چکه گیر یا قطره گیر تیغه ای (blade type) نوع دیگری از انواع قطره برگردان برج خنک کننده به شمار می آید که در دو نوع رایج تیغه ای تک کوهانه و دو کوهانه تولید و عرضه می شود. نوع تیغه ای تک کوهانه خود نیز دارای انواع مختلفی می باشد که ارتفاعی معادل 16 الی 18 سانتی متر دارند. ارتفاع قطره گیر های تیغه ای دوکوهانه نیز معادل 25 سانتی متر می باشد و عمدتاً در سیستم های کندانسور تبخیری و ایرواشر بیشتر کاربرد دارد. به دلیل افت فشار زیادی که این مدل چکه گیر بر سیستم هوادهی متحمل می سازد توصیه می شود که در سیستم هوادهی سانتریفوژ یا حلزونی بکار برده شود.

تیغه های بکار رفته در قطره گیر کولینگ تاور ضخامتی معادل با 2 میلی متر دارند. این تیغه ها همانطور که پیش تر توضیح داده شد توسط فاصله پر کن ها در کنار یکدیگر قرار می گیرند. فاصله پر کن ها فواصل معینی بین ساختار تیغه ها ایجاد می کنند که قطرات آب در برخورد با قسمت های منحنی از مسیر خود منحرف گردند. ساختار قطره گیر های تیغه از متریال هایی همچون پلی ونیل کلراید یا پلی پروپیلن تشکیل می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر انواع قطره گیر تیغه ای برج خنک کننده کلیک کنید .

قطره گیر پروفیلی یا تیغه ای در کولینگ تاور

قطره گیر تیغه ای یا پروفیلی کولینگ تاور به صورت مجموعه ای از پروفیل های V شکل یا S شکل می باشد که به وسیله اتصالات (اسپیسر) مورد نیاز به همدیگر وصل شده اند. این نوع قطره گیر یعنی شبنم گیر اس – S شکل و نم گیر V شکل در حالت کلی راندمان کمتری نسبت به قطره گیرهای لانه زنبوری دارد. ولی افت فشار کمتری ایجاد نموده و به دلیل استحکام بالا در برج های خنک کن بتونی و سازه فایبر صنعتی بیشتر استفاده می شود.

این مدل قطره گیر برج خنک کننده عمدتا در برج های خنک کننده مکعبی تیپ کراس فلو و کانترفلو به کار برده می شود . این قطره گیر از متریال پلمیری همانند PVC و PP پلی پروپیلن تولید می شود. قطره گیر تیغه ای کولینگ تاور خود از دو بخش اصلی تشکیل می شود . بخش اول تیغه هایی است که در یک فاصله معین با یکدیگر درکنار یک دیگر قرار می گیرند . و بخش دوم قطره گیر تیغه ای شامل دو عدد گیره نگه دارنده در دو طرف قطره گیر می باشد که تیغه ها را در کنار یکدیگر ثابت می کند .

انواع قطره گیر تیغه ای

قطره گیر تیغه ای به لحاظ شکل ظاهری تیغه ها به دو نوع قطره گیر تیغه ای یک کوهان و قطره گیر تیغه ای دو کوهان تقسیم می گردد که در پایین به بررسی مشخصات هر یک می پردازیم :

 

قطره گیر تیغه ای یک کوهانه

این قطره گیرها همانند نبشی های فولادی که در ساختمان سازی استفاده می شوند دارای یک برآمدگی می باشد و در برج خنک کننده مکعبی جریان مخالف استفاده می گردد و ارتفاع آن 15 سانتی متر می باشد.

قطره گیر تیغه ای دو کوهانه

شکل ظاهری این نوع قطره به شکل W می باشد که دارای 2 برآمدگی است . کاربرد آن در ایرواشر و کندانسور تبخیری بوده و در رنگ های آبی و سفید تولید می گردند. و بصورت عمودی درون باکس سرمایشی – گرمایشی نصب می گردد .

انواع قطره گیر تیغه ای بر اساس متریال تولید

  • قطره گیر تیغه ای PP (پلی پروپیلن )
  • قطره گیر تیغه ای PVC(پلی ونیل کلراید )
  • قطره گیر تیغه ای آلومینیوم
  • قطره گیر تیغه ای ورق گالوانیزه
  • قطره گیر تیغه ای استیل

نحوه عملکرد قطره گیر تیغه ای برج خنک کننده

قطره گیر تیغه ای برج خنک کننده عموماً با تغییر دادن ناگهانی جریان هوا عمل می کند و باعث می شود قطرات آب که در حال خروج از برج خنک کننده هستند، گیر افتاده و دوباره به داخل برج بازگردند. فن برج خنک کننده جریان هوا را با فشاری مشخص، به سمت بالا مکش می کند. با این کار قطره های ریز آب به سمت خروجی بالای برج هدایت می ‌شوند.

این قطره های ریز آب در برخورد با صفحات و تیغه‌ های چکه گیر انرژی جنبشی خود را از دست می دهند. و گیر می افتند و به سمت پایین برگشت داده می شوند. قطره گیر برج خنک کننده نوعی تله برای قطرات آبی است. که به سمت فن برج در حرکت هستند و از خروج آن ها جلوگیری می کند.

اینکار باعث می شود هم مصرف آب کاهش پیدا کند و هم از هدر رفتن و اسراف شدن آب جلوگیری شود. همچنین به قطعات و اجزای برج خنک کننده آسیبی نمی رسد. برج های خنک کننده صنعتی که از قطره گیر مناسب استفاده نمی کنند، مصرف آب بالایی دارند و بسیار پر هزینه هستند.

مزایای استفاده از قطره گیر تیغه ای در برج خنک کننده

1_ راندمان بالای جداسازی

2_ افت فشار پایین

3_ طول عمر زیاد (به علت مقاومت بالای شیمیایی PP  و PVC  و مقاومت در برابر UV)

4_ عدم تغییر شکل در دمای بالا ( به علت تهیه شدن از مواد PP)

5_ قابلیت تغییرات مطابق با نیاز مشتریان

مطابق با نیاز مشتری ابعاد مورد نظر تهیه می شود. و همچنین مدل TAP 160 قابلیت ساخت از نوع آنتی باکتریال را هم دارا می باشد.

6_ کاربرد در دمای بالا : قطره برگردان‌های PVC  و PP بنا به درخواست تا ماکزیمم دما به ترتیب ۷۰ و۸۰ درجه را می‌تواند تحمل کند. فاصله ساپورت ها در دمای بالا باید کاهش یابد.

7_ اشتعال پذیری : محصولاتی که آتش سوزی را به تاخیر می‌اندازند. طبق درخواست، مطابق با نیازهای آمریکا و اروپا موجود می‌باشد

8_ پشتیبانی : برای بهترین حالت ممکن برای هر یک از موارد، بنا به درخواست، انجام پذیر است

9_ بیشترین تلرانس ابعاد : بیشترین تلرانس ابعاد ±۲۰mm  یا ۲% می باشد و تلرانس های کوچکتر بنا به توافق قبلی انجام پذیر است.