علت خواب آلودگی مردان پس از رابطه جنسی

معمولاً مردان بلافاصله پس از رابطه جنسی به خواب می روند. این وضعیتی است که زنان از آن استقبال نمی کنند. یک دلیل علمی وجود دارد که چرا مردان بعد از رابطه جنسی به خواب می روند؟ در این مطلب به این موضوع اشاره خواهیم کرد.

در زندگی روزمره بسیاری از رفتارها را می توان براساس جنسیت، متمایز کرد. یکی از این رفتارها موضوع به خواب رفتن مردان پس از رابطه جنسی است. مردان پس از رابطه جنسی به شدت احساس خواب می کننددو معمولا این مسئله سبب تنش میان آنان و شریک جنسی اشان می شود. علت خواب آلودگی مردان پس از رابطه جنسی موضوع مقاله ای است که بخش سلامت خبرنامه آن را با مشاوره با کارشناسان سلامت مورد بررسی قرار داده است. تا پایان مقاله همراه ما باشید.

خواب آلودگی مردان پس از رابطه جنسی

همانطور که بیشتر خانم ها می دانند، به خصوص بعد از یک رابطه جنسی پرشور، آقایان به تدریج به حالت خواب می روند. این حرکت چندان مورد استقبال خانم ها نیست و حس ناخوشایندی به آنان دست می دهد. این موضوع مسئله ای غیرارادی است که بیشتر مردان در آن نقشی ندارند. دلایل اصلی این امر در تحقیقات فراوان آشکار شده است. یکی از این مطالعات متعلق به دانشمندی به نام ملیندا ونر در دانشگاه نیویورک است.

وی درباره اینکه چرا مردها بلافاصله بعد از رابطه جنسی به خواب می روند آنقدر کنجکاو بوده که تحقیقات مفصلی را در این زمینه انجام داده است. وی دلایل مختلف این موضوع را در چند دسته کلی تقسیم بندی نموده است که عبارتند از:

بیشتر بخوانید: فواید رابطه جنسی سالم: وقتی رابطه جنسی سالم متوقف شود چه اتفاقی می افتد؟

علت خواب آلودگی مردان پس از رابطه جنسی داشتن رابطه جنسی در ساعات عصر است

بیشتر افراد ترجیح می دهند که در شب و در رختخواب رابطه جنسی داشته باشند. این خود یکی از مهم ترین عوامل برای بوجود آمدن خواب آلودگی و تضمین خواب است.

چرا که پس از فعالیت بدنی، بدن احساس خستگی می کند. به عبارت دیگر، زمانی که رابطه جنسی تمام می شود، بسیار طبیعی است که مرد احساس خواب آلودگی کند. به خصوص آنکه همه چیز هم برای خوابیدن مهیا است و مغز ناخواسته سیگنال های خستگی را دریافت می کند.

بیشتر بخوانید: اختلال بیزاری جنسی در زنان و مردان چیست؟

ترس و اضطراب

برخی از مطالعات ثابت کرده اند که برای رسیدن به اوج لذت جنسی، اول از همه باید همه ترس ها و نگرانی ها را از خود دور کرد. زیرا رهایی از ترس ها و نگرانی ها، احساس آرامش را به همراه دارد و ورود به حالت خواب را برای شما آسان تر می کند. وجود آرامش کافی است که بدن تلاش داشته باشد که آخرین مرحله آن یعنی استراحت را نیز امتحان کند.

بیشتر بخوانید: تمام آن چیزی که درباره نیمفومانیا یا تمایل جنسی شدید در زنان باید بدانید!

علت خواب آلودگی مردان پس از رابطه جنسی فعل و انفعالات شیمیایی در هنگام اوج لذت جنسی است

مطالعات نشان داده است که بدن مردان در طول انزال بسیاری از مواد شیمیایی مغز از جمله نوراپی نفرین، سروتونین، اکسی توسین، وازوپرسین، اکسید نیتریک و هورمون پرولاکتین را ترشح می کنند.

ترشح پرولاکتین با احساس رضایت جنسی مرتبط است. سطح پرولاکتین به طور طبیعی در طول خواب بالاتر است و با افزایش این سطح، احساس خواب آلودگی نیز افزایش می یابد.

با توجه به این مسئله کاملاً روشن است که چرا مردان بعد از رابطه جنسی دچار خواب آلودگی می شوند. همچنین در این مطالعات روشن شده است که میزان ترشح این هورمن ها در زمان خودارضایی بسیار ناچیز است. داشتن لذت جنسی با شریک جنسی، چهار تا هشت برابر بیشتر از خودارضایی پرولاکتین ترشح می کند.

دو ماده شیمیایی دیگر که در طول اوج لدت جنسی آزاد می شوند، اکسی توسین و وازوپرسین نیز با خواب مرتبط هستند. ترشح این مواد شیمیایی اغلب با ملاتونین، هورمون تنظیم کننده ساعت بدن همراه است. بنابراین زمانی که به لذت جنسی می رسید، احساس خواب آلودگی بعد از رابطه جنسی کاملاً طبیعی است.

در نتیجه می توان گفت که علل بیوشیمیایی و تکاملی زیادی برای خواب آلودگی بعد از رابطه جنسی وجود دارد. ممکن است برخی علل مستقیم و برخی غیرمستقیم وجود داشته باشد، اما هنوز علت دقیق آن مشخص نیست.

بیشتر بخوانید: راهکارهای زنده نگه داشتن تمایلات جنسی: نکات مهم برای پرشور ماندن زندگی زناشویی