فواید و عوارض جانبی بروکلی

از فواید و عوارض جانبی بروکلی می توان به سم زدایی  تا کاهش خطر ابتلا به دیابت و سرطان و همچنین بروز ناراحتی های معده اشاره کرد. آنتی اکسیدان های موجود در بروکلی نقش مهمی در پیشگیری از بیماری های التهابی مانند سرطان و دیابت دارند. بروکلی همچنین سلامت کبد را بهبود می بخشد و به سم زدایی بدن کمک می کند. در مورد فواید بالقوه کلم بروکلی برای سلامت کلی خود با ما در این مطلب از سری مطالب سلامتی خبرنامه همراه باشید.

بروکلی چیست؟

کلم بروکلی یک گیاه سبز از خانواده کلم ها است که یک غذای فوق العاده به حساب می آید. یکی از سالم ترین سبزیجات چلیپایی که گل آن به دلیل خواص تغذیه ای آن اغلب به شکل آب پز یا بخارپز نیز استفاده می شود. اما می توان آن را به صورت خام نیز مصرف کرد.

 1. کمک به کاهش خطر سرطان

بروکلی به جلوگیری از سرطان کمک می کند. این سبزیجات حاوی گلوکوزینولات هستند، ماده شیمیایی که گوگرد دارد. در طول پخت، جویدن و هضم، این گلوکوسینولات ها برای تشکیل ترکیبات فعال بیولوژیکی تجزیه می شوند که یکی از آن ها ایندول-3-کاربینول است. ترکیبی با خواص ضد سرطانی قوی. همچنان، تحقیقاتی وجود دارد که کلم بروکلی و سایر سبزیجات چلیپایی می توانند به پیشگیری از انواع سرطان کمک کنند، به ویژه سرطان پروستات، ریه، سینه و روده بزرگ.

یکی دیگر از ترکیبات موجود در کلم بروکلی که اعتبار برای پیشگیری از سرطان دارد، سولفورافان یا گوگرد آلی طبیعی است. سولفورافان از عملکرد و تقسیم طبیعی سلول ها پشتیبانی می کند و حتی باعث افزایش آپوپتوز در سلول های سرطانی می شود. تحقیقات نشان می دهد که تنها 3 وعده کلم بروکلی در هفته می تواند خطر ابتلا به سرطان را تا 60 درصد کاهش دهد. بروکلی همچنین حاوی مقادیر مناسبی از فیبر است که ایمنی را تقویت کرده و با بیماری های التهابی مبارزه می کند.

 1. فواید و عوارض جانبی بروکلی؛ سم زدایی بدن

گلوکورافانین، گلوکوناستورتین و گلوکوبراسیسین موجود در کلم بروکلی، مواد شیمیایی ناخواسته را از بدن شما خنثی کرده و از بین می برند. سولفورافان موجود در جوانه کلم بروکلی با القای شبکه ای از آنزیم های سم زدایی، از سلول های هوازی در برابر آسیب محافظت می کند. علاوه بر این، با سرکوب پاسخ های التهابی نیز همراه است. در یک مطالعه دیگر، افرادی که چای جوانه کلم بروکلی مصرف می کردند، سطوح بالاتری از سم زدایی را تجربه کرده اند. در این افراد پس از آزمایش 8 هفته ای، سطح بنزن و آکرولئین خون شان کاهش یافت. بنزن و آکرولئین محصولات احتراق شیمیایی هستند که معمولا در مناطق بسیار آلوده یافت می شوند. به زبان ساده، بروکلی به از بین بردن آلاینده هایی که ناخودآگاه روزانه استنشاق می کنید، کمک می کند.

 1. بهبود سلامت استخوان و دندان

کلم بروکلی که منبع عالی ویتامین K، کلسیم، پتاسیم و منیزیم است، نقش مهمی در حفظ تراکم مواد معدنی استخوان دارد. همچنین حاوی سطوح خوبی از آهن است. برخی از کارشناسان می گویند ویتامین K بهتر از کلسیم استخوان ها را می سازد. یک فنجان بروکلی حاوی 270 درصد ویتامین K مورد نیاز شما در روز است. این ویتامین همراه با کلسیم به حفظ دندان ها نیز کمک می کند. اساسا به این معنی است که کلم بروکلی می تواند به مبارزه با پوکی استخوان کمک کند.

 1. فواید و عوارض جانبی بروکلی؛ ارتقای سلامت قلب

بروکلی رگهای خونی را قوی نگه می دارد که یکی از راه های بهبود سلامت قلب به حساب می آید. سولفورافان موجود در این سبزی می تواند از آسیب به پوشش رگهای خونی ناشی از مشکلات مزمن قند جلوگیری کرده و حتی آن را درمان کند. مطالعه ای نشان داده است که مصرف بروکلی می تواند توانایی پمپاژ خون قلب شما را بهبود بخشد. از طرفی مطالعات متعدد دیگر نیز مصرف بروکلی را با کاهش خطر بیماری عروق کرونر قلب مرتبط دانسته اند. این سبزی می تواند التهاب و اکسیداسیون رگها را در افراد مستعد سکته کاهش دهد. مطالعات همچنین نشان داده اند که همان سولفورافان موجود در بروکلی می تواند سطح فشار خون را متعادل کند. چون کلم بروکلی فاقد کلسترول است. علاوه بر این، با داشتن فیبر، سطح کلسترول را نیز تنظیم می کند و از حملات قلبی جلوگیری می کند.

 1. بهبود سلامت دستگاه گوارش

بروکلی التهاب روده بزرگ را کاهش می دهد و به پیشگیری از سرطان روده بزرگ تاثیر می گذارد. این سبزی بسیار سودمند در معده با ترکیبات خاصی تجزیه می شود که یکی از آن ها ایندولوکاربازول (یا ICZ) می باشد. این ICZ ترکیب دیگری به نام گیرنده هیدروکربنی آریل (یا AHR) را فعال می کند که حفظ عملکرد سد روده را به همراه دارد و مسائل مرتبط مانند سندروم روده نشتی را درمان می کند. روده نشتی زمانی اتفاق می ‌افتد که سد روده در معرض خطر سموم و میکروب ‌ها قرار بگیرد که منجر به جذب ضعیف ‌تر مواد مغذی می‌شود. بروکلی همچنین حاوی ترکیبات متمایز دیگری است که می تواند توسط باکتری های روده استفاده شود و به سلامت کلی روده کمک کند.

 1. افزایش سلامت کبد

کلم بروکلی به بهبود سلامت کبد کمک می کند. همچنین از سرطان کبد جلوگیری کرده و حتی به درمان آن کمک می کند. جوانه کلم بروکلی می تواند سطح آنزیم های سم زدایی را افزایش دهد و از کبد در برابر آسیب محافظت کند. این سبزی همچنین ممکن است مانع از نارسایی کبد شود. خوردن 4 وعده کلم بروکلی در هفته می تواند برای سلامت کبد شما مفید باشد.

 1. فواید و عوارض جانبی بروکلی؛ درمان آلرژی

تحقیقات نشان داده است که مصرف کلم بروکلی فقط برای 3 روز می تواند منجر به افزایش 200 درصدی در تولید پروتئین هایی شود که آنتی اکسیدان در سلول های بینی تولید می کنند. و این می تواند به درمان آلرژی کمک کند. طبق مطالعه دیگری، جوانه بروکلی پاسخ آلرژیک بینی را کاهش می دهد. همچنین اثرات آلودگی ذرات معلق بر بیماری های آلرژیک و آسم را نیز به حداقل می رساند. بروکلی سرشار از کورستین و کامفرول است، پلی فنول ها به دلیل پاسخ ایمنی ضد آلرژیک خود شناخته شده اند. کوئرستین در درمان آلرژی به قدری قوی عملکرد نشان می دهد. که یکی از مواد اصلی در اکثر داروهای ضد حساسیت است.

بروکلی حتی می تواند به درمان سایر بیماری های آلرژیک (و تنفسی) مانند آسم کمک کند. سولفورافان موجود در سبزیجات باعث آزاد شدن آنزیم های آنتی اکسیدانی مجرای تنفسی انسان می شود. این امر محافظت در برابر رادیکال های آزاد و سایر آلاینده هایی را که ما هر روز تنفس شان می کنیم، ارائه می دهد.

 1. سبب کاهش وزن می شود

بروکلی کالری کمی دارد، از این رو می تواند یک مکمل ایده آل برای رژیم کاهش وزن باشد. زیرا، کلم بروکلی منبع خوبی از فیبر است که شما را برای مدت طولانی سیر نگه می دارد و از پرخوری جلوگیری می کند. با این ماده غذایی به سادگی می توانید مسیر کاهش وزن خود را هموار کنید.

 1. بهبود سلامت بینایی

اگر مدتی است که از بیماری چشم رنج می برید، به سراغ بروکلی بروید. زیرا مطالعات نشان می دهد که کلم بروکلی ممکن است از نابینایی جلوگیری کند. این تاثیر، باز هم به سولفورافان موجود در بروکلی نسبت داده می شود – آنتی اکسیدانی طبیعی که از چشم ها در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت می کند. تحقیقات می گوید که هر چه سلول های چشم شما سولفورافان بیشتری دریافت کنند، بهتر از چشم شما محافظت می کند. میوه‌ها و سبزیجات سبز و زرد نیز سرشار از لوتئین و زآگزانتین هستند.

آنتی ‌اکسیدان‌ هایی که برای چشم انسان ضروری هستند. این سوپر آنتی اکسیدان ها به جلوگیری از سایر بیماری های جدی چشم مانند آب مروارید و دژنراسیون ماکولا کمک می کنند. فقط حدود 100 گرم بروکلی آب پز حاوی 1080 میکروگرم لوتئین و زآگزانتین است. بروکلی همچنین سرشار از ویتامین C می باشد، یکی دیگر از مواد مغذی ضروری برای بینایی بهتر.

 1. کمک به درمان دیابت

اگر فیبر موجود در کلم بروکلی یک قسمت از معادله را تشکیل دهد، سولفورافان قسمت دیگر را تشکیل می دهد. دومی از آسیب رگهای خونی ناشی از دیابت جلوگیری می کند. سولفورافان فعال کننده آنزیم های خاصی می باشد که این نوع آسیب را محدود می کند. در آزمایشات آزمایشگاهی، سولفورافان همچنین باعث کاهش سطح گلوکز و کاهش اثرات مضر قند شده است.

اما چیزی در مورد کلم بروکلی وجود دارد– و این به نوع تغذیه شما مربوط می شود. ارزش هایی که از یک روش علمی تغذیه سفارشی گرفته شده است، که اساسا سیستم های کنترل اصلی بدن شما را مطالعه می کند. لطفا در این مورد با پزشک خود مشورت کنید. اگر شما پروتئین زیاد مصرف می کنید، ممکن است مجبور شوید مصرف بروکلی خود را کاهش دهید. خوردن کلم بروکلی بعد از غذا می تواند به دلیل محتوای فیبر آن به کاهش فشار خون کمک کند.

 1. فواید و عوارض جانبی بروکلی؛ بهبود سلامت مغز

دو ماده مغذی مهم موجود در بروکلی که سلامت مغز را بهبود می بخشد ویتامین K و کولین هستند. در حالی که اولی توانایی های شناختی را افزایش می دهد، دومی با تقویت حافظه مرتبط است. مهم تر از آن، کلم بروکلی حاوی مقدار مناسبی اسید فولیک می باشد که به پیشگیری از آلزایمر و افسردگی کمک می کند. مطالعات دیگر بیان می کند که کلم بروکلی رژیمی ممکن است التهاب عصبی را تا حدی بهبود بخشد. سولفورافان موجود در کلم بروکلی باعث بهبود حافظه، به ویژه پس از یک آسیب تروماتیک شده است. از این رو، این ترکیب به طور گسترده ای یک گزینه درمانی بالقوه برای درمان آسیب مغزی در بیماران در نظر گرفته می شود. طبق گزارش مدرسه پزشکی هاروارد، بروکلی همچنین سرشار از بتاکاروتن است و می تواند از زوال شناختی جلوگیری کند.

 1. فواید و عوارض جانبی بروکلی؛ بهبود متابولیسم بدن

کلسیم و ویتامین C موجود در بروکلی با هم می توانند متابولیسم را افزایش دهند. فیبر موجود در کلم بروکلی TEF را افزایش می دهد. چیزی که به آن اثر حرارتی غذا یا میزان متابولیسم شما بعد از خوردن غذا نیز گفته نیز می گویند. فیبر موجود در بروکلی همچنین مسئول متابولیسم سالم و حفظ عملکرد های اصلی بدن است.

 1. تقویت ایمنی بدن

یکی از دلایلی که کلم بروکلی برای سیستم ایمنی بدن بهتر عمل می کند محتوای ویتامین C آن است. مطالعات نشان داده اند که کلم بروکلی همچنین می تواند از روند پیری جلوگیری می‌کند. سولفورافان موجود در سبزی با Nrf2، پروتئینی که پاسخ آنتی اکسیدانی کلی بدن را تنظیم می کند، تعامل دارد. این پروتئین می تواند صدها آنزایم و ژن آنتی اکسیدانی و جوان کننده را فعال کند. به علاوه کلم بروکلی حاوی ترکیب دیگری از گلوتاتیون است که به آن آنتی اکسیدان اصلی نیز می گویند.

این آنتی اکسیدان همچنین سلامت سیستم ایمنی را تقویت می کند. مطالعات نشان می دهد که خوردن کلم بروکلی به صورت خام می تواند اثرات تقویت کننده سیستم ایمنی آن را به حداکثر برساند. همچنین نشان داده شده است که این اثرات باعث بهبود زخم نیز می شود.

 1. پشتیبانی تغذیه ای برای بارداری

تغذیه مناسب در دوران بارداری بیش از هر دوره دیگری در زندگی یک زن مهم است. کلم بروکلی، به عنوان یک نیروگاه از مواد مغذی، می تواند دقیقا چنین ویژگی را ارائه دهد. در حالی که کلسیم موجود در کلم بروکلی به پیشگیری از پوکی استخوان در زنان باردار کمک می کند. زیرا آن ها با توجه به این که استخوان های آن ها آسیب پذیرتر است، در این مرحله بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند.

فولات یک دوره بارداری سالم را تضمین می کند. نقص های عصبی را در کودک از بین می برد. کولین موجود در بروکلی در دوران بارداری نیز بی نهایت تاثیر دارد. فیبر موجود در بروکلی به پیشگیری از دیابت بارداری کمک می کند، بیماری که زنان باردار اغلب مستعد ابتلا به آن هستند. طبق یک مطالعه کانادایی، مکمل با جوانه کلم بروکلی از آسیب مغزی در نوزادان نیز جلوگیری می کند.

 1. بهبود سلامت جنسی مردان

مردان در این جا باید از فولات موجود در بروکلی خوشحال باشند. طبق یک مطالعه اسپانیایی، افزایش مصرف فولات می ‌تواند تولید مایع منی را افزایش داده و منجر به ارگاسم قوی‌تر و بهبود باروری شود. ویتامین A موجود در این سبزی توانایی تعداد اسپرم را افزایش می دهد. همچنین مشخص شده است که کلم بروکلی از سرطان مثانه جلوگیری می کند، که در مردان سه برابر بیشتر از زنان است.

 1. سبب تعادل سطوح pH بدن می شود

کلم بروکلی، مانند اکثر سبزیجات (و میوه ها)، یک غذای قلیایی است و به تعادل سطح pH بدن کمک می کند.

فواید آن برای پوست چیست؟

آنتی اکسیدان ها نیز سلامت پوست را بهبود می بخشد و به کند کردن روند پیری کمک می کند. ویتامین C موجود در سبزیجات به تولید کلاژن نیز کمک می کند و در نهایت به جوان شدن پوست کمک می کند.

 1. ارتقای سلامت پوست

بروکلی حاوی ماده ای به نام گلوکورافانین است که به سولفورافان تبدیل می شود و به ترمیم پوست و در نتیجه داشتن پوستی سالم کمک می کند. بنابراین، خوردن کلم بروکلی پوست شما را سریعتر بازسازی کرده و به آن درخشندگی و زیبایی طبیعی می بخشد. مطالعات نشان می دهد که عصاره جوانه کلم بروکلی از آسیب پوست و سرطان ناشی از اشعه ماوراء بنفش محافظت می کند.

 1. کمک به کند کردن روند پیری

بروکلی با کاهش سرعت روند پیری مرتبط است. یکی از ترکیبات موجود در بروکلی به نام نیکوتین آمید مونونوکلئوتید (NMN) دارای مزایای ضد پیری است. NMN ترکیب دیگری را تولید می کند که برای متابولیسم انرژی مهم است – این ترکیب انرژی بدن را تامین می کند و به طور بالقوه برخی از علائم مرتبط با روند پیری را از بین می برد. ویتامین C موجود در سبزیجات با رادیکال های آزاد که به تسریع روند پیری کمک می کند، مبارزه می کند. ویتامین C همچنین به تولید کلاژن کمک می کند که خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود می بخشد و چین و چروک را کاهش می دهد.

کلم بروکلی اغلب برای محافظت از پوست در برابر سرطان پوست بهتر از کرم ضد آفتاب در نظر گرفته می شود. در واقع، می توانید عصاره کلم بروکلی را قبل از حمام روی پوست خود بمالید. سولفورافان موجود در آن روی پوست شما معجزه می کند.

فواید بروکلی برای مو چیست؟

ویتامین های B و ویتامین C موهای شما را قوی تر کرده و فولیکول های مو را تقویت می کند. ویتامین C همچنین با رادیکال های آزاد که سبب ریزش مو می شوند، مبارزه می کند.

 1. بهبود و تقویت سلامت مو

سبزیجات سبز تیره مانند بروکلی سرشار از ویتامین‌های A و C هستند که به تولید سبوم کمک می‌ کنند. یک روغن طبیعی پوست سر که موها را خوش حالت نگه می‌ دارد.

 1. فواید و عوارض جانبی بروکلی؛ درمان ریزش مو

ویتامین C موجود در این سبزی شگفت انگیز رادیکال های آزاد را از بین می برد و به ضخیم تر و سالم تر شدن موهای شما کمک می کند. همچنین منبع خوبی از ویتامین های B است که استرس را کاهش می دهد و به نوعی با ریزش مو مقابله می کند.

 1. کمک به درخشش مو

کلم بروکلی به موهای شما درخشندگی می بخشد. روغن دانه کلم بروکلی حاوی ترکیب اسید های چرب منحصر به فردی است که شبیه به سیلیکون موجود در شامپوها است. به درخشندگی موهای شما را به کمک می کند. این اسید چرب امگا 9 که به نام اسید اروسیک نیز شناخته می شود. بدون باقی ماندن مواد شوینده مضر یا مواد شیمیایی در فولیکول های مو، به موهای شما درخشندگی طبیعی می بخشد. بنابراین از این نظر نسبت به شامپوها و نرم کننده های صنعتی برتری دارد.

عوارض جانبی بروکلی چیست؟

فواید و عوارض جانبی بروکلی؛ آلرژی

استفاده از کلم بروکلی روی پوست می تواند باعث ایجاد بثورات در افراد حساس شود. در صورت مشاهده چنین اثراتی استفاده از آن را متوقف کنید.

کم کاری تیروئید

گفته می شود بروکلی (و سایر سبزیجات چلیپایی) حاوی گواتروژن هایی هستند که ممکن است در عملکرد تیروئید اختلال ایجاد کنند. با این حال، هیچ تحقیقی بالینی در این مورد وجود ندارد. افراد مبتلا به کم کاری تیروئید، به ویژه آن هایی که مبتلا به کم کاری تیروئید خودایمنی (شایع ترین نوع) هستند، از مواد مغذی موجود در سبزیجات چلیپایی، از جمله بروکلی، بسیار سود می برند.

تاثیر در دوران بارداری و شیردهی

مصرف بروکلی در مقادیر معمولی، بی خطر است. اما نمی دانیم اگر بروکلی در دوران بارداری بیش از حد مصرف شود چه اتفاقی می افتد. بنابراین، در مصرف آن حد اعتدال را رعایت کنید.

فواید و عوارض جانبی بروکلی؛ ناراحتی معده

از آن جایی که کلم بروکلی حاوی فیبر است. زیاده روی در خوردن کلم بروکلی می تواند معده شما را ناراحت کند. بروکلی همچنین حاوی قندهای غیر قابل هضم است که توسط باکتری های روده تخمیر می شوند. که معمولا مفید است، اما در کسانی که سندرم روده تحریک پذیر یا رشد بیش از حد باکتری روده کوچک (SIBO) دارند، ممکن است علائم ناراحت کننده را تشدید کند.

کلم بروکلی یک سبزی سبز رنگ با مواد مغذی است که کاربردهای درمانی زیادی دارد. این ابر غذا در انواع مختلف آن موجود است و سرشار از ترکیبات زیست فعال هستند. مشخصات آنتی اکسیدانی و وجود طیف گسترده ای از ویتامین ها و مواد معدنی از فواید کلم بروکلی می باشد. این سبزی ممکن است به کاهش خطر سرطان، سم زدایی بدن، بهبود سلامت استخوان، تنظیم سطح کلسترول و بهبود عملکرد سیستم گوارش کمک کند. علاوه بر این، می تواند روند پیری پوست را کند کرده و درمان کننده ریزش مو نیز باشد. با این حال، ممکن است در برخی افراد عوارض جانبی مانند آلرژی و کم کاری تیروئید ایجاد کند. از این رو، آن را در حد اعتدال مصرف کنید تا از فواید آن بهره مند شوید.

لینک های مرتبط

فواید فوق العاده کلم قرمز+ عوارض جانبی

طرز تهیه سالاد کلم قرمز تابستانی، پیش غذای رنگارنگ برای سفره شما

مهم ترین خواص درمانی کلم: از تقویت سیستم ایمنی تا بهبود دستگاه گوارش

طرز تهیه مرغ ترد با سس دینامیت و سالاد خوشمزه کلم

کلم قمری داروی گیاهی بی خوابی برای کسانی که در حسرت خواب شبانه هستند!

طرز تهیه ترشی کلم قرمز (بنفش) یک ترشی خوش طعم و خوشرنگ

طرز تهیه ترشی چغندر و گل کلم: یک ترشی خوشرنگ و زیبا برای مهمانی های شما