فواید زود بیدار شدن

بگذارید صادق باشیم، برای اکثر مردم، بیدار شدن اول صبح آسان نیست، به خصوص وقتی هوا هنوز تاریک است. اما بسیاری از افراد موفق می گویند: “اگر صبح موفق شوید، تمام روز را موفق خواهید شد.” در واقع انواع کلیشه ها درباره زود بلند شدن وجود دارد. با این حال، فواید زود بیدار شدن بسیار زیاد است. از عملکرد بهتر در مدرسه تا توانایی بیشتر در پایبندی به برنامه غذایی.

با خواندن 9 نکته مفید این مطلب، زود بیدار شدن را به یک عادت تبدیل کنید.

فواید زود بیدار شدن

فواید زود بیدار شدن به لحاظ فیزیکی

به شما کمک می کند تا رژیم غذایی سالم تری داشته باشید. افرادی که زود از خواب بیدار می شوند معمولا صبحانه می خورند. در حالی که اگر دیرتر بیدار شوند اغلب با عجله از در بیرون می آیند و مجبورند چیز ناسالامی بخورند. یا به طور کلی وعده غذایی صبح را حذف کنند. مشکل حذف صبحانه این است که منجر به عادات غذایی ضعیف‌تر در آخر روز می‌شود. اگر به دلیل این که یک وعده غذایی را از دست داده اید گرسنه هستید. صد در صد در مقابل دونات در اتاق و روی میز نمی‌توانید مقاومت کنید.

زود بیدار شدن به سلامت پوست کمک می کند

پس از یک خواب شبانه آرام، صبح روز بعد پوست در بهترین حالت خود قرار دارد. و اگر زود بیدار می‌شوید، می‌توانید از ساعات صبح می‌توانید به پوست خود مواد مغذی بیشتری بدهید. مثلا صبحانه مقوی، افرادی که دیرتر در روز از خواب بیدار می شوند، تمایل کمتری به عادات صبحگاهی سالم و ورزش دارند. اکسیژن بیشتری به خون زیر پوست شما می‌رسد و پوست را تقویت می کند. افراد سحرخیز همچنین می توانند از زمان اضافی برای لایه برداری، مرطوب کردن و پاکسازی پوست استفاده کنند. همچنین افرادی که زود از خواب بیدار می شوند عادت های خواب منظمی نیز دارند. داشتن یک روال خواب منظم، تضمین می کند که پوست شما زمان مناسبی برای جوان سازی خواهد داشت.

مطالب مرتبط:

کلم قمری داروی گیاهی بی خوابی برای کسانی که در حسرت خواب شبانه هستند!

۱۰ عادت روزانه آدم‌های بسیار موفق که هرگز ترک نمی‌شوند

اختلال افسردگی: علائم، علل و درمان‌

زمان ورزش بیشتر یکی از فواید زود بیدار شدن

حتما بسیاری از ما از یک جلسه تمرین و ورزش لذت می‌بریم. اما حتما برای هر کدام از ما پیش آمده که به دلیل مشغله های کاری و خانوادگی آن را کنار گذشته. یا جلسات نا منظم ورزش داشته باشیم. و گاهی اوقات بعد از یک روز کاری کامل خسته می شویم! در حالی که وقتی صبح ها ورزش می کنید، کمتر چنین چیزهایی اتفاق خواهید افتاد. به علاوه، متوجه خواهید شد که تمرین صبحگاهی شما را در تمام طول روز با انرژی نگه می دارد.

فواید ذهنی زود بیدار شدن

تمرکز بهتر

زود شروع کردن روز تمرکز شما را بهبود می بخشد. علاوه بر این می‌توانید بر روی اهداف و لیست وظایف تمرکز کنید. زود بیدار شدن به این معنی است که تا زمانی که به محل کار یا مدرسه می‌رسید، ساعت‌ها فرصت دارید تا خود را به درستی با روزتان سازگار کنید. در نتیجه در ساعات اولیه انرژی بیشتری دارید.

زود بیدار شدن بهره وری شما را افزایش می دهد

اکثر افراد موفق می‌گویند که ساعت 5 صبح یا حتی زودتر از آن بیدار هستند. افراد سحرخیز به دلایل مختلفی بهره وری بیشتری دارند، از جمله:

 • داشتن زمان بیشتری برای تمرکز روی کارهای مهم در حالی که بقیه جهان در خواب هستند.
 • مغزها معمولاً در هنگام صبح هوشیارتر هستند. اگر بتوانید در اوایل روز بدون وقفه تمرکز کنید، کارهای بیشتری انجام خواهید داد.
 • شما تمایل دارید که تصمیمات بهتری بگیرید و در صبح بهتر تر از بعدازظهر و عصر فکر کنید. تعیین اهداف در ابتدا به شما کمک می کند تا راه های رسیدن به آن ها را تشخیص دهید.
 • اگر بتوانید زود از رختخواب بلند شوید، متوجه خواهید شد که انرژی بیشتری در طول روز دارید. به نظر غیرواقعی است، اما شواهد بی شماری در این خصوص وجود دارد.

فواید عاطفی زود بیدار شدن

کیفیت خواب شما را بهبود می بخشد

نگه داشتن بدن در یک روال خواب باعث می شود که راحت تر بخوابید. و به طور طبیعی هر صبح در ساعت مشخصی از خواب بیدار شوید. این برای تنظیم ساعت داخلی بدن شما مهم است. برای مثال، اگر دیر به رختخواب می روید و در آخر هفته ها دیر از خواب بیدار می شوید. برای بدن شما سخت است تا خود را با آن تنظیم کند. افرادی که زود از خواب بیدار می شوند، شب نیز به طور طبیعی خواب آلود به رختخواب رفته و به راحتی می‌خوابند. داشتن یک روتین بیدار شدن و خوابیدن به شما کمک می کند هر شب بهتر بخوابید و با آرامش و سرحال بیدار شوید.

لینک های مرتبط:

علم توضیح می دهد: ۷ دلیل پنهانی که سبب بی خوابی می شوند

اختلالات خواب چه تاثیری بر ریسک بروز سرطان دارند؟

۵ بهترین ماده غذایی برای افزایش ملاتونین و رفع مشکل بی خوابی

این ۱۰ مواد خوراکی را قبل از خواب مصرف کنید و راحت و سریع بخوابید

یکی از فواید زود بیدار شدن این که از آرامی اطراف لذت ببرید

واقعا چرا اکثریت ما صبح زود بیدار نمی‌شویم؟ آرامش صبح گاهی یک معجزه است. نه تنها هیچ حواس‌پرتی وجود ندارد، که به شما امکان می‌دهد از آرامش و سکوت لذت ببرید. بلکه اگر یک ساعت زودتر حرکت کنید، از همه ترافیک ها عبور می‌کنید. و متوجه خواهید شد که رفت‌وآمد روزانه‌تان با یک ساعت زود بیدار شدن آسان‌تر می‌شود.

9 نکته در مورد چگونگی زود بیدار شدن

 1. آهسته آهسته قدم بردارید

اگر معمولاً ساعت 8 صبح از خواب بیدار می شوید. و تصمیم می گیرید فردا 5 صبح از رختخواب بیرون بیایید، خود را برای شکست آماده کرده اید. در عوض، سعی کنید هر روز فقط 15 دقیقه زودتر از خواب بیدار شوید. در عرض یک هفته، تقریبا دو ساعت زودتر بیدار خواهید شد.

 1. زود بخوابید

زودتر از حالت عادی خود به رختخواب بروید. به این ترتیب مقدار کافی می‌خوابید و وقتی زنگ هشدار به صدا در می‌آید احساس کمبود خواب نخواهید کرد. اگر خواب به چشم تان نمی‌آید، چند صفحه کتاب بخوانید، به خصوص یک کتاب خسته کننده. آن وقت در کوتاه ترین زمان به سرزمین رویا سفر خواهید کرد.

 1. یک ساعت زنگ دار تنظیم کنید

مگر این که به طور طبیعی هر روز صبح در ساعت هدف خود از خواب بیدار شوید، باید یک زنگ هشدار تنظیم کنید. توصیه می کنیم آن را دورتر از خود قرار دهید. تا برای خاموش کردن آن رختخواب بلند شوید. همچنین زنگ ساعت با پخش یک آهنگ الهام بخش یا پرانرژی نیز می‌تواند کمک کند از رختخواب بیرون بیایید. چیزی که دارای پیام مثبت یا صدایی شاداب باشد، بسیار بهتر از یک سری بوق های ناپسند و استرس آور است.

 1. از اتاق خواب خارج شوید

همه ما زنگ ساعت را خاموش کرده ایم و دوباره به رختخواب برگشتیم. خیلی گرم و راحت است، درست است؟ در عوض، اتاق خواب خود را ترک کنید. خواه برای گرفتن یک دوش باشد یا نوشیدن یک قهوه. وقتی فاصله کافی بین خود و تشک قرار دادید، متوجه می‌شوید که برای شروع روز بیدار شده اید.

 1. دلیل خوبی داشته باشید

فهرست اضطراری برای بیدار شدن شما راننده ای نیست که هر روز صبح شما را از رختخواب بیرون بیاورد. در عوض، به چیز مثبتی فکر کنید که قصد دارید به آن برسید. چیزی مثل این که به خودتان بگویید اگر زودتر به محل کار بروید، زودتر از موعد کار را ترک خواهید کرد. یا اگر از مدیتیشن لذت می برید اما اغلب وقت ندارید، از آن به عنوان دلیلی برای بلند شدن و شروع روز خود استفاده کنید.

 1. آن را به عنوان یک پاداش در نظر بگیرید

با زود بلند شدن، به خودتان پاداش بدهید. سعی کنید آن را به خاطر بسپارید. اگر این انگیزه کافی است، اگر توانستید به موقع و بدون چرت زدن از رختخواب بلند شوید. با یک نوشیدنی از کافی شاپ مورد علاقه خود یا یک دوش طولانی مدت به خودتان پاداش بدهید.

 1. از زمان اضافی استفاده کنید

آیا کتابی وجود دارد که می خواهید بخوانید یا کلاس آنلاینی که قصد ثبت نام در آن را دارید؟. از وقت اضافه ای که در صبح به دست می‌آورید، برای انجام کاری که به رشد و پیشرفت شما کمک می کند استفاده کنید.

 1. قبل از خواب کمتر بخورید

حتی اگر غذا خوردن قبل از خواب می تواند شما را خواب آلود کند، اما خواب شما را مختل می کند. و حتی باعث کابوس می شود. اگر شکم شما غرغر می کند، به جای یک میان وعده پر از کربوهیدرات، یک فنجان چای گیاهی آرام بخش را برای خواب امتحان کنید.

پیشنهاد می‌شود بخوانید:

تست شخصیت شناسی براساس نوع خوابیدن: عادت خواب تان از رابطه شما می گوید!

واقعیت جالب: علت خواب آلودگی مردان پس از رابطه جنسی!

انتخاب لباس خواب ایده آل: توصیه ها و نکات مهم برای انتخاب لباس خواب

بیماری های کشنده ناشی از خواب زیاد که بیشتر ما از آن بی خبریم!

 1. تصمیم قاطعانه ای برای بلند شدن بگیرید

حتی اگر شب قبل به خود بگویید که قصد دارید قبل از سحر از خواب برخیزید اما فردا دوباره بخوابید. بی فایده است. برای جلوگیری از زندگی آن هیولای شیطانی در مغز خود، باید محکم باشید. اگر نمی توانید با او استدلال کنید، باید نشانه های خارجی را در محیط خود تنظیم کنید. توصیه می‌کنیم یک یادآوری در مورد تعهد یا آماده کردن لباس ورزشی کنار تلفن خود شروع کنید. بنابراین همه آماده هستید تا به محض بیدار شدن، روز خود را شروع کنید.

بهترین زمان برای بیدار شدن چه زمانی است؟

پاسخ به این سوال بسته به این که از چه کسی بپرسید متفاوت خواهد بود. بسیاری از مدیران عامل ساعت 5 صبح را به شما خواهند گفت. با این حال، جامعه پزشکی به طور کلی موافق است که بهترین زمان برای بیدار شدن از خواب طلوع خورشید است. مهم ترین چیزی که باید در نظر داشت ثبات است. زمانی را تعیین کنید تا در همان ساعت بیدار شوید و به آن پایبند بمانید.

اهمیت یک برنامه صبحگاهی چیست؟

یک روتین صبحگاهی کل روز شما را تنظیم می کند. خصوصا وقتی می‌گویید زود بیدار می‌شوم اما چنین نمی‌کنید. داشتن یک برنامه منظم هر روز صبح به شما کمک می کند متمرکز و سازنده عمل کنید. تعداد بیشماری از کارشناسان بهره وری موافق هستند که اولین کاری که در صبح باید انجام داد، این است که تخت خود را مرتب کنید. این برای شما یک برد کوچک است. و می ‌توانید ادعا کنید که آن کار را به عنوان اولین دستاورد روز خود انجام داده اید.