درمان خانگی برای دندان درد

شاید همه ما گاهی دندان درد را تجربه کرده باشیم. دندان درد، یکی از بدترین دردها است. گاهی آن قدر شدید است که اشک مان را در می آورد. این درد می تواند کل روز ما را خراب کند. یا مجبور شویم تمام شب بیدار باشیم و از شدت درد راه برویم. به همین خاطر در چنین مواقعی، بزرگ ترین نگرانی ما تسکین یافتن سریع این درد است.

چون می خواهید، درد در سریع ترین زمان ممکن از بین برود، شاید با خود فکر کنید که درمان های خانگی برای دندان درد وجود دارد؟ یا می توانید به سریع ترین روش ممکن درد تان را آرام کنید؟ البته مطمئناً شما می خواهید از سلامت دهان و دندان خود محافظت کنید. بنابراین هر زمان که با مشکل دندان یا لثه خود مواجه شدید، مراجعه به دندانپزشک ضروری است. بنابراین در این مقاله از سری مقالات بخش سلامت و درمان خانگی خبرنامه، ما به درمان خانگی برای دندان درد پرداخته ایم. شما با استفاده از این ۱۲ روش می توانید فوری دندان درد تان را از بین ببرید.

دلایل دندان درد

دندان درد می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. مانند پوسیدگی دندان، تحریک لثه از غذا، شکستگی دندان، حرکات تکراری مانند جویدن، برداشتن دندان یا آبسه دندان. اگرچه این ها همه احتمالات هستند، اما شایع ترین دلیلی که افراد دندان درد را تجربه می کنند، تحریک عصب در ریشه دندان است.

بسیاری از درمان‌های زیر نقش آرام کننده ای دارند. یعنی با آرام کردن التهاب در دهان، کشتن باکتری‌های مضر یا عمل کردن به عنوان یک عامل بی‌حس کننده برای مشکلات جزئی، عمل می‌کنند. البته بسیاری از این نوع دندان دردها با برخی راه کارهای ساده قابل درمان هستند. مثلا با نخ  کشیدن منظم دندان، مسواک زدن با خمیر دندان حاوی فلوراید و جرم گیری دندان ها در هر ۶ ماه.

البته این نکات درمانی برای دندان درد نیست که باعث درد شدید شما می شود. بلکه پوسیدگی دندان می تواند به عصب برسد و حساسیت به سرما و گرما ایجاد کند. در صورت عدم مراقبت می تواند به دردهای شدید تبدیل شود.

۱۲ درمان خانگی برای دندان درد

۱.استفاده از یخ

قرار دادن یخ در ناحیه دندان دردناک می تواند به کاهش درد کمک کند. می توانید نسخه های مختلف این تکنیک را امتحان کنید. مقداری یخ را در یک حوله بپیچید و روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید. کمپرس را هر بار 15 دقیقه در محل نگه دارید. همچنین، می توانید سعی کنید هر بار چند ثانیه آب یخ را در دهان خود نگه دارید. با این حال، یخ را گاز نگیرید، زیرا ممکن است دندان های شما را بشکند.

بیشتر بخوانید: ۱۰ درمان خانگی برای تسکین میگرن به طور طبیعی

۲.درمان خانگی برای دندان درد، سر خود را بالا نگه دارید

اگرچه ممکن است هنگام دندان درد به خواب رفتن مشکل باشد. اما دراز کشیدن می تواند درد شما را تشدید کند. زیرا فشار خون به سر شما زمانی که در وضعیت صاف قرار می گیرید، افزایش می یابد. هنگام خواب، سعی کنید سر خود را با بالش بالا نگه دارید یا در صورت امکان روی صندلی بخوابید.

۳.استفاده از برخی داروهای بدون نسخه

داروهایی مانند آسپرین و ایبوپروفن التهاب را هدف قرار می دهند. در نتیجه می توانند تا حدودی درد شما را تسکین دهند. جایگزینی استامینوفن (تیلنول) و ایبوپروفن (ادویل) می تواند درد را بهتر تسکین دهد. ژل های خاصی را نیز می توانید مستقیماً روی دندان و لثه ها قرار دهید تا درد شما کاهش یابد.

بیشتر بخوانید: مسکن طبیعی درد: ۱۲ خاصیت لیمو و جعفری از تسکین درد تا کاهش وزن

۴.درمان خانگی برای دندان درد، با آب نمک دهان تان را آبکشی کنید

شستن دهان با آب نمک باعث دو چیز می شود. اول شستشو دهان با آب نمک به خارج کردن مواد گیر کرده بین دندان ها کمک کند. دوم از آنجایی که نمک یک ضدعفونی کننده طبیعی است، می تواند با کاهش التهاب به مقابله با هرگونه عفونت کمک کند. شما برای این کار یک دوم قاشق چای خوری نمک را با آب گرم مخلوط کنید. سپس این محلول را مانند دهان شویه غرغره کنید.

۵.شستشو دهان با پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن برای حمله به التهاب و باکتری بسیار مفید است. هنگام استفاده از شستشوی پراکسید هیدروژن، یک قسمت سه درصد پراکسید هیدروژن را با ۲ قسمت آب مخلوط کنید. البته نباید محلول را قورت بدهید. صرفا از آن به عنوان دهان شویه استفاده کنید.

۶.چای کیسه ای

می توانید یک چای کیسه ای سرد یا گرم را روی دندان خود بگذارید. اگر از چای کیسه ای استفاده می کنید، مطمئن شوید که خنک شده باشد نه داغ. اگر گزینه سرد را ترجیح می دهید، سعی کنید یک چای کیسه ای استفاده شده را برای چند دقیقه در فریزر قرار دهید. سپس آن را روی دندان خود بگذارید.

چای نعناع فلفلی به دلیل خاصیت مبارزه با باکتری ها ممکن است برای دندان درد مفید تر باشد. با این حال، چای ممکن است دندان های شما را لکه دار کند.  بنابراین بهتر است از این روش زیاد استفاده نکنید.

بیشتر بخوانید: چای-دمنوش کیسه ای و فله ای، کدام بهتر است+نکات مهم برای تهیه دمنوش ها

۷.درمان خانگی برای دندان درد، سیر

سیر علاوه بر مبارزه با باکتری ها، مسکن خوبی نیز است. می توانید از سیر له شده خمیری درست کنید و آن را روی دندان خود قرار دهید. همچنین می توانید یک تکه حبه سیر تازه را بجوید. یا یک گلوله پنبه را در روغن سیر آغشته کنید و روی دندان خود قرار دهید.

بیشتر بخوانید: عوارض جانبی سیر: در مصرف سیر مراقب باشید!

۸.عصاره وانیل

یکی دیگر از ضد التهاب های طبیعی وانیل است. وانیل نیز می تواند به کاهش درد دندان کمک کند. سعی کنید مقدار کمی از آن را روی انگشت خود یا یک سواب پنبه قرار دهید. چند بار در روز آن را روی دندان آسیب دیده بمالید.

۹.درمان خانگی برای دندان درد، میخک

راه های مختلفی برای استفاده از این ادویه شگفت انگیز برای درمان دندان درد وجود دارد. از آنجایی که میخک یک ضد عفونی کننده است، برای کاهش التهاب و درد بسیار مفید است. شما می توانید دو سه تا میخک را بکوبید و روی دندان خود قرار دهید. یا می توانید روغن میخک را روی یک پنبه بریزید و آن را روی ناحیه دردناک بمالید. یا یک قطره از روغن را مستقیماً روی دندان خود قرار دهید. همچنین می توانید یک قطره روغن میخک را در یک لیوان آب بریزید و از آن به عنوان دهان شویه استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: خواص درمانی میخک که از آن بی خبریم:از افزایش قدرت جنسی تا کاهش وزن

۱۰.برگ گواوا

برگ های گواوا دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی هستند. این گیاه می توانند به تسکین دندان درد شما کمک کند. از برگ های این گیاه برای تهیه چای استفاده کنید. اجازه دهید خنک شود. سپس به عنوان شستشوکننده دهان استفاده کنید. یا به سادگی برگ ها را بجوید تا کمی تسکین پیدا کند.

۱۱.علف گندم

فواید بسیاری از سبزه گندم وجود دارد که آن را به وسیله ای مفید برای درمان دندان درد تبدیل می کند. مانند بسیاری از روش های دیگر، برای مقابله با عفونت های ناشی از باکتری ها عالی است. بنابراین، به سادگی مقداری آب سبزه گندم را بگیرید و با آن چند بار در روز دهان خود بشویید.

۱۲.درمان خانگی برای دندان درد، روغن آویشن

روغن آویشن را می توان به عنوان شوینده دهان استفاده کرد. یا مستقیماً روی دندان خود بگذارید. برای شستشو دهان، یک قطره روغن را به یک لیوان آب اضافه کنید و از آن به عنوان دهان شویه استفاده کنید. برای مالیدن روی دندان، مقداری روغن را با آب رقیق کنید. چند قطره آن را روی یک گلوله پنبه بریزید و روی دندان خود بگذارید.

بیشتر بخوانید: مضرات آویشن: مهمترین عوارض جانبی آویشن که سلامتی را تهدید می کند

توجه:

اگر باردار هستید، یا شیر می دهید، یا شرایط پزشکی خاصی دارید. قبل از استفاده از این روش های درمانی خانگی با پزشک خود مشورت کنید. در ضمن تمام روش های یاد شده، برای استفاده های موقت است. شما برای مدت کوتاهی می توانید با این روش ها، دندان درد تان را آرام بسازید. اما حتما باید برای مراقب های جدی دندان های تان به پزشک مراجعه کنید.