا اگزوز تحریک می شوند، پاک کنند. نوع دوم، اشک های مداومی است که به طور منظم برای سالم نگه داشتن چشم تولید می شوند. این اشک ها حاوی ماده شیمیایی به نام «لیزوزیم» هستند که به عنوان یک ضد باکتری عمل می کند و چشم را از عفونت ها دور نگه می دارد. اشک همچنین از طریق مجرای اشک به بینی می رود تا بینی را مرطوب و عاری از باکتری نگه دارد. به طور معمول، پس از گریه کردن، تنفس و ضربان قلب نیز آرام تر می شود و وارد یک حالت بیولوژیکی و احساسی آرام تری می شویم.

اشک های احساسی فواید سلامتی خاصی دارند

اشک‌ های رفلکس 98 درصد آب هستند. در حالی که اشک‌ های احساسی حاوی هورمون ‌هایی از استرس می باشد. که از طریق گریه از بدن دفع می‌شوند. پس از مطالعه اشک و تاثیر آن، نتیجه نشان می دهد اشک های عاطفی، این هورمون ها و سایر سموم را که در هنگام استرس انباشته می شوند، دفع می کنند. مطالعات دیگر نیز نشان می دهد که گریه سبب تحریک تولید اندورفین، مسکن طبیعی بدن و هورمون های “احساس خوب” می شود. جالب اینجاست که انسان ‌ها تنها موجوداتی هستند. که اشک‌ های عاطفی می ‌ریزند، اگرچه گفته می شود فیل ‌ها و گوریل ‌ها نیز چنین خصیصه ای دارند.

سبب ایجاد حس خوب

گریه سبب می شود احساس بهتری داشته باشید، حتی زمانی که مشکل هنوز پا بر جا است. علاوه بر سم زدایی فیزیکی، اشک های عاطفی، قلب را التیام می بخشد. شما نمی خواهید جلوی اشک را بگیرید. این که کسی فکر می کند گریه کردن یک ضعف است، یا جملاتی مانند «مردان قدرتمند گریه نمی کنند» را بازگو می کند، کاملا در اشتباه است. گریه هرگز معنی ضعف نیست.

یک مرد و زن قدرتمند کسی است که قدرت و خودآگاهی برای گریه کردن داشته باشد. در واقع آن ها افراد تاثیر گذار هستند، نه آن هایی که فکر می کنند اگر گریه کنند، ضعیف خوانده می شوند. سعی کنید تصورات منسوخ و نادرست در مورد گریه را کنار بگذارید. گریه کردن حال آدم را خوب می کند. در واقع گریه کردن به سلامت بدن نیز کمک می کند. احساس غم و استرس را دور نگه می دارد. اشک ریختن همچنین برای رفع غم و اندوه ضروری است. در آخر ضربان قلب تان آرام گرفته و حس بهتری خواهید داشت.

لینک های مرتبط

آیا گیاهان هنگام چیده شدن یا بریده شدن جیغ می‌زنند و گریه می‌کنند؟

حقایقی مهم در مورد علل نابینایی که قبلا هرگز نشنیده اید

۱۲ روش کاهش وزن بدون رژیم: با این روش ها به سرعت لاغر و خوش فرم شوید

مرد هوس باز؛ ۸ نشانه مردی که با شما بازی می کند!