عصب کشی دندان

ورود باکتری به محفظه پالپ دندان با التهاب و عفونت همراه می شود و وقتی این مشکل رخ دهد، انجام روش‌های مختلف عصب کشی برای حفظ دندان ضروری می شود. پالپ عفونی در طول این فرایند از دندان خارج شده و دندان برای پیشگیری از بروز عفونت مجدد، پر می شود و عصب نیز بسته می شود.

عصب کشی چیست؟

عصب کشی برای کاهش درد ناشی از عفونت یا آبسه دندان انجام می شود و در این فرایند، پالپ ملتهب از درون دندان بیرون کشیده می شود. سطوح داخلی دندان بعد از این کار تمیز و ضدعفونی می شود و با کمک انواع پرکننده‌های دندان بسته می شود.

چرا انجام عصب کشی ضروری می‌شود؟

عفونت مرکز دندان (عصب) به دلیل باکتری های موجود در دندان ایجاد می شود که به دندان حمله می کنند. این موضوع ممکن است بعد از موارد زیر رخ دهد:

نشانه‌های نیاز به عصب کشی

گاهی اوقات شاید ندانید که دندانتان عفونت کرده است، اما خیلی از افراد با نشانه های مشخصی مواجه می شوند. نشانه هایی که می تواند نشان دهنده نیاز به عصب کشی باشد:

 • دندان دردی که برطرف نمی شود: مشکلات بسیاری است که می تواند با درد دندان همراه شوند. اگر با درد عمیقی و شدید در دندانتان مواجه شدید که به فک، صورت و دندان های دیگر منتشر می شود، احتمالا به عصب کشی نیاز خواهید داشت.
 • حساسیت دندان به سرما و گرما: اگر بعد از نوشیدن چای و قهوه داغ یا خوردن بستنی سرد با درد دندان مواجه می شوید، می تواند به معنای نیاز شما به عصب کشی باشد. این موضوع به خصوص در حالتی که دردتان بیش از چند ثانیه باقی بماند، جدی تر خواهد بود.
 • تورم لثه: عفونت دندان با تجمع چرک همراه می شود و این تجمع چرک به صورت تورم لثه بروز می کند.
 • جوش روی لثه: امکان تشکیل جوش بر روی لثه، ترشح چرک از محل جوش و ایجاد طعم و بوی ناخوشایند در دهان وجود دارد.
 • تورم فک و صورت: گاهی اوقات چرک جمع شده در ناحیه دندان آسیب دیده تخلیه نمی شود و این موضوع به تورم فک و صورت منجر می شود.
 • تغییر رنگ دندان: با عفونت پالپ، دندان به رنگ تیره در می آید؛ این مشکل به دلیل تامین خون ضعیف دندان رخ می دهد.
 • لمس دندان با درد همراه شود: اگر در زمان خوردن غذا یا لمس دندان درد دارید، یعنی اعصاب اطراف پالپ آسیب دیده اند.
 • ترک خوردگی یالب پریدگی دندان: ترک خوردگی و لب پریدگی دندان در یک حادثه (ورزش و یا حتی جویدن یک جسم سخت) زمینه را برای ورود باکتری به محفظه پالپ باز می کند.
 • لق شدن دندان: دندان عفونی، کمی لق می شود و این موضوع به دلیل تاثیر چرک ناشی از عفونت بر نرم کردن استخوان تکیه گاه دندان است.

مزایای عصب کشی دندان

مزایای مختلفی برای عصب کشی دندان وجود دارد؛ این درمان می تواند:

 • از انتشار عفونت به دندان های دیگر جلوگیری کند
 • نشانه های همراه با عفونت دندان را کاهش دهد.
 • خطر آسیب دیدگی استخوان فک را کاهش دهد.
 • نیاز به کشیدن دندان را از بین ببرد.

مراحل عصب کشی دندان

عصب کشی دندان در دو یا چند جلسه انجام می شود و دندانپزشک در صورتی که کارتان پیچیده تر از حالت عادی عصب کشی باشد، شما را به یک متخصص عصب کشی ارجاع می دهد که به آن متخصص ریشه هم می گویند.

مرحله 1. آماده سازی زمینه عصب کشی

دندانپزشک قبل از شروع عصب کشی، یک تصویر اشعه ایکس از دندان آسیب دیده خواهد گرفت. با داشتن تصویر اشعه ایکس از عصب دندان می توان شدت آسیب دیدگی آن را ارزیابی کرد. عصب کشی به کمک بی حسی موضعی انجام می شود و در این فرایند از ماده مسکن برای بی حس کردن دندان عفونی و لقه اطراف آن استفاده می شود. در مواردی که ریشه عصب تخریب شده و دردی در آن حس نمی شود، به تزریق ماده بیحسی هم نیازی نخواهد بود.

مرحله 2: تخلیه پالپ دندان

دندانپزشک یک لایه لاستیکی را برای خشک ماندن دندان در طول درمان به دور دندان می پیچد. این لایه از قورت دادن یا تنفس مواد شیمیایی استفاده شده را نیز جلوگیری می کند. دندانپزشک از یک مته برای سوراخ کردن تاج دادن و ایجاد دسترسی به بافت نرم دندان (پالپ) استفاده می‌کند و باقی مانده پالپ عفونی را از درون دندان خارج می‌کند. دندانپزشک می تواند آبسه پر از چرک را در طول عصب کشی، تخلیه کند.

مرحله 3: پر کردن محفظه ریشه

محفظه پالپ بعد از تخلیه آن و پاکسازی، ضدعفونی و شکل دهی ریشه پر می شود. کانال های خالی دندان به کمک یک ماده منعطف و پلاستیک مانند به نام گوتا-پرشا (gutta-percha) پر می شود. سپس یک ماده پرکننده موقت برای بستن دندان و پیشگیری از ورود مجدد باکتری در دندان قرار داده می شود.

مرحله 4: نصب رستوریشن نهایی

در اکثر موارد برای محافظت از دندان درمان شده و بازیابی مجموعه کامل دندان ها به انواع روکش‌های  دندانی نیاز دارید. روکش دندان به صورت سفارشی ساخته می شود و به همین دلیل احتمالا به دو تا سه هفته زمان نیاز خواهد بود. مواد پر شده موقتی بعد از آماده شدن روکش، از دندان بیرون آورده شده و روکش نصب می شود؛ گاهی اوقات می توان روکش را نیز در همان جلسه عصب کشی نصب کرد.

عوارض جانبی عصب کشی دندان

عصب کشی، درمانی برای حفظ دندان است و گاهی این صدمات به حدی عمیق است و یا مینای دندان به حدی شکننده و ضعیف می شود که نمی توان دندان را نجات داد به همین علت دندانپزشکان توصیه می‌کنند هنگامی که دیگر نتوانستید درد دندان خود را تحمل کنید یعنی نیاز به عصب کشی دارید که در اینصورت باید به نزدیکترین دندانپزشکی که می‌شناسید مراجعه نمایید تا دندان خود را از دست ندهید.

بعد از عصب کشی دندان چه می شود؟

عصب کشی یک درمان ترمیمی است و اکثر کسانی که عصب کشی انجام می دهند، می توانند ادامه عمرشان را از نتایج مثبت آن لذت ببرند؛ اما ماندگاری نتایج عصب کشی به روش مراقبت شما از دندان هایتان بستگی دارد. همانطور که سلامت دندان هایتان به بهداشت دهان بستگی دارد، دندان عصب کشی شده هم به مسواک و نخ دندان نیاز دارد.

هزینه عصب کشی چقدر است؟

هزینه عصب کشی به پیچیدگی مشکل و اینکه عصب کشی روی کدام دندان انجام می شود، بستگی دارد. عصب کشی دندان های آسیاب سخت تر است و هزینه آن هم طبیعتا بیشتر خواهد بود. اکثر موسسات بیمه، حداقل بخشی از هزینه درمان ریشه را متقبل می شوند.

به طور کلی درمان ریشه و ترمیم دندان طبیعی در مقایسه با کشیدن دندان، ارزانتر خواهد بود. برای بازیابی عملکرد جویدنی حفظ سلامت دندان های کناری و جلوگیری از جابجایی آنها، جای دندان کشیده شده را با ایمپلنت یا بریج جایگزین کنید. اگر هزینه این موارد را در نظر بگیرید می بینید که کشیدن دندان، گزینه گرانتری در مقایسه با ترمیم و درمان ریشه محسوب می شود.