فلسفه هالووین چیست

 

فلسفه هالووین چیست؟ دو سه روزی تا این جشن مشهور غربی که رد پایش را در کشورهای دیگر هم باز کرده‌، باقی نمانده است. احتمالا این روزها شما هم اسم هالووین را زیاد می‌شنوید و عکس‌ها و تصاویر زیادی درباره‌اش می‌بینید. و این احتمال نیز وجود دارد که بخواهید بدانید ریشه این جشن چیست و اصولا چرا برگزار می‌شود؟

هالووین یعنی چه؟

این جشن در دنیای آنگلوساکسون و عمدتا در کشورهای غربی هالووین نامیده می شود. این کلمه از مفهوم All Hallow’s Eve (عصر پیش از روز همه مقدسین) شکل گرفته است.

مطلب مرتبط: گریم جادوگر برای هالووین؛ ۱۲ ایده ساده که در جشن هالووین بدرخشید

هالووین برای اولین بار به عنوان یک جشن بت پرستی، توسط ایرلندی‌ها، اسکاتلندی‌ها و ولزی‌ها جشن گرفته شد. این جشن در 31 اکتبر هر سال برگزار می شود و در واقع یک جشن مذهبی است. این روز به عنوان تاریخ پایان تابستان و آغاز زمستان در میان بت پرستان نمادین بوده است. روز بعد از شب هالووین، روز تمام مقدسین نامگذاری شده است و مسیحیان این روز را جشن می گیرند. تصور می‌شود که هالووین تحت تأثیر فرهنگ سلت‌ها و جشن ساماهین بوجود آمده باشد.

لینک مرتبط: تزئین هالووین با وسایل ساده: ۲۰ ایده ساده و کاربردی برای آماده کردن دکور

کسانی که این جشن را بنا نهادند، معتقد بودند در این شب دروازه دو دنیا (دنیای زندگان و مردگان) گشوده می‌شود و خدای دنیای مردگان به همراه اجنه و دیوهای این دنیا بر روی زمین می‌آید. لذا مردم در این شب با پوشیدن لباس‌های ترسناک و کوبیدن بر طبل و اشیایی مثل قاشق، ظرف و …. و تولید صدا، سعی در فراری دادن اجنه و دیوها داشتند.

هالووین

نماد هالووین یک کدو حلوایی خندان است. پس از اینکه کدو حلوایی خالی شد و به شکل صورت خندان حک شد، شمعی در داخل آن روشن می شود تا چهره ای شیطانی ایجاد شود.

علاوه بر مطالب گفته شده، 31 اکتبر (نهم آبان) به عنوان پایان فصل برداشت شناخته می‌شد و برای مردمی که تنها امرار معاششان زمین بود، به عنوان تضمینی برای ادامه زندگی مورد توجه بود.

توسعه هالووین به آمریکای شمالی

در این مطلب: زیباترین دکورهای هالووین؛ با مواد ساده و ارزان دکوری بی‌نظیر برای هالووین بسازید!

در پایان قرن نوزدهم، این سنت توسط کسانی که به آمریکای شمالی مهاجرت کردند ادامه یافت. همچنین در قرن بیستم، دنیای غرب هالووین را به عنوان یک فرهنگ عمومی آمریکایی به رسمیت شناخت. امروزه این عید که جدا از مذهب به یک عنصر فرهنگی مردمی تبدیل شده است.

معمولاً در شب عید بچه ها لباس های ترسناک مختلف می‌پوشند و خانه به خانه روستا، محله یا شهر خود را سر می زنند و آب نبات، میوه و هدایای مختلف دریافت می کنند. این عمل ریشه در سنت بریتانیایی دارد که در گذشته فقیران خانه به خانه می‌رفتند و کیک‌های ارواح (نذر برای درگذشتگان) را جمع آوری می کردند. در شب هالووین مهمانی‌های فراوانی برگزار می‌شود. مهمانان لباس‌ جادوگران، ارواح یا شخصیت‌های فیلم‌های ترسناک و … را می‌پوشند.