بهبود حافظه پس از سکته مغزی

آیا سکته مغزی باعث از دست دادن حافظه می شود؟ این که ممکن است سکته مغزی به هر دلیلی برای فرد اتفاق بیفتد، وجود دارد. یک بیماری خطرناک که حتی گاهی اوقات می تواند منجر به مرگ افراد نیز شود. اما برخی از سکته ها می تواند تنها بر حافظه تاثیر بگذارد. خوشبختانه با پیشرفت علوم پزشکی و راهکار هایی ارائه شده می توانیم به بهبود حافظه پس از سکته مغزی کمک کنیم . بنابراین برای دانستن بیشتر این راهکارها با ما در این مطلب از سری مطالب سلامتی خبرنامه همراه باشید.

بهبود حافظه پس از سکته مغری

سکته مغزی به چند دلیل سبب از دست دادن حافظه می شود:

 • سلول های مغز در نتیجه سکته مغزی می میرند.
 • رشته های عصبی ممکن است قطع شود.
 • ممکن است زوال عقل عروقی ایجاد شود.
 • همبودی یا سایر مشکلات سلامتی ممکن است دلایل قبلی را تشدید کند

عوامل دیگری نیز وجود دارد که ممکن است به از دست دادن حافظه منجر گردد. به عنوان مثال، محققان دریافته اند که تجربیات آموزشی قبلی می تواند به طور مثبت یا منفی روی حافظه تاثیر بگذارد. از طرفی، اگر اهل کتاب و مطالعه باشید، ممکن است وضعیت بهتری نسبت به دیگران داشته باشید. به همین ترتیب، اگر دو زبانه هستید، ممکن است حافظه قوی تری برای محافظت از مغز خود داشته باشید.

 1. کتاب های آموزشی

واضح است: یادگیری زبان یا تحصیل ممکن است مانع از سکته مغزی شما نشود. اما می تواند به محافظت از مغز شما در برابر آسیب ها کمک کند تا خیلی سریع بهبود یابید. البته با این حال وضعیت حافظه شما به این بستگی دارد که سکته دقیقا کدام قسمت مغز را دچار آسیب کرده است. به عنوان مثال، سکته مغزی که بر قشر جلوی مغز تاثیر می گذارد، می تواند توانایی قدرت تمرکز شما را کاهش دهد. این توانایی شناختی روی قسمت های مختلف حافظه متفاوت است.

در نهایت باید بدانید که سکته مغزی سبب ایجاد استرس می شود. استرس نیز سبب کاهش توانایی های حافظه شما خواهد شد. این بدان معنی است که هم فردی که سکته مغزی کرده و هم اعضای خانواده و جامعه نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرند. اما نگران نباشید روش های زیادی وجود دارد که می توانید برای بهبود حافظه تان به کار بگیرید.

نحوه بهبود حافظه پس از سکته: 4 روش علمی اثبات شده

همه این 4 روش موثر شناخته شده است و از همه آن ها می توان پس از سکته مغزی استفاده کرد تا حافظه خود را دوباره بدست آورید. اما برای جلوگیری از بروز مشکلات در وهله اول می توان از این روش ها استفاده کرد.

 1. درگیر کردن حافظه

آواز خواندن یکی از بهترین راه ها برای تقویت حافظه است. مطالعات زیادی وجود دارد که ارزش درمانی این فعالیت ها را نشان می دهد. زیرا این فعالیت ها خلق و خوی بهتر را در افراد تقویت می‌کند. در این مطالعات، آواز خواندن به عنوان بخشی از یک گروه کر به حساب می آید. این نتایج منطقی است زیرا بودن با دیگران سبب تقویت سلامت افراد می شود. اما این که چگونه آواز خواندن و سرود خواندن سبب “ارتعاش” مغز می‌شوند، به مطالعات بیشتری در مورد تحریک جریان جمجمه ای نیاز دارد.

 1. تمرینات مغزی

بنابراین چه چیزی به عنوان روتینی ساده می تواند بهتر عمل کند؟ ابتدا به تمرینات مغزی نیاز دارید که از قوانین تمرین ذهنی که در این جا نیز با شما به اشتراک گذاشته شده است پیروی کنید. این ها شامل یادگیری زبانی جدید یا حرفه ای جدید است. این تمرینات در وهله اول به افراد کمک می کند تا حافظه خود را تقویت کرده و از، از دست دادن حافظه ناشی از سکته جلوگیری کنند. اگر می خواهید ابهام مغزی خود را پس از سکته از بین ببرید، به تمرین مغزی که برای چنین نتایجی طراحی شده باشد، نیاز دارید. تمرینات نوروبیک، روتین های عالی برای این شرایط است.

 1. تمرینات حافظه

تمرینات حافظه با تمرینات مغز متفاوت است. به این دلیل که تمرینات مغز روی تمرکز و توجه ما کار می کند اما تمرینات حافظه در مورد بهبود یادآوری نقش دارد. یکی از بهترین کارهایی که می توانید انجام دهید این است که آگاهانه اطلاعات را به خاطر بسپارید. شما می توانید در فعالیت هایی مانند:

 • به یاد آوردن برخی از اتفاقات
 • تمرین حفظ واژگان برای سپردن به حافظه طولانی مدت
 • یادگیری زبان کار کنید.

این تمرینات مغزی پس از سکته مغزی به شما کمک می کند تا حافظه خود را بازیابی کنید. نوشتن تجربیات خود و داشتن یک دفترچه خاطرات، بهترین راه برای یادداشت برداری است. به این ترتیب، می دانید چه کارهایی را بیشتر انجام دهید و چه چیزهایی را می توانید جایگزین روش و کار قبلی کنید.

 1. بهبود حافظه پس از سکته مغزی؛ پرش شماره

وقتی صحبت از بهبود توانایی در تمرکز می شود تا بتوانید اطلاعات دریافتی را به خاطر بسپارید، این تمرین عالی عمل می کند. برای شروع، از یک تا ده بشمارید اما فقط اعداد فرد را باصدای بلند بشمارید. این کار سخت به نظر می رسد چون به شمارش منظم عادت کرده اید. اما با تمرین می توانید در ذهن خود فضایی برای چنین شمارش هایی نیز ایجاد کنید.

 1. پازل های فیزیکی کامل

آیا می ‌دانستید که علم ثابت کرده که تکمیل پازل به جلوگیری از پیری ذهن شما کمک می‌کند؟ این احتمالا به دلیل مزایای تمرین حافظه لمسی است. به معنای واقعی کلمه تمرین ذهنی که با استفاده از دستان خود انجامش می دهید. مطالعه ای حاکی از آن است که اگر همه ما در کودکی به تکمیل پازل های فیزیکی ادامه دهیم، جایگزینی عالی برای بازی های دستگاه هایی که فراموشی دیجیتالی ایجاد می کنند، خواهد بود. اساسا، این مطالعه نشان می ‌دهد که اگر تجربه چنین فعالیت ها و تمرین هایی داشته باشید، حتی نتیجه بهتر نیز خواهید گرفت. اگر کسی دوست دارد خیلی زود به بهبود حافظه خود کمک کند، پس برای خود یک پازل تهیه کنید و شروع به حل آن کنید.

 1. بهبود حافظه پس از سکته مغزی؛ یک کار حرفه ای یاد بگیرید

همان طور که دیدید، بهبود پس از سکته با تمرینات مختلف ممکن است. اما حتی اگر در حال بهبودی هستید، می توانید بر روی یک حرفه و یادگیری آن تمرکز کنید. سپس از حفظ دانش خود بهره مند شوید. برای شروع می توانید از حرفه و بازی هایی مانند: شطرنج، موسیقی، هنر، قانون، تاریخ، ادبیات، سیاست، فلسفه… شروع کنید. هر کدام را انتخاب کنید فرقی نمی کند، منظور این است که به مقدار کافی تمرین انجام دهید.

تاثیر سکته مغزی روی حافظه

در یک کلام سکته مغزی بر روی حافظه تاثیر می گذارد. اما خیلی چیزهای دیگر، چه مثبت و چه منفی، هنوز هم وجود دارد. بهترین بخش این است که تمام تمرینات مغز و تکنیک های یادگیری سریع که امروز یاد گرفته اید، آسان و سرگرم کننده هستند. فقط کافی است وقت بگذارید و روی آن ها تمرکز بیشتری داشته باشید تا به بهبود حافظه خود پس از سکته مغزی کمک کنید.

لینک های مرتبط

۶ نشانه سکته مغزی که مردم اغلب نادیده می گیرند

کاهش خطر سکته مغزی با اعمال ۱۰ تغییر موثر در سبک زندگی تان

بیش از ۸ ساعت خواب در شب مرگ زودهنگام به دنبال دارد / یافته های علمی: این موضوع ۴۷ درصد سکته مغزی را افزایش می دهد

۳۵ راهکار موثر برای جلوگیری از سکته قلبی که هر کسی باید بداند

جملات زنان هنگام عصبانیت؛ ۱۵ عبارتی که زنان هنگام عصبانیت استفاده می کنند

حالت نشستن: چگونه می نشینید؟ حالت نشستن درباره شما چه می گوید؟