قوانین احمق ها

برای غالب آدم‌ها پیش می‌آید که کاری انجام بدهند و بعداً متوجه شوند که واقعاً احمقانه بوده است. در میان این اشتباهات برخی واقعا تاثیرگذار هستند و ممکن است زندگی شما را دستخوش تحولات عمده کنند. در این نوشتار به ۸ عادت شخصیتی خواهیم پرداخت که آدم‌های باهوش از آنها اجتناب می‌کنند، کارهایی که از آدم‌های احمق سر می‌زند: قوانین احمق ها!

به یاد داشته باشید که احمق بودن با احمق به نظر رسیدن متفاوت است. افراد باهوش به این موضوع توجهی نشان نمی‌دهند.

۱. قوانین احمق ها: قاطع باشید

یکی از ویژگی‌های آدم‌های باهوش این است که مسائل را از جنبه‌های مختلف می‌بینند و احتمال اشتباه را از خود دور نمی‌دانند. اما اگر فردی بیش از حد قاطع باشد و نظرات دیگر را رد کند، احتمالا به اندازه کافی باهوش نیست. چارلز داروین می‌گوید: «جهل بیشتر از دانش باعث ایجاد اعتماد به نفس می‌شود.»

دانشمندان تحقیقاتی انجام داده اند و ثابت کرده اند که هر چه مردم کمتر بدانند، اعتماد به نفس بیشتری پیدا می‌کنند. این پدیده اثر دانینگ-کروگر نامیده می‌شود.

۲. حرفت را هر طور شده ثابت کن!

این قانون نتیجه قانون قبلی است. یک فرد باهوش اعتراف می کند که ممکن است اشتباه کرده باشد، و تمام تلاش و زمان خود را صرف اثبات اینکه درست می‌گوید، به کار نمی‌بندد. به این سه دلیل:

– زمان شما را هدر می‌دهد.

– مردم را آزار می‌دهد.

– مانع از شنیدن نظر دیگران می‌شود و جهان بینی شما را محدود می‌کند.

۳. دوام خشم و کینه نسبت به آدم‌ها

اگر نمی‌توانید دست از عصبانیت نسبت به شخصی بردارید، نمی‌توانید و نمی‌خواهید موقعیت را تجزیه و تحلیل کنید. زیرا:

– ممکن است اقدامات حریف شما غیر عمدی بوده باشد، بنابراین عصبانیت شما بیهوده است.

– ممکن است هدف حریف شما آسیب زدن به شما بوده باشد. آیا واقعاً باید به تحریکات او پاسخ دهید؟

– کسی که شما را آزار می‌دهد ارزش توجه شما را ندارد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که دیگر با آنها صحبت نکنید.

شما در صورتی می‌توانید با چنین موقعیت‌هایی کنار بیایید که آنها را به درستی ارزیابی کنید. اگر نسبت به کسی عصبانی باشید قطعا شکست خواهید خورد.

۴. قوانین احمق ها؛ در مقابل فرد پرخاشگر، رفتار پرخاشگرانه داشته باشید

 گروه تحقیقاتی دانشگاه میشیگان دریافتند که سطح آی کیو ارتباط تنگاتنگی با پرخاشگری دارد. هر چه یک فرد پرخاشگرتر باشد، سطح آی کیوی او پایین تر است. دانشمندان خاطر نشان می‌کنند که سطح پایین هوش باعث می‌شود در سنین پایین تمایل به پرخاشگری داشته باشیم و وضعیت در آینده تغییر می‌کند: رفتار مخرب اجازه نمی‌دهد هوش به طور باید و شاید رشد کند.

۵. کافی است دیگر،‌ بی خیال شو!

همه ما این را شنیده‌ایم که شکست ما را تبدیل به آدم بهتری می‌کند. ما قوی‌تر می‌شویم، سعی می‌کنیم راه‌های جایگزین پیدا کنیم و غیره. اما گویی مثال‌های واقعی قانع کننده تر است.

آیا یک مثال واقعی می‌خواهید؟ جی.کی رولینگ قبل از انتشار کتاب هری پاتر، ۱۴ بار رد شد!

۶. به نظرات دیگران گوش دهید

اعتقاد بر این است که افرادی که از نظرات دیگران استقبال می‌کنند بسیار خجالتی و فروتن هستند. اما این افراد اغلب فکر می‌کنند که دنیا حول محور آنها می‌چرخد ​​و مرکز توجه هستند.

هر آدمی دغدغه‌های خودش را دارد. اگر الان به لباسی که پوشیده‌اید اهمیت می‌دهند، یک دقیقه بعد این موضوع برای‌شان اهمیتی ندارد. اگر این کار را نکنند، حاضرند زندگی خود را صرف بحث و تفکر در مورد امور مرتبط با شما و سایرین کنند. آیا واقعاً چنین نظراتی اهمیت دارد؟ به همین دلیل است که افراد باهوش بر اساس افکار و دیدگاه‌های خود پیش می‌روند.

۷. به دنبال کمال باشید

کمال گرایی می‌تواند از جمله آزاردهنده ترین قوانیناحمق ها باشد! آنچه اهمیت دارد این است که شما باید رویاها و اهداف خود را دنبال کنید و اینها هیچ سنخیتی با کمال ندارند. هیچ چیز در دنیا ایده آل نیست. به همین دلیل است که چنین اهدافی انتزاعی و مبهم هستند. علاوه بر این، علاقه شدید به کمال گرایی منجر به افسردگی می‌شود. آیا یک آدم عادی دوست دارد به خود صدمه بزند؟

۸. تلاش برای تحت تاثیر قرار دادن دیگران از جمله قوانین احمق هاست

افراد باهوش همیشه متوجه می‌شوند که چه زمانی شخصی می‌خواهد با تظاهر به باهوش بودن یا با کمک یک ابزار، تاثیری روی آدم‌ها بگذارد. و آنها واقعاً هم آدم‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند البته فقط با حماقت خود!

 

البته خریدن جدیدترین مدل آیفون هیچ اشکالی ندارد زیرا به هر حال ابزاری است که به کارتان می‌آید. اما اگر کسی برای به دست آوردن این دستگاه (وام بانکی بگیرد و پول قرض کند) تا دوستانش را تحت تاثیر قرار بدهد، چه چیزی باید در موردش بگوییم؟ آیا این آدم از خرد و هوش کافی برخوردار است؟

 

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 2.3 / 5. تعداد آرا: 3

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *