سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) و اعضای دائمی‌ آن و شرکای آسیایی‌اش در سفارت افغانستان در وین دیدار کردند تا اوضاع امنیتی افغانستان و پیامدهای منطقه‌ای آن را بررسی کنند، و پشتیبانی خود را از حل مسالمت آمیز درگیری‌ها در این کشور و حفظ دستاوردهای دو دهه ابراز کنند. در این نشست، میرویس ناب معاون وزیر امور خارجه، به عنوان سخنران اصلی، در مورد خشونت غیرقابل توصیف طالبان و ارتکاب جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت توسط این گروه و پیامدهای گسترده انسانی آن صحبت کرد. ناب افزود که طالبان بر خلاف تعهدات خود روابط‌شان را با گروه‌های تروریستی قطع نکرده‌اند؛ آنها همچنان برای کشتار بی رویه مردم، از بین بردن زیرساخت‌های افغانستان و نقض شدید حقوق زنان و شهروندان با تروریست‌های منطقه‌ای و بین المللی همکاری می‌کنند. وی تاکید کرد که طالبان و گروه‌های تروریستی متحد آنها با گسترش افراط گرایانه خشونت، نه تنها برای افغانستان بلکه برای کل منطقه و جهان تهدید بزرگی ایجاد می‌کنند. ناب با ابراز تاسف خود نسبت به بی‌اعتنایی پاکستان در رابطه با فعالیت‌های تروریستی و مخرب طالبان افزود: “ما انتظار داریم اقدامات تخریبی طالبان محکوم شود و از حضور غیرقانونی این گروه در سایر کشورها منع شود.”

منیژه باختری، سفیر و نماینده دائمی‌جمهوری اسلامی‌افغانستان در وین نیز بر نقش مهم جامعه جهانی در حفظ دستاوردهای دو دهه، به ویژه حقوق زنان تأکید کرد. هلگا شمید،  دبیرکل سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) بر حمایت این سازمان از افغانستان و روند صلح تأکید کرد و خواستار حمایت از حقوق زنان به عنوان یکی از موضوعات اصلی در روند صلح شد.

نمایندگان و سفیران استرالیا، جاپان، تایلند، ترکیه، اتحادیه اروپا، آلمان، تاجیکستان، کانادا، ایالات متحده، انگلستان، ازبکستان، قزاقستان و فدراسیون روسیه نیز ضمن محکوم کردن خشونت طالبان، حمایت خود را از مردم افغانستان، حفظ زنان دستاوردها و حقوق آنها بر لزوم ادامه صلح، آتش بس و توقف فوری خشونت تأکید کردند.

در همین حال، طالبان گفته اند که قصد ندارند قدرت را به انحصار خود درآورند، اما اصرار دارند تا زمانی که دولت مذاکره‌ای جدید در کابل شکل نگیرد و اشرف غنی کنار نرود، در افغانستان صلح برقرار نخواهد بود. سهیل شاهین، سخنگوی طالبان، که همچنین عضوی از تیم مذاکره کننده این گروه است در مصاحبه ای با آسوشیتد پرس، موضع شورشیان را در مورد آینده این کشور بیان کرد.

طالبان در هفته‌های اخیر مناطقی را به سرعت تصرف کرده، گذرگاه‌های استراتژیک مرزی را گرفته و تعدادی از مراکز ولایت را در معرض تهدید قرار داده‌اند – پیشرفت‌هایی که در حین خروج آخرین سربازان آمریکایی و ناتو از افغانستان صورت می‌گیرد. شاهین گفت زمانی که یک دولت قابل قبول برای همه طرف‌های درگیری در کابل ایجاد شود، طالبان سلاح‌های خود را زمین خواهند گذاشت. وی افزود: “من باید تصریح کنم که ما به انحصار قدرت اعتقاد نداریم زیرا هر دولتی که در گذشته در صدد انحصار قدرت در افغانستان بوده  موفق نشده است. بنابراین، ما نمی‌خواهیم همان فرمول را تکرار کنیم.”

جن پسکی، دبیر مطبوعاتی کاخ سفید روز جمعه در مورد درخواست طالبان برای کناره گیری غنی به عنوان شرط توافق صلح، بر حمایت رئیس جمهور جو بایدن از رئیس جمهور افغانستان تأکید کرد. پسکی گفت: “رئیس جمهور و دولت از رهبری مردم افغانستان، من جمله اشرف غنی حمایت می‌کنند.”

غنی مکررا گفته است تا زمانی که انتخابات جدید نتواند دولت بعدی را تعیین کند، در سمت خود باقی خواهد ماند. منتقدان غنی، وی را متهم می‌کنند که تنها برای حفظ قدرت تلاش کرده و باعث ایجاد شکاف در میان طرفداران دولت شده است. آخر هفته گذشته، دکتر عبدالله عبدالله رییس شورای مصالحه ملی در راس هیاتی بلندپایه برای گفتگو با رهبران طالبان به دوحه، پایتخت قطر رفت. این جلسه با وعده‌های گفتگوهای بیشتر و همچنین توجه بیشتر به حمایت از غیرنظامیان و زیرساخت‌ها پایان یافت. شاهین گفتگوها را آغاز خوبی خواند. اما گفت که تقاضاهای مکرر دولت برای آتش بس در حالی که غنی در قدرت باقی مانده است به مثابه تسلیم طالبان است. وی گفت: “آنها نه سازش که تسلیم می‌خواهند.”

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *