برخی از روش‌های خانگی برای درمان سرفه و سرماخوردگی در کودکان نوپا و نوزادان واقعا موثر هستند. البته که در حال حاضر داروهای بدون نسخه زیادی برای رفع علائم سرماخوردگی وجود دارد، اما داروها و درمان های خانگی هم این لطف را دارند که بدون عارضه برخی علایم را رفع می‌کنند. این نوشتار در مورد روش‌های ساده خانگی برای درمان سرماخوردگی کودکان است که به صروت دسته‌بندی شده در اختیارتان قرار می‌گیرد. این داروها برای بزرگسالان نیز قابل استفاده هستند.

البته نباید فراموش کنیم که تمام درمان ممکن است برای نوزادان و کودکان خردسال مناسب نباشند، بنابراین در این نوشتار یک فهرست طبقه‌بندی شده بر اساس سن خواهیم دید. امیدواریم که این مطلب به همه‌ی والدین کمک کند!

درمان‌های خانگی برای سرفه و سرماخوردگی در نوزادان زیر ۶ ماه

واقعیت این است که این سن می‌تواند واقعا حساس و ریسکی باشد، زیرا سرماخوردگی برای نوزادان بسیار آزاردهنده است و شما در هنگام انجام هرگونه درمانی، باید ملایمت زیادی به خرج بدهید. در این سن، تمام آنچه که باید انجام دهید این است که علائم بیماری را تسکین بدهید، تا بدن نوزاد بتواند کم‌کم بهبود بیابد.

۱. شیر مادر

بهترین روش برای درمان سرماخوردگی و رفع سرفه یا هر بیماری دیگر برای نوزادانی که کمتر از ۶ ماه سن دارند، شیر مادر است. شیر مادر آنتی‌بادی‌ها را از بدن مادر به بدن کودک انتقال می‌دهد و به این ترتیب به او کمک می‌کند تا با عفونت مبارزه کند و در عین حال سیستم ایمنی بدن او قوی می‌شود. بنابراین، شیر مادر بهترین داروی خانگی برای درمان سرماخوردگی و سرفه و تب در نوزادان است. قطعا متوجه خواهید شد که کودک در زمانی که سرماخوردگی دارد و سرفه می‌کند، میل چندانی به خوردن شیر ندارد، بنابراین توصیه می‌شود که تعداد دفعات شیردهی را افزایش دهید.

مطلب مرتبط: ۲۸ روش پایین آوردن تب بدون دارو که واقعا موثر هستند

۲) قطره‌ی سالین بینی و آسپیراتور برای رفع گرفتگی بینی

این نشانه سرماخوردگی واقعا می‌تواند فرزند کوچک‌تان را آزار بدهد، زیرا او قادر به نفس کشیدن از طریق دهان نیست و فین هم نمی‌تواند بکند. حتی تغذیه با با شیر مادر یا شیشه هم برای او دشوار است، و همین باعث می‌شود که او بدعنق‌تر شود. قطره‌ی سالین بینی فقط آب شور استریل است که بدون نسخه به فروش می‌رسد. می‌توانید این قطره را در سوراخ بینی فرزندتان بریزید تا مخاط شل شود و بعد به وسیله‌ی فین‌گیر یا آسپیراتور آن را تخلیه کنید. این یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای درمان علائم و نشانه‌های سرماخوردگی در کودکان و در نوزادان است. در واقع، تا زمانی که کودک‌تان ۴ – ۵ ساله شود و بتواند خودش فین کند، می‌توانید این درمان را ادامه دهید.

۳. درمان سرماخوردگی کودکان؛‌ رطوبت‌ساز یا دستگاه بخور

استفاده از رطوبت ساز یکی از موثرترین درمان‌های مورد استفاده برای درمان علائم سرماخوردگی کودکان در خانه و رفع سرفه و علائم سرماخوردگی در نوزادان است که کمک می‌کند تا مخاط را از بین ببرید و با تسکین احتقان، تنفس او را آسان‌تر کنید. من بیش‌تر از دستگاه رطوبت‌ساز استفاده می‌کنم زیرا دخترم دوست ندارد بخار استنشاق کند.

در صورتی که می‌خواهید از بخار برای کودک‌تان استفاده کنید، بهترین راه این است که حمام را گرم کنید و در آن را ببندید تا حمام پر از بخار داغ شود. حالا ۱۰ تا ۱۵ دقیقه با کودک در حمام بنشینید. شما همچنین می‌توانید یک دستگاه رطوبت‌ساز را در اتاق بگذارید که بخار سرد از آن خارج می‌شود و ایمن است و بچه‌ها معمولا در اطراف آن راحت هستند.

۴) ماساژ دادن با روغن خردل

ماساژ دادن با روغن خردل یک روش بسیار موثر برای رفع علائم سرماخوردگی است که همه مادران قدیمی از آن استفاده کرده‌اند و حتی حالا هم این روش مورد استفاده‌ بسیاری از مادران است. این روش نه تنها برای نوزادان خطری ندارد، بلکه برای کودکان بزرگ‌تر و حتی بزرگسالان نیز بسیار موثر است.

چگونه روغن ماساژ سیر و خردل را برای رفع سرفه و احتقان سینه در نوزادان آماده کنیم:

– ۱۰۰ میلی‌لیتر روغن خردل را حرارت بدهید.

– ۸ تا۱۰ حبه سیر خردشده را به روغن کنید.

– این ترکیب را حرارت بدهید تا زمانی که سیر سیاه شود.

– این روغن را صاف کنید و اجازه بدهید کمی سرد شود.

– وقتی این روغن هنوز کمی گرم است کودک را با آن ماساژ بدهید.

– روغن را به طور سخاوتمندانه‌ای روی قفسه‌ی سینه، پشت، کف دست و کف پا استعمال کنید.

– پس از ماساژ کودک را با آب گرم حمام کنید.

– این روش بسیار موثر است و فورا شاهد بهبودی کودک‌تان خواهید بود.

۴) جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی با پوشش مناسب

برای درمان سرماخوردگی کودکان، اهمیت زیادی دارد که قفسه سینه کودک و پشت او را با لباس‌های مناسب پوشش بدهید. پا و سر کودک و همچنین گوش‌های او را زمانی که بیرون می‌روید، پوشش بدهید. گاهی اوقات، والدین برای گرم نگه داشتن کودک بیش از اندازه لباس تن او می‌کنند. این کار هم درست نیست. اگر می‌بینید که نوزاد به دلیل پوشیدن چندین لایه لباس عرق می‌کند، پس از پاک کردن عرق او، لباس‌های‌اش را عوض کنید چرا که همین تعریق هم می‌تواند سبب سرماخوردگی او شود.

۵) استراحت، استراحت، بله استراحت!

زمانی که فرزندتان از سرماخوردگی، سرفه و احتقان یا هر نشانه یا بیماری دیگری رنج می‌برد، اجازه دهید تا حد امکان بخوابد و استراحت کند. خواب کمک می‌کند تا بدن ظریف آن‌ها بهتر با عفونت مبارزه کند و بهبود بیابد. این یکی برای همه‌ی سنین کاربرد دارد.

روش‌های خانگی برای رفع سرفه و سرماخوردگی در کودکان بالای ۶ ماه

علاوه بر موارد قید شده در بالا، می‌توانید داروها و درمان‌های خانگی بیش‌تری را برای تسکین سرماخوردگی و سرفه در کودکان بالای شش ماه امتحان کنید.

۶) استفاده موثر از بخار

بخار یکی از بهترین روش‌های خانگی برای درمان سرماخوردگی است و به از بین رفتن احتقان بینی در کودکان سنین مختلف کمک می‌کند. برای نوزادان بهتر است حمام را حسابی گرم کنید تا پر از بخار و رطوبت شود. تمام در‌ها و پنجره‌ها را ببندید و به مدت ۱۰-۱۵ دقیقه با بچه داخل حمام بنشینید. در این زمان چیزی با خودتان ببرید تا بچه سرگرم آن شود. برای بچه‌های بزرگ‌تر، می‌توانید از دستگاه بخور یا یک ظرف پر از آب گرم استفاده کنید، سر کودک را با یک حوله بپوشانید و از کودک بخواهید که بخار را تنفس کند. در طول این مدت حسابی حواس‌تان را جمع کنید زیرا بخار می‌تواند خطرناک باشد!

۷) زنیان رومی

دانه‌های کوچک زنیان رومی یا اجوان طبیعتی گرم دارند و در بسیاری از درمان‌های خانگی سرماخوردگی و سرفه در نوزادان استفاده می‌شوند.

شیوه استفاده از زنیان رومی برای رفع سرفه و درمان سرماخوردگی کودکان:

– یک قاشق چایخوری دانه‌ی زنیان رومی را به مدت یک دقیقه در یک تابه تفت بدهید تا بوی آن بلند شود.

– کودکان بزرگ‌تر می‌توانند این دود را به طور مستقیم تنفس کنند، اما برای نوزادان شما می‌توانید آن را در یک تکه پارچه حبس کنید و بعد پارچه را در نزدیکی بالش کودک قرار بدهید. این کار به بهبود تنفس کمک خواهد کرد.

۸. باز هم زنیان رومی

دیگ درمان خانگی با استفاده از دانه‌های زنیان رومی این است که آنها را در روغن خردل حرارت بدهید، کمی صبر کنید تا خنک شود و سپس آن را صاف کنید. این روغن ماساژ نیز به رفع علائم سرماخوردگی فرزندتان کمک می‌کند.

۹. ریحان مقدس

برای بهبود علائم سرماخوردگی در نوزادان می‌توانید از ریحان مقدس نیز استفاده کنید. برای انجام این درمان می‌توانید ۴ تا ۵ برگ ریحان را در نیم لیتر آب بیندازید و بعد ترکیب را به مدت ۳ تا ۴ دقیقه بجوشانید. اجازه بدهید آب خنک شود. به جای آبی که برای تهیه‌ی غذای نوزاد استفاده می‌کنید، این آب را به کار ببرید. نوزاد همچنین می‌تواند به جای آب معمولی این آب ریحان مقدس را بنوشد. این آب نه تنها علائم سرماخوردگی را تسکین می‌دهد بلکه سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت می‌کند.

مطلب مرتبط: ۲۴ درمان خانگی سرفه که بسیار موثر هستند

۱۰. مصرف مایعات فراوان

یک درمان موثر می‌توانید چند قاشق آب گرم را در فواصل منظم به کودکان بالاتر از ۶ ماه بدهید. افزایش تعداد دفعات شیردهی نیز به شما اطمینان می‌دهد که نوزاد هیدراته شده و به سرعت بهبود می‌یابد.

۱۱. تسکین بدن با سوپ داغ

شما می‌توانید سوپ بادمجان رومی (گوجه‌فرنگی) یا سبزیجات گرم را همراه با اندکی پودر فلفل به کودک بدهید. اگر کودک‌تان خوردن مرغ را شروع کرده‌است، می‌توانید سوپ مرغ ساده نیز برای او تهیه کنید. سوپ‌ها بدن کودک را گرم می‌کنند و مایعات را به بدن او می‌رسانند، چیزی که هنگام درمان سرماخوردگی کودکان ضرورت دارد. با وجود سوپ، شیر مادر یا شیر خشک همچنان ضروری است.

روش خانگی درمان سرفه و سرماخوردگی در کودکان نوپا (۱-۳ ساله)

۱۲. عسل و آبلیمو

آب یک چهارم لیمو را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید و ۱ قاشق چایخوری عسل نیز به آن بیفزایید. خوب هم بزنید و ترکیب حاصل را در فواصل منظم به کودک بدهید.

۱۳. شیر و زردچوبه

شیر در ترکیب با زردچوبه یکی دیگر از درمان‌های قدیمی برای مبارزه با سرماخوردگی و احتقان و سرفه است که تاثیر بسیار زیادی دارد. زردچوبه خواص ضدعفونی‌کننده دارد و در برابر عفونت‌های ویروسی مانند سرفه و سرماخوردگی تاثیرگذار است. یک چهارم قاشق چایخوری زردچوبه  را به یک فنجان شیر گرم اضافه کنید و ترکیب حاصل را در هنگام خواب یا زمان صرف صبحانه به فرزندتان بدهید.

۱۴. چای زنجبیل و ریحان

حدود ۸ تا ۱۰ برگ ریحان مقدس و حدود ۱۳ میلی‌متر زنجبیل رنده‌شده را در ۳۰۰ میلی‌لیتر آب بجوشانید. اجازه بدهید ترکیب بجوشد تا زمانی که حجم آب به نصف کاهش بیابد. کمی صبر کنید تا خنک شود و با استفاده از قاشق آن را به کودک نوپا بدهید. اگر کودک نوپای شما قادر به خوردن آن نیست، می‌توانید کمی عسل یا قند خرما به آن اضافه کنید.

۱۵. شربت پیاز و عسل مخصوص رفع سرفه

برای آماده کردن این شربت سرفه بسیار موثر خیلی ساده یک پیاز متوسط ​​خرد شده را به نیم فنجان عسل اضافه کنید، روی آن را بپوشانید و اجازه بدهید یک شب تا صبح بماند. شما می‌توانید این شربت طبیعی سرفه را ۲ تا ۳ بار در روز به کودک‌تان بدهید.

مطلب مرتبط: ۴ شربت خانگی سرفه که بسیار موثر هستند

۱۶. قند خرما

قند خرما به عنوان یک درمان خانگی برای تسکین خارش گلو و سرمارخودگی در غرب بنگال بسیار محبوب است.

شیوه استفاده از قند خرما برای درمان سرماخوردگی کودکان:

۱) می‌توانید آن را در ترکیب با چای ریحان مقدس و زنجبیل نیز استفاده کنید. فقط یک قطعه از آن را به آب جوش اضافه کنید.

۲) حجم یکسان از بادام، فلفل سیاه و قند خرما را آماده کنید و آن‌ها را به یک پودر صاف و یکدست تبدیل کنید. شما می‌توانید یک قاشق چایخوری از این پودر را در زمستان به کودکان نوپا و بچه‌ها بدهید. همچنین می‌توانید این پودر را با شیر مخلوط کنید.

۱۷. روغن اکالیپتوس

روغن اکالیپتوس یکی از عناصر رایج در بسیاری از داروهای سرماخوردگی و مسکن طبیعی درد است و برای از بین بردن گرفتگی بینی تاثیر بسیار زیادی دارد.

نحوه‌ی استفاده از روغن اکالیپتوس برای تسکین علائم سرماخوردگی:

– برای نوزادان و کودکان نوپا، می‌توانید چند قطره از این روغن را در یک پارچه بریزید و آن در نزدیکی رخت‌خواب کودک بگذارید تا بوی آن را استنشاق کند.

– برای کودکان، می‌توانید کمی از روغن را روی پیشانی استعمال کنید یا چند قطره از آن را داخل آب داغ بریزید تا بخارش را استنشاق کند.

مطلب مرتبط: درمان گوش درد کودکان؛ ۱۰ راهکار خانگی بسیار موثر

۱۸. حالت بدن کودک هنگام خواب

بالاتر گذاشتن سر کودک در حالی که خواب است، می‌تواند تنفس او را آسان‌تر کند. شما می‌توانید بالش اضافی زیر سر کودک‌تان قرار بدهید. به پهلو گذاشتن کودک نیز باعث می‌شود که بتواند راحت‌تر تنفس کند.

درمان‌های خانگی برای سرفه و سرماخوردگی در نوزادان، کودکان نوپا و بچه‌های بالای ۴ سال

۱۹. سیر و زنجبیل

زنجبیل و سیر نه تنها برای از بین بردن سرماخوردگی خوب هستند، بلکه برای بهبود سیستم ایمنی بدن نیز فواید زیادی دارند.

۲۰. آب نمک

کودکان بزرگ‌تر می‌توانند با استفاده از ترکیب آب و نمک غرغره کنند. این روش، اثبات‌شده است و یکی از بهترین توصیه‌های خانگی برای تسکین گلودرد محسوب می‌شود.

۲۱. درمان سرماخوردگی کودکان؛ غرغره با ترکیب زردچوبه و آب و نمک

در صورتی که عفونت در گلو وجود داشته باشد یا کودک به طور مداوم سرفه کند، کمی نمک و کمی زردچوبه را به آب گرم اضافه کنید. با استفاده از ترکیب حاصل غرغره کنید. این کار گلودرد شدید را تسکین می‌دهد.

۲۲. زردچوبه، روغن حیوانی و شکر زرد برای رفع سرفه خشک

این ترکیب یک راه حل خانگی امتحان‌شده برای درمان موثر سرماخوردگی و احتقان است.

– ۲ قاشق غذاخوری شکر زرد ارگانیک، ۱ قاشق غذاخوری پودر زردچوبه و ۲/۱ قاشق غذاخوری روغن حیوانی را با هم مخلوط کنید.

– از این ترکیب توپ‌های کوچک درست کنید و ۲-۳ بار در طول روز آن را برای تسکین سرفه‌ی خشک به کودک‌تان بدهید.

سایر درمان های طبیعی سرفه خشک را در این مقاله بخوانید

۲۳. جوز هندی و روغن حیوانی

کمی جوز هندی را آسیاب کنید و چند قطره روغن حیوانی به آن اضافه کنید. برای تسکین سرماخوردگی، ترکیب حاصل را روی پیشانی کودک بمالید.

درمان خانگی برای درمان سرفه و سرماخوردگی در کودکان بالای ۸ سال

۲۴. زنجبیل تازه

کمی زنجبیل تازه را به قطعات کوچک خرد کنید. به کودک بگویید یک تکه از این زنجبیل را در دهان‌اش نگه دارد. این کار می‌تواند سرفه‌ی مزمن و سرماخوردگی را از بین ببرد. زنجبیل همچنین به طور طبیعی درد را تسکین و تب را کاهش می‌دهد.

۲۵. زردچوبه خام

زردچوبه‌ی خام را نیز می‌توانید مانند زنجبیل به قطعات کوچک برش بزنید. یک تکه از این زردچوبه را به کودک‌تان بدهید تا آن را در دهان‌اش نگه دارد. به این ترتیب سرفه و سایر علائم سرماخوردگی در او تسکین می‌یابد.

۲۶. چای پرادویه

۳۰۰ میلی‌لیتر آب را حرارت بدهید. حدود یک و نیم سانت زنجبیل، ۵-۶ دانه‌ی خردشده‌ی فلفل سیاه، ۲ میخک، ۳-۴ برگ ریحان مقدس و ۱ قطعه‌ی کوچک نبات یا قند را به آن اضافه کنید. اجازه بدهید ترکیب بجوشد تا حجم آن به نصف برسد. ترکیب را صاف کنید تا کادا یا چای پرادویه آماده شود و در حالی که هنوز گرم است، آن را به فرزندتان بدهید.

۲۷. شربت سرفه‌ خانگی

برای آماده کردن این شربت سرفه خانگی جهات درمان سرماخوردگی کودکان ۲  قاشق چایخوری آب زنجبیل + ۲ قاشق غذاخوری عسل + ۱ قاشق چایخوری زردچوبه + ۱ پنس نمک + آب ۱ لیمو + ۱ قاشق چایخوری گلیسیرین را با هم مخلوط کنید و بعد هر ۲ ساعت یک بار ۱ قاشق چایخوری از این شربت را به کودک‌تان بدهید.

۲۸. شربت زنجبیل و زردچوبه برای رفع سرفه

۴/۱ قاشق چایخوری زردچوبه‌ی رنده‌شده یا پودر زردچوبه‌ی ارگانیک، ۲/۱ قاشق چایخوری زنجبیل تازه‌ی رنده‌شده، و ۴/۱ قاشق چایخوری پودر فلفل سیاه را به ۱ فنجان آب اضافه کنید و ترکیب را به مدت ۸ تا ۱۰ دقیقه بجوشانید. کمی صبر کنید تا خنک شود و یک قاشق چایخوری عسل را به این شربت اضافه کنید و در نهایت آن را به کودک‌تان بدهید تا بنوشد.

۲۹. بخور زردچوبه

یک تکه زردچوبه به آبی که برای بخور دادن کودک استفاده می‌کنید، بیفزایید تا سوراخ‌های گرفته‌ی بینی کودک را باز کند.

۳۰ تا ۳۳. همچنین می‌توانید از این داروهای موثر برای درمان سرفه‌ی خشک در کودکان استفاده کنید:

* توپ‌های خانگی برای درمان سرفه خشک

این درمان یک راه‌حل آزمایش‌شده برای سرفه‌ی خشک است که بد نیست امتحان کنید. این قطره همچنین برای تقویت سیستم ایمنی کودکان در طول زمستان بسیار مفید است.

مواد لازم:

– ۲ قاشق چایخوری زنجبیل رنده‌شده

– ۱ قاشق چایخوری پودر زردچوبه

– ۴/۱ قاشق چایخوری پودر فلفل

– ۲/۱ قاشق چایخوری روغن حیوانی (ترجیحا روغن حیوانی گاو)

روش تهیه:

– تمام مواد را در یک کاسه بریزید و با هم مخلوط کنید.

– اگر ترکیب کمی خشک به نظر می‌رسد، چند قطره روغن حیوانی به آن اضافه کنید.

– این ترکیب را به شکل توپ‌های کوچک دربیاورید.

– برای از بین بردن سرفه‌ی خشک ۱ تا ۲ توپ را قبل از خواب به کودک‌تان بدهید.

* شربت خانگی سرفه عسل و لیمو برای درمان سرفه‌ خشک

این یک درمان خانگی ساده برای درمان سرماخوردگی کودکان است که گلوی تحریک شده و دردناک را سریع تسکین می‌دهد و همچنین سرفه‌ی خشک را درمان می‌کند. مواد لازم:

– ۴/۱ قاشق چایخوری آب لیموی تازه

– ۱ قاشق غذاخوری عسل

روش تهیه:

– آب لیمو و عسل را با هم مخلوط کنید و ۳ تا ۴ بار در روز ترکیب حاصل را به کودک بدهید.

نکته: شما همچنین می‌توانید عسل و لیمو را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید و برای تقویت سیستم ایمنی، هر روز آن را به کودک بدهید.

* شربت خانگی سرفه با استفاده از زنجبیل و لیمو

این درمان خانگی برای سرفه‌ی خشک نیز بسیار رایج است و به خوبی مورد آزمایش قرار گرفته‌است. این شربت برای کودکان بزرگ‌تر است زیرا زنجبیل کمی تند است. این درمان برای بزرگسالان نیز تاثیرگذار است.

مواد لازم:

– ۲ تا ۳ قطره آب تازه‌ی زنجبیل

– ۱ قاشق چایخوری عسل

روش تهیه:

– برای گرفتن آب زنجبیل، یک تکه زنجبیل را رنده یا له کنید.

– حالا آب آن را بگیرید.

– ۲ تا ۳ قطره از این آب را با عسل مخلوط کنید و ترکیب حاصل را دو تا سه بار در روز به کودک‌تان بدهید.

* داروی سرفه‌ی خشک با شکر زرد، زنیان رومی و زردچوبه

شکر زرد، زنیان رومی یا اجوان و همچنین زردچوبه بدن را گرم می‌کنند و گلو را تسکین می‌دهند، بنابراین سرفه‌ی خشک را نیز درمان می‌کنند.

مواد لازم:

– ۱ قاشق غذاخوری نعناع

– ۲/۱ قاشق چایخوری دانه‌ی زنیان رومی

– ۲/۱ قاشق چایخوری پودر زردچوبه

روش تهیه:

– ابتدا شکر زرد را در یک تابه گرم کنید.

– بعد زردچوبه و دانه‌های زنیان رومی را اضافه کنید و همه چیز هم بزنید تا زمانی که شکر زرد کاملا ذوب شود.

– از این ترکیب توپ‌های کوچکی تهیه کنید و ۱ تا ۲ توپ را روزی دو تا سه بار به کودک بدهید.

۳۴. شربت تهیه شده از شکر زرد برای تسکین احتقان

یک لیوان آب را روی حرارت قرار بدهید. ۱ قاشق غذاخوری زردچوبه، ۲/۱ قاشق چایخوری فلفل سیاه تازه و ۲/۱ قاشق چایخوری دانه‌ی زیره‌ی سبز به آن اضافه کنید. اجازه بدهید آب به جوش برسد و بعد شعله را پایین بکشید تا ترکیب به آرامی بجوشد و حجم آب به نصف کاهش پیدا کند. این ترکیب را به کودک بدهید تا گرفتگی قفسه‌ی سینه‌ در او برطرف شود. این مورد برای درمان سرماخوردگی کودکان بسیار موثر است.

۳۵. روغن اورگانو یا پونه‌ کوهی

اورگانو یا پونه‌ کوهی حاوی تیمول و کارواکرول است که هر دو خواص آنتی‌باکتریال دارند. از قدیم‌الایام مردم روغن اورگانو را برای تسکین سردرد و سرفه استفاده می‌کنند. مالش این روغن روی قفسه‌ی سینه به تسکین علائم سرماخوردگی کمک می‌کند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *