گوشت مصنوعی آزمایشگاهی

یکی از غذاهایی که بشر نمی تواند از آن دست بکشد، پروتئین و محصولات پروتئینی است. تقاضای جهانی برای پروتئین حیوانی بدلیل افزایش جمعیت در حال افزایش است. اما تولیدات محصولات گوشتی بدلیل شرایط اقلیمی دنیا هم تحت تأثیر قرار گرفته است. منابع طبیعی و کشاورزی ما در حال نابودی هستند. از سوی دیگر اکوسیستم‌های زمین دیگر نمی‌توانند از عهده تامین این روند سنتی کشاورزی و تولید گوشت، برآیند.

تولید پروتئین گیاهی رشد سریعی را تجربه کرده است، اما چون تولید پروتئین حیوانی پرشتاب‌تر بوده، سهم آن در بازار کوچک شده است. این ترجمه از وب سایت اینورز تلاش بشر برای تولید گوشت مصنوعی آزمایشگاهی و اینکه چه زمان وارد بازار مصرف می شود را مورد توجه قرار داده است.

کشاورزی سلولی چیست؟

قبل از هر چیز نیاز است تا با اصطلاح کشاورزی سلولی آشنا شویم. این مفهوم مجموعه ای از فناوری‌ها و رویکرد‌ها است که مواد غذایی و سایر محصولاتی را که از گیاهان و حیوانات تهیه می‌شود. (گوشت، لبنیات، تخم مرغ، مرغ، عسل، شکلات، غذا‌های دریایی، چرم، ابریشم و موادی از جمله طعم دهنده‌ها و ….) دیگر از منابع گذشته و سنتی تامین نشوند. در واقع با کمک با دانش مهندسی زیستی از دیگر منابع مانند محیطهای کشت سلولی و مخمری تامین شوند.

مطلب مرتبط: آیا گوشت مصنوعی جایگزین گوشت طبیعی خواهد شد؟!

گوشت مصنوعی آزمایشگاهی؛ شکل گیری مفهوم کشاورزی سلولی

مارک پست Mark Post مفهوم کشاورزی سلولی را در سال ۲۰۱۳ بوجود آورد. وی اولین همبرگر مصنوعی را در لوله آزمایش تولید کرد. اولین نمونه همبرگر مصنوعی صد‌ها هزار دلار قیمت داشت، اما با افزایش دانش کشاورزی سلولی، همان میزان محصول با ۱۰ یورو قابل ساخن است.

در سال های اخیر، شرکت های فراوانی در سنگاپور، آمریکا و برخی دیگر از کشورها ایجاد شده‌اند. این شرکت‌ها تلاش می کنند محصولات مصرفی را تقریباً  مشابه محصولاتی که به طور سنتی از گیاهان و حیوانات تهیه می‌شوند، تولید کنند. برخی از این محصولات در حال حاضر در رستوران‌ها و قفسه‌های سوپرمارکت‌ها موجود هستند.

برخی از شرکت های فعال در حوزه مواد مصرفی مصنوعی

شرکت لبنیات کشاورزی سلولی پرفکت دی، از جمله شرکت هایی است که پروتئین‌های لبنی را در بیورآکتور‌ها (زیست واکنشگرها) با استفاده از مخمر می‌سازد. مانند آبجوی دست ساز!

Impossible Foods یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های مواد غذایی گیاهی است. این شرکت از هِم (آهن متصل به پروتئین) سویا مشتق‌شده سلولی در همبرگر خود استفاده می‌کند. این محصول مورد توجه برگر کینگ قرار گرفته و آن‌ها به تازگی ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه بیشتر برای افزایش تولید جمع‌آوری کرده‌اند.

گوشت مصنوعی آزمایشگاهی؛ تولید گوشت مرغ مصنوعی

استارت‌آپ فناوری غذایی Eat Just پروتئین‌های مرغ تولید شده از طریق کشاورزی سلولی را با مواد گیاهی مخلوط می‌کند تا شبیه به گوشت مرغ شوند.

برخی از فناوری‌های فعلی کشاورزی سلولی از سلول‌های بنیادی حیوانی بهره می‌برند. بنابراین این محصولات لزوماً گیاهی نیستند و بنابراین ممکن است به دلایل فرهنگی، مذهبی یا رژیم غذایی توسط مصرف‌کنندگان پذیرفته نشوند. از سوی دیگر پتانسیل بسیار زیادی برای کاهش مصرف آب، انرژی، استفاده از زمین و کاهش گاز‌های گلخانه‌ای وجود دارد.

گزارش ژنومیکس انتاریو در زمینه کشاورزی سلولی

ژنومیکس انتاریو، گزارشی را تهیه کرد که نقش بالقوه کشاورزی سلولی در کانادا را بررسی کرد. این گزارش نشان می‌دهد که کشاورزی سلولی می‌تواند صنعتی ۱۲.۵ میلیارد دلاری در  کانادا شود، همچنین می‌تواند تا ۱۴۲۰۰۰ شغل جدید ایجاد کند.

برای تحقق بخشیدن به پتانسیل صنعت کشاورزی سلولی، ما باید از تحقیق و توسعه حمایت کنیم، فرهنگ راه‌اندازی کارآفرینی را تقویت کنیم و چارچوب‌های نظارتی شفاف برای روش‌های جدید تولید مواد غذایی ایجاد کنیم.

گوشت مصنوعی آزمایشگاهی؛ توصیه های موجود در گزارش ژنومیکس انتاریو

گزارش ژنومیکس انتاریو سه توصیه برای پیشرفت در کانادا ارائه داده است. این توصیه ها می‌تواند در مورد دیگر کشورها هم مورد توجه قرار گیرد:

۱. ما به یک چشم انداز و استراتژی ملی برای صنعت کشاورزی سلولی کانادا نیاز داریم. برای تبدیل شدن به یک رهبر جهانی، داشتن یک پایه فکری که بتواند نوآوری را حمایت کند، ضروری است.

۲. یک چهارچوب نظارتی شفاف برای محصولات کشاورزی سلولی تولید شده در کانادا و خارج از کشور ایجاد کنیم. این باید بر اساس فرآیند‌های نظارتی، بالاترین استاندارد‌های ایمنی و تغذیه‌ای مواد غذایی باشد. همچنین زمینه ای گردد برای ترویج توسعه پایدار.

۳. باید از سازوکار‌های تحقیق و توسعه تجاری حمایت کنیم. تشویق مشارکت‌های دولتی و خصوصی، همکاری در سرمایه‌گذاری دولتی و خصوصی، توسعه زیرساخت‌ها و حمایت از آموزش همگی ضروری هستند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *