اثر لوسیفر

اثر لوسیفر اولین شرح مفصل پروفسور فیلیپ زیمباردو از آزمایش زندان استنفورد (یکی از خطرناک‌ ترین آزمایشات جامعه شناسی) و نتایجی است که از آن گرفته است. آزمایش زندان استنفورد، مطالعه زیمباردو در سال 1971 بود که به بررسی و مطالعه اثرات عوامل موقعیتی مختلف بر انطباق، با قرار دادن داوطلبان در یک محیط زندان جعلی به مدت 2 هفته پرداخت. داوطلبان این مطالعه دانشجویان کالج بودند. با این حال، این آزمایش با موانع بسیار جدی روبرو شد و تنها پس از شش روز به ناچار متوقف شد و ناتمام ماند.

افکار زیمباردو در مورد این آزمایش و مطالعه نه تنها به این دلیل جالب است که خودش آن را انجام داد، بلکه به این دلیل که او خودش بخشی از آزمایش بود و به عنوان سرپرست زندان عمل می کرد. فصل‌ های این کتاب به تأثیر این مطالعه بر دهه‌ ها تحقیق در مورد متغیرهای روان‌ شناختی و اجتماعی که باعث می‌شود افراد «متوسط» مرتکب اعمال غیر اخلاقی شوند، می‌پردازد. همین سبب شده که اثر لوسیفر یکی از تأثیرگذارترین کتاب‌های روان‌شناسی باشد که امروزه می‌توانید انتخاب کنید.

همه ما داستان لوسیفر را شنیده‌ایم. همان فرشته ای که محبوب خداوند بود اما به خاطر نافرمانی از خدا برای سجده در برابر انسان، از بهشت رانده شد و پس از آن تبدیل به شیطان شد. در واقع این ماجرا، شروع به وجود آمدن نیکی و بدی در جهان بود.

در کتاب اثر لوسیفر متوجه خواهیم شد که چگونه انسان‌ های خوب و نیک رفتار تبدیل به انسان‌ های شرور و بد می‌شوند. این کتاب تاکید دارد که هیچ یک از ما آدم‌ ها ذاتا شرور و بدطینت نیستیم بلکه عوامل مختلفی باعث بروز شرارت در وجود ما می شود. ما در این کتاب یاد می گیریم که به چه صورت در برابر شر مقاومت کنیم و به انسانی خوب تبدیل شویم.

 

 

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *