افزایش احتمال بارداری

اگر در حال تلاش برای بچه دار شدن هستید یا به آن فکر می‌کنید، احتمالاً هیجان و انتظار زیادی را تجربه می‌کنید. و خوب حق هم دارید! اما چنانچه می‌دانید، باردار شدن و افزایش احتمال بارداری فقط به رابطه جنسی بستگی ندارد.

زمانی که پای لقاح به میان بیاید، زمان بندی اهمیت زیادی پیدا می‌کند. خبر خوب این است که چند کار وجود دارد که می‌توانید انجام دهید تا مطمئن شوید که رابطه جنسی را به درستی زمان بندی کرده‌اید. و حتی خبر بهتر این است که تکنیک‌های دیگری وجود دارد که می‌توانید از آنها برای افزایش شانس باردار شدن استفاده کنید.

فرقی نمی‌کند چند ماه است که برای باردار شدن تلاش می‌کنید، به هر حال ما اینجا هستیم که به شما کمک کنیم. در این نوشتار، آنچه را که باید در مورد بالا بردن شانس باردار شدن بدانید برای‌تان توضیح خواهیم داد.

شانس شما برای باردار شدن در هر ماه چقدر است؟

به طور کلی، احتمال بارداری زنی که در تلاش برای باردار شدن است، هر ماه بین 15 تا 25 است. با وجود این ارقام، اکثر زوج‌ها در اولین سال تلاش باردار می‌شوند.

اینکه باردار خواهید شد به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله سلامت کلی، سن، سطح باروری شما و همسرتان و داشتن رابطه جنسی در زمان مناسب در طول چرخه.

مطلب مرتبط: از بهبود باروری تا تقویت سلامت جنسی؛ ۵ برترین خواص تخمه کدو برای مردان

راه‌هایی برای افزایش احتمال باردار شدن

۱. ردیابی چرخه قاعدگی تان را شروع کنید (البته اگر قبلاً این کار را نکرده اید)

هر چرخه قاعدگی جدید با اولین روز پریود شما مشخص می‌شود. و ردیابی چرخه – همراه با علائم روزانه که تجربه می‌کنید – می‌تواند فوق العاده مفید باشد. چرا؟

به این دلیل که ردیابی چرخه به شما کمک می‌کند تا بدن خود را بهتر بشناسید، از جمله مدت چرخه قاعدگی‌تان را. طول چرخه چیزی است که پنجره باروری شما را تعیین می‌کند، چیزی که در بخش بعدی به آن خواهیم پرداخت.

ردیابی علائمی‌که تجربه می‌کنید مانند تغییرات در میل جنسی، خلق و خو یا مخاط رحم می‌تواند به شما کمک کند تا الگوهایی را در طول چرخه خود شناسایی کنید.

 

چطور شروع ‌کنید؟ زمانی که قاعدگی بعدی شما رسید، ردیابی را شروع کنید زیرا روز اول چرخه شماست. می‌توانید یک دفترچه یادداشت بردارید و نکات را یادداشت کنید، یا می‌توانید از برنامه‌های تلفن همراه مثل Fertility Friend و Clue استفاده کنید.

مطلب مرتبط: درمان پریود نامنظم؛ ۲۶ درمان خانگی برای خانم هایی که قاعدگی نامنظم دارند

۲. پنجره باروری خود را شناسایی و شروع به ردیابی تخمک گذاری کنید

پنجره باروری شما معمولا در اواسط سیکل اتفاق می‌افتد و در واقع زمانی است که بیشترین شانس باردار شدن را دارید. در طی این دوره، تخمک گذاری – زمانی که تخمک از تخمدان آزاد می‌شود – رخ می‌دهد. هنگامی ‌که این اتفاق می‌افتد، لقاح امکان پذیر است.

ردیابی چرخه به شما کمک می‌کند تا با مشخص کردن پنجره باروری خود، برای موفقیت آماده شوید. اما قدم بعدی برای افزایش احتمال بارداری، تشخیص زمان تخمک گذاری است. از آنجایی که تا زمانی که تخمک آزاد نشود، لقاح نمی‌تواند رخ بدهد، دانستن زمان تخمک گذاری به شما کمک می‌کند تا رابطه جنسی بهتری داشته باشید.

از نظارت بر مخاط دهانه رحم و دمای پایه بدن گرفته تا کیت‌های پیش بینی تخمک گذاری، روش‌های مختلفی برای کمک به تعیین بارورترین روزهای شما وجود دارد.

3. برای افزایش احتمال بارداری در طول دوره باروری رابطه جنسی مکرر داشته باشید

یکی از رایج‌ترین سوالات در بین افرادی که قصد باردار شدن دارند این است: وقتی قصد باردار شدن دارم، چند وقت یکبار باید رابطه جنسی داشته باشم؟

پاسخ کوتاه این است که بستگی به ترجیحات شما به عنوان یک زوج دارد و اینکه آیا مشکلات باروری شناخته شده‌ای وجود دارد یا خیر.

به طور کلی، مطالعات نشان داده‌اند زوج‌هایی که هر روز یا یک روز در میان در طول دوره باروری رابطه جنسی برقرار کنند، بالاترین میزان بارداری را دارند. همچنین، پزشکان اغلب توصیه می‌کنند که فقط یک بار در روز در طول دوره باروری کافی و موثر است.

اگر داشتن رابطه جنسی هر روز یا یک روز در میان ممکن یا لذت بخش نیست، برای داشتن رابطه جنسی در طول چرخه برنامه بگذارید. این کار می‌تواند شما و شریک زندگی‌تان را وارد یک روال جنسی منظم کند، که می‌تواند شما را به پنجره باروری برساند.

وقتی می‌خواهید باردار شوید رابطه جنسی صبحگاهی بهتر است یا عصرانه؟

آیا زمان رابطه به افزایش احتمالبارداری کمک می‌کند؟ صبح ممکن است بهترین زمان برای رابطه جنسی منجر به لقاح باشد، حداقل تا آنجا که به اسپرم مربوط می‌شود! برخی از مطالعات نشان داده‌اند که تعداد و کیفیت اسپرم‌ها در اوایل صبح کمی ‌بالاتر است، که اگر بلافاصله پس از یک خواب خوب شبانه ورود کند، ممکن است به معنای شانس بهتر باروری باشد.

با این حال، یک اجماع پزشکی واضح در این رابطه وجود ندارد، بنابراین اگر شما و همسرتان روی مود رابطه جنسی هستید، نباید اجازه دهید زمان روز شما را متوقف کند.

آیا پوزیشن‌های خاصی وجود دارد که می‌توانند به افزایش احتمال باروری کمک کنند؟

هیچ شواهد علمی ‌برای حمایت از این ایده وجود ندارد که یک موقعیت خاص می‌تواند شانس باروری را افزایش دهد. با این حال، موقعیت‌هایی که امکان نفوذ عمیق‌تر را فراهم می‌کنند، ممکن است به نفوذ اسپرم در نزدیکی رحم کمک کند.

4. بعد از رابطه جنسی چند دقیقه دراز بکشید و استراحت کنید

ایستادن یا رفتن به دستشویی بعد از رابطه جنسی ممکن است اسپرم را از مقصد دور کند. بنابراین، دراز کشیدن به پشت به مدت 15 دقیقه یا کمی بیشتر ممکن است به حرکت اسپرم در مسیر درست کمک کند.

5. مطمئن شوید که از یک روان ساز مناسب برای باروری استفاده می‌کنید

نوع لوبریکانت یا روان‌کننده‌ای که در حین رابطه جنسی استفاده می‌کنید، ممکن است لقاح را دشوارتر کند، به طوری که سازمان غذا و داروی آمریکا برخی روان‌کننده‌ها را به‌عنوان «مناسب برای باروری» دسته‌بندی می‌کند.

زیرا مواد موجود در بسیاری از روان کننده‌ها مانند پارابن و گلیسیرین می‌توانند به عملکرد اسپرم آسیب برسانند. PH یک روان کننده (اینکه چقدر اسیدی یا قلیایی است) نیز می‌تواند تأثیر داشته باشد.

6. برای افزایش احتمال بارداری هم خودتان و هم همسرتان یک سبک زندگی سالم داشته باشید

باردار شدن فقط مربوط به زمان و تکنیک نیست. بهبود اوضاع سلامتی می‌تواند به افزایش شانس باردار شدن کمک کند و شما را برای یک بارداری سالم آماده کند. و این موضوع در مورد شریک زندگی شما نیز صدق می‌کند.

تغییراتی که قبل (و بعد از) باردار شدن از آنها بهره مند خواهید شد عبارتند از:

* مصرف یک ویتامین بارداری که سرشار از اسید فولیک است می‌تواند به رشد جنین کمک کند و احتمال نقص‌های مادرزادی را کاهش دهد.

* همسرتان هم می‌تواند مکمل باروری مردانه بدون افزودنی‌های تستوسترون مصرف کنند. یا می‌توانند روزانه یک مولتی ویتامین به همراه یک ویتامین کوآنزیم Q-10 مصرف کنند.

* انتخاب‌های غذایی خوب مانند خوردن یک رژیم غذایی متعادل از پروتئین‌ها، چربی‌های غیراشباع و کربوهیدرات‌های پیچیده می‌تواند به بدن شما کمک کند تا محیطی ایده‌آل برای بارداری سالم داشته باشد – و ممکن است به افزایش تولید اسپرم همسرتان نیز کمک کند.

* ‌فعال شدن می‌تواند استرس را کاهش دهد و بدن‌تان را سالم‌تر کند، دو موردی که برای همه مراحل سفر بارداری شما و حتی برای افزایش شانس بارداری مفید است.

– ورزش برای باروری مردان نیز مهم است. اما باید متوسط ​​باشد. ورزش شدید و به ویژه دوچرخه سواری ممکن است تعداد اسپرم را به جای افزایش کاهش دهد.

– مردان همچنین باید از قرار دادن بیضه‌های خود در معرض گرمای بیش از حد، مانند وان آب گرم، سونا، حمام بخار یا پوشیدن لباس‌های تنگ خودداری کنند.

– حذف الکل

– ترک سیگار می‌تواند بر شانس باروری و سلامت بارداری تأثیر مثبت بگذارد. به این دلیل که سیگار کشیدن با انواع مختلفی از مشکلات مرتبط با سلامتی و باروری در مردان و زنان مرتبط است.

– کاهش سطح استرس ممکن است به حرف آسان تر از عمل باشد، اما می‌تواند بازدهی جدی داشته باشد. مدیریت موثر استرس می‌تواند نه تنها برای باروری و بارداری، بلکه برای بسیاری از جنبه‌های دیگر زندگی‌تان نیز مفید باشد.

7. برای چکاب به پزشک مراجعه کنید

برای افزایش احتمال بارداری معاینه قبل از بارداری نزد متخصص زنان و زایمان یا ماما یک گام مهم است. به طور خاص، یک معاینه قبل از بارداری می‌تواند به شناسایی هر گونه مشکلات بهداشتی که ممکن است بر شانس بارداری یا داشتن یک بارداری سالم تأثیر بگذارد کمک کند.