مواد غذایی تسکین دهنده دردهای روماتیسم

تغذیه در بیماری های روماتیسمی که مفاصل تحت تاثیر قرار می گیرند، بسیار مهم است. این بیماری بر کیفیت زندگی روزمره تاثیر گذاشته و روند عمومی زندگی را دچار اختلال می کند. در این مطلب به بررسی 6 ماده غذایی و مواد غذایی تسکین دهنده دردهای روماتیسم پرداخته ایم. که می توانند مشکلات روماتیسم را کاهش دهند.

روماتیسم چیست؟

روماتیسم یک اصطلاح عمومی برای شرایطی است که باعث درد، سفتی و تورم در مفاصل می شود. علائم روماتیسم می تواند آنقدر دردناک باشد که شما را از انجام کارهای روزانه باز می دارد. اگر به درستی درمان نشود، این بیماری می تواند به سرعت پیشرفت کند و باعث آسیب دائمی شود.

عوامل زیادی وجود دارد که می تواند منجر به روماتیسم شود، مانند استعداد ژنتیکی، ورزش نکردن یا ورزش بیش از حد، چاقی یا رژیم غذایی ناسالم. علاوه بر این، شکل گیری روماتیسم تحت تأثیر عواملی مانند سیگار کشیدن یا مصرف بیش از حد الکل نیزمی باشد.

متاسفانه هیچ درمانی برای روماتیسم وجود ندارد. هدف از درمان ها، تسکین علائم و کند کردن پیشرفت بیماری است. برخی از داروها می توانند به کاهش التهاب، درد و سفتی کمک کنند. علاوه بر دارو، برخی تغییرات رژیم غذایی می تواند به کنترل روماتیسم و ​​کاهش التهاب کمک کند.

بسیاری از پزشکان استفاده از روغن های طبیعی بویژه روغن زیتون را در مبارزه با روماتیسم موثرمی دانند. همچنین رژیم غذایی مدیترانه ای متنوع و سرشار از سبزیجات، میوه ها، غلات کامل و آجیل توصیه می شود. اما با وجود همه این توصیه ها کدام مواد غذایی به بیمار در مبارزه با این بیماری کمک می کند. اینکه حداقل با استفاده از آنها دردهای مزمن کاسته شده و فرد زندگی راحت تری داشته باشد. در ادامه 6 غذای برتری که با روماتیسم مبارزه می کنند، آورده شده است.

بیشتر بخوانید: خواص درمانی ترکیب آب گرم و لیمو: اگر هر روز صبح این ترکیب را بنوشید ….

از مواد غذایی تسکین دهنده دردهای روماتیسم؛ محصولات لبنی

مشخص شده است که مصرف کلسیم برای پیشگیری از بیماری های استخوانی مانند پوکی استخوان ضروری است. مطالعات نشان می دهد که بخش قابل توجهی از مردم نیازهای تعیین شده بدن یعنی 1000 تا 1200 میلی گرم کلسیم در روز را برآورده نمی کنند. این میزان کلسیم به آسانی از طریق رژیم غذایی به دست می آید.

علاوه بر رژیم غذایی غنی از کلسیم، سهم ویتامین D که عمدتاً از طریق نور خورشید به دست می آید، برای تراکم استخوان مهم است. شیر و محصولات لبنی منابع خوبی از کلسیم هستند و همچنین حاوی بسیاری از مواد مفید شناخته شده برای ارتقای سلامت هستند. آنها همچنین دارای مقدار کمی ویتامین D هستند.

بیشتر بخوانید:۵ باور غلط رایج در مورد درد مفاصل و زانو+راهکار طبیعی برای تسکین درد

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی سرشار از لیکوپن است. لیکوپن یک کاروتنوئید است. که در برخی از میوه ها و سبزیجات وجود دداشته و به آنها رنگ قرمز می دهد. دارای اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است. بنابراین مصرف آن در کنار سایر غذاهای ضدالتهابی مانند حبوبات، ماهی و غلات کامل ممکن است و علائم بیماری‌های روماتیسمی التهابی مانند آرتریت روماتوئید را کاهش می دهد.

بیشتر بخوانید: ۶ بهترین دمنوش برای تسکین التهاب و درد مفاصل

از مواد غذایی تسکین دهنده دردهای روماتیسم؛ کلم

غذاهایی مانند کلم بروکسل، کلم پیچ و کلم بروکلی سرشار از ترکیبی به نام سولفورافان هستند. مطالعات نشان می دهد که مصرف سبزیجات چلیپایی حاوی سولفورافان با بیماری های روماتیسمی مبارزه می کند.

علاوه بر محافظت در برابر سرطان، در محافظت در برابر بیماری های قلبی عروقی و بیماری های عصبی نیز، نقش مهمی ایفا می کندد.

بیشتر بخوانید:کلم قمری داروی گیاهی بی خوابی برای کسانی که در حسرت خواب شبانه هستند!

ماهی سالمون

اسیدهای چرب امگا 3 که در ماهی آزاد، آجیل، آووکادو و سبزیجات برگ سبز و همچنین سایر ماهی های چرب دریایی مانند ساردین و تن یافت می شوند، یک ماده مغذی مهم در برابر بیماری های روماتیسمی هستند.

مطالعات نشان داده است که افزایش مصرف امگا 3 باعث کاهش التهاب و درد مفاصل در بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید می شود. برای بیماری های روماتیسمی، مکمل های امگا 3 همراه با رژیم مدیترانه ای توصیه می شود.

بیشتر بخوانید: ۹ بهترین منبع غذایی اسیدهای چرب امگا۳ که به مبارزه با التهاب و حمایت از سلامت

از مواد غذایی تسکین دهنده دردهای روماتیسم؛ روغن زیتون

روغن زیتون باید همیشه چربی ضروری در رژیم غذایی باشد. این را می توان با مصرف متوسط ​​ماهی و مرغ ترکیب کرد. از مصرف گوشت های فرآوری شده مانند سوسیس و کالباس پرهیز شود، شکر و نوشیدنی های شیرین و به طور کلی غذاهای فوق فرآوری شده باید کاهش یابد. مطالعات نشان می دهد که روغن زیتون فرابکر التهاب مفاصل مبتلا به آرتریت روماتوئید را کاهش می دهد.

بیشتر بخوانید: از مبارزه با سرطان تا بهبود سلامت قلب؛ ۱۱ خواص اثبات شده روغن زیتون برای سلامتی

زردچوبه

زردچوبه علاوه بر اثرات ضد التهابی که می تواند به پیشگیری از آرتریت روماتوئید کمک کند، به عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی عمل می کند و همچنین حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان است که به بهبود سیستم ایمنی و جلوگیری از پیری سلولی کمک می کند. زنجبیل، یکی دیگر از ضدالتهابی با اثرات ثابت شده، نیز می تواند به عنوان چای مصرف شود و در نتیجه به طور موثر از فواید آن بهره مند شود.

بیشتر بخوانید: فواید ترکیب ماست و زردچوبه: اگر هر شب ماست و زردچوبه بخورید…