جملات سمی والدین

در دهه‌های گذشته، والدین کوشیده‌اند زمان بیشتری را با فرزندان خود سپری کنند. این بدان معناست که مادران و پدران امروزی با مسئولیت پذیری بیشتری به مسئله تربیت فرزند خود می‌پردازند و این امر باعث خوشحالی روانشناسان و معلمان می‌شود. اما حتی مسئول‌ترین پدر و مادر نیز به طور کامل عاری از خطا نیستند. به عنوان مثال، استفاده از برخی عبارات و جملات می‌تواند بر سلامت روان کودک تأثیر بگذارد. جملات سمی والدین موضوع نوشتار حاضر است. اگر فرزندی در خانه دارید و سلامت روان اون برای‌تان اهمیت دارد، با ما در این نوشتار همراه باشید.

۱. تو خیلی زیبا هستی!

روانشناسان توصیه می‌کنند که توجه دختران را بر زیبایی‌شان متمرکز نکنید. وقتی کودک بزرگ می‌شود، ممکن است در نهایت فکر کند که ظاهر تنها چیزی است که اهمیت دارد و ممکن است روی عیوب کوچک تمرکز کند. در نهایت، مجموعه ای از عقده های روانی را توسعه دهند و زمان با ارزش خود را که می‌توانند برای توسعه خود و خلاقیت‌شان استفاده شود، از دست بدهند.

۲. جملات سمی والدین؛ همسن تو که بودم، فوق العاده بودم

مقایسه‌هایی که به نفع بچه نیست همیشه برای او دردناک است. علاوه بر این، وقتی آنها را نه با همسایه یا فامیل، بلکه با والدین خود که بزرگسالان ایده‌آل کودک هستند، مقایسه می‌کنید، آسیب بزرگ‌تر می‌شود.

مقایسه‌های مداوم کودک را تحت فشار قرار می‌دهد، عزت نفس او را پایین می‌آورد و حتی می‌تواند دلیلی شود که ممکن است از والدین خود فاصله بگیرد.

۳. نه-نه، آنجا نرو! خطرناکه!

اضطراب و نگرانی در مورد فرزندان برای والدین امری عادی است. با این حال، تمایل به محافظت از کودک در برابر همه چیز و محافظت بیش از حد می‌تواند باعث ایجاد “سندرم پیتر پن” در کودک شود. معمولاً افراد بالای 30 سال از این سندرم رنج می‌برند (اغلب آنها مرد هستند): آنها از بزرگ شدن امتناع می‌ورزند، مانند بچه‌ها کودکانه، ناسازگار و احساساتی رفتار می‌کند. برای این افراد تشکیل خانواده سخت است، آنها نمی‌خواهند بچه دار شوند و مسئولیتی را بر عهده بگیرند.

۴. البته که بله!

«نه» گفتن به فرزندتان بسیار سخت است، اما همیشه خوشحال کردن گاهی بدتر از رد درخواست آنها است. مطالعه ای که توسط دانشمندان انجام شد نشان داد که سهل انگاری یک دلیل غیرمستقیم برای یک کودک است که چنین کودکی در نهایت با جمعیت نامناسبی معاشرت می‌کند، جایی که تحت تأثیر آشنایی‌های جدید خود، ممکن است دچار مشکل شود و حتی مرتکب جرم شود.

۵. جملات سمی والدین؛ تو خیلی بهتر از فلانی هستی

بچه‌ها چیزهایی را که بزرگترها به آنها می‌گویند باور می‌کنند. به همین دلیل است که نباید فرزندان خود را بیش از حد تحسین کنید و آنها را متقاعد کنید که استثنایی هستند، حتی برای اهداف انگیزشی. با انجام این کار، والدین می‌توانند یک خودشیفته را پرورش دهند.

مطلب مرتبط: ۱۷ نشانه که شما هم خودشیفته هستید!

۶. بهت گفته بودم

به خود می‌بالید که نتیجه ایده فرزندتان را از قبل می‌دانستید! اینطور نیست؟ اما این هیچ سودی برای فرزندتان ندارد. آنها باید با استفاده از تجربه خود بدانند که دوچرخه سواری نیاز به تمرکز و دقت دارد و اگر در گودال‌های آب  بپرند لباس‌های‌شان خیس و سرد می‌شود. به جای اینکه نشان دهید از عواقب کارشان آگاه هستید، کودک را به خاطر تصمیم گیری درست و غلبه بر مشکلات تحسین کنید.

۷. من اینطور بزرگ شدم و به یک فرد عادی تبدیل شدم

روش‌های فرزندپروری که مادران و پدرانمان استفاده می‌کردند به ما راهنمای عمل می‌دهد. اما این بدان معنا نیست که ما باید فرزندان خود را به همان شیوه تربیت کنیم. درک نیازهای فرزندتان مهمتر از تمرکز بر الگوریتم فرزندپروری است  که می‌شناسید یا به آن عادت دارید. هر فردی منحصر به فرد است – شما باید همیشه این را در ذهن داشته باشید.

۸. جملات سمی والدین؛ خیلی چاق شدیم – وقت آن است که رژیم بگیرم!

همه ما گاهی اوقات از عزت نفس پایین رنج می‌بریم و شخصی را که دوست داریم در آینه ببینیم نمی‌بینیم. اما برای بچه‌ها، والدین همیشه بهترین‌ هستند، بنابراین، با گفتن چنین حرفی نه تنها خود را در چشمان فرزندتان پایین می‌آورید، بلکه با بحث در مورد نقص‌های خود در حضور فرزندتان،  او را تشویق می‌کنید نگرش نادرستی نسبت به ظاهرش در خود شکل بدهد.

مطلب مرتبط: این ۵ عادت عزت نفس تان را نابود می‌کند

۹. آن را نخور! همین حالا هم خیلی چاق هستی

این یکی از جملات سمی والدین واقعا آسیب زننده است!‌ وقتی صحبت از وزن اضافی و محدودیت‌های رژیم غذایی مربوط به آن می‌شود، خیلی بهتر است بر مزه و فواید تغذیه سالم تمرکز کنید تا مضرات تغذیه ناسالم. “می گن، کلم بروکلی خیلی خوشمزه است!” به نظر خیلی بهتر از این به نظر می‌رسد که «سیب زمینی سرخ کرده جز اینکه تو را چاق تر می‌کند هیچ اثر دیگری ندارد!» یادآوری به فرزندان‌تان که اضافه وزن دارند، برای عزت نفس آنها مضر است و می‌تواند باعث پرخوری در بزرگسالی شود.

۱۰. همین جا می‌گذارمت و می روم

اغلب اوقات، می‌شنویم که والدین می‌گویند: “عیبی ندارد، تو بمان، من می‌روم!” وقتی فرزندان آنها در مقابل خواسته‌ای مقاومت می‌کنند. این تهدید رها کردن کودک را می‌ترساند، احساس مورد محافظت بودن را از او سلب می‌کند و می‌تواند وابستگی او را به والدین به عنوان مرکز امنیت از بین ببرد. به جای  به کار بردن چنین جمله‌ای، سعی کنید توجه کوچولوی نافرمان‌تان را به یک چیز جذاب معطوف کنید یا به آنها پیشنهاد دهید که مسیر خانه را به شما نشان بدهند یا چیزی را بشمارند.

۱۱. این کار را نکن!

متأسفانه عبارت “فلان کار را انجام نده!” به یک کودک کمک نمی‌کند تا رفتار خود را اصلاح کند. او از تاب خوردن، اندازه گیری عمق گودال‌ها یا پرتاب سنگ دست نمی‌کشد. بهتر است روی عباراتی تمرکز کنید که فاقد زمینه منفی هستند و به رسیدن شما به هدف کمک می‌کنند. به عنوان مثال، به جای گفتن “داخل گودال نپر!” می‌توانید بگویید: “بدو از کنار اون گودال رد شو !” و حتما از “لطفا” استفاده کنید. خیلی زود از نتیجه خوشحال خواهید شد.

۱۲. جملات سمی والدین؛ تو دیگه بزرگ شدی- دلیلی برای ترسیدن وجود ندارد

حتی بزرگسالان هم گاهی اوقات از چیزهایی می‌ترسند. نیازی به گفتن نیست که بچه‌های کوچک نیز با این حس آشنا هستند. ترس‌های بچه‌ها متنوع است و گاهی برای بزرگسالان خنده‌دار به نظر می‌رسد، اما این بدان معنا نیست که ما باید آنها را نادیده بگیریم. این عبارت بدون فکر است و به کودک نشان می‌دهد که کسی حرف او را درک نمی‌کند و بزرگسالان در پی بی ارزش کردن احساسات او هستند. همدلی و حمایت از پسر یا دخترتان در شرایط ترس و هراس درست تر است.

چرا کودکان تکرار را دوست دارند؟

۱۳. امور مالی به تو مربوط نیست

بحث در مورد مسائل مالی یک موضوع حساس برای بسیاری از والدین است. اغلب اوقات، مادران و پدران ترجیح می‌دهند توضیح ندهند که چرا خرید یک اسباب بازی یا رفتن به یک شهربازی غیرممکن است. با این حال، آنها باید این کار را بکنند. بچه‌ها به چیزهای زیادی توجه می‌کنند، اما می‌توانند مشکل را به اشتباه تفسیر کنند و به دلیل کمبود مالی احساس گناه کنند. باورهای اشتباه می‌تواند کودک را در بزرگسالی هم درگیر کند و او را به یک معتاد به کار تبدیل کند که فقط پول جمع کرده، از خرج کردن آن می‌ترسد. یا برعکس، ممکن است تبدیل به آدمی شود که فقط پول خرج می‌کند و به فکر پس انداز نیست.

 

در این موارد، روانشناسان توصیه می‌کنند که مسائل مالی را از بچه‌ها پنهان نکنیم، اما در عین حال از تمرکز زیاد روی منفی شرایط خودداری کنیم و روی این نکته تمرکز کنیم که مشکلات موقتی هستند و والدین حتماً با آنها مقابله خواهند کرد.