ترفند های مطالعه بهتر

مطالعه و خواندن نه تنها برای بالا بردن دانش و مهارت های ما مفید است بلکه یک سرگرمی نیز به حساب می آید. اما این که چطور مطالعه کنید نیز مهم است. راهکارها و ترفند های مطالعه بهتر می تواند به این پرسش پاسخ دهد. بنابراین برای دانستن این ترفند ها با ما در این مطلب از سری مطالب سبک زندگی خبرنامه همراه باشید.

ترفند های مطالعه بهتر؛ به باور کارشناسان

مطالعه ذخیره واژگان شما را پربارتر می کند. استرس را کاهش می دهد، توانایی برای همدلی (توجه و احترام گذاشتن به دیدگاه دیگران) را ارتقا می دهد. از طرفی به حفظ عملکرد شناختی ناشی از افزایش سن کمک می کند. این دلیل خیلی مهمی برای مطالعه محسوب می شود. پس اگر تا حال فکر می کردید چرا مطالعه باید جزئی از کارها و عادات روزمره شما باشد، این دلایل می تواند در تصمیم شما برای خواندن کتاب های بیشتر موثر باشد.

به اجبار کتاب نخوانید

کتاب را به خاطر تعریف و تمجید دیگران نخوانید. یک کتاب را هرگز بخاطر اسم نویسنده و یا هم بخاطر تعریفاتی که از دیگران می شنوید، نخوانید. نویسنده ای می گوید: من سال ها قبل کتابی خریدم اما اصلا نتوانستم آن را درک کنم. چون کتاب را از روی علاقه نه بلکه از روی اجبار خریدم و هفته ها روی میز کنار تختم بود. زمانی که می خواستم بخوانم اصلا حس جالبی نسبت به آن نداشتم. از سویی احساس گناه می کردم که نسبت به موفقیت یک نویسنده که به سختی به دستش آورده بی علاقه هستم. قبل از خریدن کتاب به این که چرا می خرید و چه احساسی به آن دارید، فکر کنید.

ترفند های مطالعه بهتر؛ جدا سازی کتاب ها

هیچ اشکالی ندارد اگر کتابی را که هیچ علاقه ای به آن ندارید، کنار بگذارید. اغلب اوقات ما به خود سخت می گیریم که باید کتابی که شروع کرده ام را به پایان برسانم، چون شنیده ام این کتاب عالی است. یا کتابی است که برنده جوایز مهمی شده است. گاهی هم چون پول خرج آن کرده اید، فکر می کنید حتما باید آن را بخوانید. در حالی که این طور نیست. تنها تاثیر این فشارها کمتر شدن علاقه شما نسبت به مطالعه می شود. هرچه بیشتر درگیر چنین مسائلی شوید، کمتر به مطالعه و تبدیل آن به یک عادت تمرکز خواهید کرد.

خواندن و مطالعه کردن کار طاقت فرسا نیست. همچنین اگر کاری لذت‌ بخش یا مفید نباشد، تبدیل کردن آن به یک سرگرمی سخت است. پس کتاب‌ هایی که می ‌خواهید بخوانید را از کتاب ‌هایی که نمی ‌خواهید بخوانید، جدا کنید. کتاب هایی را که هیچ علاقه ای به آن ها ندارید را کنار بگذارید و سراغ کتاب دیگری بروید. آن زمان است که از مطالعه شاد خواهید شد. از طرفی ذوق و سلیقه خود به کتاب های مورد علاقه تان را بیشتر خواهید شناخت. این که بشناسید کدام کتاب ها برای شما مفید هستند مهم ترین بخش مطالعه و تبدیل آن به عادت است.

چندین کتاب انتخاب کنید

ژانر های مورد علاقه خود در کتاب خواندن را پیدا کنید. چطور؟ می توانید ابتدا از دیدن فیلم شروع کنید. هر نوع فیلم را نگاه کنید تا زمانی که با فیلم مورد علاقه خود برخورد کنید. به این شکل خیلی راحت می توانید کتاب مورد علاقه خود برای مطالعه را نیز پیدا کنید.  از خواندن چندین کتاب در یک زمان نترسید. زیرا انتخاب چندین کتاب هم زمان به شما این امکان را می دهد تا اگر یکی از کتاب ها برایتان جذاب نبود، به سراغ دیگری بروید.

شما می توانید یک کتاب اصلی و اولی را انتخاب کنید، دومی را با یک نسخه صوتی گوش کنید. سومی را به صورت دیجیتالی روی تلفن خود داشته باشید و یکی دو کتاب را کنار تخت خواب بگذارید.

بیشتر از کتاب های صوتی استفاده کنید

حالا عصر تبلت ها و کتاب خوان های الکترونیکی است. در واقع آن هایی که عاشق خواندن هستند، برایشان فرقی نمی کند کتاب صوتی باشد یا چاپی. در هر صورت چون قدرت استفاده از هر دو را دارند با روش صوتی نیز به راحتی ارتباط برقرار می کنند. زمانی که کتاب ‌های صوتی رواج یافت، به باور بعضی از افراد کتاب های صوتی آن تمرکز و دقت کتاب های چاپی را ندارد و تاثیر آن نیز کمتر است. اما خیلی ها معتقدند که کتاب های صوتی نیز روشی از مطالعه محسوب می شود. و هر کسی که غیر از این بگوید به وضوح افراد کم بینا با نابینا را فراموش کرده است.

پیشنهاد می شود یک کارت کتابخانه بگیرید یا با یک سایت کتاب های صوتی در تماس شوید، کتاب ‌های صوتی انتخاب و دانلود کنید. یکی از مزیت های کتاب های صوتی این است که هر کجا و در هر ساعتی از شبانه روز در اختیار شما است و می توانید هر جایی با خود ببرید. در ضمن به یاد داشته باشید همیشه وقتی در حال انجام کارهای خانه، پیاده روی، کاردستی یا آشپزی هستید، یک کتاب صوتی پخش کنید.

ترفندن های مطالعه بهتر؛ به اندازه زمان خود مطالعه کنید

اهداف دقیقی برای زمان یا تعداد صفحات که می خوانید تعیین نکنید زیرا هر روز متفاوت از روز قبل است. برای همین نمی توان به اهداف از قبل برنامه ریزی شده پایبند بود بود. صبح ها وقتی که از خواب بیدار می شوید قبل از چک کردن تلفن تان، چند صفحه کتاب بخوانید. این پیشنهاد (رزرو کردن روز هایمان) نامیده می شود. کارشناسان معتقد اند شاید این برنامه سخت به نظر برسد. مخصوصا زمانی که در ایستگاه منتظر سوار شدن سرویس هستید. ولی این را به یک عادت تبدیل کنید، همیشه کتابی با خود داشته باشید و بدون آن جایی نروید. به این شکل با ایجاد این عادت، یک روز آن را به ویژگی شخصیتی خود تبدیل خواهید کرد. انجام این کار خیلی راحت خواهد بود.

مطالعه نه تنها یک سرگرمی به حساب می آید بلکه می تواند خیلی مفید نیز باشد. و برای شما احساس خوبی ایجاد کند. به این دلیل که می تواند شما را از قرار گرفتن در حالت های مانند احساسات منفی و ناراحت کننده، رقابت های بیهوده صفحات اجتماعی دور نگه دارد. همچنین اگر می خواهید کتاب های بیشتری مطالعه کنید، دنبال آن هایی بروید که علاقه مند مطالعه هستند.

لینک های مرتبط

یافته های یک مطالعه جدید: این دو  ویژگی شخصیتی عامل افزایش ریسک زوال عقل و آلزایمر هستند!

فایده قهوه برای کلیه، یافته های یک مطالعه جدید

یک مطالعه جدید می‌گوید که نوشیدن چای می‌تواند ریسک ابتلا به این سرطان را کاهش دهد

۹ نکته خواندنی از تاثیر رابطه جنسی روی مغز که شگفت انگیز است