یک پناهنده که در کودکی به انگلستان رسیده بود و حتی نمی‌توانست انگلیسی صحبت کند، در رشته معماری فارغ التحصیل شده است.

سلمان خان، 25 ساله در کودکی از افغانستان جنگ زده فرار کرد و سفری شش ماهه را در میان برف و کوه آغاز کرد.

آقای خان فقط ۱۲ سال داشت که در حال راه رفتن کنار بزرگراهی در انگلستان پیدا و به اداره پلیس منتقل شد. شورای شهر لسترشر گفت: “داستان زندگی سلمان الهام بخش است.”

آقای خان گفت که آرزو و رویای او ساختن مکتب در افغانستان است زیرا: “این کشور جنگ زده است و یک نفر باید آن را از نو بسازد”.

وی افزود: “دلیل اصلی اینکه من رشته معماری را انتخاب کردم همین است.”

“دوستی دارم که یک بار به من گفت” من آن را می‌سازم “و من گفتم” من هم کار طراحی‌اش را انجام می‌دهم!”

سلمان خان پس از ترک خانواده‌اش در افغانستان و سفر با غریبه‌ها، چند هفته را تحت مراقبت موقت گذراند و سپس به خانه‌‌ای و نزد پدر و مادر خوانده‌اش در لسترشر منتقل شد.

وی قبل از رفتن به کالج وینکستون و دانشگاه‌های لینکلن و کنت، با کمک پدر و مادر خوانده‌اش و مددکاران اجتماعی و هنگام تحصیل در لیسه ساوث وینگستون، انگلیسی را آموخت.

او گفت: “هنگامی که به مکتب می‌رفتم، از امکانات و تسهیلاتی که در اختیار داشتند شوکه شدم. با آنچه که می‌دانستم خیلی فرق داشت، حتی روی زمین فرش پهن شده بود.”

“وقتی به اینجا آمدم این احساس به من دست داد که داشتم فرصت‌ها را از دست می‌دادم. این واقعاً شوکه‌کننده بود. میزان کمکی که من در اینجا دریافت کردم فوق العاده بود.”

آقای خان، که در آپینگهام، راتلند، زندگی می‌کند، گفت که از خانواده خود در انگلستان الهام گرفته است که سخت کار و تلاش کند.

وی گفت: “آنها هم تحصیل کرده هستند: یکی حسابدار و دیگری پزشک.”

“هر بار که از اتاقم بیرون می‌آمدم عکس هایی از فارغ التحصیلی آنها به چشمم می‌خورد. من هم می‌خواستم عکسم روی همان دیوار باشد.”

اکنون آقای خان از کار یک کمپین توسط شورای شهر لسترشر برای حمایت از پناهندگان جوان پشتیبانی می‌کند.

دبورا تیلور، از شورای شهرستان لسترشر، گفت: “او جوانی است که با سختی‌های زیادی دست و پنجه نرم کرده است، اما با حمایت خانواده‌ای مهربان و پر محبت، شکوفا شده و به آرزوی خود در زندگی دست یافته است.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *