مشاغل سایکوپت ها

 

در صورتی که وقت زیادی را در محیط‌های کاری سپرده کرده باشید، احتمال زیادی وجود دارد که در قسمتی از زندگی حرفه‌ای‌تان با یک فرد سایکوپت یا وران آزار مواجه شده باشید. بر خلاف باور برخی از مردم، همه سایکوپت‌ها قاتل‌های سریالی یا آدم‌کش‌های تبر به دست نیستند. در واقع، تنها جمعیت کوچکی از سایکوپت‌ها واقعا تهاجمی هستند. در عوض، تقریبا همیشه به این نتیجه می‌رسید که سایکوپت‌ها از لحاظ ظاهری افسونگر و جذاب هستند، هرچند بعدها می‌فهمید که بسیار سنگدل هستند. و اما مشاغل سایکوپت ها؛ آدم‌های روان آزار معمولا جذب کدام مشاغل می‌شوند؟

برای فهمیدن پاسخ این سوال، در این نوشتار با ما همراه باشید!

سایکوپت چیست؟

در حالی که ‘سایکوپت’ در اصطلاح‌شناسی جدید، به یک اصطلاح همه‌گیر برای قاتل‌ها و دیوانگان مجرم تبدیل شده است، ولی این اصطلاح در زمینه روانشناسی تعریف بسیار مشخصی دارد. این اصطلاح رسما به‌عنوان ‘شخصیت سایکوپاتیک’ اطلاق می‌شود، اگرچه آن را روان‌پریش یا اجتماع‌پریش هم می‌گویند.

مطلب مرتبط: تشخیص سایکوپت ها؛ ۵ نشانه برای شناختن افراد روان آزار یا سایکوپت

اینطور برآورد شده است که یک درصد از این جمعیت به درستی به‌عنوان یک سایکوپت شناخته می‌شوند، اگرچه این رقم در بین جمعیت زندانیان تا ۲۵ درصد افزایش می‌یابد، که جای تعجبی هم ندارد. آن‌چه تعجب‌آور است این حقیقت است که سایکوپت‌ها ممکن است در برخی مشاغل حضور بیشتری داشته باشند. بسته به مکانی که در آن مشغول به کار هستید، ممکن است در محل کارتان با سایکوپت‌ها مواجه شوید – حتی ممکن است خودتان نیز یک سایکوپت باشید، درست مانند یک عصب‌شناس که در سن ۵۸ سالگی الگوهای مغزی سایکوپاتیک خود را کشف کرد.

۱۰ شغل که بیشترین آمار سایکوپت‌ ها را دارد: مشاغل سایکوپت ها

۱. مدیر عامل

۲. وکیل

۳. مشاغل مرتبط با رسانه (رادیو و تلویزیون)

۴. فروشنده

۵. جراح

۶. خبرنگار

۷. افسر پلیس

۸. روحانی و کشیش

۹. سرآشپز

۱۰. کارمند دولت

مطلب مرتبط: سایکوپت کیست؟ ۱۵ ویژگی رایج افراد سایکوپت را بشناسیم

شاید در بین مشاغل سایکوپت ها یا حرفه‌هایی که بیشترین سایکوپت را دارند به شباهت‌هایی پی‌ببرید، آن‌ها اساسا قدرت را در دست دارند، به‌ویژه در مقابل مردم. آن‌ها برای تصمیم گیری‌های غیراحساسی و هدفمند پاداش در نظر می‌گیرند. آن‌ها معمولا در کارشان پیشرفت می‌کنند و حتی احساس می‌کنند برای رفتار سایکوپتیک‌شان پاداش می‌گیرند. مطالعه‌ای که در این زمینه انجام شد به این نتیجه دست یافت که موقعیت‌های بالای مدیریتی ممکن است تا سه درصد از سایکوپت‌ها را شامل شوند. این رقم به اندازه رقم سایکوپت‌های زندانی نیست، ولی از ۱ درصدی که جامعه کل را تشکیل می‌دهد بیشتر است.

۱۰ شغل که سایکوپت‌ها را به خود جذب نمی‌کنند

۱. مشاغل مربوط به مراقبت و نگهداری

۲. پرستار

۳. درمان‌گر

۴. صنایع دستی

۵. آرایشگر

۶. کارمند امور خیریه

۷. معلم

۸. هنرمند خلاق

۹. پزشک

۱۰. حسابدار

این مشاغل، در مقابل فهرست اول، کارهایی هستند که نیازمند همدلی و همدردی هستند، مستلزم تماس فرد با فرد هستند، و غالبا، قدرت زیادی به شخص نمی‌دهند. اگر یک سایکوپت یا روان آزار در یکی از این مشاغل مشغول به کار شود، اصلا نمی‌تواند کارش را به درستی انجام دهد، یا حتی از کارش لذت هم نمی‌برد. بنابراین اگر با این افراد مشغول به کار هستید احتمالا از سایکوپت‌های محل کار در امان هستید.

اکثر این موقعیت‌ها تعجب‌آور نیستند، اگرچه چیزهای موازی جالبی در بین این دو فهرست وجود دارد، مثلا تفاوت بین یک جراح، ‌یک پزشک، یا یک فروشنده و یک حسابدار. آن‌گونه که مشخص است، انحراف جزئی در مسیر حرفه‌ای‌تان می‌تواند مشخص کند تا چه اندازه سایکوپت هستید یا نیستید.

 

 

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 1 / 5. تعداد آرا: 1

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *