سوال هوش

سوالات هوش طرح ریزی می شوند تا میزان دقت و توجه افراد اندازه گیری شود. بسیاری از سوالات هوش نیازمند توجه هستند. عدم دقت و توجه باعث می شود که افراد نتوانند توجه به محیط اطراف خود داشته باشند. همین مسئله سبب تنبلی مغز می شود. لذا گاهی لازم است با کمک سوالات هوشی مغز خود را ورزش دهیم. خبرنامه امروز با شماست با سه سوال هوش.

معماها یا سوال هوش

مرغ و تخم مرغ

سوال هوش

پیرزنی 3 مرغ داشت که در 3 روز 3 تخم می گذاشتند. او خواست تخم مرغ بیشتری بدست آورد، بنابراین 12 مرغ دیگر خرید. پیرزن در 15 روز چند تخم مرغ خواهد داشت؟

بیشتر بخوانید: آزمون میزان دقت با تصاویر: پاسخ های شما تعیین کننده سطح دقت شماست!

شوالیه ها و شاهزاده خانم

سوال هوش

روزی روزگاری پادشاهی می خواست برای دخترش شوهری پیدا کند. لذا یک مسابقه شوالیه ترتیب داد. نامزدها باید چالش‌های زیادی را تحمل می‌کردند. در پایان تنها دو مرد باقی ماندند. پادشاه برای اینکه تصمیم بگیرد با دخترش چه کسی ازدواج کند، به شوالیه‌ها دستور داد تا با اسب‌های خود به سمت دریاچه بتازند. اسب هر کس دیرتر می آمد با شاهزاده خانم ازدواج می کرد.

شوالیه های علاقه زیادی به مسابقه اسب دوانی داشتند. اما وقتی شوالیه ها سوار بر اسب های خود شدند، بسیار آهسته به سمت دریاچه رفتند. یک هفته طول کشید، زیرا هیچ کدام از آنها نمی خواست اولین نفر باشد. بالاخره از اسب ها پیاده شدند و با هم دست دادند و تصمیم گرفتند به خانه برگردند. اما بعد شاهزاده خانم نزد آنها آمد و چیزی در گوش آنها زمزمه کرد. به یکباره شوالیه ها بر اسب ها پریدند و به سمت دریاچه تاختند. سوالات هوش جالب هستند. شما باید دقت کافی به خرج دهید.. خوب یه نظر شما شاهزاده خانم به شوالیه ها چه گفت؟

بیشتر بخوانید: سوالات هوش: اگر این 5 سوال را حل کنید، قابلیت دارید تا در FBI شغلی پیدا کنید.

پسرک و انتخاب میان 3 درب

سوال هوش

پسری در جنگل قدم می زد و یک کلبه متروک پیدا کرد. تصمیم گرفت وارد آن شود. بعد از اینکه وارد شد، در پشت سرش بسته شد. مکان بسیار تاریک بود. پسرک کلید چراغ پیدا کرد، اما برق نبود. سپس، صدایی شنید که به او گفت می تواند از طریق یکی از سه در از کلبه خارج شود.

پشت درب اول، هزاران مار سمی وجود داشت که می توانستند فورا او را بکشد.

در پشت درب دوم یک صندلی برقی بود و یک جلاد که بلافاصله پسر را با صندلی برقی می کشت.

پشت درب سوم، شیری بود که چند روز بود چیزی نخورده بود.

پسر چگونه از کلبه بیرون می آید؟

بیشتر بخوانید: با تست شخصیت شناسی پوسته صدف، زوایای پنهان روانی و شخصیتی خود را بشناسید!

پاسخ ها

پاسخ سوال هوش مرغ و تخم مرغ

سوال هوش: اگر گفتید 15، اشتباه کرده اید. اگر سه مرغ در 3 روز 3 تخم مرغ درست کردند به این معنی است که هر سه روز یک مرغ یک تخم مرغ می گذارد.. یعنی در 15 روز 5 تخم می شود. بنابراین 15 مرغ 75 تخم می گذارند.

بیشتر بخوانید: تست شخصیت: با نگاه کردن به تصویر بگوئید چه کسی گلدان را شکسته است؟

پاسخ سوال هوش شوالیه ها و شاهزاده خانم

شاهزاده خانم به شوالیه ها گفت که اسب هایشان را عوض کنند.

بیشتر بخوانید: تست جالب برای شخصیت شناسی: ۴ تخم مرغ را چگونه در جعبه می چینید؟

پاسخ سوال هوش پسرک و انتخاب میان 3 درب

پسر باید از طریق درب د.م خارج شود یعنی دری که پشت آن یک صندلی برقی بود. چون در کلبه برق وجود نداشت، بنابراین جلاد نمی تواند کاری انجام دهد.

بیشتر بخوانید: سه سوال هوش: میزان هوش تان را با این سوالات هوش تصویری محک بزنید!

کلیاتی درباره هوش و آزمون‌های هوش به زبان ساده

دانستن درباره‌ی هوش و اندازه‌گیری آن همیشه یکی از دغدغه‌های بشر بوده است. هوش از آن دست پدیده‌های روانشناختی است که نظرات گوناگونی درباره‌ی آن وجود داشته و دارد. برخی از روانشناسان و محققان معتقدند که هوش یک توانایی اکتسابی است که در اثر تعامل با محیط اطراف آموخته می‌شود، عده‌ای آن را یک توانایی و استعداد ذاتی می‌دانند که توسط ژن‌ها و الگوی وراثتی افراد تعیین می‌شود. عده‌ای معتقدند که هوش انسان در سال‌های اخیر تکامل زیادی پیدا کرده و هوش کلی انسان‌ها با پیشینه نژادی و قومی متفاوت تفاوت‌های زیاد و فاحشی با یکدیگر دارد.

تعریف هوش

درست است که ماهیت هوش کمی پیچیده است و هنوز کاملا شناخته‌شده نیست اما هر فردی در ذهن‌اش تصور و تعریفی از هوش دارد. بسیاری از افراد هوش را توانایی و استعداد یادگیری می‌دانند، عده‌ای آن را توانایی سازگاری افراد با محیط و موقعیت‌ها می‌پندارند، بعضی آن را علت پیشرفت و موفقیت افراد می‌دانند، عده‌ای توانایی فهم و درک امور را به هوش نسبت می‌دهند و… .

هوش از نظر فیزیولوژیکی پدیده‌ای است که در اثر فعالیت سلول‌های مغز ایجاد می‌شود. زیست‌شناسان هوش را به عنوان عاملی برای بقا و سازگاری موجود زنده با محیط اطرافش در نظر گرفته‌اند، فلاسفه اندیشه‌های مجرد و تفکرات انتزاعی را هوش می‌نامند و متخصصان علوم و تربیت معتقدند به توانایی یادگیری افراد هوش گفته می‌شود.

در ادامه به برخی از تعاریف هوش که تاکنون مطرح شده‌اند اشاره می‌کنیم.

توانایی یادگیری

داشتن سازگاری فرد با محیط اطراف

توانایی تفکر انتزاعی

قدرت حل مساله

توانایی قضاوت صحیح

خزانه‌ی مهارت‌های ذهنی آدمی

توانایی بهره‌مندی از تجارب گذشته

استعداد شخص برای درک جهان و برآورده ساختن انتظارات آن

آنچه که مقیاس‌ها و آزمون‌های هوش آن را می‌سنجند و اندازه می‌گیرند

قابلیت به‌کارگیری توانمندی‌ها برای رسیدن به اهداف

حاصل فعالیت سلول‌ها و نورون‌های مغز

توانایی درک و استدلال

گالتون هوش را این‌گونه تعریف می‌کند: «هوش عبارت است از یک سلسله مهارت‌های ادراکی و حرکتی که از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود.»

به‌طورکلی می‌توان تعاریف متعددی که درباره هوش ارائه شده است را به سه گروه زیر تقسیم کرد.

تقسیم بندی تعاریف هوش

روانشناسان تربیتی معتقدند هوش کیفیتی است که سبب ایجاد موفقیت تحصیلی می‌شود و همان هوش شناختی یا هوش تحصیلی است. درواقع این دسته از روانشناسان معتقدند هوش نوعی استعداد تحصیلی محسوب می‌شود و برای توجیه اعتقادشان به این اشاره می‌کنند که کودکان و دانش‌آموزان باهوش عملکرد تحصیلی بهتری نسبت به کودکان و دانش‌آموزان کم‌هوش دارند. مخالفان آنها هم معتقدند نمی‌توان هوش را به پیشرفت و موفقیت تحصیلی محدود کرد و تجربه‌ پیشرفت و موفقیت در دیگر فعالیت‌های زندگی و تمامی موقعیت‌ها به میزان هوش بستگی دارد.

دیگر روانشناسان توانایی فرد برای درک و استدلال منطقی، تشخیص حالت‌ها و کیفیت‌های متفاوت محیط، توانایی به‌کارگیری توانمندی‌ها درجهت رسیدن به اهداف و سازگاری با محیط را هوش می‌نامند.

متخصصان روان‌سنجی هم معتقدند هوش پدیده‌ای است که از طریق مقیاس‌ها و آزمون‌های هوش سنجیده می‌شود.

همان‌طور که دیدید در تعاریفی که دانشمندان مختلف از هوش ارائه کرده‌اند توافق آشکاری به چشم نمی‌خورد اما گونه‌ای از هماهنگی را هم می‌توان در تعاریف مختلف هوش مشاهده کرد؛ در همه‌ی این تعاریف به نوعی استعداد که برای حل مسائل مفید است اشاره شده است. در هر صورت به نظر می‌رسد جامع‌ترین تعریف از هوش توسط وکسلر ارائه شده است. وکسلر معتقد است هوش مفهومی کلی است شامل توانایی‌های فرد برای اقدام هدفمندانه، تفکر منطقی و برخورد مؤثر با محیط. او هوش را این‌گونه تعریف می‌کند:

«میزان توانایی فرد برای تفکر منطقی، اقدام موثر و هدفمند و سازگاری با محیط و شرایط جدید»

بیشتر بخوانید: شخصیت شناسی عکس پروفایل: ۱۳ نوع عکس که شخصیت افراد را لو می‌دهند