عبارت ویرانگر

وقتی عصبانی هستید، ممکن است چیزهای آزاردهنده یا حتی یک عبارت ویرانگر  را بر زبان آورید. ممکن است شما با گفتن این عبارت های منفی، قصد آسیب زدن به طرف مقابل را نداشته باشید. اما ناخواسته تنها بیان آن ها منجر به آسیب رساندن به کسی شود که او را دوست دارید یا از او مراقبت می کنید. بنابراین سعی کنید حتی در هنگام عصبانیت های شدید هم عبارت های منفی و توهین آمیز را به کار نبرید. به ویژه این ده عبارت منفی را هرگز به عزیزان  و به ویژه شریک زندگی تان نگویید.

1. ازت متنفرم (بدترین عبارت)

این عبارت، اغلب از روی عصبانیت به افرادی که دوستشان دارید گفته می شود. فرد مقابل شما را دوست دارد و به شما اهمیت می دهد، وقتی این عبارت را می شنود، درد عمیق تری را احساس می کند. گفتن این که از کسی متنفر هستید به ویژه شریک زندگی تان، غیرممکن است که با عذر خواهی یا هر چیز دیگری آن را پس بگیرید.او هم ممکن است هرگز آن را فراموش نکند.

2. عبارت ویرانگر؛ ای کاش هیچ وقت در زندگی من نبودی

هر کسی که وارد زندگی شما می شود به نوعی تفاوت و تازگی ایجاد می کند. شما از هر فردی چیزی یاد می گیرید که شما را راهنمایی می کند تا فردی بهتر و منطقی تر شوید. حتی زمانی که عصبانی هستید، به کسی نگویید که ای کاش هرگز در زندگی شما نبود.

گفتن این کلمات نشان می دهد که حضور و خاطرات شما با آن فرد اهمیتی ندارد. شما اوقات خوشی را با او سپری کرده اید، پس این کلمات منفی را به زبان نیاورید.

3. تو همیشه این کار را انجام می دهی

این عبارت رفتار طرف مقابل را بیش از حد منفی و پر از خطا جلوه می دهد. همچنین به همین دلیل از چیزهایی مانند «تو هرگز این کار را نمی‌کنی» اجتناب کنید. حتی اگر همان کاری را انجام دهند که شما را عصبانی می کند.ممکن است در مواقعی آن را به درستی انجام دهند.

اگر طرف مقابل سعی می کند کارهایی انجام دهد که شما را عصبانی کند، نباید با او وقت بگذرانید. با تعمیم بیش از حد اشتباهات آن ها باعث می‌شوید، نسبت به خودشان احساس بدی پیدا کنند. به علاوه، آن ها فکر می کنند که هرگز نمی توانند انتظارات شما را برآورده کنند.

4. عبارت ویرانگر؛ فکر نمی کنم علایقت ارزشی داشته باشند

این که به کسی بگویید چیزهایی که به آن ها علاقه دارد ارزشی ندارند، آزاردهنده و تحقیرکننده است. وقتی آن ها درباره چیزی هیجان زده هستند و دوست دارند، اجازه دهید همان حس را داشته باشند. حتی اگر شما آن را درک نمی کنید. خشم خود را به یک حمله عاطفی به اهداف، رویاها یا نگرش های طرف مقابل تان تبدیل نکنید.

به علاوه، اگر قبلا نگرانی های خود را بیان کرده اید، از گفتن بیشتر آن خودداری کنید. لطفاً تصور نکنید که آن ها گوش نمی دهند و شروع به گفتن نظرات منفی کنید تا توجه آن ها را جلب کنید. به آن ها زمان بدهید تا کلمات شما را پردازش کنند و فرصت بهتری برای فکر کردن به دیدگاه های شما داشته باشند.

5. باید از هم جدا شویم (این یکی از عبارت هایی است که ممکن است بعدا از گفتنش پشیمان شوید)

هنگامی که از شریک زندگی خود عصبانی هستید، از به کار بردن این عبارت منفی خودداری کنید. حتی اگر احساس می کنید که ممکن است بخواهید واقعا در همان لحظه از هم جدا شوید. به خود فرصت دهید تا در مورد این فکر کنید. این احتمال وجود داردکه این عبارت را فقط زمانی به ذهن تان می رسد که عصبانی هستید نه این که بخواهید واقعا جدا شوید.

اگر بیش از یک بار از این عبارت استفاده کنید، ممکن است شریک زندگی تان هم شما را نبخشد. بنابراین به عنوان اسلحه و ابزار تهدید از آن استفاده نکنید.

6. برایم مهم نیست چه می گویی

وقتی از این عبارت منفی استفاده می کنید، به این معنی است که فکر می کنید کارهای بهتری برای انجام دادن دارید. این باعث می شود طرف مقابل احساس کند که برای رابطه، نظر و جایگاه او در زندگی خود ارزشی قائل نیستید. حتی زمانی که عصبانی هستید، حرفی نزنید که دیگران احساس کنند، برای شما اهمیتی ندارند.

7. عبارت ویرانگر؛ هرگز نمی خواهم دوباره ببینمت

گفتن این که دیگر نمی‌خواهید کسی را دوباره ببینید، بسیار آزاردهنده است. او ممکن است واقعا ویران شود.حتی اگر بعدا عذر خواهی کنید باز هم چیزی را تغییر نمی دهد و این حس بد را از بین نمی برد. به علاوه، آن فرد همیشه نگران خواهد بود که در آینده، عبارت های آزاردهنده ای را باز هم از شما بشنود.

اگر می‌خواهید افراد زندگی‌تان در کنار شما احساس راحتی کنند، از گفتن چنین چیزهای منفی خودداری کنید. سعی کنید از کلمات محبت آمیز استفاده کنید و زمانی که عصبانی هستید آن مکان را ترک کنید و تنها باشید تا عصبانیت تان فروکش کند.

8. از افرادی که در زندگی تو هستند متنفرم

وقتی این عبارت ویرانگر را  می گویید که  از خانواده یا دوستان کسی متنفر هستید، به یک حمله شخصی شدید تبدیل می شود. بسیاری از مردم عبارت های منفی در مورد عزیزان خود را بیشتر از نظرات منفی در مورد خود جدی می گیرند. بنابراین هنگام عصبانیت از توهین و دشنام به افرادی که به آن ها اهمیت می دهند، خودداری کنید.

9. هرگز تغییر نخواهی کرد

این عبارت منفی به چند دلیل بسیار مضر است. اول، به این معنی است که شما آن فرد را آن طور که هست دوست ندارید. این باعث می شود که  احساس کند به اندازه کافی خوب نیست. دوم، آن ها تلاشی برای تغییر رفتار خود نمی کنند زیرا احساس می کنند که شما آن را درک نمی کنید و نمی فهمید.

به علاوه، هیچ کس کامل نیست. بنابراین استفاده از این عبارت به این معنی است که آن ها قادر به بهتر شدن نیستند. به آن ها فرصت دهید و به جای عصبانیت و بیان چنین عبارت هایی با مهربانی به اشتباه آن ها اشاره کنید.

10. عبارات ویرانگر؛ نمی توانم باور کنم که چقدر احمقی!

گفتن این جمله به هر کسی، عزت نفس او را از بین می برد و باعث می شود توانایی های خود را زیر سوال ببرد. وقتی احساس می کنید ممکن است کسی را احمق خطاب کنید، به خود یادآوری کنید که اشتباهات اتفاق می افتد. همه اشتباه می کنند و این باعث احمق بودن یا ناتوانی آن ها نمی شود. چنین یادآوری ها  به شما کمک می‌کند تا از بیان عبارت های منفی خودداری کنید.