تا به حال به این فکر افتاده‌اید که لازم است هوش هیجانی را در خودتان افزایش بدهید؟ آیا پیش آمده که به روش هایی برای افزایش هوش هیجانی فکر کنید؟ در حال حاضر بسیاری از کارشناسان معتقدند که هوش هیجانی حتی از آی کیو هم برای موفقیت موثرتر است.

 چندین و چند فاکتور تعیین‌کننده و موثر در رابطه با پایه‌ی هوش هیجانی ما و این‌که در شناختن آدم‌ها تا چه میزان مهارت داریم، وجود دارد، اما چه‌طور باید این ویژگی‌ها را بهبود بدهیم و برخوردهای شخصی‌مان را نتیجه بخش تر و موفقیت‌آمیزتر می‌کنیم؟

برای برخی از آد‌م‌ها، تفسیر درست سایرین موهبتی است که همیشه آن را داشته‌اند. برای سایرین، این امر نیازمند میزان مناسبی از تعدیل و تنظیم و حتی یادگیری است. چندین فاکتور در برداشت ما از دیگران نقش دارد، و دانستن دلیل برداشت‌های تحریف‌ شده‌ی ما، بدون تردید به دقیق‌تر شدن آنها در آینده کمک خواهدکرد.

مطلب مرتبط: اگر به یکی از این ۶ سوال پاسخ مثبت بدهید، هوش هیجانی شما بالاتر از غالب آدم‌ها است

ای کیو یا هوش هیجانی چیزی است که در تمام مدت بزرگ شدن‌مان یاد می‌گیریم که تقویت‌اش کنیم‌ یا جلوی پیشرفت‌اش را بگیریم. اگر در بچگی به شما می‌گفتند که گریه نکنید یا به شما یاد داده‌اند که احساسات خودتان را با پاسخ‌هایی مثل خوبم و طوری نیست پنهان کنید، احتمالا در مقایسه با کسانی که راجع به احساسات‌شان صحبت کرده‌اند، کم‌تر مستعد پذیرفتن حالات عاطفی دیگران هستید و چنین توانایی دارید.

دیوید کارسو، دارای مدرک دکتری، روانشناس در دانشگاه ییل، و یکی از نویسندگان تست هوش هیجانی مِیر، سالووی و کارسو می‌گوید این‌که به شما یاد بدهند همه‌ چیزهایی که ما را انسان می‌سازد پنهان کنید، می‌تواند در زمان بزرگسالی، اثراتی فاجعه‌بار روی زندگی‌تان بگذارد.

تمام آن چیزهایی که ما فعالیت‌های روزمره می‌دانیم می‌توانند روی توانایی ما برای شناخت درست آدم‌ها تاثیر بگذارد. یک مطالعه‌ی جدید که در ژورنال “کامپیوتر این هیومن بیهیویر” توضیح می‌دهد که وقتی رسانه‌های دارای صفحه‌ی نمایش و ابزار ارتباطی را از زندگی‌مان حذف می‌کنیم و آنها را با ارتباطات فیزیکی و شخصی جایگزین می‌کنیم، چه اتفاقی رخ می‌دهد:

مطلب مرتبط: اگر این رفتارها را از خود بروز بدهید، دارای هوش هیجانی پایینی هستید!

“در شرایطی که رسانه‌های دیجیتال برای بسیاری از ما شیوه‌های ارتباط و یادگیری را فراهم می‌کنند، مطالعه‌ی ما نشان می‌دهد که مهارت‌ها در شناختن عواطف آدم‌ها ممکن است زمانی که تعاملات رو در رو، جای خود را به ارتباطات از طریق ابزار و فناوری می‌دهند، تضعیف شود. ما پی بردیم کسانی که از صفحات نمایش دور هستند، و فرصت‌های زیادی برای تعاملات میان‌فردی دارند، به میزان قابل توجهی در شناختن نشانه‌های عاطفی که در صورت آدم‌ها وجود دارد، پیشرفت داشتند.

۴ روش بسیار موثر برای افزایش هوش هیجانی

۱. بکوشید ذهنی روشن داشته باشید

همیشه سعی کنید به تک تک تعاملات فردی به عینی‌ترین شکل ممکن نزدیک شوید. اغلب اوقات، ما دیدگاه‌های شخصی و تعصبات خودمان را وارد برداشتی که از دیگران داریم می‌کنیم، و این روی قضاوت‌های ما سایه می‌افکند.

مشاور زبان بدن و بنیانگذار وب‌گاه تروث بلیزر، بلانکا کوب، می‌گوید:

“احساسات خود و تجربیات سابق‌تان با آدم‌های دیگر می‌تواند برداشت‌های شما را تغییر دهد، و این ممکن است باعث شود که موقعیت را اشتباه تعبیر کنید.”

مطلب مرتبط: ۹ عضو بدن که میزان هوش شما را نشان می دهند

در عوضِ توجه به لباس آدم‌ها، یا تصور این‌که ظاهر ژولیده‌ی آنها ارتباطی با نیک‌منشی یا بدخواهی آنها دارد، یک لوح سفید باشید و به رفتارها و کلمات مخاطب‌تان توجه کنید.

۲. نقش زبان بدن را در ارتباطات نادیده نگیرید

در زمان‌هایی که شرایط روحی بدی دارید، بر خلاف آن‌چه فکر می‌کنید، احتمالا در مخفی کردن آن ماهر نیستید. اگر بدانید که دنبال چه می‌شد، زبان بدن ما همیشه ما را لو می‌دهد.

ما آدم‌ها به وسیله زبان بدن عواطف منفی و مثبتی را نشان می‌دهیم. تغییرات تقریبا غیرقابل مشاهده‌ای رخ می‌دهد- و ما از بیش‌تر آنها حتی خبر نداریم. دست به سینه ایستادن، جهت قرار گرفتن پای‌تان زمان صحبت با آدم‌ها، چشم در چشم شدن، لبخند زدن و حالات مختلف دیگری از زبان بدن می‌تواند به مخاطب شما از احساس‌تان بگوید.

مطلب مرتبط: هوش هیجانی در کودکان؛ ۷ نشانه که فرزندتان «ای کیوی» بالایی دارد

۳. سعی کنید از پیش‌داوری تا حد ممکن پرهیز کنید

پس از آنکه تفکر یا ایده‌ای درباره‌ی شخصی در سرمان شکل گرفت، احتمالا همیشه او را از پشت همان لنز نگاه می‌کنیم. برای مثال اگر به کسی برچسب “حیله‌گر بودن” بزنیم، به رفتارهایی دقت خواهیم کرد که این برداشت اولیه را تایید کنند و به رفتارهایی که ارتباطی با برداشت اولیه ندارند، توجه نخواهیم کرد.

این موضوع حقیقت دارد که برداشت‌های اولیه‌ی ما درباره‌ی آدم‌ها معمولا درست هستند، اما هرگز مبرا از خطا و اشتباه نیستند. یادتان باشد، فرضیات اولیه‌ی خود را بر اساس تعاملی مستمر دوباره مورد ارزیابی قرار بدهید، و متعاقبا آنها را تغییر بدهید.

۴. افزایش هوش هیجانی؛ بگذارید گذشته در همان گذشته بماند

حافظه‌‌ فوق العاده در به یاد آوردن خاطرات و اتفاقات، موهبتی است که به ما به عنوان انسان عطا شده‌است. متاسفانه، این یعنی ما چیزهایی را درباره‌ی گذشته به یاد می‌آوریم که نباید هیچ تاثیری روی زمان حال ما داشته باشد.

به عنوان مثال فرض کنید شما یک تجربه‌ی ناخوشایند از سوی یکی از نمایندگان پشتیبانی آی‌تی داشته‌اید، ممکن است به طور غیرمنصفانه تصور کنید که شخص بعدی هم کمکی به شما نخواهد کرد. یا، اگر اخیرا کسی را دیده باشید که همنام شخص مورد تنفر شما است، احتمالا رفتارتان کمی با او متفاوت خواهد بود.

در عوض اینکه خاطرات منفی را در باقی زندگی‌تان به همراه داشته باشید، هر تعامل را به عنوان تجربه‌ای جدید ببینید. به این ترتیب زندگی بسیار مطلوب‌تر خواهد بود و خطوط ارتباطی به وسیله‌ی اطلاعات نامربوط مسدود نخواهند شد.

مطلب مرتبط: ۱۰ عادت آدم هایی که هوش هیجانی بالا دارند

به دست آوردن و داشتن یک درک روشن‌تر از همنوعان‌مان، روابطی عمیق‌تر و صادقانه‌تر ایجاد می‌کند. واضح است که بهبود هوش هیجانی برای سلامت ما مفید است.

بسیاری از مطالعاتی که درباره‌ی رابطه‌ی بین هوش هیجانی و سلامت کلی صورت گرفته‌است و نتایج شگفت‌‌انگیز بوده‌است. یکی از این مطالعات که توسط دکتر روون بار انجام شده‌است، می‌گوید: “نتایج به‌دست آمده توسط این مطالعات نشان می‌دهد که هوش هیجانی اثر قابل توجهی روی سلامتی و همین‌طور توانایی کنار آمدن با و احتمالا پشت سر گذاشتتن اختلالات پزشکی تهدیدکننده دارد.” به علاوه، یک تحلیل عظیم که توسط شات، ملوف، توراستینسون، بولار و روک، صورت گرفت نشان داد که هوش هیجانی با سلامتی بیش‌تر، مرتبط است.

رسیدن به یک شناخت بهتر از خودمان کمک می‌کند که درک بهتری از دیگران داشته باشیم؛ و این شناخت بر روح و جسم ما تاثیر مثبت خواهد گذاشت.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *