حقایق جالب دنیا

در این مطلب حقایق جالب دنیا نوشته شده که شاید کمتر در مورد آن شنیده اید یا تا کنون هرگز در مورد آن نخوانده اید. مثلا فکر می کردید در صحرا برف بارد؟ یا صحرای بزرگ آفریقا روزگاری سرسبز بوده باشد؟ آیا دوست دارید درخشان ترین رنگین کمان عمرتان را ببینید؟ پس به خواندن ادامه دهید.

حقایق جالب دنیا

در صحرای بزرگ آفریقا برف می بارد

می دانید که در بیابان ها باران بسیار کم می بارد. در صحراها بارندگی یک اتفاق نادر محسوب می شود چه رسد به برف که یک اتفاق تقریبا ناممکن تلقی می شود. به هر حال در سال 2018 این اتفاق حیرت انگیز در صحرای بزرگ آفریقا رخ داد. صحرا کاملا سفید پوش شده بود. اما برف روی آن صحرای بزرگ فقط برای یک روز دوام آورد و زیر تابش گرم آفتاب ذوب شد.

بیشتر بخوانید: معرفی عجیب ترین جاهای جهان که کمتر کسی از آن خبر دارد!

پیش از این اولین بارش برف ثبت شده در سال 1979 بود – طوفان برفی که نیم ساعت طول کشید. اگرچه در شب دمای هوای صحرا ها تا حد انجماد کاهش می یابد، اما کمبود رطوبت تولید برف را تقریبا غیرممکن می کند. هر چند چنین اتفاقاتی بسیار نادر است اما کسی چه می داند، ممکن است شانس با شما یار باشد تا در جریان سفری به این منطقه بارش برف در صحرا را تماشا کنید.

حقایق جالب دنیا؛ سودان دارای بیشترین اهرام در جهان است، نه مصر

حقایق دنیا؛ اهرام سودان

هرگاه صحبت از اهرام می شود همه مصر را تصور می کنند. اما آیا می دانستید در سودان نیز اهرام وجود دارد؟ نوبیا، منطقه ای در سودان، دارای 255 هرم است – دو برابر تعداد اهرام موجود در مصر.

پس از سقوط امپراتوری مصر، سلسله نوبی مشهور به فراعنه سیاه به سودان گریختند و پادشاهی کوش را تشکیل دادند. آن ها در این شهر جدید خود فرهنگ مصری را به کار بردند. اهرام نوبی به اندازه اهرام مصر مورد بازدید قرار نمی گیرد. بنابراین می توانید به راحتی و بدون عجله از این منظره و محیط حیرت انگیز لذت ببرید.

برای شما: ۷ عجایب طبیعی جهان: از ژرف‌دره گرند تا ماه کمان آبشار ویکتوریا

اگر از این مکان زیبا بازدید کردید به شما توصیه می کنیم، درست قبل از غروب آفتاب بالای کوه جبل البرکل بروید تا منظره خیره کنند رود نیل را تماشا کنید!

درخشان ترین رنگین کمان کلمبیا در رودخانه است

معمولا رنگین‌کمان‌ها را در آسمان می‌بینید، اما کانو کریستالس که به نام «رودخانه پنج رنگ» نیز شناخته می‌شود، درخشان‌تر از هر رنگین کمانی در آسمان است.

رنگین کمان؛ حقایق جالب

این رودخانه خیره‌کننده در پارک ملی سرانیا د لا ماکارنا کلمبیا قرار دارد. که زیبایی چند رنگ خود را مدیون Macarenia Clavigera، گیاهی که در بستر رودخانه زندگی می‌کند، می باشد. بهترین زمان برای بازدید از این مکان زیبا بین ماه می تا نوامبر می باشد که گیاهان کف رودخانه به رنگ ‌های زرد، آبی، سبز و قرمز شکوفا می‌شوند. در این زمان از سال آن ها رنگ های روشن تری پیدا می کنند و چون رودخانه کم عمق است، واقعا منظره زیبایی را شکل می دهد.

صحرای بزرگ آفریقا قبلا یک جنگل بارانی استوایی بوده است

صحرای بزرگ آفریقا به عنوان گرم ترین صحرای جهان شناخته شده است. اما 6000 سال پیش این سرزمین خشک، جنگلی سرسبز پوشیده از گیاهی انبوه و بارندگی زیاد بود.

اگرچه ما شاهد شکوفایی این صحرا نبودیم، اما ممکن است نسل های آینده شاهد آن باشد. اگر طبیعت و زمین 10000 سال آینده زنده بماند، همان تغییر مداوم الگوهای آب و هوا می تواند صحرا را به مکانی سبز و کاملا متفاوت تغییر دهد.

حقایق دنیا؛ صحرا

حقایق جالب دنیا

ماچوپیچو شهری مقاوم در برابر زلزله یا ضد زلزله است

حقایق جالب دنیا؛ شهر ضد زلزله

این شهر باستانی اینکاها در بالای دو خط گسل در پرو قرار دارد ـ خط گسل شکستگی یا شکاف های اند که به امتداد هم حرکت کرده اند و باعث اغلب زلزله ها می باشند. پس آن ها چگونه در آن جا زندگی کردند؟

در واقع، اینکاها یک تاکتیک مهندسی عالی به نام «Ashlar Masonry» ایجاد کردند، که در آن سنگ‌ها بدون مصاله بنایی روی هم قرار می‌گیرند. این کار به سنگ‌ها اجازه می‌دهد در هنگام زلزله فرو نریزند. آیا آن ها نابغه بودند ؟

می توانید از روسیه تا آلاسکای آمریکا روی یخ پیاده روی کنید

آلاسکا-روسیه؛ حقایق جالب دنیا

تنگه برینگ میان روسیه و آلاسکا قرار دارد. در زمستان هنگامی که اقیانوس را یخ می زند، می توانید روی آن پیاده روی کنید.

به هر حال، این کار قانونی و امن نیست!، زیرا بادهای اقیانوس به شدت سرد هستند و امکان شکستن یخ یا حتی یخ زدن شما وجود دارد.

در سال 2006، دو ماجراجو از آلاسکا به راه افتادند تا با پای پیاده از مسیر یخ زده عبور کنند. آن ها 90 کیلومتر را در 15 روز طی کردند اما قبل از این که به روسیه برسند به دلیل نقض قوانین مهاجرت بازداشت شدند.

مطالب مرتبط:

۷ شگفت انگیزترین ساخته های بشر که کمتر شناخته‌شده هستند

۹ باشکوه ترین کتابخانه جهان را بشناسید!

فهرست ۲۴ زیباترین مسیرهای پیاده روی در جهان

۱۲ دلیل برای این که چرا باید قبل از ۳۰ سالگی سفر کنید