چگونگی نامگذاری بلوتوث

دنیای استارت‌آپ‌ها مملو از انواع کلمات اشتباه املایی عمدی و نامفهوم است. اما در پس نام های امروزی بسیاری از آنها هم، داستان یا داستان هایی نهفته است.

داستان‌هایی که نشان می‌دهد چگونه برخی از بزرگترین برندها و فناوری‌های جهان به نام‌های خود رسیدند. در این نوشته کوتاه گذری خواهیم داشت بر واژه بلوتوث. آیا می دانید بلوتوث نام و لوگوی خود را از یک پادشاه اسکاندیناوی به نام هارالد گورمسون گرفته است؟ به دلیل دندان های آبی اش که به او لقب بلوتوث داده بودند.

نامگذاری بلوتوث؛ هارالد بلوتوث

احتمالاً به مانند بسیاری از افراد، دقیقه ای از وقت ارزشمند خود را صرف تفکر در مورد ریشه‌ اصطلاح «بلوتوث»و رابطه آن با دندان آبی! نکرده‌اید. پادشاه دانمارک و نروژ هارالد اول، با نام مستعار “بلوتوث” منبع الهام برای نامگذاری فناوری امروزی بوده است.

هارالد اول نام پادشاه دانمارک در فاصله سال های ۹۴۰ تا ۹۸۵ میلادی بود. از هارالد با نام مستعار بلوتوث در تاریخ یاد شده است. او همواره مقدار زیادی بلوبری یا تمشک آبی می خورد، لذا دندان های او به رنگ آبی درآمده بود. به همین جهت او به دندان آبی (بلوتوث) مشهور شده بود. هارالد بلوتوث ، در دوران پادشاهی خود توانست دو کشور دانمارک و نروژ را با یکدیگر متحد سازد.

زمینه سازی برای به هم پیوستن دو کشور دانمارک و نروژ

به مانند بسیاری دیگر از وایکینگ‌ها، بلوتوث جنگ را برای تصرف سرزمین های مختلف ارزشمند و شجاعت می دانست. خواهر بلوتوث همسر پادشاه نروژ بود و در میانه جنگ او را از دست داد. او از برادر خواست که زمام امور نروژ را در دست گیرد و آرامش را به نروژ بازگرداند. هارالد از فرصت استفاده کرده و قلمرو خود را به نروژ هم گسترش داد. قبل از آن، نروژ و دانمارک در یک نزاع طولانی بودند که قربانیان زیادی را از دو طرف گرفته بود. بلوتوث در سال ۹۶۰ میلادی، میان دو کشور اعلان صلح کرد و فرمانروایی بر دو کشور نروژ و دانمارک را آغاز نمود. به واقع هارالد بلوتوث، دانمارک و نروژ را به هم پیوند داد.

مطلب مرتبط: نام جدید فیسبوک مشخص شد!

نامگذاری بلوتوث؛ رنگ دندان هارالد و استاندارد فناوری بی سیم

در سال 1996، شرکت هایی مانند اینتل، نوکیا و اریکسون در حال توسعه فناوری های رادیویی کوتاه برد بودند. اینتل روی برنامه ای به نام Business-RF کار می کرد. اریکسون روی MC-Link کار می کرد و نوکیا هم روی RF کم توان کار می کرد. بدیهی است که داشتن یک استاندارد کوتاه برد واحد بسیار بهتر از داشتن 3 استاندارد یا بیشتر رقیب خواهد بود. بنابراین، این طرف های علاقه مند، گرد هم آمدند و گروه منافع ویژه را برای توسعه یک استاندارد مشترک ایجاد کردند.

در تابستان 1997، جیم کارداچ از مهندسان اینتل با سون متیسون از اریکسون به میخانه ای رفتند. در آنجا، آنها شروع به صحبت در مورد تاریخ کردند و متیسون به کتابی اشاره کرد که اخیراً خواندنش را تمام کرده بود. این کتاب The Long ships نام داشت و در مورد سلطنت پادشاه دانمارک هارالد “بلوتوث” گورمسون بود. پس از این ملاقات، کارداچ که علاقمند به تاریخ وایکینگ ها شده بود، کتابی به نام وایکینگ ها خواند. در آن کتاب، او در مورد شاه بلوتوث و نحوه متحد کردن اسکاندیناوی اطلاعات بیشتری کسب کرد.

کارداچ و پیشنهاد اسم بلوتوث

کارداچ نقش یک میانجی بین شرکتی را بر عهده گرفته بود که این شرکت ها را گرد هم آورد. آنان تلاش کردند تا استانداردی در سطح صنعت برای اتصال رادیویی کم مصرف و برد کوتاه ایجاد کنند.

او پیشنهاد کرد که گروه منافع ویژه باید با اسم رمز بلوتوث فراخوانی شود. به گفته کارداچ «بلوتوث» اسم مناسب برای فناوری جدید است. هارالد دندان‌آبی سبب ایجاد ارتباط بین دو کشور نروژ و دانمارک بود و زمینه ارتباطات بی سیم مشترک هم توسط این سه شرکت فراهم گردیده بود. در نهایت نمایندگان سه شرکت، گرد هم آمدند تا گروه علاقه‌مندی ویژه بلوتوث را تشکیل دهند. آنان استاندارد مورد توافقی را که امروز می‌شناسیم و دوست داریم، توسعه دادند. اسم رمز بلوتوث در گروه بازاریابی یک موفقیت فوری بود و هرگز تغییر نکرد.

مطلب مرتبط: شوخی با اسم جدید فیسبوک: جالب ترین میم ها و جوک های کاربران توییتر

نامگذاری بلوتوث؛ لوگوی بلوتوث

خوب، همانطور که می توان انتظار داشت، تیم دوباره به منشا نوردیک آن نگاه کرد. لوگوی بلوتوث با آن نماد مرموز (شکل بیضی آبی) در واقع حروف اول بلوتوث هارالد است که به زبان اسکاندیناوی نوشته شده است.

چگونگی نامگذاری بلوتوث