کابل: رئیس جمهور غنی عصر روز یکشنبه در کاخ ریاست جمهوری با رئیس شورای عالی مصالحه ملی داکتر عبدالله عبدالله‌، رئیس جمهور پیشین حامد کرزی و رهبر جهادی عبدالرب رسول سیاف دیدار کرد.

کاخ ریاست جمهوری در بیانیه‌ای اعلام کرد که طی این جلسه در مورد وضعیت فعلی تبادل نظر و بر داشتن یک موضع واحد‌، اجماع سیاسی قوی در حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان، نظام جمهوری و صلح و ثبات پایدار تأکید شده است.

در این میان،‌ محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان نیز اظهار داشت‌ که یک هیئت طالبان به رهبری شیر محمد عباس استانکزی و به دعوت رسمی ترکمنستان به عشق آباد سفر کرده‌است. نعیم افزود‌، این هیئت با معاون وزیر خارجه ترکمنستان دیدار و در مورد موضوعات سیاسی‌، اقتصادی و امنیتی مربوطه گفتگو کرد.

معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر شیخ محمد بن عبدالرحمن الثانی نیز روز یکشنبه با ژان آرنو‌، نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد برای گفتگو در رابطه با امور افغانستان و مسائل منطقه دیدار کرد. در این دیدار‌، اقدامات میانجیگرانه قطر برای دستیابی به ثبات با توجه به تحولات فعلی و تعهد این کشور در ترغیب طرف‌ها به گفتگو برای تسهیل گفتگوهای صلح تا رسیدن به یک توافق سیاسی عادلانه‌، جامع و پایدار مورد بررسی قرار گرفت.

همچنین‌، وزیر امور خارجه محمد حنیف اتمر به طور جداگانه با معاون سفیر ناروی و کاردار ایالات متحده دیدار کرد. دیپلمات ناروی در مورد ادامه حمایت و همکاری کشورش در فصل جدید همکاری صحبت کرد و به اتمر اطمینان داد که به طور خاص از حفظ دستاوردهای گذشته و موفقیت روند صلح حمایت می‌کند. کاردار ناروی بیانیه کتبی وزیر امور خارجه کشورش را در مورد حضور و ادامه فعالیت شفاخانه نظامی ناروی در فرودگاه بین المللی حامد کرزی (HKIA) به اتمر ارائه کرد و خواستار تسهیلات قانونی برای ادامه کار شفاخانه شد.

اتمر نیز از حمایت و همکاری ناروی با افغانستان طی دو دهه گذشته قدردانی کرده، بر اهمیت همکاری این کشور در حفظ دستاوردهای مشترک تأکید کرد.

اتمر همچنین در دیدار با راس ویلسون کاردار ایالات متحده‌، با اشاره به سفر اخیر هیئت عالی رتبه افغانستان به ایالات متحده‌، از ادامه حمایت و همکاری واشنگتن پس از خروج نیروهای خارجی قدردانی کرد. اتمر در مورد آخرین تحولات در روند صلح‌، اوضاع سیاسی و مسائل امنیتی صحبت و بر اهمیت حمایت ایالات متحده برای تقویت اجماع منطقه‌ای به جهت موفقیت روند صلح تأکید کرد. ویلسون به اتمر در مورد تعهد کشورش به ادامه حمایت از حفظ و تقویت دستاوردهای گذشته اطمینان داد.

در همین حال مقامات محلی در ولایت سرپل گفتند که سه ولسوالی و مرکز این ولایت از وجود شورشیان طالب پاکسازی شده است. عبدالحق شفق‌، والی سرپل‌ گفته که دو هفته پیش‌، عملیاتی گسترده علیه جنگجویان طالبان در این ولایت آغاز شد. به گفته وی‌، چند روز پیش یک کمربند امنیتی برای مرکز ولایت سرپل ایجاد شده است‌، پس از آن جنگجویان طالب دیگر نمی‌توانند به سمت مرکز پیشروی کنند.

شفق افزود: “در ولسوالی بلخاب‌، طالبان به مدت چهار روز از چندین جهت حمله کردند و پیشرفت‌هایی داشتند، اما نتوانستند مرکز ولسوالی را تصرف کنند و سرانجام در یک نقطه محاصره شدند.” وی گفت که در نتیجه حملات هوایی و عملیات زمینی در ولسوالی بلخاب و مرکز سرپل بیش از 50 جنگجوی طالب کشته‌، 30 تن زخمی و 17 تن دیگر بازداشت شده‌اند. والی سرپل گفت که سرانجام‌، پس از نیمه شب یکشنبه‌، جنگجویان طالب از تمام مناطق ولسوالی بلخاب فرار کردند و آوارگان به خانه‌های خود بازگشتند. شفق گفت که نیروهای دفاعی و امنیتی دیگر اجازه گسترش ناامنی در ولایت سرپل را نخواهند داد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *