بیماری های کشنده ناشی از خواب زیاد

زیاد خوابی و کم خوابی قطعا خوب نیست، همانطور که کم خوابیدن برای سلامت مناسب نیست. پرخوابی نیز یک اختلال خواب است که باعث خواب مکرر و عمیق در طول روز می شود.خواب متعادل برای سلامت جسمی و روانی بسیار مهم است.در این مقاله دلایل خواب بیش از حد، زمان ایده آل خواب و مهمتر از همه بیماری های کشنده ناشی از خواب زیاد مورد توجه قرار گرفته است.

بیماری های کشنده ناشی از خواب زیاد

خواب مناسب شب چند ساعت باید باشد؟

برای اینکه بفهمیم خواب زیاد چه مشکلاتی دارد، ابتدا به ساعات خوابی که واقعاً برای سالم ماندن بدن ما ضروری است نگاهی بیاندازیم. کارشناسان می گویند که یک خواب خوب باید به صورت زیر باشد:

بین سنین 6 تا 13 سالگی، 7 تا 12 ساعت خواب توصیه می شود که محدوده ایده آل آن 9 تا 11 ساعت است.

در سنین 14 تا 17 سالگی، ساعات استراحت ممکن است حتی کمتر باشد، اما هرگز نباید بیش از 7 ساعت یا بیشتر از 12 ساعت باشد.

بین سنین 26 تا 62، ساعات ایده آل حداقل 6 و حداکثر 10 است.

در سن بالای 65 سال، الگوی خواب تغییر می کند، بنابراین می توانید بین 5 تا 9 ساعت در شبانه روز بخوابید.

به طور کلی 7 تا 9 ساعت خواب برای استراحت در هر سنی مناسب است. اگر ساعات خواب شما به طور مداوم زیاد یا کم است، خواب شما به طور مکرر قطع می شود، شما مکرر به نارکولپسی مبتلا هستید، یا مشکل خاصی در بیدار شدن دارید، باید برای اختلالات خواب کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید: درمان طبیعی بی خوابی: ۸ بهترین روش خانگی برای درمان بی خوابی

دلایل بیش از حد خوابیدن

خواب بیش از حد می تواند عادتی باشد که در طول سال ها داشته اید یا یک وضعیت جسمانی که ناشی از یک اختلال خواب واقعی است. در هر صورت برای بدن ما مفید نیست.

عوامل بیماری زا

اگر خواب زیاد یک اختلال پرخوابی واقعی است، شما با یک اختلال خواب پاتولوژیک سروکار دارید. این افزایش بیش از حد زمان استراحت در طول روز از جمله چرت زدن است.

بسیاری از بیماری ها می توانند زمینه ساز پرخوابی باشند. پرخوابی پس از تصادف می تواند به دلیل یک رویداد ناراحت کننده خاص که سیستم عصبی را بی ثبات می کند، رخ دهد.

نارکولپسی نیز می تواند باعث آن شود. این اختلالی است که با حملات مکرر و عمیق خواب در شدیدترین اشکال همراه با توهم و فلج بدن پس از بیدار شدن مشخص می شود.

سندرم آپنه خواب همچنین می تواند باعث پرخوابی شود. یک مشکل تنفسی که باعث توقف تنفس در طول خواب می شود و کل چرخه استراحت را تغییر می دهد.

بیشتر بخوانید: آپنه خواب یا وقفه تنفسی در خواب چیست و چه عوارضی دارد؟

داروها

خواب زیاد همچنین می تواند نتیجه مصرف برخی داروها مانند آنتی هیستامین ها، داروهای روانگردان، داروهای ضد افسردگی و غیره باشد.

افسردگی

برخی از حالت های افسردگی می تواند منجر به افزایش بیش از حد ساعات خواب، کاهش برخی از فعالیت های روزانه، بدبینی و حالت بی تفاوتی شود. متأسفانه این عارضه هم در افراد جوان و هم در افراد مسن ممکن است رخ دهد.

بیشتر بخوانید: بهبود کیفیت خواب با ۵ راهکار قطعی از طب آیورودا

مشکلات تیروئید

زمانی که عملکرد تیروئید ناکافی باشد و در نتیجه با مشکلات کم کاری تیروئید مواجه شویم، یکی از عواقب آن می تواند خواب آلودگی مفرط باشد. این باعث افزایش ساعات خواب می شود. تیروئید مستقیماً با عملکرد مناسب متابولیک و هورمونی مرتبط است. اگر غده تیروئید آنطور که باید عمل نکند، کل ارگانیسم ضعیف می شود و به استراحت بیشتری نیاز دارد.

بیماری های کشنده ناشی از خواب زیاد

خواب زیاد واقعا برای بدن مضر است. خواب زیاد می تواند به مرور زمان باعث ناراحتی و بیماری شود. با توجه به نتایج بررسی از مطالعاتی که در سال های اخیر این موضوع را روشن کرده است، 3 مشکل شایع سلامت عبارتند از:

از بیماری های کشنده ناشی از خواب زیاد؛ ممکن است باعث زوال عقل شود

یک مطالعه اخیر ارتباط بین مدت زمان خواب و هر گونه اثرات منفی عصبی را نشان داده است. افرادی که در بزرگسالی بیش از 9 ساعت در شب می خوابند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به انواع زوال عقل مانند بیماری آلزایمر هستند.

از بیماری های کشنده ناشی از خواب زیاد؛ فلج

آکادمی نورولوژی آمریکا مطالعه ای را منتشر کرده است که خواب زیاد خطر سکته را افزایش می دهد. این مطالعه که در چین انجام شد، عادات خواب بیش از 30000 نفر با میانگین سنی 62 سال را بررسی کرد. از این تعداد، حدود 1500 نفر دچار سکته مغزی شدند. وجه مشترک بین آنها این بود که چه روز و چه شب، زیاد می خوابیدند.

همین مطالعه نشان داد که سلامت مغز و سیستم گردش خون ما ارتباط تنگاتنگی با تعادل خواب دارد. این مطالعه تاکید می‌کند که کسانی که کمتر می‌خوابند نیز در معرض خطر مشابهی قرار دارند.

بیماری های قلبی عروقی

خوابیدن بیش از حد لازم نیز می تواند باعث مشکلات قلبی شود. مطالعات نشان داده‌اند که پرخوابی باعث تولید پروتئین واکنش‌گر C می‌شود که باعث ایجاد یک بیماری التهابی می‌شود که خطر ابتلا به تصلب شرایین را افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: راهکارهای موثر برای داشتن یک قلب سالم در سال ۲۰۲۲

اختلالات خواب چگونه مدیریت می شوند؟

زیاد خوابیدن برای بدن مفید نیست. این نوع موقعیت می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی تر یا محرکی برای مشکلات آینده باشد.

اگر مشکلات مربوط به خواب ادامه یابد، مراجعه به پزشک در اسرع وقت توصیه می شود. هم برای انجام تست تشخیصی و هم برای درک اینکه کدام عادات باعث خواب زیاد می شود. اگر فکر می کنید دچار اختلال خواب هستید، حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنید و معاینه عصبی انجام دهید.

  • به طور کلی، اختلالات خواب را نباید ساده انگاشت. توصیه می شود رفتارهایی را اتخاذ کنید که باعث استراحت متعادل شود، از جمله:
  • -همیشه در همان ساعت به رختخواب بروید و از خواب بیدار شوید.
  • از تخت برای خوابیدن استفاده کنید نه برای تماشای تلویزیون، غذا خوردن یا انجام فعالیت های دیگر.
  • مصرف سیگار، قهوه را کاهش دهید و الکل را ترک کنید.
  • از یک رژیم غذایی سالم و متعادل استفاده کنید.
  • ورزش بدنی را حتی با شدت کم مانند پیاده روی سریع، پیلاتس یا یوگا انجام دهید.
  • برای حمایت از ریتم شبانه روزی بدن، به طور منظم حمام آفتاب بگیرید.