فشار چشم دیجیتالی

فشار چشم دیجیتالی: زندگی در عصر دیجیتال به این معنی است که مردم زمان زیادی را صرف گذراندن با لوازم دیجیتالی می کنند. بدون ابزارهای مدرن مانند کامپیوتر، تبلت یا تلفن همراه، سازگاری با هنجارهای فعلی و کار کردن می تواند بسیار دشوار باشد. بنابراین اگر می خواهید راجع به این راه حل ها بیشتر بدانید با ما در این مطلب از سری مطالب سلامتی خبرنامه همراه باشید.

فشار چشم دیجیتال چیست؟

باید گفت فشار چشم دیجیتال همچنین به عنوان “سندرم بینایی کامپیوتر” نیز شناخته می‌ شود. فشار چشم دیجیتال از جمله مشکلات سلامت بینایی است که در نتیجه استفاده طولانی‌ مدت از کامپیوتر، تبلت و تلفن همراه ایجاد می ‌شود. این علائم شامل تاری دید، سردرد، احساس این که چیزی داخل چشم است. و حتی درد گردن و شانه می شود.

در بیشتر موارد، این مشکلات معمولا ناشی از خیره شدن طولانی مدت به صفحه نمایش است. با این حال، عوامل دیگری مانند نور، قرار گرفتن در شرایط نامناسب، مشکلات اولیه بینایی که به پزشک مراجعه نشود، زاویه صفحه چشم نیز می توانند به تشدید این مسائل کمک کنند. این روزها، اگر محتاط نباشیم، همه در معرض خطر ابتلا به این مشکل قرار می گیریم.

8 راهکار برای جلوگیری از فشار چشم دیجیتالی

اکثر موارد فشار چشم دیجیتالی می تواند با دور شدن از صفحه نمایشگر تلفن و کامپیوتر و هر چیز دیجیتالی دیگر و استراحت کافی به خودی خود از بین برود. با این حال، بهترین کار این است که به اقدامات پیشگیرانه برای سلامت چشم دقت کنید. به این چند روش در کاهش خطرات و عوارض جانبی وسایل دیجیتالی توجه کنید.

مطمئن شوید که صفحه نمایش در فاصله مناسبی از چشم قرار دارد

هنگام کار با صفحه نمایش برای مدت طولانی، به یاد داشته باشید که چشم ها باید فاصله مناسبی از صفحه نمایش داشته باشند. انجام این کار می تواند به جلوگیری از فشار بیش از حد به چشم کمک کند. در غیر این صورت منجر به تاری دید و مشکلات بینایی دائمی می شود.

بهتر است که صفحه نمایش هم سطح با چشمان شما با فاصله تقریبا 20 اینچ (51 سانتی متر) باشد. این راهکار برای نمایشگرهای بزرگتر مانند کامپیوتر یا تلویزیون، نیز مناسب است.

به چشمان خود اجازه استراحت های طولانی تری بدهید

یک راه موثر برای جلوگیری از فشار چشم دیجیتال قطع کردن منبع مشکل است. هنگام کار از خانه، در فواصل زمانی معین زنگ هشداری را تنظیم کنید تا به عنوان یادآوری برای دور شدن از صفحه نمایش زنگ بزند. شما باید چند بار در روز به چشمان خود استراحت داده و از کامپیوتر و هر نمایشگر دیجیتالی دوری کنید.

فشار چشم دیجیتالی؛ زاویه صفحه نمایش را تنظیم کنید

مهم است هنگام کار بر روی کامپیوتر رومیزی یا لپ تاپ، زاویه صفحه نمایش را در نظر بگیرید. مشاهده کردن صفحه نمایش کمی رو به پایین راحت تر است. در حالت مطلوب، مرکز صفحه باید حدود 20 درجه (4-5 اینچ) زیر سطح چشم باشد. صفحه نمایش را طوری قرار دهید که از تابش خیره کننده نور از بالای سر و حتی نور محیط جلوگیری کند.

از قانون 20-20-20 پیروی کنید

از این قانون آسان را برای به خاطر سپردن، جهت مراقبت از چشم استفاده کنید، فشار دیجیتالی چشم تان به حداقل خواهد رسید. روش انجام این قانون به این شکل است که هر بیست دقیقه با نگاه کردن به شی یا جسمی در فاصله بیست فوتی آن به مدت تقریبا بیست ثانیه است، به چشمان خود استراحت دهید.

از عینک طبی مناسب برای استفاده از کامپیوتر یا تبلت استفاده کنی

باید از عینک های طبی، مخصوص کار با کامپیوتر استفاده کنید که نیازهای بصری استفاده از کامپیوتر را برآورده می کند. البته باید دقت کنید زیرا این عینک ها با عینک مطالعه یا عینک استفاده در بیرون از خانه، متفاوت است.

اندازه متن روی صفحه را بزرگ تر کنید

بزرگ کردن اندازه تصاویر یا متن روی صفحه می تواند به کاهش خطرات ناشی از خستگی چشم در طول روز کمک کند. متن بزرگ ‌تر می ‌تواند خواندن کلمات یا مطالب را برای چشم آسان ‌تر کند.

فشار چشم دیجیتالی؛ بیشتر پلک بزنید

در بیشتر موارد، افراد معمولا هنگام خواندن متن روی صفحه، کمتر پلک می زنند. در نتیجه، منجر به سردرد و خستگی چشم آن ها می شود.

معاینات چشم خود را به طور منظم دنبال و انجام دهید

میزان بینایی می تواند به طور منظم به دلایل متعددی غیر از افزایش سن تغییر کند. برای جلوگیری از ایجاد خستگی منظم چشم و بینایی ضعیف، مراجعه منظم به چشم پزشک را در اولویت قرار دهید.

باید گفت

چشم ها یکی از مهم ترین حواس در بدن انسان است. بدون دید روشن و قوی، انجام وظایف و فعالیت های روزانه دشوار است. بنابراین بهتر است همیشه مراقب چشم های خود باشید.

لینک های مرتبط

۵ مدل آرایش چشمِ آسان و فوق العاده بی‌نظیر برای تابستان

۱۰ مزیت جعفری: از کاهش وزن گرفته تا سلامت چشم ها

دانستنی های مهم: ۱۰ عارضه جانبی قارچ که نباید از آن چشم پوشی کرد

ترفند های بی نظیر درمان خانگی برای رفع حلقه های تیره و کیسه های زیر چشم