فواید پوست لیمو
فهرست محتوا پنهان

فواید پوست لیمو: پوست لیمو از نظر ارزش غذایی با ارزش تر از لیمو است. آن ها سرشار از ویتامین C، پکتین، کلسیم، پتاسیم، فیبر و فلاونوئیدهایی مانند دی لیمونن هستند. از فواید پوست لیمو می توان به کاهش وزن، تقویت سلامت استخوان، پوست، قلب، سلامت دهان و سیستم ایمنی بدن اشاره کرد.

به همین دلیل استفاده از آن می تواند یک انتخاب فوق العاده بینظیر برای شما باشد. پس برای دانستن بیشتر در مورد فواید پوست لیمو با ما در این مطلب از سری مطالب سلامتی خبرنامه همراه باشید.

فواید پوست لیمو

 1. مبارزه با آکنه و رنگدانه؛ ضد پیری است

پوست لیمو حاوی مقداری زیاد اسکوربیک اسید و ویتامین C است. همچنین از غلظت بالای آنتی اکسیدان ها نیز برخوردار می باشد که به سم زدایی کمک می کند. این مواد برای پوست مفید هستند زیرا خاصیت ضد پیری است که به ایجاد چین و چروک را به تاخیر انداخته و به کاهش لکه ها و کند کردن روند پیری کمک می کند.

ویتامین C موجود در پوست لیمو بدون شک پوست را روشن می کند. به کاهش لکه های پیری اثرگذاری فوق العاده ای دارد. ویتامین C به تحریک تولید کلاژن کمک می کند، که به نوبه خود می تواند در سفت شدن پوست موثر باشد.

بر علاوه پوست لیمو حاوی سیتریک اسید است. اسید سیتریک به جوانسازی پوست و از بین بردن سلول های مرده پوست کمک می کند. می تواند به آرامی لایه خارجی پوست آسیب دیده در اثر نور خورشید را از بین ببرد. که منجر به کاهش لکه های قهوه ای، خطوط ریز و چین و چروک می شود. آلفا هیدروکسی اسیدها با کار بر روی لایه های داخلی پوست، آکنه را درمان کرده و پوست مستعد آکنه را بهبود می بخشد.

از طرفی عده ای به این باور اند که (اسکراب های مراقبت از پوست هندی) ساخته شده با پوست لیمو و پرتقال به کاهش آکنه کمک می کند. با این وجود، هیچ تحقیق علمی که این ادعا را تایید کند وجود ندارد. زیرا این ترکیبات گیاهی به طور علمی فرموله و تنظیم نشده اند.

 1. باعث کاهش وزن می شود

پوست لیمو سرشار از آنتی اکسیدان ها، بیوفلاونوئیدها و انواع ویتامین ها و مواد معدنی ضروری است. پکتین موجود در پوست لیمو به کاهش وزن و مبارزه با چاقی کمک می کند. در یک مطالعه با استفاده از SHIME (شبیه‌ ساز اکوسیستم میکروبی روده انسان)، پکتین سیتریک اثرات ضد التهابی بر روی باکتری‌ های روده خاص مرتبط با مبارزه با چاقی را از خود نشان داده است. عصاره پوست لیمو روی این باکتری های مفید – مانند لاکتوباسیلوس و مگاموناس – تاثیر مثبت داشته است.

مطالعه ای که در مرکز پزشکی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی انجام شد نشان دهنده این بود که پکتین، یک فیبر محلول است. تخلیه معده را به حداقل رسانده و احساس سیری را در افراد چاق افزایش می دهد. این عوامل همچنین در حفظ وزن و کاهش چاقی نقش اساسی دارند. در واقع، در مطالعه ای دیگر که بر روی موش‌ها صورت گرفته نشان داده که پکتین تولید آنزیم‌ها و هورمون‌ های گوارشی (GLP-1) را به حداکثر می رساند. که منجر به کاهش مصرف غذا، محتوای چربی و وزن بدن خواهد گردید. هر چند برای تایید بیشتر این ادعاها به شواهد تجربی روی انسان ها نیاز است.

 1. حفظ سلامت و بهداشت دهان و دندان با پوست لیمو

پوست لیمو همچنین برای سلامت دهان و دندان با ارزش می باشد. کمبود ویتامین C با خونریزی لثه، اسکوربوت و التهاب لثه مرتبط است. چون پوست لیمو سرشار از ویتامین C گفته می شود. بنابراین مصرف آن به روش‌های مختلف، مانند آب پوست لیمو یا چای پوست لیمو می‌تواند با مشکلات دندانی مانند آبسه و حفره‌ های دندانی مقابله کند.

خواص ضد باکتریایی قوی پوست لیمو می تواند عفونت های لثه ناشی از باکتری هایی مانند استرپتوکوک موتانس را کاهش دهد.

 1. سلامت استخوان را بهبود بخشد

پوست لیمو به بهبود سلامت استخوان ها کمک می کند. زیرا حاوی مقادیر زیادی کلسیم و ویتامین C می باشد که بلوک های ساختمانی ضروری استخوان ها و ساختار اسکلتی ما را تشکیل می دهد. مطالعه ای که روی موش ها انجام شد نشان داد که پوکی استخوان ممکن است با تجویز اسید اسکوربیک روی یک ژن خاص کنترل شود. بنابراین، پوست لیمو – که سرشار از اسید اسکوربیک است، به احتمال زیاد پتانسیل مدیریت بیماری های استخوانی و بهبود سلامت استخوان را به همراه دارد. با این حال این مشاهدات امیدوار کننده نیاز به تحقیقات بیشتر دارد.

همان طور که قبلا ذکر شد، پوست لیمو سرشار از آنتی اکسیدان است. آنتی اکسیدان ها ممکن است به کاهش التهاب کمک کند. که می تواند به مدیریت اختلالات خودایمنی مانند آرتریت روماتوئید مفید باشد.

 1. استرس اکسیداتیو را درمان می کند و بدن را سم زدایی

پوست لیمو سرشار از ویتامین C می باشد. ویتامین C یک آنتی اکسیدان است که با از بین بردن رادیکال های آزاد یا سموم آزاد شده در زمان استرس یا برخی فرآیندهای بیولوژیکی مرتبط با مرگ سلولی و پیری، آسیب سلولی را کنترل می کند.

حذف این سموم مضر به سم زدایی بدن و کاهش استرس در سطح متابولیک کمک می کند. برخی از بیوفلاونوئیدهای مرکبات نیز در کاهش استرس اکسیداتیو مفید هستند. که اگر درمان نشود، می تواند باعث سرطان شود.

یک مطالعه تجربی روی موش ‌ها نشان داد که لیمونن – که در پوست لیمو یافت می‌شود – فعالیت آنزیم‌ها و تولید مخاط را تسریع می‌کن. همچنین استرس اکسیداتیو مرتبط با آسیب بافت را کاهش می‌دهد.

در واقع، مطالعه ای که در مصر انجام شد نشان داد که فعالیت آنتی اکسیدانی پوست لیمو قوی تر از پوست گریپ فروت و نارنگی است. که آن را به انتخابی برتر برای سم زدایی بدن تبدیل می کند. بنابراین، ممکن است از آسیب سلولی جلوگیری کند و سیستم را از مواد شیمیایی مضر سم زدایی کند.

 1. خواص ضد سرطانی پوست لیمو

پوست لیمو به دلیل ترکیبات موجود در آن مانند سالوسترول Q40 و لیمونن با پیشگیری و درمان سرطان مرتبط است. دی لیمونن در افزایش میزان مرگ سلول‌ های جهش ‌یافته و کمک به مهار تکثیر سلول‌های سرطانی، سرطان معده در موش‌های صحرایی تاثیر داشته است. با این وجود به تحقیقات بیشتر مبنی بر اثر آن روی انسان ها ضروری می باشد.

دیگر مواد ضد سرطان موجود در پوست لیمو فلاونوئیدها هستند. مصرف فلاونوئیدها خطر ابتلا به سرطان سینه و معده را کاهش می دهد. فلاونوئیدهای مرکبات به نام پلی متوکسی فلاون ها (PMFs) با مسدود کردن آبشار متاستاتیک  مهار کننده تحرک سلول های سرطانی، فعالیت ضد سرطانی از خود نشان می دهند.

علیرغم این مطالعات، پوست لیمو را نباید به عنوان یک درمان سرطان در نظر گرفت زیرا تحقیقات بیشتری برای تایید این یافته ها نیاز است.

 1. از بیماری های قلبی جلوگیری کرده و کلسترول را کاهش می دهد

پوست لیمو می ‌تواند با پیشگیری از بیماری‌های قلبی، دیابت و بهبود گردش خون به دلیل وجود فلاونوئیدها، ویتامین C و پکتین، به مدیریت اختلالات قلبی عروقی کمک کند.

تنظیم فشار خون به پتاسیم نیاز دارد که در پوست لیمو به وفور یافت می شود. پکتین و دی لیمونن موجود در پوست لیمو توانایی کاهش سطح کلسترول و افزایش سلامت قلب را دارد. مطالعات انجام شده بر روی همستر نشان داده است که پکتین موجود در پوست لیمو می تواند به کلسترول متصل شود. تا سطوح پلاسما و کلسترول را کاهش دهد. تنظیم سطح کلسترول می تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، دیابت و چاقی کمک کند. زیرا همه آن ها بیماری های مرتبط با سبک زندگی ناسالم هستند.

مطالعه ای که روی موش های چاق انجام شد نشان داد که دی لیمونن باعث کاهش قند خون و سطح LDL می شود. یک آزمایش کوتاه مدت بر روی کودکان دارای اضافه وزن که به آن ها پوست لیمو پودر شده داده شد، سطوح پایین تر LDL و فشار خون را به نمایش گذاشت. یک بررسی سیستماتیک از مطالعات متعدد نشان داده است که افزایش جذب فلاونوئید در انسان خطر ابتلا به بیماری قلبی را نیز کاهش می دهد.

داده های تجربی حاصل از آزمایشات بالینی می تواند تجزیه و تحلیل دقیق تری از مزایای دی لیمونن و سایر ترکیبات موجود در پوست لیمو در انسان ارائه دهد.

 1. درمان عفونت های باکتریایی و قارچی

شواهد حکایتی حاکی از آن است که مصرف چای پوست لیمو از عفونت هایی مانند سرماخوردگی، آنفولانزا، عفونت گوش و عفونت های دستگاه ادراری جلوگیری می کند. که می تواند به دلیل خواص ضد باکتریایی پوست لیمو باشد.

تحقیقات نشان داده است که پوست لیمو رشد باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک و قارچ های مقاوم به دارو را کاهش می دهد. علیرغم این یافته های امیدوارکننده، تحقیقاتی برای اثبات این مزیت در انسان مورد نیاز است. ممکن است سنگ کیسه صفرا را درمان کرده و روند هضم را بهبود بخشد.

به طور سنتی تصور می شد که پوست لیمو به عنوان یک پیش غذا در دستگاه گوارش خوب عمل می کند. دلیل علمی این امر می تواند محتوای بالای پکتین (فیبر محلول) پوست لیمو باشد که یبوست و سوء هاضمه را برطرف می کند و ترشح صفرا را افزایش می دهد. که احتملا به بهبود عملکرد گوارش موثر باشد.

پوست لیمو می تواند به درمان سنگ کیسه صفرا کمک کند. دی لیمونن موجود در پوست لیمو – حلال کلسترول – برای حل کردن سنگ های صفراوی موثر است. بنابراین، تحت نظارت پزشکی، پوست لیمو این پتانسیل را دارد که به عنوان جایگزینی برای جراحی برای درمان سنگ کیسه صفرا استفاده شود.

 1. فواید پوست لیمو؛ ایمنی بدن را بهبود می بخشد

غلظت بالای فلاونوئیدها و ویتامین C در پوست لیمو می تواند ایمنی شما را تقویت کند. اجزای اصلی سیستم دفاعی بدن ما از گلبول های سفید یا سلول های B و سلول های T تشکیل شده است. مطالعات آزمایشگاهی نشان داده اند که ویتامین C در رشد و تکثیر سلول های T یا لنفوسیت ها ضروری تلقی می گردد.

ویتامین C همچنین در نوتروفیل‌ها (نوعی گلبول سفید) وجود دارد که به فاگوسیتوز کمک می‌کند، فرآیندی که طی آن سلول‌های ایمنی بدن سلول‌های مضر یا خارجی مانند سموم یا باکتری‌ها را می‌بلعد و آن ها را از بین می ‌برند. ویتامین C همچنین برای کاهش آسیب بافت موثر است.

از طرفی مصرف ویتامین C به کاهش علائم سرماخوردگی در بزرگسالان و کودکان خیلی تاثیرگذار است. تحقیقات تجربی بیشتر می ‌تواند نتیجه‌ قطعی در مورد این که چگونه ترکیبات موجود در پوست لیمو باعث افزایش ایمنی می‌شود، ارائه دهد.

کمبود جدی ویتامین C می‌تواند منجر به تضعیف شدید سیستم ایمنی بدن شود، بنابراین حتماً مقدار توصیه شده روزانه را مصرف کنید. تکمیل آن با مصرف رژیم غذایی پوست لیمو یک انتخاب سالم و مغذی است.

اکنون که با فواید متعدد پوست لیمو آشنا شدید، بیایید ببینیم چگونه می‌توانید از آن در زندگی روزمره خود استفاده کنید.

موارد استفاده از پوست لیمو

پوست لیمو را می توانید در رژیم مراقبت از پوست و موی خود بگنجانید. همچنین می توان از آن برای تمیز و شاداب نگه داشتن خانه نیز استفاده کنید.

موارد استفاده از پوست لیمو برای مراقبت از پوست و مو

 1. اسکراب بدن روشن کننده پوست

مواد لازم:

یک مقدار پوست لیمو

شکر 1/2 پیمانه

روغن زیتون

دستورالعمل

پوست لیمو را به صورت خمیر درآورید. شکر را با رب های پوست لیمو مخلوط کنید. روغن زیتون را با توجه به نوع پوست خود علاوه کنید. پوست خشک به آب بیشتری نیاز دارد، بنابراین روغن زیتون بیشتری بریزید. روی پوست مرطوب را با حرکات دایره ای ملایم ماساژ دهید تا سلول های مرده پوست، لایه برداری شوند. بعد آن را با آب بشورید.

از این اسکراب بیش از یک بار در هفته استفاده نکنید. چون می تواند منجر به لایه برداری بیش از حد و خشکی شود.

 1. اسکراب برای نرم کردن آرنج های خشک

مواد لازم:

یک مقدار پوست لیمو

1/2 فنجان شکر یا بکینگ پودر

دستورالعمل

پوست لیمو را در جوش شیرین یا شکر بپاشید بعد آرنج ها یا هر ناحیه ناهموار بدن را با آن مالش دهید.

 1. ماسک صورت لایه بردار پوست لیمو

مواد لازم:

پودر پوست لیمو

2 قاشق غذاخوری آرد برنج

شیر

 1. پوست لیمو برای ترک پا

مواد لازم

1 فنجان پوست لیمو (خشک شده)

ژله نفتی

جوراب

دستورالعمل

پوست لیمو را به صورت پودر رنده کنید بعد آن را با وازلین مخلوط کنید تا خمیری به دست آید. این خمیر را روی پاهای خود بمالید. جوراب بپوشید و بگذارید خمیر یک شب روی پوست بماند.

 1. فواید پوست لیمو؛ پوست لیمو برای عفونت قارچی پا

مواد لازم

3 فنجان پوست لیموی تازه

6-7 فنجان آب

شیر/ روغن زیتون /نمک اپسوم/ روغن‌های ضروری به انتخاب شما

دستورالعمل

اول پوست لیمو را به مدت 20 تا 30 دقیقه در آب بجوشانید. بعد آب را در یک کاسه صاف کنید. شما می توانید بقیه مواد را با توجه به نیاز خود سفارشی کنید. شیر، روغن زیتون، نمک اپسوم یا اسانس های دلخواه را با هم مخلوط کنید. از این مخلوط به عنوان حمام پا به مدت 30 دقیقه استفاده کنید و پاهای خود را بشورید و مرطوب کنید.

 1. سفید کننده ناخن پوست لیمو

استفاده از پوست لیمو روی ناخن ها می تواند تغییر رنگ را از بین ببرد.

مواد لازم

یک مقدار پوست لیمو

آب

دستورالعمل

پوست لیمو را به صورت خمیر درآورید. بعد خمیر را روی ناخن‌هایتان بمالید و بگذارید چند دقیقه بماند. سپس آن را با آب بشورید.

 1. درمان لکه ها با پوست لیمو

پوست لیمو حاوی آلفا هیدروکسی اسید (AHAs) است که پوست شما را لایه برداری می کند.

مواد لازم

پوست لیموی تازه

آب

دستورالعمل

پوست لیمو را چرخ کرده و در آب مخلوط کنید تا خمیر غلیظی به دست آید. خمیر را روی لکه های پیری یا رنگدانه پوستی بمالید و بگذارید یک ساعت بماند. سپس آن را با آب بشویید.

توجه: در طول این درمان و بلافاصله بعد از آن از رفتن زیر نور خورشید اجتناب کنید. زیرا پوست لیمو پوست شما را به نور حساس می کند.

 1. روشن کننده موی با پوست لیمو

اسید سیتریک موجود در پوست لیمو خاصیت سفید کنندگی دارد، بنابراین می توان از آن به عنوان روشن کننده مو استفاده کرد.

مواد لازم

2 فنجان پوست لیمو و آب

3 قاشق غذاخوری روغن نارگیل

دستورالعمل

پوست لیمو را به مدت یک ساعت در آب بجوشانید. آب را در یک کاسه صاف کنید. روغن نارگیل را در آب پوست لیمو مخلوط نمایید. این مخلوط را به طور کامل روی موهای خود بمالید و بگذارید یک ساعت بماند. سپس آن را با شامپو بشویید و موهای خود را حالت دهید.

توجه: این مخلوط را بیش از یک ساعت روی موهای خود نگه ندارید. زیرا می تواند موهای شما را شکننده یا خشک کند.

موارد استفاده از پوست لیمو برای خانه شما

 1. پاک کننده همه منظوره (پوست لیمو)

پوست لیمو یک جایگزین غیر سمی برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن خانه شما به حساب می آید. مواد شیمیایی موجود در پوست لیمو قوی هستند و به عنوان پاک کننده های موثری برای از بین بردن لکه های سرسخت مانند حلقه های کتری با رسوبات معدنی یا لکه های قهوه/چای در لیوان ها عمل می کنند. رایحه با طراوت مرکبات مزیت اضافه استفاده از پوست لیمو برای تهیه یک پاک کننده DIY بسیار مناسب است. مخلوط کردن آب پوست لیموی جوشانده با سرکه یا جوش شیرین، آن را به یک پاک کننده کاملا طبیعی قوی تر تبدیل می کند.

 1. ساختن خوشبو کننده یخچال با پوست لیمو

از پوست لیمو می توان برای جذب بوی بد یخچال یا سطل زباله استفاده کرد. اضافه کردن چند پوست لیمو در آب و گذاشتن آن داخل مایکروویو می تواند بوی آن را از بین ببرد و داخل آن را تمیز کند.

مالیدن پوست لیمو رنده شده با سنگ نمک درشت بر روی تخته برش برایتان این امکان را می دهد تا آن را ضد عفونی کنید. تا همیشه بوی تازگی آن حفظ شود.

 1. خوشبو کننده با پوست لیمو

با استفاده از پوست لیمو، گل های خشک شده و اسانس ها می توان یک پاتپوری خانگی (خوشبو کنند منزل با روش کاملا سبز) با عطر مرکبات تهیه کرد. این خوشبو کننده اتاق با طراوت و کاملا طبیعی را می توان به راحتی و بدون هزینه اضافی در خانه تهیه نمود. پوست لیمو را دور نریزید و یک عطر فوق العاده خوشبو از آن بسازید.

 1. دفع حشرات با پوست لیمو

پوست لیمو را می توان در مکان های مهم آشپزخانه و خانه قرار داد تا از حشرات مانند مورچه ها و سوسک ها جلوگیری کند. استفاده مستقیم از آب لیمو بر روی پوست می تواند برای پوست ناملایم باشد. اسانس استخراج شده از پوست لیمو غلیظ تر و برای دور نگه داشتن حشرات مزاحم مفید می باشد. استفاده از پوست لیمو یک جایگزین مقرون به صرفه و ساده برای کنترل آفات نیز خواهد بود.

فواید پوست لیمو؛ بهترین راه برای خوردن پوست لیمو

 1. کاربرد پوست لیمو در آشپزی

پوست لیمو رنده شده معمولا برای طعم دادن به غذا به عنوان چاشنی و برای طعم دادن به سوپ ها، سالاد ها، ماست طعم دار و سس ها استفاده می شود.  لیموهای منجمد را رنده می کنند تا پودر پوست لیمو به دست آید. که می توان آن را در مارینادها اضافه کرد یا در چاشنی ها برای تهیه غذاهایی مانند ماهی فلفلی لیمو و مرغ فلفلی لیمو استفاده کرد. پوست لیمو را می توان در روغن های پخت و پز مانند روغن زیتون یا کره دم کرد تا طعمی مطبوع به غذاهایی مانند رشته فرنگی یا پاستا بدهد.

 1. چگونه آب پوست لیمو درست کنیم

برای دریافت فواید پوست لیمو برای سلامتی، آن را در آب بجوشانید و این نوشیدنی خوشمزه و سالم را میل کنید.

 1. طرز تهیه چای پوست لیمو

پودر پوست لیمو را به آب داغ در حال جوش اضافه کنید. با پودر آن، چای ساده یا دمنوش گیاهی به انتخاب خود مخلوط کنید. همچنین با افزودن زنجبیل به این معجون یک نوشیدنی خوشمزه برایتان درست نمایید.

 1. طرز تهیه پودر پوست لیمو

می توانید لیموها را منجمد کرده و سپس پوست لیمو را ریز رنده نمایید تا پودر پوست لیمو به دست آید. در این روش، پوست لیمو را در دمای 200 درجه فارنهایت (93 درجه سانتیگراد) بپزید و آن را له کنید تا پوست لیمو پودری به دست آید.

چه مقدار پوست لیمو باید بخورید؟

اگرچه پوست لیمو دارای مشخصات غذایی غنی می باشد، اما باید در حد اعتدال مصرف شود. زیرا حاوی اگزالات است که می تواند باعث ایجاد سنگ کلیه و کیسه صفرا گردد. نباید بیش از 80 میلی گرم اگزالات مصرف کنید. در حالی که یک قاشق چایخوری پوست لیمو حاوی 25 میلی گرم اگزالات است. بنابراین مصرف پوست لیمو را کمتر از 3 قاشق چایخوری در روز نگه دارید.

اقدامات احتیاطی و عوارض جانبی پوست لیمو

هرچند پوست لیمو به طور کلی برای مصرف بی خطر در نظر گرفته می شود، اما گزارش هایی از برخی عوارض جانبی آن وجود دارد. اگرچه تحقیقات در این مورد محدود است، اما اگر از سنگ کلیه یا کیسه صفرا رنج می برید، یا در دوران بارداری یا شیردهی هستید، بهتر است از مصرف پوست لیمو خودداری نمایید. همیشه قبل از ایجاد تغییرات در رژیم غذایی خود با یک پزشک مشورت کنید. سنگ‌ های کیسه صفرا یا کلیه: اگرچه در مدل‌های تجربی، پوست لیمو سنگ‌های کیسه صفرا را حل یا آنالیز می‌ کند، اما غلظت بالای پوست لیمو می‌تواند مضر باشد. پوست لیمو سرشار از اگزالات است که وقتی با سایر مواد معدنی مانند کلسیم متبلور می شود، می تواند سنگ ایجاد کند. بنابراین مصرف پوست لیمو برای افرادی که دارنده ی سنگ کیسه صفرا یا کلیه می باشند توصیه نمی شود.

فواید پوست لیمو؛ اثر سرطان ‌زایی بالقوه:

در مطالعات حیوانی، دی لیمونن اضافی سرطان‌زا گفته شده است. با این حال، آنزیم درگیر در این مکانیسم (پروتئین α(2u) -گلوبولین) وجود ندارد. بنابراین، هیچ مدرکی به اثبات نمی رساند که دی لیمونن باعث سرطان در انسان خواهد گردید. اما اگر مقدار مصرف آن تعیین شود یعنی به قاعده باشد مشکل ساز نیست.

تحریک کننده پوست

استفاده مکرر از لیمو و محصولات جانبی آن می تواند برای پوست ناملایم باشد. زیرا می تواند پوست شما را خشک کرده و گاهی باعث تورم گردد. از آن جایی که پوست لیمو قوی و غلیظ حاوی مواد مغذی و ترکیبات شیمیایی است، بهتر است قبل از استفاده از آن روی پوست خود یک تست پچ انجام دهید.

فواید پوست لیمو به اندازه لیمو است. این لایه بردار منبع خوبی از ترکیبات زیست فعال مانند ویتامین C، مواد معدنی و فیبر غذایی است. پوست لیمو از دیرباز برای رفع مشکلات پوستی، کاهش آکنه و درمان عفونت های قارچی استفاده می شود. علاوه بر استفاده در آشپزی، می توان از آن ها برای تهیه اسکراب های مراقبت از پوست، لایه بردارها، ماسک ها و دافع حشرات نیز استفاده کرد. با این حال، مصرف زیاد یا استفاده مکرر از پوست لیمو ممکن است منجر به برخی عوارض جانبی شود. ممکن است دچار تحریک پوست، سنگ کلیه یا واکنش های آلرژیک شوید. در صورت مشاهده چنین علائمی با پزشک خود صحبت کنید.

لینک های مرتبط

۱۱ بمب چربی سوز در تابستان!

بهترین روتین مراقبت موی مردان

فواید شگفت انگیز کشمش؛ از کاهش وزن تا درمان اختلال نعوظ در مردان

۱۴ بهترین فواید هل سیاه برای پوست، مو و سلامتی بدن

حجامت درمانی چیست؟ فواید و خطرات حجامت

فواید شگفت انگیز چای بابونه چیست؟

 

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

کرم ضد چروک؛ اکسیر جوانی قرن 22

بالا رفتن سن، استفاده مداوم از لوازم‌آرایشی و هوای آلوده باعث چروک شدن پوست صورت می‌شوند. با استفاده روزانه از کرم ضد چروک می‌توان چروک‌‌ها را از بین برد و از ایجادشان جلوگیری کرد، همچنین خاصیت سفت کنندگی این کرم‌ از افتادگی ماهیچه و عضلات صورت جلوگیری می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *