سرپناههای عجیب و غریب برای بی خانمان ها

بی خانمانی همیشه یکی از بزرگترین مشکلات بشر بوده است. هر جا که ثروت ظاهر می شود، نابرابری نیز ظاهر می شود. همین مسئله متأسفانه منجر به این می شود که انسان های بی شماری در فقر و فلاکت به سر برده و در تأمین نیازهای روزمره خود عاجر باشند. در بدترین حالت نیز فاقد یک سرپناه بوده و اصطلاحاً بی خانمان می شوند. این مطلب به بررسی سرپناههای عجیب و غریب برای بی خانمان ها در لندن عصر انقلاب صنعتی پرداخته است. با خبرنامه همراه باشید.

معضل بی خانمانی در لندن

احتمالاً رمان الیور توئیست را خوانده باشید. اگر اهل خواندن رمان نباشید؛ احتمالا فیلم و سریال آن را دیده اید. این رمان به خوبی انگلستان پس از انقلاب صنعتی را به تصویر کشیده است. فضای نابرابر اجتماعی، سبب گردیده بود که حاشیه نشینی افزایش پیدا کند. تکدی گری به امری رایج تبدیل شود و بی خانمانی را بسیاری تجربه کنند.

لندن 1800 چنین وضعیتی داشت. با وقوع انقلاب صنعتی و تغییر کامل ساختار جامعه ، لندن رشد کرد و فاصله طبیقاتی افزایش یافت. فاصله طبقاتی آنقدر رشد پیدا کرد که در اواخر دهه 1800، شهر با بحران شدید بی خانمانی مواجه شد. این وضعیت سبب گردید که شاخه و گروهی در کلیسا تحت عنوان ارتش نجات شکل بگیرد.

شکل گیری ارتش نجات و تأسیس سرپناههای عجیب و غریب برای بی خانمان ها

ارتش نجات در سال 1865 توسط ویلیام و کاترین بوث تأسیس شد. همانطور که گفته شد این ارتش برای کمک به فقرا و بی بضاعت های لندن تشکیل شد. با وقوع یک بیماری همه گیر در میان بی خانمان های لندن ، ارتش نجات یا رستگاری فعالیت های امدادی خود را برای این بی خانمان ها آغاز کرد.

اگرچه روشی که آنها برای فعالیت های خود در پیش گرفتند برای امروز کمی عجیب و غریب به نظر می رسد. آنان برای بی خانمان ها پناهگاههای عجیب و غریبی آماده ساختند که در ادامه مطلب به آنها خواهیم پرداخت.

چهار پنی تابوت

Four Penny Coffins

خیرات ارتش رستگاری برای بی خانمان ها یکی از اولین پناهگاه ها برای اسکان آنها بود.  در این پناهگاه یا مرکز که به عنوان تابوت چهار پنی یا خانه تابوت شناخته می‌شد، به افراد بی‌خانمان این فرصت را می‌داد که چهار پنی بپردازند و در یک تخت چوبی تابوت‌شکل که با برزنت برای پوشش گذاشته شده بود، بخوابند.

در حالی که ارتش نجات، تخت‌های واقعی را با قیمتی بسیار بالاتر ارائه می‌کرد، تابوت‌های چهار پنی به دلیل قیمت بسیار پایین‌شان، مورد علاقه بی‌خانمان‌های لندن در دهه ۱۸۰۰ بودند. با هزینه چهار پنی، افراد زیادی، اگر بی خانمان بودند، شانس گذراندن یک شب را دراز کشیده، در یک تخت، در سالنی خشک و گرم با پتو داشتند. همچنین اگر یک فرد بی‌خانمان قادر به تهیه چهار پنی نبود، پس مکان‌های دیگر،کمتر آرام‌تر برای اقامت در ارتش نجات وجود داشت.

از سرپناههای عجیب و غریب برای بی خانمان ها: نیمکت بدون خواب یک پنی!

برای آن دسته از افراد بی خانمانی که تنها یک پنی داشتند، اجازه داشتند شب خود را روی یک نیمکت چوبی بگذرانند و در داخل یک خانه، از زمستان سرد لندن خود را نجات دهند.

با این حال، بی‌خانمان‌هایی که روی این نیمکت‌ها می‌نشستند، اگر فقط یک پنی پرداخت می‌کردند، اجازه نداشتند بخوابند. این قانون توسط کارمندان پناهگاه اجرا می‌شد. آنان شب‌ها اطراف نیمکت‌ها پرسه می‌زدند و مطمئن می‌شدند که کسانی که فقط یک پنی پرداخت کرده‌اند، نخوابند.

پناهگاه خماری دو پنی

در شب، کارمندان پناهگاه بین نیمکت‌ها طناب می بستند. این بدان معنی بود که بی خانمان هایی که دو پنی پرداخت می کردند، می توانستند روی طناب ها در موقعیت راحت تری به حالت نیمه آویزان شوند و به این ترتیب راحت تر استراحت کنند.

از این رو نام این پناهگاه  “Two Penny Hangover” بود. مطمئناً این منظره لعنتی بهتر از بیدار نشستن پشت یک نیمکت در تمام شب بود.

اما یک موضوع عجیب دیگر هم وجود داشت. باید افراد ساعت 5 از خواب بیدار می شدند. روشی که با آن افراد حاضر در پناهگاه خماری دو پنی از خواب بیدار می‌شدند، بدتر از صدای بلند ساعت زنگ دار گوشی هوشمند بود. ساعت پنج صبح، مسئولان پناهگاه طناب‌ها را قطع می‌کردند تا افراد بی‌خانمان که خوابیده بودند، احتمالاً با صورت بر روی زمین بیفتند. بی خانمان های بیچاره اینگونه بیدار می شدند و پناهگاه را ترک می‌کردند.

پایان پناهگاه چهار پنی تابوت

Four Penny Coffins

اگرچه پناهگاه های Four Penny Coffin با استانداردهای امروزی بسیار ناکافی به نظر می رسند، اما بدون شک نقش اساسی در کمک به بسیاری از افراد بی خانمان بدبخت برای زنده ماندن در زمستان های سخت لندن داشت. هنگامی که پارلمان شروع به پرداخت از جیب خود برای کمک به بی خانمان های لندن کرد، ارتش نجات شروع به بستن پناهگاه های بی خانمان های خود کرد.

اگرچه تابوت‌های چهار پنی دیگر وجود نداشتند، میراث آنها هنوز به عنوان یکی از اولین پناهگاه‌های بی‌خانمان‌ها، همچنان پابرجاست. ارتش رستگاری هنوز هم وجود دارد و در نهایت به یک موسسه خیریه مشهور در سراسر جهان تبدیل شده است و به فقرا و نیازمندان در سراسر جهان با شرایط خاص کمک می کند!

لینک های مرتبط:

۱۰ حقیقت جالب درباره سیب زمینی که مطمئناً تاکنون نشنیده اید!

۵ راز جالب و مهم درباره پلک زدن که نمی دانستیم!

ارواح خانه های خالی از سکنه جهان

۱۰ عجیب ترین بیماری های عجیب و ناشناخته 

علت زود خراب شدن موز در منزل: چرا موز اینقدر زود سیاه می شود؟

تاثیر ماه بر سلامت: ماه چه بر سر سلامتی شما می‌آورد؟

سم موجود در دانه سیب: آیا دانه های سیب سمی هستند؟

حقایق جالب در مورد قهوه: از کشف قهوه توسط بزها تا گرانترین قهوه در مدفوع گربه