فواید تخم بلدرچین

تخم بلدرچین: تخم بلدرچین کوچک و غنی از مواد مغذی است. بلدرچین پرندگان با جثه متوسط هستند که در آسیا و اروپا یافت می شوند و با نام علمی Coturnix japonica شناخته می شوند. تخم بلدرچین از بسیاری جهات برای سلامت انسان مفید است. آن ها بیشتر در طب چینی برای درمان بسیاری از مسائل بهداشتی و سلامتی استفاده می شوند. این تخم مرغ ها به عنوان غذای پایدار در کشورهای توسعه نیافته شناسایی شدند. فواید تخم بلدرچین با محتوای بالای مواد مغذی آن ها برای سلامتی شناخته شده است. بدنسازان از این تخم مرغ ها به عنوان مکمل های غذایی استفاده می کنند.

فواید تخم بلدرچین

ارزش غذایی تخم بلدرچین

تخم بلدرچین سرشار از کالری، چربی کل چربی اشباع شده، کلسترول، سدیم، پروتئین، ویتامین D، کلسیم، آهن و پتاسیم است. آن ها همچنین سرشار از آنتی اکسیدان ها، سلنیوم، لسیتین، ید و کولین هستند.

تخم بلدرچین برای بهبود ایمنی، تقویت سلامت استخوان، مدیریت دیابت، تقویت پوست سالم و جلوگیری از ریزش مو شناخته شده است. همچنین ادعا می شود که آن ها به کنترل افسردگی و بهبود سلامت جنسی و بینایی کمک می کنند.

18 فواید سلامتی و زیبایی تخم بلدرچین

 1. تخم بلدرچین غنی از مواد مغذی است

تخم بلدرچین سه تا چهار برابر بیشتر از تخم مرغ مغذی است. تخم بلدرچین حاوی 13 درصد پروتئین می باشد در حالی که تخم مرغ فقط 11 درصد پروتئین دارد. آن ها همچنین 3 برابر ویتامین B1 بیشتری دارند و ویتامین B2 و ویتامین A را دو برابر تخم مرغ معمولی دارند. بر اساس پایگاه داده ملی مواد مغذی USDA، تخم بلدرچین سرشار از ویتامین E، اسیدهای آمینه، اسیدهای چرب، آهن و روی است. در موارد خاص، تخم مرغ می تواند باعث واکنش های آلرژیک با علائمی مانند تهوع، استفراغ، معده درد و بثورات پوستی شود. از طرف دیگر تخم بلدرچین ضد حساسیت بوده و مصرف آن بی خطر است.

 1. درمان اختلالات تنفسی

روش‌های پزشکی باستانی شامل استفاده از تخم بلدرچین برای درمان آسم و برونشیت بود. یک مطالعه منتشر شده در Food Science & Nutrition بیان نمود که یک مکمل غذایی حاوی تخم بلدرچین در کاهش علائم رینیت آلرژیک موثر است.

 1. کمک به درمان آلرژی

گفته می شود تخم بلدرچین به درمان آلرژی کمک می کند، زیرا دارای اووموکوئید، یک مهارکننده آنزیم (تریپسین) است. مطالعه ای که در چین روی موش ها انجام شد نشان داد که تخم بلدرچین می تواند به تسکین علائم آلرژی غذایی کمک کند. از طرفی آن ها فعالیت فاکتورهای رونویسی را که مسیرهای درگیر در التهاب مری را تنظیم می کنند، مهار کردند. با این حال، برای اثبات این مزیت، تحقیقات روی انسان نیاز است.

 1. فواید تخم بلدرچین؛ کمک به کنترل دیابت

تخم بلدرچین در کنترل دیابت نقش دارد. مطالعه ای که بر روی موش های دیابتی انجام شد بیان نمود که تخم بلدرچین سطح گلوکز و کراتینین خون را کاهش می دهد. بر علاوه اثرات مثبتی بر عملکرد کلیه نشان داد. خوردن منظم این تخم مرغ ها همچنین قادر است خطر ابتلا به دیابت و اختلالات کلیوی را کاهش دهد. تخم بلدرچین دارای شاخص گلیسمی پایینی می باشد. بنابراین، قند را به آرامی در خون شما آزاد می کند، که به تنظیم سطح گلوکز خون کمک می کند.

 1. کاهش خطر کم خونی

آهن جزء ساختاری مهم گلبول های قرمز ما است که اکسیژن را به تمام سلول های بدن حمل می کند. تخم بلدرچین منبع غنی آهن است. کمبود آهن می تواند باعث کم خونی شود. بنابراین، گنجاندن تخم بلدرچین در رژیم غذایی می تواند سیستم گردش خون شما را بهبود بخشد. تخم بلدرچین 5 برابر بیشتر از تخم مرغ پتاسیم دارد. پتاسیم یک ماده معدنی ضروری است که در چندین عملکرد مهم بدن نقش دارد. از طرفی یک گشادکننده عروق طبیعی است، بنابراین می تواند رگ های خونی شما را باز و شل کند. علاوه بر این به کنترل فشار خون کمک می کند و فشار خون را تنظیم می نماید.

 1. کمک به سم زدایی

تخم بلدرچین حاوی آنتی اکسیدان هایی مانند بتاکاروتن و ویتامین های A، C و E است. آنتی اکسیدان ها با رادیکال های آزاد مضر (سموم) مبارزه می کنند و در حذف آن ها از بدن شما اثربخشی فوق العاده ای دارد. محتوای آب در تخم بلدرچین نیز زیاد است. این به دفع سموم از سیستم کمک می کند. مطالعه‌ای که روی موش‌ها انجام شد نشان داد که تخم بلدرچین می ‌تواند از سلول‌های کبد در برابر آسیب‌های ناشی از مواد شیمیایی در موش‌ها محافظت کند. ترکیبات موجود در تخم بلدرچین باعث تثبیت آنزیم هایی مانند آلانین آمینوترانسفراز و آلکالین فسفاتاز در کبد می شود. این واکنش محافظ کبدی تخم بلدرچین باید در انسان مورد مطالعه قرار گیرد تا بفهمیم چگونه در جلوگیری از تخریب سلول های کبدی نیز کمک می کند.

 1. فواید تخم بلدرچین؛ تسکین درد معده

تخم بلدرچین برای قرن ها به عنوان یک درمان خانگی برای درمان ورم معده مورد استفاده قرار گرفته است. آن ها حاوی آنتی اکسیدان ها و اسیدهای آمینه هستند. گفته می شود که این ترکیبات سلول های مخاطی پوشش معده را بازسازی می کنند. طبق تحقیقات مصرف منظم تخم بلدرچین می تواند به درمان اختلالات شکمی مانند درد معده و زخم معده کمک کند. با این حال، هیچ تحقیقی برای قطعی در این مورد وجود ندارد.

 1. فواید تخم بلدرچین؛ بهبود بینایی

تخم بلدرچین سرشار از ویتامین A است. ویتامین A توانایی حفاظت از چشمان شما در برابر انحطاط را دارد. و خطر ابتلا به آب مروارید و گلوکوم را نیز به حداقل می رساند.

 1. بهبود ایمنی و افزایش متابولیسم

تخم بلدرچین سرشار از آنتی اکسیدان ها و ویتامین B است. این مواد مغذی ممکن است متابولیسم را بهبود بخشد. زیرا در فرآیندهای سلولی مختلف، مانند رشد سلولی و تنظیم سلولی نقش دارند. لوسین، اسید آمینه ای که برای حفظ سیستم ایمنی قوی ضروری است، در تخم بلدرچین نیز یافت می شود.

 1. کاهش کلسترول و خطر بیماری های قلبی

تخم بلدرچین حاوی حدود 60 درصد چربی های ضروری است، یعنی لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) یا کلسترول خوب. این چربی سالم سطح کلسترول بد یا LDL را در بدن شما کاهش می دهد. لیپوپروتئین کم چگالی اضافی (LDL) می تواند شریان ها را مسدود کرده و باعث تصلب شرایین شود. پس، مصرف تخم بلدرچین ممکن است به پیشگیری از بیماری های مختلف قلبی کمک کند. با این حال، شواهد علمی کافی برای حمایت از این ادعا وجود ندارد.

 1. پیشگیری از سرطان

غلظت بالای آنتی اکسیدان ها در تخم بلدرچین به دفع سموم از بدن شما کمک می کند. وجود آنتی اکسیدان ها در غلظت های بالا می تواند به کاهش استرس اکسیداتیو کمک کند. وقتی رادیکال های آزاد کنترل نمی شوند، خطر جهش در DNA و سرطان را افزایش می دهند. زرده تخم بلدرچین حاوی لسیتین است. لسیتین در ترمیم سلولی و مبارزه با آسیب سلولی نقش دارد. این تخم مرغ همچنین حاوی ovomucoid است، یک عامل ضد سرطانی است که از رشد تومورها جلوگیری می کند.

 1. بهبود سلامت پوست

همان طور که قبلا ذکر کردیم، تخم بلدرچین حاوی آنتی اکسیدان است. این آنتی اکسیدان ها ممکن است به محافظت از پوست در برابر آسیب های خورشید و مبارزه با علائم پیری کمک کنند. تخم بلدرچین حاوی لیزین، یک اسید آمینه است. لیزین با تولید کلاژن اشتراک دارد. کلاژن برای سلامت پوست ضروری است زیرا مسئول خاصیت ارتجاعی آن است. بنابراین، تخم بلدرچین به احتمال زیاد به کنترل آکنه و بهبود چهره کمک می کند. شواهد حکایتی همچنین نشان می دهد که آفتاب سوختگی را می توان با استفاده موضعی از تخم بلدرچین خام درمان کرد.

 1. فواید تخم بلدرچین؛ بهبود کیفیت مو

تخم بلدرچین حاوی روی، آهن، سلنیوم، اسیدهای آمینه و ویتامین های A، B، C و E است که برای سلامت مو و پوست سر و جلوگیری از ریزش مو مفید می باشد. این ها همچنین حاوی آنتی اکسیدان هستند. ممکن است به جذب رادیکال های آزاد سمی و کاهش ریزش مو و سفیدی زودرس آن کمک کنند. به غیر از گنجاندن تخم بلدرچین در رژیم غذایی خود، می توانید آن را به موهای خود بمالید تا به موهای شما حالت بدهد.

 1. مفید برای دوران بارداری

تخم بلدرچین برای زنان باردار موثر است زیرا مقادیر زیادی کولین و ویتامین B12 دارد. کولین برای رشد مغز جنین اهمیت دارد. این تخم مرغ ها همچنین سرشار از پروتئین ها و مواد مغذی ضروری مانند روی، سلنیوم و آهن هستند. تخم بلدرچین به طور سنتی توسط زنان در دوران بارداری و پس از آن مصرف می‌شود. زیرا اعتقاد بر این است که برای شیردهی مفید می باشد.

تحقیقات در مورد تاثیر تخم بلدرچین بر روی موش‌های شیرده بیان نمود که علیرغم محتوای کلسترول بالای آن‌ها، بر پروفایل لیپیدی یا وزن بدن موش‌ها تأثیری نداشت. تحقیقات بیشتری برای انسان در این زمینه مورد نیاز است. در مقایسه با تخم مرغ، که می تواند حامل عفونت هایی مانند سالمونلا باشد، تخم بلدرچین جایگزین مطمئن تری است. با این حال، باید از مصرف تخم بلدرچین خام در دوران بارداری اجتناب نمایید.

 1. کمک درمان اختلالات جنسی

تخم بلدرچین در طب سنتی چینی برای درمان اختلالات جنسی و بهبود قدرت مردانگی استفاده می شد. گفته می شود که مواد مغذی موجود در تخم بلدرچین برای غده پروستات مفید است، اگرچه تحقیقات در این زمینه کمیاب است. مطالعه ای که روی موش های دیابتی انجام شد نشان داد که زرده تخم بلدرچین می تواند به ترمیم آسیب های بیضه کمک کند.

 1. درمان اختلالات کلیه و جلوگیری از سنگ مثانه

تخم بلدرچین سرشار از آنتی اکسیدان هایی است که فلزات سنگین سمی و رادیکال های آزاد را از بدن به کلی حذف می کند. آنتی اکسیدان ها می توانند از تشکیل سنگ در کلیه ها و مثانه جلوگیری کنند.

 1. تقویت استخوان ها، دندان ها و ناخن ها

گفته می شود که مصرف منظم تخم بلدرچین باعث تقویت استخوان های شما می شود. آن ها حاوی مواد مغذی ضروری برای رشد استخوان هستند، مانند ویتامین D و لیزین. ویتامین D میزان سایر مواد معدنی دخیل در سلامت استخوان مانند فسفر و کلسیم را نیز تنظیم می کند. بنابراین، گنجاندن تخم بلدرچین در رژیم غذایی ممکن است خطر ابتلا به پوکی استخوان را کاهش دهد.

همچنین ادعا می شود که این مواد مغذی باعث تقویت دندان ها و ناخن ها می شوند. از آن جایی که تخم بلدرچین منبع غنی پروتئین است، می تواند به جلوگیری از شکنندگی ناخن‌های شما کمک کند. مصرف پوسته تخم بلدرچین غنی از کلسیم نیز به جلوگیری از کمبود کلسیم کمک می کند. با این حال، تحقیقات کافی برای اثبات این موضوع وجود ندارد.

 1. فواید تخم بلدرچین؛ کمک کاهش افسردگی

تخم بلدرچین حاوی مواد مغذی مانند کولین و ویتامین D است که برای سلامت مغز ضروری است. کولین برای سنتز انتقال دهنده های عصبی مهم است. ویتامین D ممکن است در کاهش علائم افسردگی موثر باشد، اگرچه تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است. شواهد حکایتی همچنین نشان می دهد که تخم بلدرچین می تواند اثرات افسردگی پس از یائسگی را کاهش دهد.

عوارض جانبی تخم بلدرچین

مصرف تخم بلدرچین در حد اعتدال بی خطر است. اگر علائمی مانند نفخ، یا درد معده را تجربه کردید، با پزشک متخصص مشورت کنید. اگرچه تخم بلدرچین برای زنان باردار بی خطر تلقی می گردد، اما قبل از گنجاندن آن ها در رژیم غذایی خود با پزشک مشورت کنید.

هیپوگلیسمی و فشار خون پایین

افرادی که دچار افت قند خون یا افت فشار خون هستند باید از خوردن بیش از حد تخم بلدرچین خودداری کنند. زیرا می تواند سطح قند خون و فشار خون شما را کاهش دهد.

افراد مبتلا به آلرژی

افرادی که به تخم بلدرچین حساس هستند باید از خوردن آن پرهیز کنند. زیرا گزارش شده است که باعث واکنش افیلاکتیک می شوند. تخم بلدرچین کوچکتر و مغذی تر از تخم مرغ است. آن ها سرشار از پروتئین، مواد معدنی، ویتامین ها و ترکیبات زیست فعال هستند. فواید تخم بلدرچین بسیار زیاد می باشد. آن ها به کنترل دیابت، بهبود گردش خون و تسکین درد معده کمک می کنند.

تخم بلدرچین همچنین با تقویت بینایی، ایمنی و متابولیسم مرتبط است. ماهیت کم حساسیت تخم بلدرچین آن ها را به یک جایگزین ایده آل برای افراد مبتلا به آلرژی تبدیل می کند. کودکان، زنان باردار و سالمندان برای تغذیه بهینه باید از تخم بلدرچین استفاده کنند. با این وجود، مصرف بیش از حد این تخم مرغ ها ممکن است سطح قند خون و فشار خون شما را به میزان زیادی کاهش دهد. در صورت مشاهده هر گونه عوارض جانبی با پزشک خود مشورت کنید.

لینک های مرتبط

۱۵ فایده فوق العاده کرفس+ عوارض جانبی

فواید شگفت انگیز میخک برای سلامتی و درمان سرفه

فواید فوق العاده کلم قرمز+ عوارض جانبی

۱۷ فایده شگفت انگیز انگور سبز برای سلامتی

۱۶ مزیت فوق العاده کاهو + عوارض جانبی

فواید بی نظیر بامیه برای سلامتی بدن چیست؟

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *