احساس ترس، غم و نگرانی و اضطراب حاصل از کرونا ویروس در شرایط حاضر عادی تلقی می‌شود. و متاسفانه هنوز هم نمی‌دانیم که این بیماری تا چه اندازه گسترده یا مرگبار به پایان خواهد رسید. با این حال دقت به سلامت روان و مراقبت از خود می‌تواند به تقویت ذهن و بدن‌تان کمک کند.

مراقبت از خود راهکارهای زیر را شامل می‌شود:

–  دنبال کردن اخبار از منابع معتبر (و  گاهی دوری از اخبار)

–  شناخت چیزهایی که قابل کنترل هستند، مانند رعایت درست بهداشت

–  انجام اقداماتی که از سوی CDC (مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها) توصیه شده‌اند

–  رعایت نکات مرتبط با مراقبت از خود

–  گرفتن کمک حرفه‌ای از یک متخصص دارای مجوز بهداشت روان در صورت لزوم

شیوه‌های مدیریت استرس

با کنترل کردن استرس‌تان می‌توانید تاثیر بسزایی در سلامت روح و روان‌تان داشته باشید. در این‌جا روش‌هایی می‌بینید که به شما کمک می‌کنند اضطراب حاصل از کرونا ویروس را کاهش بدهید.

۱. خبرها را از منابع معتبر بخوانید

از روی آوردن به رسانه‌هایی که اخبار غیرموثق منتشر می‌کنند پرهیز کنید. در عوض، به منابعی مراجعه کنید که اطلاعات درست و واقعی در مورد چگونگی محافظت از خودتان ارائه می‌دهند، از جمله مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها.

۲. یک برنامه‌ عملی تهیه کنید

برای کاهش ریسک همیشه اقداماتی انجام می‌شود. این اقدامات ممکن است به سادگی شستن دست‌ها و محدود کردن سفر باشد. اما شناختن آن‌ها می‌تواند به یادتان بیاورد که روی چیزهایی که کنترل می‌کنید تمرکز داشته باشید. فقط دقت کنید اقداماتی که انجام می‌دهید اقدامات پیشنهادی توسط منابع معتبر باشند.

۳. زمان کمی را در رسانه‌ها بگذرانید

مواجهه با داستان‌های رسانه‌ای، اضطراب شما را افزایش می‌دهد. بنابراین بهتر است مدت زمانی را که در رسانه‌های مختلف سپری می‌کنید، کاهش بدهید.

هرچند داشتن آگاهی مفید است، اما مهم است که خودتان را تحت بمباران خبری قرار ندهید.

۴. از مدام دنبال کردن دیگران پرهیز کنید

لازم است بدانید که بسیاری از آدم‌ها اقداماتی را انجام می‌دهند که تاثیر مثبتی ندارد. فقط به این دلیل که افراد دیگر ماسک می‌زنند یا برای نظافت کارهای خاصی را انجام می‌دهند، نباید شما هم همان کارها را تکرار کنید (مگر این‌که این موارد توسط CDC توصیه شده باشند). در غیر این صورت، هر یک از اقدامات شما ممکن است بی‌فایده –  یا حتی مخرب باشد.

۵. به دقت از خودتان مراقبت کنید

دنبال کردن یک رژیم غذایی مفید، خواب خوب و کافی و انجام کار و فعالیت‌ در اوقات فراغت همیشه به شما کمک می‌کند تا در زمان‌های استرس‌زا تا حد امکان از نظر جسمی و روحی سالم بمانید. مراقبت درست از خودتان سبب می‌شود که سیستم ایمنی بدن‌تان نیز قوی بماند.

مطلب مرتبط: ۶ اشتباه که می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند

۶. کمک حرفه‌ای بگیرید

در صورتی که سلامت روان شما تحت تأثیر اضطراب حاصل از کرونا ویروس قرار گرفته، شاید بهتر باشد به دنبال کمک حرفه‌ای باشید. یک متخصص بهداشت روان می‌تواند به شما کمک کند که ترس‌های‌تان را مدیریت کنید و در عین حال شما را قادر می‌سازد تا بهترین تصمیم را برای خودتان و خانواده‌تان بگیرید.

نگرانی‌های مربوط به بهداشت روان

علاوه بر نگرانی‌های مربوط به سلامت روان که ممکن است در نتیجه‌ی اضطراب ناشی از همه گیری ایجاد شود‌، نظارت بر اختلالات روحی روانیِ موجود نیز اهمیت زیادی دارد، به این ترتیب از بدتر شدن آن پیشگیری خواهید کرد.

افسردگی و اضطراب

پژوهشگران به این نتیجه رسیده‌اند که برخی از افراد ممکن است طی شیوع یک بیماری همه‌گیر برای اولین بار مشکلات سلامت روان را تجربه کنند. اختلالات سازگاری، افسردگی و اضطراب ممکن است برای عده‌ای به وجود بیاید.

مطالعه hd روی شیوع ویروس ابولا در سیِرالئون نشان داد که تعداد افراد مبتلا به مشکلات روحی روانی طی مدت وجود بیماری افزایش یافت. همانطور که مطالعه‌ی شیوع آنفولانزای H1N1 در سال 2009  افزایش انواع علائم عاطفی از جمله اختلالات روان‌تنی (علائمی مانند درد و خستگی که با یک دلیل جسمی قابل توضیح نیستند) را نشان داد.

به علاوه، برخی از اختلالات بهداشت روان موجود ممکن است وخیم‌تر شوند. تحقیقات نشان می‌دهند افرادی که به ویژه در معرض استرس و اضطراب قرار دارند، بالاترین سطح ریسک را دارند.

اضطراب شدید همچنین ممکن است باعث افزایش مصرف مواد مخدر شود. با افزایش سطح استرس، افرادی که در دوره نقاهت قرار دارند، احتمالاً عود مشکل را تجربه می‌کنند.

محققان دانشگاه کارلتون در اتاوا، کانادا، دریافتند آدم‌هایی که کم‌ترین توانایی تحمل عدم اطمینان را داشتند، بیش‌ترین میزان اضطراب را در طول شیوع بیماری همه‌گیر H1N1 تجربه کردند. این افراد همچنین اعتقاد چندانی به توانایی‌شان برای مراقبت از خود نداشتند.

افرادی که از بیماران مراقبت می‌کنند نیز ممکن است در معرض خطر نشانه‌های عاطفی در طول شیوع بیماری باشند. آن‌ها ممکن است موارد زیر را تجربه کنند:

–  افزایش اضطراب و افسردگی

–  نگرانی زیاد برای محافظت از عزیزان‌شان

–  احساس گناه در مورد این‌که ممکن است سبب بیماری یکی از عزیزان‌شان شوند یا نتوانند به خوبی از او مراقبت کنند

حتی کودکان هم اغلب همان استراتژی‌های مقابله‌ای را اتخاذ می‌کنند که در والدین‌شان مشاهده می‌کنند. والدینی که در طول شیوع یک بیماری همه‌گیر دچار اضطراب می‌شوند ممکن است در نهایت شاهد مضطرب شدن فرزندان‌شان باشند.

افزایش اضطراب حاصل از کرونا و احساس ناتوانی می‌تواند برخی از افراد را به اتخاذ راه‌حل‌ها یا روش‌های پیشگیری بی‌فایده و بدون تاثیر تشویق کند. برخی از این روش‌ها ممکن است برای عده‌ای مضر باشند.

نشخوار ذهنی

عکس‌العمل آدم‌ها در مورد افزایش ترس‌ و نگرانی ممکن است متفاوت باشد. اما بسیاری از آدم‌ها افزایش نشخوار فکری را در مورد احتمال بیماری تجربه می‌کنند. آن‌ها همچنین ممکن است رفتار خود را تا حد زیادی تغییر دهند حتی زمانی که این کار ضرورتی ندارد (مثلاً منزوی کردن خود یا آمادگی برای نتایج فاجعه‌بار).

کسانی که به شدت آسیب‌پذیر هستند، ممکن است افزایش روانپریشی یا پارانویا را تجربه کنند. این تجربه ممکن است با حقایق مرتبط به شیوع ویروس آمیخته باشد.

چطور باید واکنش نشان بدهیم؟

این احتمال وجود دارد کع شاهد ترس و وحشت دیگران باشید. از طرف دیگر، ممکن است وقتی همه‌گیری در حال افزایش است، کسانی را ببینید که اصلا نگرانی ندارند چون مطمئن هستند که این بیماری روی آن‌ها تاثیری نخواهد گذاشت. ممکن است تصور کنید که انواع احساسات را تجربه می‌کنید یا شاید سر در گم باشید و در واقع نمی‌دانید که چه احساسی دارید.

واکنش در برابر چیزی که برای‌تان آشنا نیست

آدمها معمولا نسبت به تهدیدهایی که برای‌شان جدید است و قبلا تجربه‌اش نکرده‌اند، واکنشی اغراق‌آمیز دارند. به عنوان مثال، هرچند تصادف ماشین بسیار شایع است، اما وقتی رانندگی می‌کنید یا سوار ماشین هستید، ترس و وحشتی احساس نمی‌کنید چون هیچ چیز ناآشنایی برای‌تان وجود ندارد.

مثلا، ممکن است از آنفولانزا نترسید به این دلیل که احتمالا قبلا به آنفولانزا مبتلا شده‌اید و شفا یافته‌اید. با این وجود، آنفولانزا ۲۰ درصد از جمعیت را هر سال مبتلا می‌کند، و هزاران نفر در اثر آن می‌میرند.

با این حال، میزان واکسیناسیون آنفولانزا در ایالات متحده معمولاً کمتر از 50٪ است – بیش‌تر آدم‌ها هیچ ترسی نسبت به آن ندارند. برعکس این موضوع هم صادق است؛ چیزهایی که اطلاعات کمی در موردشان داریم ما را می‌ترسانند و عصبی می‌کنند.

این احتمال که نسبت به چیزهای ناآشنا دچار اضطراب و استرس شوید، بسیار بالا است. به همین دلیل بیماری‌های همه گیر گذشته مانند ویروس ابولا و ویروس زیکا سبب بروز اضطراب زیادی در میان افراد شد.

این‌که مدام با خبرهایی که دائماً درمورد تلفات صحبت می‌کنند، و گزارش‌هایی که تعداد افراد مبتلا را منتشر می‌کنند، بمباران شویم، می‌تواند باعث شود خطر آن بیماری را بیش‌تر از آن‌چه واقعا هست، ببینیم.

با این حال، منابع معتبر رسانه‌ای می‌توانند در طول یک بیماری همه گیر اثرات مثبتی داشته باشند.

تأثیر رسانه‌ها بر سلامت روح و روان

یک مطالعه در سال 2013، نشان داد که بخش آمیگدال مغز (بخشی از مغز که درگیر پردازش واکنش‌های احساسی است) در مواجهه با تهدیدات ناآشنا، فعالیت را افزایش می‌دهد. این روند منجر به افزایش اضطراب می‌شود. با این حال، آمیگدال در مواجهه با یک تهدید آشنا، واکنش متفاوتی نشان می‌دهد.

حقیقت این است که رسانه‌ها می‌توانند با گزارش مداوم در مورد “شیوع” بیماری‌هایی مانند کرونا ویروس، اضطراب را برانگیزند. اما، در صورت استفاده مناسب از رسانه‌ها می‌توانید اطلاعات مفیدی دریافت کنید.

استفاده‌ درست و مثبت از رسانه‌ها

در زمان بیماری همه گیر آنفلوانزای H1N1 در سال 2009، رسانه‌های استرالیا و سوئد هر دو گزارش‌های دقیقی را در مورد خطرات ناشی از این بیماری منتشر کردند.

با این حال رسانه‌های سوئدی، مؤثرتر بودند زیرا گزارش می‌دادند که چگونه بینندگان می‌توانند از خودشان محافظت کنند و خطر ابتلا به بیماری را کاهش دهند. آن‌ها آشکارا به عدم قطعیت در مورد این بیماری همه‌گیر اعتراف کردند، اما مردم را تشویق می‌کردند که از واکسیناسیون به عنوان راهی برای کمک به امنیت سایر اعضای جامعه استفاده کنند.

از سوی دیگر، رسانه‌های استرالیا اکثراً توجه خود را به گزارش اشتباهات سازمان‌های عمومی در هنگام شیوع این ویروس معطوف کردند. این روند احتمالا تاثیر منفی گذاشت و سبب شد که استرالیایی‌ها برای واکسینه شدن تعلل کنند.

پیش از رخ دادن همه‌گیری، سوئد و استرالیا آمار واکسیناسیون مشابهی داشتند. به دنبال شیوع بیماری، میزان واکسن در سوئد 60٪ و در استرالیا 18٪ بود.

در نتیجه، محققان دریافتند که گزارش‌های خبری می‌توانند با توصیه‌ی اقدامات دقیق و درست به آدم‌ها، وحشت را در جامعه کاهش دهند. این رویکرد ممکن است در صورت بروز یک تهدید جدید مانع از واکنش بیش از حد آدم‌ها یا انجام اقدامات شدید شود.

کلام پایانی

مدیریت اضطراب، هنگام کسب اطلاع بیش‌تر در مورد شیوع بیماری یا یادگیری چگونگی محافظت از خود، می‌تواند دشوار باشد. خوشبختانه، با دقت داشتن روی سلامت روان‌تان در این دوران، می‌توانید مانع بدتر شدن اختلالات موجود یا ابتلا به هر گونه مشکل روحی روانی شوید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *