شاید ظاهر آدم‌ها فریبنده باشد اما همیشه هم این‌طور نیست. پژوهش‌های زیادی انجام شده‌اند و بسیاری از آنها نشان می‌دهند که آدم‌ها فقط با نگاه کردن به شما خیلی خوب و درست حدس می‌زنند که شما چطور آدمی هستید- چه‌قدر باهوش هستید یا گرایش جنسی‌تان چیست! ما برخی از این داده‌های جالب توجه را بررسی کرده و حاصل را در ادامه برای‌تان ارائه کرده‌ایم. این نوشتار را بخوانید تا متوجه شوید که خیلی مواقع به طور ناآگاهانه چه پیامی به آدم‌های پیرامون‌تان می‌فرستید، خواه دوست داشته باشید و خواه نه! به هر حال گاهی اوقات شناخت شخصیت آدم ها فقط با نگاه کردن به آنها ممکن است!

۹ حقیقتی که آدم‌ها با دیدن شما متوجه می‌شوند

۱. چقدر پذیرای تجربه‌های جدید هستید

سال ۲۰۱۵ دانشمندان از دانشجویان دانشگاه چین خواستند به عکس‌های سلفی نگاهی بیندازند و سعی کنند شخصیت آدم‌های عکس را ارزیابی کنند. البته که بسیاری از حدس‌های دانشجویان اشتباه بود. اما یک مشاهده‌ دقیق و جالب آنها این بود که هیجان مثبت مشهود در سلفی‌ها عموما حاکی از پذیرندگی فرد نسبت به تجربیات جدید است.

۲.گرایش جنسی‌تان

۹۰ دانشجوی خانم و آقا در ۲۰۰۸ طی پژوهشی کوچک به عکس صورت مردها نگاه کردند. نیمی از مردان دگرجنس‌گرا و نیمی دیگر هم‌جنس‌گرا بودند. نتایج این مطالعه نشان داد به‌طور متوسط شرکت‌کنندگان در یک‌بیستم ثانیه گرایش جنسی مردان را در ۵۷ درصد موارد دقیق تشخیص دادند، که ۷ درصد بیش‌تر از شانس است.

مطلب مرتبط: گروه خونی شما چه چیزهایی از شخصیت تان می گوید؟

۳. چه قدر تهاجمی هستید

در ۲۰۰۹ طی آزمایشی در کانادا با خانم‌های دانشجوی کارشناسی نشان داد به‌طور متوسط آنها قادر بودند بعد از نگاه کردن به عکس صورت ۳۷ مرد مختلف به مدت ۳۹ میلی ثانیه، دقیقا ارزیابی کنند که آنها تا چه حد تهاجمی هستند.

پژوهشگران برای سنجش میزان تهاجم مردان آن را به یک بازی واداشتند که طی آن می‌توانستند از بازی‌کن دیگر امتیاز بدزدند.

 

به علاوه،‌محققان پی بردند بین بزرگی نسبت عرض به طول چهره‌ مردان (بدون در نظر گرفتن عبارات کلامی) ‌و میزان تهاجم آنها رابطه وجود دارد، و استدلال کردند که این می‌تواند به علت عبارات خشنی باشد که در هنگام به زبان آوردن آنها ابرو پایین می‌آید و لب فوقانی بالا می‌رود، که نسبت عرض به طول را افزایش می‌دهد.

۴. سطح هوش شما

علم می‌گوید مشاهده‌کنندگان می‌توانند هوش شما را با یک تعامل مختصر دقیقا تشخیص دهند- اما تنها در صورتی که فعالانه سعی کنید باهوش‌تر به نظر برسید.

۹ عضو بدن که میزان هوش شما را نشان می دهد

سال ۲۰۰۷ طی پژوهشی از ۱۸۲ دانشجو خواسته‌ شد در گروه‌های ۲ نفره درباره‌ی موضوع تعیین‌شده مدت ۵ دقیقه گفتگو کنند. به نیمی از شرکت‌کنندگان به‌طور خصوصی گفته شده‌بود که هوشمندانه و ماهر رفتار کنند؛ به دیگران این راهنمایی داده نشده‌بود. از تمام تعامل‌ها فیلم‌برداری شد. سپس هم‌گروهی‌ها به میزان هوش یک‌دیگر امتیاز دادند. ۲۰ زن و مرد نیز که فیلم‌های ضبط‌شده‌ی مکالمات را تماشا کردند، همین کار را کردند.

نتایج نشان داد که، شرکت‌کنندگان عموما نتوانستند هوش هم‌گروهی‌شان را دقیق تشخیص دهند. اما به‌طور متوسط آدم‌هایی که فیلم‌های ضبط‌شده را تماشا کردند توانستند این کار را بکنند- اما فقط هنگام ارزیابی آن دسته از شرکت‌کنندگان که به آنها گفته شده‌بود هوشمندانه رفتار کنند.

این پژوهشگران به عنوان توضیح می‌نویسند: “رفتارهایی که علامت هوش بالا یا پایین در یک تعامل اجتماعی است، ممکن است در فضایی که مدیریت برداشت در آن اعمال می‌شود بزرگ‌نمایی شود. شاید انگیزه‌ی القای یک برداشت خاص، وقوع طبیعی آن رفتار را تقویت می‌کند.”

۵. در کار رهبری چقدر کفایت دارید

سال ۲۰۱۰ پژوهشگران از دانشجویان کارشناسی خواستند تصویر سر حدود ۱۰۰ زوج مدیریتی را در شرکت‌های حقوقی برتر ببینند و آنها را از لحاظ ویژگی‌های شخصیتی مختلف، از جمله تسلط، پختگی چهره، دوست داشتنی بودن، و قابل اعتماد بودن رتبه‌بندی کنند. محققان امتیاز زوج‌های کاری را در زمینه‌ی تسلط و پختگی چهره ترکیب کردند تا یک امتیاز واحد ‘قدرت’ به‌دست بیاورند، و امتیاز آنها در دوست داشتنی بودن و قابل اعتماد بودن ترکیب کردند تا امتیاز واحد “صمیمیت” را به‌دست بیاورند. آدم‌هایی که امتیاز قدرت بالاتری داشتند معمولا شرکت‌هایی را رهبری می‌کردند که سودآوری بیش‌تری داشتند.

حتی از آن عجیب‌تر این‌که وقتی شرکت‌کنندگان عکس‌های ۷۳ زوج مدیریتی را که در سالنامه‌ی دانشگاه چاپ شده ‌بود نگاه کردند، همین یافته‌ها صحت داشت. برخی از این عکس‌های نیم‌قرن قبل‌تر گرفته شده‌بودند.

۶. برونگرایی

غالب آدم‌ها تنها در ۵۰ میلی‌ثانیه می‌توانند دقیقا پیش‌بینی کنند شما خودتان را برون‌گرا می‌دانید یا نه. این بر اساس پژوهشی کوچک در سال ۲۰۰۹ است که پژوهشگران آلمانی آن را رهبری می‌کردند و طی آن آدم‌ها به عکس صدها صورت نگاه می‌کردند و افراد حاضر در عکس را از لحاظ ویژگی‌های شخصیتی مختلف رتبه‌بندی می‌کردند. این پژوهشگران می‌گویند آدم‌های برون‌گرا معمولا در عکس‌ها حالت چهره‌ی بشاش‌تری دارند، برای همین شناسایی آنها آسان است.

 

به گفته آنها: “بسیاری از آدم‌ها سعی می‌کنند با لبخند هیجان‌های مثبت را ابراز کنند، به‌ویژه هنگامی که از آنها عکس گرفته می‌شود، اما به نظر می‌رسد آدم‌های درون‌گرا کم‌تر هیجان‌هایشان را ابراز می‌کنند، مهارت کم‌تری در آن دارند، و به شیوه‌های خوددارانه این کار را می‌کنند.”

۷. میزان آسیب پذیری

آدم‌ها در حدس زدن شخصیت همدیگر بر اساس نحوه راه رفتن‌شان خیلی ضعیف عمل می‌کنند. اما پژوهش‌ها نشان می‌دهند که بعضی از آدم‌ها- از جمله مجرمان سایکوپت – می‌توانند آسیب‌پذیری یک فرد را از طریق چند دقیقه تماشای راه رفتن او تشخیص دهند.

به عنوان مثال در ۲۰۱۳ پژوهشی نشان داد زندانیانی که در سنجش اختلالات روانی امتیاز بالایی دارند، می‌توانند بر اساس راه رفتن آدم‌ها تا حدودی کسانی را که در گذشته قربانی شده‌اند، شناسایی کنند. متاسفانه دانشمندان می‌گویند سخت است که خودتان را آموزش دهید طور دیگری راه بروید. بنابراین اگر می‌خواهید امنیت تان را حفظ کنید، بهتر است در کنار راه رفتن‌تان روی عوامل دیگر تمرکز کنید!

مطلب مرتبط: شیوه غذا خوردن، ویژگی شخصیتی آدم ها را فاش می کند

۸. میزان مذهبی بودن شما

مطالعه‌ای در ۲۰۰۹ نشان داد به‌طور متوسط ۱۲۳ دانشجوی کارشناسی توانستند دقیقا میزان مذهبی بودن ۱۱۳ نفر را به سادگی با نگاه کردن به عکس تمام قد آن افراد ارزیابی کنند. در این مورد، برای سنجش میزان مذهبی بودن افراد، از آنها و ۳ نفر دیگر که آنها را به خوبی می‌شناختند خواسته‌شد یک پرسش‌نامه را کامل کنند. افرادی که ظاهری با لبخند، پرانرژی، و مرتب داشتند مذهبی‌تر قلمداد می‌شدند – و در واقع معمولا همین طور بود.

نکته جالب این است که این پژوهش در عین حال نشان داده‌است شرکت‌کنندگان می‌توانند دقیقا قضاوت کنند آدم‌های حاضر در عکس تا چه حد برون‌گرا، گشاده‌رو، دوست داشتنی، و از خودشان مطمئن هستند.

۹. میزان خود شیفتگی شما

مخفی کردن علاقه‌مندی غیرعقلانی نسبت به خود دشوار است. طی پژوهشی در ۲۰۰۹ پژوهشگران از ۱۶۰ دانشجوی کارشناسی خواستند یک سری تست شخصیت‌شناسی انجام بدهند، از جمله تستی که خودشیفتگی را می‌سنجید. هم‌چنین پژوهشگران از شرکت‌کنندگان درخواست کردند از ۳ فرد نزدیک بخواهند پرسش‌نامه‌هایی درباره‌ی شخصیت‌شان پر کنند.

در مرحله بعد، ۷ دانشجوی کارشناسی دیگر به عکس تمام‌قد تمام شرکت‌کنندگان نگاه کردند و سعی کردند آنها را از لحاظ ویژگی‌های شخصیتی مختلف رتبه‌بندی کنند.

نتایج نشان داد به‌طور متوسط مشاهده‌کنندگان در شناسایی خودشیفتگی تنها بر اساس ظاهر فیزیکی شرکت‌کنندگان ماهر بودند. سرنخ‌های خاصی که مشاهده‌کنندگان به آنها اتکا می‌کردند شامل ظاهر مرتب و منظم، پرزرق و برق، لباس‌های بدن‌نما، آرایش، و لباس‌های گران و مد روز بود.

پژوهشگران این مطالعه می‌نویسند: “این نتایج حاکی از آن است که به نظر می‌رسد خودشیفته‌ها (آگاهانه یا ناآگاهانه) واقعا به نحوی ظاهرشان را تغییر می‌دهند که انگیزه‌های ظاهرگرایانه‌شان را بازتاب می‌دهد.”