مواد غذایی مفید برای کبد

پیروی از یک رژیم غذایی با نسبت پروتئین، چربی و کربوهیدرات متعادل و مقدار کافی میوه و سبزیجات تازه برای محافظت از سلامت کبد ضروری است. برخی از انواع مواد غذایی طبیعی به حفظ سلامت و به پیشگیری از بیماری های کبدی کمک می کنند. مصرف منظم این غذاها را نیز می توان به افرادی که می خواهند کبدی سالم داشته باشند توصیه کرد. در اینجا انواع مواد غذایی مفید برای کبد را برایتان معرفی کرده ایم، غذاهایی که می توان آنها را دوستدار کبد توصیف کرد.

کبد چیست؟

این عضو در قسمت راست بالای حفره شکم قرار دارد. کبد شما؛ عملکردهای حیاتی بسیاری از جمله ذخیره ویتامین ها و مواد معدنی، تولید فاکتورهای انعقاد خون، سنتز آنزیم و پروتئین، ذخیره چربی و قند، حذف الکل، داروها و مواد سمی از بدن را دارد. به دلیل همه اینها، برای یک زندگی سالم به کبد سالم نیاز است.

برخی از مسائل وجود دارد که باید در طول زندگی به منظور محافظت از سلامت کبد مورد توجه قرار گیرد. پرهیز از مصرف الکل و سیگار و مصرف بی مورد مواد مخدر، ورزش منظم، دوری از استرس، انجام معاینات منظم سلامت و داشتن رژیم غذایی سالم از جمله این موارد است. به ویژه اجرای یک برنامه غذایی ناسالم باعث خستگی و چرب شدن کبد و آسیب به اندام می شود.

مواد غذایی مفید برای کبد

1. کنگر فرنگی از مواد غذایی مفید برای کبد

بدون شک کنگر فرنگی اولین چیزی است که در مورد غذاهای مفید برای کبد به ذهن می رسد. کنگر فرنگی از نظر مواد مغذی بسیار غنی است. حاوی مقادیر قابل توجهی ویتامین A، C و B و مواد معدنی مانند پتاسیم، منگنز و کلسیم است. علاوه بر این، “سیارین” کنگر فرنگی از نظم عملکرد کبد، کیسه صفرا و مجاری صفراوی، کلیه ها و روده ها پشتیبانی می کند. کنگر باعث تسریع جریان صفرا می شود. به این ترتیب از انسداد مجرای صفراوی و بیماری های کیسه صفرا جلوگیری کرده و در عین حال هضم را تسهیل می کند و از سوء هاضمه جلوگیری می کند.

از طرفی با کمک به تعادل سطح کلسترول در خون، از افزایش چربی خون جلوگیری می کند. کنگر علاوه بر کبد، غلظت اوره را در کلیه ها افزایش می دهد و اثر مدر (ادرار آور) دارد. به این ترتیب ضمن پاکسازی خون به رفع سموم از بدن نیز کمک می کند. یک کنگر فرنگی متوسط ​​تقریباً 60 کیلو کالری انرژی دارد. به دلیل انرژی کم، گزینه غذایی بسیار مفیدی است. همچنین به جلوگیری از مشکلات گوارشی کمک می کند زیرا منبع خوبی از فیبر است. اگر می خواهید کنگر فرنگی را برای حفظ سلامت کبد مصرف کنید. برای مصرف می توانید کنگر فرنگی را که به صورت تازه یا کنسرو شده است را بجوشانید و در سالاد استفاده کنید. همچنین می توانید آن را با غلات مخلوط کرده و به شکل یک دمنوش مصرف کنید.

مواد غذایی مفید برای کبد

پیشنهاد می شود بخوانید: خار مریم: راه حل طبیعی مشکلات سلامت از کلسترول تا مشکلات کبدی

2. قهوه

یکی از فواید قهوه که اثرات مثبت زیادی بر سلامتی دارد، محافظت از سلامت کبد است. هنگامی که مطالعات علمی مورد بررسی قرار می گیرد، مشاهده شده است که مصرف قهوه اثرات پیشگیرانه و حمایتی بر پیشرفت بیماری حتی در بیماران کبدی دارد. احتمال آسیب دائمی کبد و سیروز در افراد مبتلا به بیماری کبدی که به طور منظم و متوسط ​​قهوه می نوشند بسیار کمتر از افرادی است که قهوه مصرف نمی کنند.

قهوه که حاوی ترکیبات آنتی اکسیدانی است، رادیکال های آزاد را خنثی می کند و استرس اکسیداتیو را کاهش می دهد. به این ترتیب از سرطان کبد و سایر انواع سرطان محافظت می کند. علاوه بر این، قهوه که از التهاب جلوگیری می کند، در بهبود التهاب کبد و پیشگیری از آسیب کبدی ناشی از هپاتیت موثر است. قهوه که چربی سوزی در بدن را تسریع می کند، از چاق شدن کبد نیز جلوگیری می کند. با توجه به تمام این اثرات مثبت، اگر در مصرف آن زیاده روی نشود، می توان قهوه را در زمره غذاهای دوستدار کبد قرار داد.

مواد غذایی مفید برای کبد

3. مواد غذایی مفید برای کبد؛ چای سبز

چای سبز ماده غذایی بسیار ارزشمندی است که از نظر فواید سلامتی موضوع بسیاری از تحقیقات علمی قرار گرفته و فواید بسیاری نیز با این مطالعات به اثبات رسیده است. هنگامی که تحقیقات بررسی می شود، مشاهده شده است که بهبود بیماری کبد چرب غیر الکلی در افرادی که عادت منظم به نوشیدن چای سبز دارند، به طور قابل توجهی آسان تر است. چای سبز که منبع مهم آنتی اکسیدان ها نیز هست، استرس اکسیداتیو را در بدن کاهش می دهد.

اثر محافظتی در برابر سرطان کبد و بسیاری از انواع سرطان های دیگر دارد. چای سبز که به کاهش التهاب کمک می کند، به بهبود التهاب کبد نیز کمک می کند. در بیماران هپاتیتی، از آسیب کبدی ناشی از عفونت جلوگیری می کند. برای مشاهده این اثرات مثبت، مصرف چای سبز باید به طور منظم و بالای 2-3 فنجان در روز باشد.

مواد غذایی مفید برای کبد

پیشنهاد می شود بخوانید: گیاهان دارویی: ۱۰ گیاه مفید در درمان بیماری ها از داروخانه طبیعت

4. سیر

قرن ها به عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی شناخته شده و مصرف می شود، فواید مهمی از نظر سلامت کبد نیز دارد. سیر به دلیل اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی که دارد از التهاب کبد جلوگیری می کند. علاوه بر این، به تسکین التهاب در بیماری هایی مانند هپاتیت یا التهاب کیسه صفرا کمک می کند و از آسیب کبدی جلوگیری می کند. علاوه بر اینها، سیر که فواید بسیاری برای سلامتی دارد، می تواند به طور منظم توسط افراد سالم مصرف شود.

مواد غذایی مفید برای کبد

پیشنهاد می شود بخوانید: عوارض جانبی سیر: در مصرف سیر مراقب باشید!

5.مارچوبه جزو مواد غذایی مفید برای کبد

اگرچه مصرف آن در کشور ما زیاد رایج نیست، اما مارچوبه غذایی بسیار مفید برای سلامت کبد است. مارچوبه، مخصوصاً در فصل و تازه مصرف می شود. این گیاه می تواند از عملکرد کبد پشتیبانی کرده و در برابر بیماری های کبدی محافظت می کند. از آنجایی که اثر ادرار آور دارد، به پاکسازی بدن از سموم کمک می کند. همچنین از سلامت کبد و کلیه محافظت می کند. جدای از این، مارچوبه را که فواید بسیار دیگری نیز دارد، می توان به راحتی به عنوان یک وعده غذایی با روغن زیتون، به تنهایی یا در سالاد آب پز مصرف کرد.

مواد غذایی مفید برای کبد

پیشنهاد می شود بخوانید: با این نوشیدنی سم زدا هم کبدتان را پاکسازی کنید و هم وزن کم کنید!

6.انگور

انگور، یکی دیگر از مواد غذایی مفید برای کبد است. این میوه حاوی یک جزء بسیار مفید به نام رسوراترول است، به خصوص در انواع قرمز و بنفش. رسوراترول، یک آنتی اکسیدان بسیار قوی؛ محافظت در برابر بسیاری از بیماری ها، به ویژه سرطان کبد و التهاب کبد را فراهم می کند. علاوه بر میوه انگور، هسته آن نیز از این ترکیبات مفید بسیار غنی است. بنابراین می توان گفت مصرف انگور سیاه با هسته از نظر سلامت کبد بسیار موثر است.

مواد غذایی مفید برای کبد

پیشنهاد می شود بخوانید: درمان خانگی کبد چرب: ۱۰ ماده غذایی که سلامت کبد را بهبود می دهند

7.مواد غذایی مفید برای کبد؛ بادام زمینی

بادام زمینی غذایی با محتوای کولین بالا است که یک جزء بسیار مفید برای سلامت کبد است. این دانه حاوی ترکیبات آنتی اکسیدانی، ویتامین E و مواد معدنی مختلف به مقدار قابل توجهی است. لذا می تواند از کبد در برابر سرطان و عفونت محافظت و از عملکرد طبیعی آن پشتیبانی کند. علاوه بر بادام زمینی، مغزهایی مانند تخمه آفتابگردان و فندق نیز برای سلامت کبد مفید هستند. اما از آنجایی که میزان چربی این غذاها زیاد است، باید خد اعتدال در مصرف را رعایت کرد.

مواد غذایی مفید برای کبد

پیشنهاد می شود بخوانید: سم زدایی کبد: با این ۷ ماده غذایی کبدتان را پاکسازی کنید

8.ماهی روغنی

ماهی های روغنی مانند سالمون و ماهی خال مخالی سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند. اسیدهای چرب امگا 3 نقش مهمی در محافظت از سلامت قلب و عروق، متعادل کردن کلسترول، جلوگیری از التهاب و سرطان و محافظت از سلامت کبد دارند. ماهی باید حداقل دو روز در هفته مصرف شود تا اسیدهای چرب امگا 3 به اندازه کافی وارد بدن شود. با روش های سالم مانند فر، گریل یا بخارپز پخته شود.

مواد غذایی مفید برای کبد

مطلب مرتبط: هشت میوه و سبزی که کمکتان می کند زندگی شاد داشته باشید

9.گریپ فروت از جمله مواد غذایی مفید برای کبد

یکی دیگر از مواد غذایی که به محافظت از سلامت کبد کمک می کند گریپ فروت است. ترکیبی به نام نارینجین اثرات مهمی در محافظت از سلامت و بهبود عملکرد کبد دارند. در عین حال این مواد که خاصیت آنتی اکسیدانی دارند در پیشگیری از عفونت و محافظت از سلول ها در برابر سرطان نیز موثر هستند. بنابراین مصرف گریپ فروت در برابر بسیاری از بیماری ها به ویژه بیماری هایی مانند هپاتیت، کوله سیستیت و سرطان کبد محافظت می کند.

غذاهای مفید برای کبد که در بالا ذکر شد می تواند توسط افرادی که مانع پزشکی برای مصرف این غذاها ندارند به برنامه تغذیه اضافه شود. این غذاها می توانند از سلامت کبد محافظت کنند.

مواد غذایی مفید برای کبد

علاوه بر اینها باید از مصرف الکل و سیگار پرهیز شود. داروها و مکمل های غذایی به صورت خودسر مصرف نشود و فعالیت بدنی به طور منظم انجام شود. علاوه بر این، با بررسی های منظم توسط پزشک، انجام آزمایش عملکرد کبد و رسیدن به وزن ایده آل افراد دارای اضافه وزن می توان از سلامت کبد محافظت کرد. بدین ترتیب با تشخیص بیماری های احتمالی در مراحل اولیه از آسیب دائمی کبد جلوگیری کرد.