غذاهای فیبردار

 

مصرف غذاهای فیبردار با اثرات مثبتی برای سلامتی همراه است. پزشکان بر این باورند که ارتباط شگفت انگیزی بین دیابت، میکروبیوم روده و متابولیسم وجود دارد. خوردن غذاهای مناسب برای سلامت روده ها به بدن شما کمک می کند تا با دیابت مبارزه کند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، تخمین زده که 34 میلیون (تقریباً یک نفر از هر 10) آمریکایی دیابت دارند. دکتر کولین کاتکلیف، زیست‌شناسی است که بر تحقیقات بیوشیمیایی و متابولیک تمرکز دارد، و همچنین مدیر عامل شرکت Pendulum Therapeutics، یک پروبیوتیک پزشکی است که برای کاهش قند خون ایجاد شده است.

او می گوید که تحقیقات جدیدی وجود دارد که نشان می‌دهد میکروبیوم‌ها در پیشگیری از دیابت نقش دارند و برخی از بیماران برای مدیریت بهتر قند خون خود به روش‌هایی علاوه بر انسولین روی می‌آورند. با توجه به این امر چه روشی را اکثر افراد می توانند به راحتی برای پیشگیری از دیابت اتخاذ کنند؟ او توصیه می کند که یکی از روش هایی موثر در سلامت روده و پیشگیری از دیابت استفاده از غذاها، میوه ها و حبوبات با فیبر فراوان است. فیبر منجر به حفظ سلامت روده و کاهش جذب قند در بدن می شود. به این منظور این زیست شناس، پنج مورد مهم از میوه ها و حبوبات سرشار از فیبر را برای شما معرفی می کند.

مطلب مرتبط: نشانه های روده ناسالم؛ ۷ نشانه که روده سالمی ندارید!

1. سیب

سیب سرشار از ویتامین‌ها، مواد معدنی، عناصر مغذی و ترکیبات آلی باارزش است. ویتامین  سی، ویتامین K، ویتامین ب۶ و ریبوفلاوین از ویتامین‌های موجود در این میوه هستند. پتاسیم، مس، منگنز و منیزیم مواد معدنی مفیدی هستند که در سیب یافت می‌شوند. سیب در واقع در راس میوه های سرشار از فیبر قرار دارد و مصرف یک وعده سیب، ۱۲ درصد از نیاز روزانه‌ی ما را به فیبر تأمین می‌کند.

2. غذاهای فیبردار؛ جو و جو دو سر

جو و به ویژه جو دو سر نیز یک منبع بسیار عالی برای فیبر فراوان است. فیبر نامحلول جو باعث بهبود کار دستگاه گوارش شده، فعالیت روده ها را توان بخشیده و در درمان یبوست بسیار مفید است. این غله با جذب آب باعث نرمی مزاج شده و فعالیت روده ها را بالا می برد و از انواع بیماری ها از جلمه افزایش قند جلوگیری می کند. پس بهتر است  از جو در انواع سوپ ها استفاده کرد و یا نان جو را جایگزین نان سفید نمود.

3. هویج

هویج یکی دیگر از منابع مهم برای فیبر فراوان است. این سبزی ریشه ای خوش رنگ و لعاب بر علاوه فیبر بالا منبع سایر مواد مغذی مختلف از جلمه بتاکاروتن، ویتامین k1، پتاسیم و آنتی اکسیدان های گوناگون محسوب می شود. پس بهتر است از هویج در سوپ ها و سالاد استفاده کرد. بد نیست بدانید پتاسیم در خوراکی های زیادی یافت می‌شود.

4.  نخود فرنگی

نخودفرنگی نه تنها می‌تواند به بسیاری از غذاها طعم معطری بدهد، بلکه به باور متخصصان تغذیه و سلامت یک فنجان نخودفرنگی حاوی هفت گرم فیبر است. نخود فرنگی همچنین ممکن است کلسترول بد  را کاهش دهد و باعث ایجاد احساس سیری می شود و از پر خوری جلوگیری کرده منجر به کاهش وزن نیز می شود. برای کاهش کلسترول می‌توانید این ۱۰ ماده غذایی را نیز در برنامه غذایی‌تان بگنجانید.

5. غذاهای فیبردار؛ پسیلیوم یا اسفرزه

پیسیلیوم سرشار از فیبر فراوان و خواص مفید زیادی است. به دلیل خاصیت قابلیت حل شدن در آبی که دارد، می تواند با جذب آب تبدیل به ترکیبی غلیظ و چسبناک شود که در برابر هضم شدن در روده کوچک مقاومت می کند. این مقاومت در برابر هضم شدن، به تنظیم کلسترول بالا، تری گلیسیرید و سطح قند خون کمک می کند. همچنین در کاهش وزن و درمان یبوست بسیار موثر خواهد بود. برخلاف منابع دیگر فیبری، اسفرزه حساسیت زا نیست و با بدن اکثر افراد سازگار است.