غذاهای سرطان زا

غذاهایی وجود دارند که باید از آن ها اجتناب کنید، زیرا از نظر علمی سرطان زا شناخته شده اند. برای سلامتی شما نیز مضر هستند. جای تعجب نیست که محیط برا احتمال ابتلا به سرطان نقش دارد، که شامل غذاهایی نیز می شود که می خورید. دقت نمایید، ماده های سرطان‌ زا موادی هستند که مستقیما در خطر ابتلا شما به سرطان نقش دارند: چیزهایی مانند تنباکو و آزبست. اما ممکن است ندانید که غذاهای سرطان زا برای بدن وجود دارد که در بشقاب شما نیز یافت می شود. شما به احتمال زیاد غذاهایی می خورید که با ایجاد سرطان مرتبط هستند.

غذاهای سرطان زا برای بدن

“شما همان چیزی هستید که می‌خورید.” سرطان دومین عامل مرگ و میر بعد از بیماری عروق کرونر قلب در کشورهای ثروتمند در سرتاسر جهان به حساب می آید. تخمین زده می شود که نیمی از سرطان ها و مرگ و میرها با رژیم غذایی صحیح قابل پیشگیری است.

عامل اساسی اصلی که در ایجاد سرطان نقش دارد استرس اکسیداتیو است. “هر روز، بدن شما رادیکال‌های آزاد را به عنوان محصول جانبی فرآیندهای سلولی مختلف تولید می‌کند. این ذرات باردار الکترونی به DNA شما آسیب می‌رسانند که با افزایش سن اتفاق می‌افتد. یعنی آسیب سلولی و تخریب بافت ها. استرس اکسیداتیو باعث تشکیل و رشد سلول های سرطانی در بدن می شود.”

کاهش خطر ابتدا به سرطان با میوه ها و سبزیجات

برخی از غذاها می توانند با استرس اکسیداتیو مقابله کرده و اثر رادیکال های آزاد را بر روی DNA شما خنثی کنند. این غذاها حاوی آنتی اکسیدان هایی می باشند که در بسیاری از میوه ها و سبزیجات تازه وجود دارد. اما شما همچنین می توانید با کاهش مصرف غذا های سرطان زا، خطر ابتلا به سرطان را به حداقل برسانید.

در این نوشتار غذاهایی وجود دارد که باید در صورت امکان از آن ها اجتناب کنید. به گفته متخصصان تغذیه، در حالی که انتخاب های سالم تری برای غذای خود دارید. دست از عاداتی که منجر به چربی شکم با افزایش سن می شود، بردارید.

غذاهای فوق فرآوری شده

وقتی صحبت از رژیم غذایی ضد سرطان به میان می آید، هر چیزی که فوق العاده فرآوری شده باشد باید توجه شما را جلب کند. “افزایش خطر ابتلا به سرطان” ارتباط مستقیمی با خوردن مواد غذایی “فوق العاده فرآوری شده” دارد.

نودل یا رشته فرنگی آماده

رشته فرنگی های آماده سرطان زا است. سعی کنید نودل تخم مرغ و آبگوشت کم سدیم بخرید تا نسخه مغذی تر و سالم تری در وعده غذایی داشته باشید.

سوپ رشته مرغ؛ غذاهای سرطان زا

همین امر در مورد بسته های سوپ آماده نیز صادق است. جوشاندن پاستا و سبزیجات منجمد در آب مرغ تقریبا به همان سرعت و به مراتب بیشتر برای بدن شما مضر است.

پوره سیب زمینی آماده

از پوره سیب زمینی آماده فقط به این خاطر که زود و به آسانی آماده می شود دوری کنید. اما مستعد سرطان است. پس تلاش کنید برای درست کردن پوره سیب زمینی که کمتر از نیم ساعت طول می کشد، در خانه اقدام کنید. نه تنها طعم پوره سیب زمینی خانگی بهتر است، بلکه بسیار خوشمزه تر نیز می باشد.

نان خریداری شده در فروشگاه

از نان های خواربار فروشی که جزئی از دسته فوق فرآوری شده است. نه تنها به دلیل وجود روغن های هیدروژنه، بلکه همچنین به دلیل این که اغلب حاوی برومات پتاسیم می باشد، دوری کنید. این ماده شیمیایی که در آرد برومات دار وجود دارد، توسط تعدادی از سازمان های بهداشتی با اختلالات سیستم عصبی مرتبط دانسته شده است.

نان برگر خریداری شده در فروشگاه

باید گفت نان های سوپرمارکت آماده، مانند نان ‌های همبرگر از فروشگاه‌ ها اغلب حاوی آرد بروماته هستند. بسیاری از آن ها حاوی قند نیز هستند که ایده آل سلامت بدن شما نیست.

شیرینی توستر؛ پاپ تارت توت فرنگی

شیرینی های توستر دارای طیفی از مواد سرطان زا هستند، از آرد تصفیه شده تا قندهای تصفیه شده. باید تا بتوانید از آن ها دور کنید.

استیک؛ غذاهای سرطان زا برای بدن 

در حالی که خوردن کمی گوشت گاو خوب است، بیش از 18 اونس در هفته با خطر بالاتر ابتلا به سرطان مرتبط است. در عوض، بهتر است بخش‌های کوچک ‌تری از استیک با کیفیت بالا بخورید و آن را با مقدار زیادی سبزیجات ترکیب کنید.

کباب بره در بشقاب با دانه های انار و سبزیجات تازه

گوشت بره فقط گوشت قرمز نیست، بلکه سرشار از چربی اشباع شده است. در حالی که اکثر متخصصان معتقد اند که چربی اشباع شده آن، فاقد فاکتورهای خطر بیماری قلبی است. اما یک بررسی تحقیقاتی در سال 2015 در مجله Medicine افزایش مصرف چربی اشباع شده در زنان یائسه را با افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه مرتبط دانست.

گوشت گوساله

بله، با وجود ظاهر کم رنگ این گوشت، گوشت گوساله یکی از وعده های غذایی گوشت قرمز شما محسوب می شود. اگر نمی خواهید خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهید از خوردن بیش از حد آن خودداری کنید.

سیب زمینی در روغن سرخ کردنی، سرخ کنید

نشاسته موجود در سیب زمینی در بدن به قند التهابی تبدیل می شود. این را با روغن های سرخ کردنی درجه پایین و دمای پخت بالا ترکیب کنید. هرچند بهتر است از سیب زمینی سرخ کرده اجتناب نمایید.

حلقه های پیاز

در حالی که نشان داده شده است که پیاز شما را در برابر برخی سرطان ها محافظت می کند. کوبیدن و سرخ کردن پیازها فواید آن را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. پیاز را نازک برش دهید و در عوض آن را برای یک چاشنی خوشمزه برای مبارزه با سرطان میل کنید.

استیک مرغ سرخ شده با سس

اگر مرغ سرخ شده خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد، استیک مرغ سرخ شده آن را بدتر می کند. گوشت قرمز استفاده شده در این غذای کلاسیک به این معنی است که دست روی غذای سالمی نگذاشته اید.

چیپس؛ غذاهای سرطان زا

یکی از غذاهای سرطان زا چیپس های خریداری شده از فروشگاه ها می باشد. چیپس ها به اندازه سیب زمینی سرخ کرده برای شما مضر هستند. زمانی که چیپس‌های طعم‌ دار را انتخاب می‌کنید که ممکن است حاوی شکر تصفیه ‌شده باشد. در نتیجه ترکیبات سرطان ‌زای زیادی را به بدن خود منتقل می کنید.

مرغ کبابی؛ غذاهای سرطان زا برای بدن

باید گفت مرغ کبابی ممکن است انتخاب سالمی به نظر برسد، اما وقتی آن را گریل کنید، یعنی مزایای سلامتی آن را کاهش می‌دهید. پس مرغ را به آرامی برشته کنید تا بیش از حد پخته نشود.

سبزیجات کبابی

حتی سبزیجات با رنگ روشن و غنی از آنتی اکسیدان، هنگام پختن تا حد زغال کردن، خاصیت خود را از دست می دهد. سبزیجات خود را روی حرارت ملایم بپزید یا به صورت خام میل کنید تا از فواید سلامتی آن ها بهره مند شوید.

سبزیجات سرخ شده

همان مشکلاتی که گوشت کبابی ایجاد می کند، در سبزیجات کبابی هم وجود دارد. در صورت پختن طولانی ‌مدت آن‌ها، سبزیجات نیز به عاملی برای سرطان تبدیل می شود. برای جلوگیری از پختن بیش از حد سبزیجات و کاهش فواید آن ها برای سلامتی با کمی آبگوشت در کف ظرف آن ها را برشته کنید.

نان تست سوخته

نان تست یکی دیگر از عوامل سرطان به حساب می آید. اما نان تست ترد و کاراملی می تواند سرطان زا باشد. روی نان تازه پخته شده کره بادام مورد علاقه خود را بریزید و از این میان وعده سالم بهره مند شوید.

پاپ کورن سوخته

لذت خوردن این پاپ کورن سرطان زا است. پختن بیش از حد پاپ کورن، به خصوص در کره یا روغن، می تواند آن را به انتخابی ضعیف برای سلامتی شما تبدیل کند. پاپ کورن خود را با کمی روغن نارگیل و مقداری نمک دریایی صورتی غنی از مواد معدنی بپزید. آیا تا به حال به این فکر کرده اید که پاپ کورن سالم است یا خیر. باید گفت با این روش سالم تر خواهد بود.

برگر؛ غذاهای سرطان زا

برگر های تازه سیب زمینی نه تنها منبع گوشت قرمز است، بلکه کباب کردن و سرو روی نان همبرگر، آن را به یک تهدید سه گانه برای سرطان تبدیل می کند. برای جایگزینی سالم تر، همبرگر های گیاهی را درست کرده میل نمایید.

ژامبون اغذیه فروشی

گوشت های اغذیه فروشی اغلب با نیترات ها نگهداری یا درمان می شوند. که می تواند ترکیبات سرطان زا به نام نیتروزامین ها را بوجود آورند. یک کباب گوشت گاو را در خانه بپزید و به جای ژامبون آن را نازک برش دهید و میل کنید.

کوفته قلقلی

هرچند معلوم نیست کوفته های فرآوری شده حاوی نیترات است یا نه، اما بخشی از دسته مواد غذایی فوق فرآوری شده هستند. همچنین حاوی گوشت قرمز نیز می باشند. کوفته های فرآوری حتی ممکن است حاوی آرد بروماته و قندهای تصفیه شده باشند. بهتر است از این طور موارد نیز اجتناب کنید تا سالم بمانید.

ناگت مرغ

همچنین ناگت های مرغ مشکلات مشابهی را ایجاد می کنند. زیرا پوشانده شده با پودر سوخاری و سرخ شده است. پس نباید انتخاب خوبی برای سلامتی شما باشد، مخصوصا برای بچه ها. گوشت مرغ را در خرده ها و پودر نان خانگی بپزید تا جایگزینی سالم تر برای غذای شما باشد.

شکر تصفیه شده

جای تعجب نیست که شکر تصفیه ‌شده مقصر بزرگی غذاهای سرطان‌ زا است. محققان دریافته اند که افزایش گلوکز خون می تواند خطر ابتلا به چندین سرطان را افزایش دهد.

آب نبات؛ غذاهای سرطان زا

باید گفت آب نبات اغلب توسط شربت ذرت با فروکتوز بالا شیرین می شود. که سریع تر از سایر اشکال شیرین کننده توسط سلول های سرطانی متابولیزه می گردد. در حالی که آب نبات ممکن است رنگ روشن داشته باشد، هیچ یک از مزایای سلامتی میوه های تازه را ندارد، که گزینه خوبی برای شیرینی ها هستند.

پشمک؛ غذاهای سرطان زا برای بدن

نبات پنبه ای فقط شکر خالص نیست، بلکه در دمای بسیار بالا نیز پخته می شود. این آبنبات پشمی ممکن است برای خوردن سرگرم کننده باشد، اما اگر به دنبال غذاهای ضد سرطان هستید، انتخاب خوبی نیست.

نوشابه؛ غذاهای سرطان زا برای بدن 

سودا تقریبا به طور کامل از شربت ذرت با فروکتوز بالا ساخته شده است. به جای تهیه این نوشابه، از آب گازدار با میوه تازه استفاده کنید چون هم خیلی سالم و هم انرژی زاست. ضمنا شما را از خطر ابتلا به سرطان نیز دور نگه می دارد.

انواع بستنی

این دسر تابستانی تقریبا شکر خالص است. اما در نسخه خانگی خیلی با طراوت و خوش مزه است، برش های کامل هندوانه یا اسموتی آن را روی یک چوب بستنی منجمد کنید. آن وقت از طعم خوشمزه آن لذت ببرید.

دونات؛ غذاهای سرطان زا

باید گفت دونات ها فقط با شکر پخته نمی شوند. آن ها همچنین سرخ شده هستند. بهتر است از آن ها دوری نمایید، به خصوص اگر در قفسه های فروشگاه ها نگهداری شوند.

کیک بسته بندی شده

شیرینی‌ها و کیک‌ها نیز به ایجاد همین مشکل کمک می‌کنند، سرشار از شکر تصفیه ‌شده و کربوهیدرات‌های تصفیه ‌شده، التهاب‌ زا و در نتیجه سرطان‌ زا هستند.

شربت افرا

برخلاف شربت افرای واقعی که حداقل دارای مقداری مواد مغذی معدنی است، شربت پنکیک تقریبا دارای شربت ذرت با فروکتوز بالا است. آن را روی پنکیک های خانگی نریزید تا از داشتن صبحانه سرطان زا دوری کنید.

شربت شکلات

شکلات تلخ مطمئنا دارای برخی فواید سلامتی و آنتی اکسیدان است. اما شربت های شکلات به قدری مملو از شربت ذرت با فروکتوز بالا هستند که هر گونه فواید کاکائو را خنثی می کنند.

غذاهای آماده برای صبحانه

صبحانه اغلب به‌عنوان مهم‌ترین وعده غذایی در روز معرفی می‌ شود، اما روز خود را با غذاهای آماده صبحانه شروع نکنید. زیرا هیچ لطفی به بدن نخواهید داشت. این گزینه های تصفیه شده و بسیار فرآوری شده با شکر تصفیه شده بارگیری می شوند. به جای آن از میوه های تازه استفاده کنید.

کچاپ نان هات داگ

سس کچاپ ممکن است به نظر یک سس مبتنی بر گوجه فرنگی باشد. اما در واقعیت، اکثر برندها این سس را با شربت ذرت با فروکتوز بالا تهیه می کنند. تهیه سس کچاپ در خانه به شما این امکان را می دهد که کمیت و کیفیت شکر مورد استفاده خود را تست نمایید.

سس باربیکیو؛ غذاهای سرطان زا برای بدن

درست مانند سس کچاپ، سس باربیکیو که از فروشگاه خریداری می شود بیشتر شکری است. درست کردن ادویه این سس در خانه راه بهتری برای طعم دادن به گوشت های مورد علاقه شماست.

سس سالاد

چنین سس های سالاد آماده شکر زیادی دارند. اما خوشبختانه، درست کردن آن در خانه بسیار آسان است. فقط یک قاشق غذاخوری خردل را با دو قاشق سرکه و چهار قاشق روغن زیتون خالص برای سلامت قلب خود ترکیب کنید. با همزن بزنید تا خوب مخلوط شود. نمک و فلفل به آن اضافه نمایید تا طعم خاصی به خود بگیرد.

سس سیب؛ غذاهای سرطان زا

این سس سیب ممکن است در ابتدا سالم به نظر برسد، اما اکثر برندهای تولید کننده این سس را مملو از شکر تولید می کند. شما می توانید خودتان در خانه سس درست کنید یا انواع کم قند آن را انتخاب کنید تا مطمئن شوید که انتخاب سالم تری داشته باشید. همچنین، برای کاهش خطر آلودگی آفت کش ها، حتما از نوع ارگانیک آن استفاده نمایید.

لینک های مرتبط

۱۳ فایده درمانی زنجبیل؛ از مهار رشد سرطان تا درمان بیماری های پوستی

طرح ناخن های جذاب برای متولدین زودیاک و برج فلکی سرطان

خواص درمانی رازک از کاهش اضطراب تا پیشگیری از انواع سرطان

اکتشافات مهم سال ۲۰۲۱ :شیر مصنوعی مادر و تشخیص ۵۰ نوع سرطان با یک آزمایش

خوراکی های ضد سرطان: ۱۲ ماده غذایی قوی که ریسک ابتلا به سرطان را کاهش می دهند

۱۰ نشانه سرطان ریه که بسیار جدی و خطرناک هستند

۲۴ درمان خانگی فوق العاده موثر برای از بین بردن خال صورت