فواید نوشیدن آب داغ

نوشیدن آب سرد یا گرم بدن شما را سالم و هیدراته نگه می‌دارد. برخی ادعا می‌کنند که آب گرم در مقایسه با نوشیدن آب سرد به بهبود هضم، رفع احتقان و حتی تقویت آرامش کمک می‌کند. تحقیقات علمی کمی در مورد فواید آب گرم وجود دارد. با این حال، بسیاری از مردم مزایای این درمان را احساس می‌کنند، مخصوصاً اول صبح یا درست قبل از خواب. طبق تحقیقات هنگام نوشیدن نوشیدنی‌های داغ، دمای مطلوب بین ۱۳۰ تا ۱۶۰ درجه فارنهایت (۵۴ تا ۷۱ درجه سانتی‌گراد) توصیه می‌شود. دمای بالاتر از این می‌تواند باعث سوختگی شود. برای تقویت بیشتر سلامتی و مقداری ویتامین C هم به آن اضافه کنید. سعی کنید کمی لیمو را به آب داغ اضافه کنید تا آب لیمو درست شود. این مقاله فواید نوشیدن آب داغ را مورد بررسی قرار داده است.

مطلب مرتبط: فواید نوشیدن آب؛ اگر می‌خواهد وزن کم کنید و در سلامت کامل باشید آب بنوشید

این مطلب به 10 فایده نوشیدن آب گرم می پردازد که برای بدن شما مفید است:

ممکن است گرفتگی بینی را برطرف کند

یک فنجان آب داغ بخار ایجاد می‌کند. نگه داشتن یک فنجان آب داغ و استنشاق عمیق بخار ملایم آن به شل شدن سینوس‌های مسدود و حتی تسکین سردرد سینوسی کمک می‌کند. شما در سراسر سینوس‌ها و گلو خود غشاهای مخاطی دارید. نوشیدن آب داغ ممکن به گرم کردن آن ناحیه و تسکین گلودرد ناشی از تجمع مخاط کمک کند. بر اساس یک مطالعه در سال 2008، یک نوشیدنی داغ مانند چای باعث تسکین سریع آبریزش بینی، سرفه، گلودرد و خستگی شود. نوشیدنی داغ از نوشیدنی برابر با دمای اتاق موثرتر بود.

مطلب مرتبط: نوشیدنی های لاغر کننده: ۸ نوشیدنی خوشمزه که می‌تواند چربی‌تان را آب کند!

ممکن است به هضم کمک کند

نوشیدن آب به حرکت دستگاه گوارش کمک می‌کند. همانطور که آب در معده و روده شما حرکت می‌کند، بدن بهتر می‌تواند مواد زائد را دفع کند. برخی بر این باورند که نوشیدن آب گرم به ویژه برای فعال کردن دستگاه گوارش موثر است. تئوری این است که آب داغ، می‌تواند غذایی که خورده‌اید را و در هضم آن دچار مشکل‌اید را حل و از بین ببرد. مطالعه‌ای در سال 2016 نشان داد که آب گرم ممکن اثرات مطلوبی بر حرکات روده و دفع گاز بعد از جراحی داشته باشد. در ضمن، اگر احساس می‌کنید که نوشیدن آب داغ به هضم غذا کمک می‌کند، استفاده از آن به عنوان یک درمان ضرری ندارد. همچنین استفاده از آب می تواند جذب ویتامین های ضروری بدن را تسهیل کند.

بیشتر بخوانید: ۷ بهترین مواد غذایی حاوی تمام ویتامین های ضروری بدن

ممکن است عملکرد سیستم عصبی مرکزی را بهبود بخشد

دریافت نکردن آب کافی، چه گرم و چه سرد، می‌تو‌اند اثرات منفی بر عملکرد سیستم عصبی شما داشته باشد. و در نهایت بر خلق و خو و عملکرد مغز تأثیر بگذارد. تحقیقات معتبر در سال 2019 نشان داده که نوشیدن آب می‌تواند فعالیت سیستم عصبی مرکزی و همچنین خلق و خو را بهبود بخشد.  این تحقیق نشان داد که نوشیدن آب فعالیت مغز شرکت کنندگان را در طول فعالیت‌های سخت افزایش می‌دهد. و همچنین اضطراب را کاهش می‌دهد.

مطلب مرتبط: فواید نوشیدن آب گرم: ۲۵ فایده نوشیدن آب گرم برای سلامتی و زیبایی

از فواید نوشیدن آب داغ؛ شما را هیدراته نگه می دارد

اگرچه برخی شواهد نشان می‌دهد که آب خنک برای آبرسانی مجدد بهترین است. زیرا نوشیدن آب در هر دمایی به هیدراته نگه داشتن شما کمک می کند. پزشکان توصیه می‌کند که زنان روزانه 78 اونس (2.3 لیتر) آب و مردان روزانه 112 اونس (3.3 لیتر) آب دریافت کنند. این ارقام شامل آب از مواد غذایی مانند میوه ها، سبزیجات و هر چیزی است که ذوب می‌شود. همچنین اگر باردار یا شیرده هستید، و درگیر فعالیت‌های شدید یا کار در محیط های گرم هستید، به آب بسیار بیشتری نیاز دارید. سعی کنید روز را با یک وعده آب گرم شروع کنید و با یک وعده آب گرم به پایان برسانید. بدن شما برای انجام هر کار اساسی به آب نیاز دارد، بنابراین ارزش آن را نمی‌توان اغراق آمیز خواند.

لرز در سرما را کاهش می دهد

مطالعه در سال 2017 نشان داد، هرچند واکنش طبیعی بدن در شرایط سرد لرزیدن است، نوشیدن مایعات گرم می‌تواند به کاهش لرز کمک کند. افراد شامل نظرسنجی، لباس‌هایی مشخص می‌پوشیدند و آبی با درجه بالاتر از انجماد، می‌نوشیدند. سپس در دماهای مختلف، از جمله تا 126 درجه فارنهایت آب می‌نوشیدند. محققان دریافتند که نوشیدن آب داغ به سرعت به این افراد کمک می‌کند تا کار کمتری برای حفظ دمای بدن خود انجام دهند. یعنی برای این افراد نوشیدن آب داغ می تواند در شرایط سرد مانند کار یا ورزش، مفید باشد.

مطلب مرتبط: نوشیدن آب چطور باعث کاهش وزن می‌شود؟

فواید نوشیدن آب داغ؛ گردش خون را بهبود می بخشد

جریان خون سالم بر همه چیز از فشار خون گرفته تا خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی تأثیر می گذارد. حمام آب گرم به اندام‌های گردش خون شما – سرخرگ‌ها و سیاهرگ‌ها – کمک می‌کند تا خون را به طور مؤثرتری در بدن منتقل کنند. نوشیدن آب داغ ممکن اثر مشابهی داشته باشد. با این حال، تحقیقات کمی مبنی بر موثر بودن این موضوع وجود دارد. به عنوان یک امتیاز، گرمای ناشی از نوشیدن آب داغ یا حمام کردن در شب ممکن به آرامش شما کمک کند. و شما را برای خوابی آرام آماده کند.

ممکن است سطح استرس را کاهش دهد

از آنجایی که نوشیدن آب داغ به بهبود عملکرد سیستم عصبی مرکزی کمک می کند. اگر آن را بنوشید ممکن است کمتر احساس اضطراب کنید. طبق مطالعه در سال 2014، نوشیدن آب کمتر باعث کاهش احساس آرامش، رضایت و احساسات مثبت می‌شود. بنابراین هیدراته ماندن ممکن است خلق و خو و سطح آرامش شما را بهبود بخشد.

مطلب مرتبط: نوشیدن آب با معده خالی: یک ماه با معده خالی آب بنوشید تا معجزه آن را ببینید

ممکن است به سیستم های سم زدایی بدن کمک کند

در حالی که هیچ مدرک قطعی وجود ندارد که آب گرم فواید خاصی در این زمینه داشته باشد. مطالعه سال 2020 نشان داد که نوشیدن آب بیشتر می‌تواند به محافظت از کلیه ها و رقیق کردن مواد زائد در خون کمک کند. و با توجه به بنیاد آرتریت، نوشیدن آب برای شستشوی بدن مهم است. همچنین می‌تواند به مبارزه با التهاب کمک کند، مفاصل را روان نگه دارد و از نقرس جلوگیری کند.

فواید نوشیدن آب داغ؛ ممکن است به تسکین علائم آشالازی کمک کند

آشالازی وضعیتی است که در طی آن مری شما در انتقال غذا به معده مشکل دارد. افراد مبتلا به آشالازی در بلع مشکل دارند. آن‌ها ممکن احساس کنند که غذاها به جای حرکت به سمت معده در مری آن‌ها گیر می‌کنند. به این حالت دیسفاژی می‌گویند. محققان مطمئن نیستند که چرا، اما یک مطالعه قدیمی‌ سال 2012 نشان داد که نوشیدن آب گرم ممکن است به افراد مبتلا به آشالازی کمک کند هضم راحت‌تری داشته باشند.

مطلب مرتبط: ۵ نوشیدنی قبل خواب که به آب شدن چربی ها کمک می کنند

اما خطرات آب داغ چیست؟

نوشیدن آب خیلی داغ می‌تواند به بافت مری آسیب برساند، جوانه‌های چشایی شما را بسوزاند و زبان شما را داغ کند. هنگام نوشیدن آب گرم بسیار مراقب باشید. نوشیدن آب ولرم نه خنک، نه داغ، بهترین گزینه برای آبرسانی مجدد است. با این حال، به طور کلی، نوشیدن آب داغ هیچ اثر مضری ندارد و استفاده از آن به عنوان یک درمان بی خطر است. در حالی که تحقیقات مستقیم کمی در مورد فواید آب گرم در مقابل آب سرد وجود دارد. نوشیدن آب گرم بی خطر تلقی می‌شود و می‌تواند راه خوبی برای اطمینان از هیدراته ماندن در طول روز باشد.

عادت کردن به نوشیدن آب گرم آسان است. سعی کنید روز خود را با یک فنجان آب جوشیده شروع کنید و بگذارید مدتی خنک شود. اگر اهل چای یا قهوه نیستید، آب گرم با لیمو را امتحان کنید. یک جلسه حرکات کششی سبک را به برنامه روزانه خود اضافه کنید. احساس انرژی بیشتری خواهید کرد و برای مقابله با روز مجهزتر خواهید بود. اگر طعم آب گرم برای شما جذاب نیست، قبل از نوشیدن، کمی مرکبات – مانند لیمو – به نوشیدنی اضافه کنید. نوشیدن آب گرم قبل از خواب یک راه عالی برای آرام کردن بدن، پس از یک روز پرمشغله است. پس آب گرم را فراموش نکنید.