حقایقی جالب در مورد نمک

ما گاهی نگران افزودنی های موجود در مواد غذایی خود (مواد نگهدارنده، رنگ، طعم دهنده های مصنوعی یا مونو سدیم گلوتامات MSG) هستیم. اما احتمالا مضرترین افزودنی در بسیاری از غذاها نمک است، چیزی که اصلا به آن فکر هم نخواهید کرد. بله حقایقی جالب در مورد نمک وجود دارد که از آن بی خبرید!

نمک با خواص بخصوص اش، رایج ترین افزودنی غذایی در غذاهای فرآوری شده می باشد. همچنین در صورت مصرف بیش از حد، احتمالا مضرترین ماده غذایی است. بدن ما به مقدار مناسب نمک نیاز دارد. این نمک برای طیف وسیعی از فرآیندهای بدن ضروری است. اما دوز مورد نیاز روزانه بدن، بسیار کمتر از مصرف ما است. در سراسر جهان، میزان سدیم توصیه شده روزانه بیش از 2300 میلی گرم است، یعنی حدود یک قاشق چای خوری.

حقایقی جالب در مورد نمک

مدت ها است که مردم نمک را عاملی برای بیماری های قلبی و فشار خون بالا در افراد می داند. زیرا نمک سبب حفظ آب در بدن می شود. هر چه بیشتر نمک بخوریم، آب بیشتری ذخیره می کنیم. که در این صورت فشار خون بالا می رود.

فشار خون بالا به قلب، شریان ها، کلیه ها و مغز فشار وارد می کند که می تواند سبب حملات قلبی، سکته مغزی، زوال عقل و بیماری کلیوی شود. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مصرف زیاد نمک به سرطان معده و پوکی استخوان کمک می کند. سعی کنید هیچ وقت نمک روی غذاها نپاشید. جایگزین آن را با غذاهای فرآوری شده اما نه در مقادیر زیاد، پر کنید. اگر می خواهید در این مورد بیشتر بدانید با ما در این مطلب از سری مطالب سلامتی خبرنامه همراه باشید.

غذاهای غنی از نمک یا سدیم

نان

بله! نان می تواند مقدار قابل توجهی نمک برای تامین نیاز روزانه بدن داشته باشد. نمک به دلیل خواص نگهدارنده آن در نان استفاده می شود. همچنین به بافت و البته طعم آن کمک می کند. یکی از ویژگی های شناخته شده نمک توانایی آن در افزایش طعم در غذاها است. از طرفی نمک در نان به پوسته طلایی و ترد آن کمک می کند. اما مقدار نمک در نان های موجود در قفسه های فروشگاه ها می تواند بسیار متفاوت باشد. بنابراین خواندن و مقایسه برچسب ها می تواند به شما در انتخاب نان کمک نماید.

حقایقی جالب در مورد نمک؛ غلات

باید گفت هرچند بیشتر غلات مزه شوری ندارند، اما وقتی صحبت از سدیم به میان می آید، برخی از آن ها سدیم زیادی دارند. زیرا نمک برای حفظ غلات و تازه تر نگه داشتن آن ها برای مدت طولانی تری استفاده می شود. پس به دنبال غلاتی باشید که حاوی سدیم کمتری است.

جایگزین های گوشت

بیشتر ما سبک زندگی گیاهخواری یا وگان را انتخاب می کنیم. برخی از چیزهایی که ممکن است برای جایگزینی گوشت استفاده کنیم عبارت است از توفو، که به طور طبیعی کمی نمک دارند. اما گزینه‌ های بهتر دیگر، مانند سوسیس‌های گیاهی یا همبرگر، از میزان بالای سدیم برخوردار است. نمک در این محصولات به دلیل اثر چسبندگی آن در سوسیس استفاده می شود و برای طعم دادن به خوراکی ها نیز خیلی کاربردی است. به ویژه این امر متوجه جایگزین های جدید گوشت نیز می شود. چنین غذاهایی به لطف فناوری هوشمند شباهت زیادی به گوشت مرغ یا گاو دارند، و از مقدار زیادی نمک نیز برخوردار هستند.

سس ها

گفته می شود که سس های نمکی مانند سویا یا سس ماهی دارای نمک بالایی است، یعنی طعم فوق العاده شوری دارند. اما سس‌های دیگری مانند سس کچاپ، فلفل دلمه ‌ای شیرین، سس کباب و حتی سس‌ های خردل می‌ توانند نمک زیادی به غذاهای شما بیفزایند. حتی اگر به غذای خود نمک اضافه نکنیم، مقدار مصرف مورد نیاز روزانه بدن تامین خواهد شد. همچنین مراقب سس های سالاد فروشگاهی باشید که می توانند بسیار شور باشند بدون این که از مزه ای آن تشخیص داده شود.

حقایقی جالب در مورد نمک؛ پنیر

بسته به میزان مصرف، پنیر می تواند سهم عمده ای در مصرف روزانه شما از نمک داشته باشد. نمک یک عنصر مهم در تهیه پنیر است. از آن برای طعم دادن پنیر استفاده می شود. به طعم شور یا بافت آن فکر کنید تا بدانید چقدر نمکی است. نمک در تخمیر نیز نقش مهمی دارد. به طور کلی بسیاری از پنیر ها با نمک زیاد تولید می شود. برخی از پنیرها مانند فتا و هالومی در آب نمک نگهداری می شوند و سبب طعم شورتر آن ها می شوند.

کم ترین و بیشترین ترین میزان مصرف سدیم

یک غذا برای داشتن نمک زیاد لازم نیست طعم شور داشته باشد، بنابراین بررسی برچسب ها می تواند به شما کمک کند. نشان دادن نمک یک ماده غذایی با عدد کمتر همیشه بهترین انتخاب است. اگر یک ماده غذایی 120 میلی گرم یا کمتر از 100 گرم نمک داشته باشد، کم ترین میزان سدیم را دارا است. و اما بیش از 600 میلی گرم آن، بالاترین میزان سدیم را دارد. به این موضوع دقت کنید تا از سلامت کامل برخوردار باشید.

 لینک های مرتبط

مهم ترین عوارض مصرف لیموترش با نمک

۷ هشدار بدن که نشان می‌دهد بیش از حد نمک مصرف می‌کنید

با مصرف نمک زیاد این اتفاقات در بدن تان رخ می دهد

با نمک حمام بیماری‌ها را از خود دور کنید