شخصیت شناسی

همه ما علاقمند به شخصیت افراد از روی ظاهرشان می‌شویم. چقدر اشتباه می‌کنیم؟ اغلب اوقات شخصیت واقعی افراد، تنها زمانی ظاهر می‌شود که یک اتفاق مربوط به او نمایان شود. این گونه ممکن است یک فرد سمی و یا یک فرد خوب را ببینید.

به عنوان مثال زمانی در یک صفحه حوادث روزنامه‌ای آمده بود: یک همسایه کاملا محترم، جذاب و خوش لباس یک اتاق شکنجه را در گاراژ خود تعبیه کرده بود که در آن از زنان ربوده شده سوء استفاده می‌کرد. این یک مثال افراطی است، اما نشان می‌دهد که چگونه می‌توانیم کاملاً فریب ظاهر، رفتار و رفتار یک فرد را بخوریم.

بنابراین، چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ شما تمایل دارید که همکاران، آشنایان و دوستان جدیدی که ممکن است شریک مادام العمرتان شوند، را ارزیابی کنید. می‌خواهید بدانید که آیاآن‌ها:

صادق هستند یا ناصادق؛

قابل اعتماد یا غیرقابل اعتمادند؛

صالح‌اند،

مهربان و دلسوزاند،

و ….

حقیقت این است که باید همیشه وقت بگذارید. افراد را در شرایط خاص باید مشاهده کنید. ببینید چه واکنشی نشان می دهند. این گونه قضاوت کردن آنها آسان است. به صحبت کردن، شوخی کردن، خندیدن، توضیح دادن، شکایت کردن، سرزنش کردن، تمجید کردن، فحاشی کردن و ….

فقط در این صورت است که می‌توانید شخصیت آنها را قضاوت کنید. اما این مسئله کمی وقت‌گیر است. اما اگر 10 راه زیر را دنبال کنید، شانس بسیار خوبی دارید که شناختی از شخصیت آدم‌ها بدست آورید و روابط شما به بدی ختم نشود. این گونه شخصیت شناسی افراد با یک حساب منطقی و درست انجام می شود.

1.شخصیت شناسی؛ آیا خشم در فرد امری عادی است؟

اغلب اوقات، عصبانیت بیش از حد، نشانه‌ای از وجود مسائل اساسی است. همه افراد گهگاه در هنگام رانندگی یا زمانی که اوضاع به شکل غیرمترقبه شکل می‌گیرد، عصبانی می‌شود. اما اگر عصبانیت تقریبا همیشگی باشد، پس باید دلیل آن کشف شود و شاید شما از چنین افرادی دوری کنید. اغلب اوقات، خشم به رفتار خشونت‌آمیز و پرخاشگرانه تبدیل می‌شود. هیچکس نمی‌خواهد نزدیک کسی باشد که فکر می‌کند خشونت می‌تواند مشکلات شخصی یا جهان را حل کند.

مطلب مرتبط: شخصیت شناسی از روی دندان: دندان های شما در مورد شخصیت تان چه می گویند؟

2. آیا می‌توانید شاهد اعمال محبت‌آمیز در فرد باشید؟

چقدر اشخاص را مهربان و باملاحظه می‌بینید؟ آیا آن‌ها به متکدیان پول می‌دهند. به امور خیریه کمک می‌کنند.کارهای داوطلبانه انجام می‌دهند یا به روشی ساده نشان می‌دهند که حاضرند کره‌زمین را با نزدیک به  8 میلیارد نفر دیگر تقسیم کنند؟

وقتی یکی از مهمانانم هرگز به مردم ضعیف و محروم شهرمان مهربانی نکرد، شوکه شدم. او ظاهراً فردی مذهبی بود، اما من در صداقت اعتقاداتش تردید پیدا کردم.

ابیگیل ون بورن در این زمینه جمله جالبی دارد:

“بهترین شاخص برای شناخت افراد ملاک رفتار او با افرادی است که نمی‌توانند برای او کار مفیدی انجام دهند.”

مطلب مرتبط: ۱۲ ویژگی جسمانی که شخصیت شما را رو می کند

3. شخصیت شناسی؛ چه اندازه پذیرنده تقصیر است؟

شاید می‌دانید که او مسئول خرابکاری در دفتر یا حتی عدم حضور به موقع برای قرار ملاقات است. به واکنش آنها نگاه کنید. اگر آنها شروع به سرزنش سایر همکاران یا ترافیک کنند، این نشان می‌دهد که آنها حاضر نیستند مسئولیت اشتباهات خود را بپذیرند. قضاوت کردن و شخصیت شناسی افراد بدون دیدن علائم و نشانه رفتاری امری نادرست و ناپسندیده است.

مطلب مرتبط: اینکه فرزند چندم خانواده هستید، روی شخصیت شما تاثیر دارد

4. از فیس بوک به عنوان نشانگر استفاده نکنید.

با دانستن این نکته که گرافولوژی دیگر آزمون قابل اعتمادی برای شخصیت افراد محسوب نمی‌‍‌شود، خیالتان راحت خواهد شد. برخی فیس‌بوک را نشانگر شخصیت افراد فرض می‌کنند. یک مطالعه نشان داد که استفاده کاربران فیس‌بوکی از الفاظ ناپسند، کنایه‌های جنسی و شایعات، شاخص قابل اعتمادی از شخصیت یا عملکرد آینده افراد نیست.

5. شخصیت شناسی؛ ایمیل‌های افراد را بخوانید.

یک ایده بسیار بهتر این است که ایمیل‌های افراد را بخوانید. مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از موارد زیر می‌تواند ویژگی های شخصیتی خاصی را نشان دهد:

غلط‌های مکرر املایی ممکن است نشان دهنده بی‌تفاوت بودن افراد باشد.

استفاده از ضمایر سوم شخص ممکن است، نشان‌دهنده تشریفاتی بودن باشد.

تعداد زیاد علامت سوال می‌تواند خشم را نشان دهد.

و….

مطلب مرتبط: شناخت شخصیت آدم ها: ۹ حقیقت از شخصیت شما که آدم ها با دیدن‌تان می فهمند

6. مراقب خودنمایی‌ها باشید.

به صحبت‌های مردم در حین گفتگو گوش دهید. آنها هر چند وقت یک بار به دستاوردها، ترفیعات، جوایز و موفقیت‌های خود اشاره می‌کنند؟ اگر این اتفاق زیاد بیفتد، نشانه‌ مطمئنی است که این شخص نسبت به دستاوردهای خود غلو می‌کند. مطمئن است که تواضع یا فروتنی او مشخص می‌شود. تاسف خوردید! شخص دیگری که باید از آن اجتناب کرد.

7. قضاوت کردن؛ به دنبال شواهد پشتکار باشید.

یک شخص قدرتمند و سرسخت در زمانی که می‌خواهد به یک هدف زندگی دست یابد، پافشاری می‌کند و هرگز تسلیم نمی‌شود. به دنبال شواهدی مبنی بر ادامه فعالیت آنها با وجود مشکلات بسیار باشید.

دستاوردهای بزرگ دانشمندان و مخترعان همگی نشان از پشتکار دارند. فقط باید به انیشتین، ادیسون (که هزاران بار شکست خورد) و … فکر کنیم تا الهام بگیریم.

مطلب مرتبط: گروه خونی شما چه چیزهایی از شخصیت تان می گوید؟

8. نمره همدلی آنها بالاست.

به نحوه صحبت آنها در مورد اعضای کمتر خو‌ش‌شانس جامعه مانند فقرا، مهاجران و معلولان گوش دهید. آیا متوجه شده‌اید که آنها به شکلی دلسوزانه یا متکبرانه در مورد این افراد صحبت می‌کنند؟ این واقعیت که حتی آنها را ذکر می‌کنند، نشانگر قوی همدلی است.

افراد با همدلی صفر هرگز یا به ندرت در مورد افراد محروم صحبت می‌کنند. آنها به ندرت از شما سؤالی در مورد زمان یا رابطه دشوار می‌پرسند. آنها معمولاً گفتگو را به سمت خودشان هدایت می‌کنند. این افراد همدلی صفر دارند و در موارد شدید، روان‌پرستانی هستند که هرگز نسبت به قربانیان خود احساسی نشان نمی‌دهند.

9. یاد بگیرید که چگونه از نظر اجتماعی تعامل داشته باشید.

ما حیواناتی اجتماعی هستیم و این چیزی است که ما را انسان منحصر به فرد می‌کند. اگر فردی منزوی یا تنها باشد، این ممکن است نشانگر منفی شخصیت او باشد. شما می‌خواهید با فردی آشنا شوید که اعتماد، صداقت و وفاداری را می‌داند. تنها راه برای تمرین این ویژگی‌های عالی، تعامل واقعی اجتماعی است. مزیت بزرگ این است که می‌توانید مشکلات را به اشتراک بگذارید و موفقیت و شادی را با هم جشن بگیرید.

استاندال می‌گوید: “در تنهایی می‌توان همه چیز را به دست آورد، جز شخصیت.”

مطلب مرتبط: روانشناسان می گویند ۵ تیپ شخصیتی در این دنیا وجود دارد، شما کدام نوع هستید؟

10. قضاوت کردن؛ از افراد سمی دوری کنید.

این افراد سعی می‌کنند دیگران را کنترل کنند. اغلب در کنار آمدن با شکست‌های خود ناکام هستند. رفتار و مکالمات معمولی ممکن است مربوط به موارد زیر باشد:

انتقاد از شرکا، همکاران و دوستان

شکایت از عدم موفقیت خود

سرزنش دیگران برای بدشانسی یا شکست خود

وسواس نسبت به خود و مشکلاتشان

به صحبت‌های این افراد گوش کنید و به سرعت متوجه خواهید شد که باید به هر قیمتی از آنها دوری کنید. چرا که منفی بودن آنها شما را به پایین می‌کشاند.

اکنون، پس از بررسی برخی از بهترین راه‌های قضاوت در مورد یک شخص، دیگران شما را چگونه می‌بینند؟